Jump to content
IGNORED

Turska zasluzuje EU


iDemo

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Lancia

    17

  • Leia

    7

  • Althea

    7

Vasudevo, ja ni pod kakvim uticajem 19 veka nisam. Zivim u 21, hvala na pitanju. Cinjenice kazes? Pa o tome ti sve vreme bezuspesno pricam. Samo sto one cinjenice koje ti navedem a koje se ne uklapaju u tvoju viziju ignorises ali totalno, onda prelazis na druge teme (ako hoces da diskutujemo o polozaju muslimana u EU onda nek se otvori drugi topic, ipak je to posebna tema), razmahujes se i padas u vatru totalno nepotrebno i pritom relativizujes ono sto ti ne odgovara.Tako sad i ovo - uopste se ne radi o razlici izmedju ustrojstva vlasti u Otomana i u Evropljana (Otomansko carstvo je u prvim vekovima okupacije na Balkanu, tacnije prva dva, bilo razvijeno po svim kriterijumima tadasnje epohe, znaci i u odnosu na evropska, ali su dva naredna bila obelezena konstantnim opadanjem i retrogradnim procesima sto je na posletku i dovelo do njegove dezintegracije). Radi se o pitanju koje sam ti postavila nakon tvoje opaske o placanju za proslost : ako Francuzi moraju da plate dva veka svoje kolonizacije da li isti kriterijumi vaze i za Turke? Da ili ne? Nijedna okupaciona vlast nikad nije slatka, a ako ces da me ubedjujes da su poslednja dva veka turske okupacije bili med i mleko za sve, a ne obelezeni skoro svim mogucim vidovima represije nad neturskim stanovnistvom, a da pritom glat odbijas da uopste razmotris ono o cemu ti ja pisem, onda tesko da cemo moci da komuniciramo. Ne volim komunikacije ? la Alef. Eto toliko.

Link to comment

Althea:Ne volim ni ja, pobogu :) I daću odgovor: analogija između kolonijalne prošlosti Francuske i imperijalne prošlosti Turske ne stoji, zato što je Turska već platila ogromnu cenu: nakon Prvog svetskog rata zapadne sile, i Grčka kao njihov saveznik raskomadale su Tursku. Turska republika, koja je nastala u tim danima, je država bez kontinuiteta sa Otomanskom imperijom, dok zemlje Evrope i dalje imaju veliku ekonomsku korist od političkog, industrijskog i finansijskog prisustva u afričkim zemljama.

Edited by vasudeva418
Link to comment
i koja je bila bolja?
Bojim se da sada izgovaraš rečenice bez značenja, na koje nikakav odgovor nije moguć. Ti izgleda misliš da su janičari bili neka vrsta kvislinga koji su upravljali teritorijama na kojima su rođeni. Da ponovim, čitaj.
Link to comment
Bojim se da sada izgovaraš rečenice bez značenja, na koje nikakav odgovor nije moguć. Ti izgleda misliš da su janičari bili neka vrsta kvislinga koji su upravljali teritorijama na kojima su rođeni. Da ponovim, čitaj.
ma batali sad prisvajanje tudje dece, nisi mi odgovorila, jel bolja turska il' svapska okupacija?
Link to comment
Janičari? Misliš na elitni vojnički red čiji su pripadnici uzdizani do najviših položaja u Carstvu?
Mislim na decu otetu u ime danka u krvi... nesto slicno se u Australiji zove "stolen generation". Englezi takodje kazu da su ta deca (melezi Aboridzina i Engleza) odvedena da bi im bilo "dato obrazovanje". Neki od njih su se, ko zna, mozda popeli i do najvisih polozaja u Carstvu u kom ne zalazi Sunce. No, ipak, danas mnogi s leva to poistovecuju sa (ni manje ni vise nego) genocidom, i prica se o isplati nekih 50 milijardi dolara na ime kompenzacija. Ja samo pitam gde su nase pare. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...