July 15, 2025Jul 15 Ovo mi nije jasno, ima super prostor oko reke, i nijedno drvo, ne moze da se seta kad je sunce.Umesto da naprave pesacku stazu i drvored, bila bi milina.
July 15, 2025Jul 15 Author 11 minutes ago, brusli said:Ovo mi nije jasno, ima super prostor oko reke, i nijedno drvo, ne moze da se seta kad je sunce.Umesto da naprave pesacku stazu i drvored, bila bi milina.Grad je zapravo odrođen od reke, koja malo grubo rečeno, ali ne i daleko od istine služi kao kanalizacioni odvod.Ukoliko pogledaš fotografiju sa ribolovcima na prethodnoj strani, grad je smešten na brdu iznad reke, na njenoj levoj obali, dok je industrijski deo na desnoj obali (reke).Drveća nema ukoliko samo ne nikne :)
July 15, 2025Jul 15 Author Šalio sam se malo u prethodnom postu.Evo kako se u Pk postupa u skladu sa principima održivog razvoja, konkretno, u sledećim slučajevima o doprinosu široj društvenoj zajednici.U Pk je od prošle godine u funkciji novoizgrađena pijaca.ImgBBpijaca hosted at ImgBBImage pijaca hosted in ImgBBPijaca se nalazi sa desne strane po karakterističnom ulazu (spustu) u gradu iz smera Niša, iza Lidla (objekat koji se kroz tezge vidi na fotografiji). Ispred Lidla, sa iste desne strane ulice, i pre Poljoprivredne škole izgrađen je i TC na otvorenom.Na čitavom tom izbetoniranom kompleksu (izuzimam dvorište škole) uspeo sam da pronađem par zasađenih drveta i to u zapećku, iza onih pomoćnih objekata kod pijace u kojima su smeštene trgovine, mlečna hala i slično:ImgBBDrvored-Kod-Pijace hosted at ImgBBImage Drvored-Kod-Pijace hosted in ImgBBEto to su ta drvca, ako uspete da ih vidite. Ironično je da su zasađena pored samoniklog rastinja na obali Stržavačkog potoka.
July 15, 2025Jul 15 Author Ovo je, manje-više doprinos Leonija:ImgBBLeoni hosted at ImgBBImage Leoni hosted in ImgBBDakle, po nek tuja pored žičane ograde i tri žalosne breze.Jeste, pre neki dan sam na prodaju video žalosnu bukvu, što me inspirisalo da ove breze nazovem žalosnim.
July 15, 2025Jul 15 Author No, nema baš sreće ni sa drvećem Parkirao sam ispod jedne zaostale topole tik uz Leoni ogradu, što je bio jedini hlad na tom potezu. I čekao sam desetak minuta, da ne bih goreo na suncu.ImgBBTopola hosted at ImgBBImage Topola hosted in ImgBBI za tih deset minuta kola, oprana uredno pre dva dana su mi usrale ptice. Jbeno drvo, da njega nema, ne bi bilo ni kake!O nepotrebnosti drveća razmišljali su i seljaci iz našeg sela, koji su lepo zapalili strnjiku, pa jedan voćnjak (višnjar), pa bagremovu šumu na samom ulazu u selo:ImgBBVo-Na-e-Selo hosted at ImgBBImage Vo-Na-e-Selo hosted in ImgBBE, sad, što je bilo budala koje su gasile, pa je vatra zaustavljena tik ispred prve kuće u selu, drugi je par opanaka. Edited July 15, 2025Jul 15 by Ras
July 15, 2025Jul 15 Author Inače je Leoni, proizvodnja kablova, čuli ste već za njih, u Pk priutna već 13 godina ili slično (ispraviću se, ukoliko iz glave sad navodim pogrešan podatak).Gledajući fotografiju gore, zlobnici bi možda mogli da kažu da su Nemci navikli da nas ovde ograđuju bodljikavom žicom.Međutim, Leoni je pre par godina promenio vlasničku strukturu, a tendencija opadanja broja zaposlenih u poslednjih godinu i po, dve (između 20 i 30% manje), zaposlenima se ne produžavaju ugovori, menadžment se ne izjašnjava o novim planovima, pogon u obližnjem Malošištu (selo pored autoputa na potezu između Niša i Doljevca) je ugašen (a špekuliše se da je proizvodnja preseljena u Ukrajinu), učinili su da se neizvesnost uvukla među zaposlene. Procenjujem da pogon u Pk zapošljava oko 3000 ljudi, što je ozbiljan broj za ovu sredinu, u kojoj, osim državne uprave, školstva, zdravstva i uslužnih delatnosti praktično i nema više prisutne ozbiljnije kompanije. Edited July 15, 2025Jul 15 by Ras
August 11, 2025Aug 11 Author Ti nisi beogradskaJa nisam picajoloJutros sam samoČetvrtinu pojeoNije zapravo ni buregdžinica, tek pekara Paša. Nije posebno ni označena, a posluje na više lokacija, pa je nije teško pronaći. Prodaju sve vrste peciva i hlebove, pa čak i picu na parče. Na pultu ispred kase stoji natpis koji obećava, da koriste marganrin bez zasićenih masnih kiselina!Moj sin kaže da je parče pice u rangu boljih, ako ne i bolje od većine uličnih u Bgd. Možda i preteruje sa opisom, dete mi je sinoć ostalo gladno, jer mu je sestra za večeru servirala pirinač, grilovane tikvice i pečenu ribu.Deca kažu da Paša prodaje najbolji burek u gradu, što verovatno i nije teško postići. Zanatsko umeće vremenom je izgubljeno, proizvodnju pojeftinjuje nabavka industrijskih smrznutih proizvoda, koji se u pekarama samo zagrevaju i prodaju.Ne znam kako je kod Paše, ali se kod njega stoji u redu, stoji i staro i mlado, tokom dana, pa i uveče., kad se krene nazad kući nakon izlaska u grad. I divlja horda očekuje svoj deo.ImgBBdivljahorda hosted at ImgBBImage divljahorda hosted in ImgBBBurek se prodaje na osmine i četvrtine (180 din). Dobro je da je uvek sveže ispečen, korica je hrskava, sir je blago kiselog ukusa i grupisan (nije za ljubitelje trpkovićevog čizkejka). Mane su da je burek nekako više na suvoj strani, a same kore unutra znaju da ipak ostanu nedopečene. Papir je propisno zamašćenImgBBdveosmine hosted at ImgBBImage dveosmine hosted in ImgBBImgBBzalogaj hosted at ImgBBImage zalogaj hosted in ImgBB
August 11, 2025Aug 11 Author Za razliku od Bgda, gde sam uglavnom na kiselom mleku i grčkom jogurtu, ovde lokalpatriotski konzumiram jogurt iz blačke mlekare Lazar. Jogurt je gust, kiselog, osvežavajućeg ukusa. Ni po sastavu nije neki šampion: 3,2 g m masti, tek 2,3 g proteina i 4 g ugljenih hidrata.Neugledno je i brendiran, sa sličicom neke seke odbegle sa VHS časa aerobika.neuhranjena — Postimages
February 18Feb 18 Author Zgradu prokupačke gimnazije (i medicinske škole) zatekao sam (ponovo) pod skelama, a sada i deo zgrade dalje od ulaza, tamo gde je bioskop Toplica. Krajem januara se odlepila i otpala košuljica fasade, koja je renovirana pre samo 4 godine. Nastava se nakon toga odvija onlajn.Nije nepoznato da je radove izvodila Tončev gradnja, a poznato je i ko je vršio nadzor. Detaljnije u sledećim tekstovima Južnih vesti, Danasa, Nove i N1:Pala fasada sa renovirane prokupačke Gimnazije, Grad traži hitnu sanaciju o trošku izvođača - Društvo - Južne vestiSSP: Nepravilnosti u rekonstrukciji Gimnazije u Prokuplju – skuplji radovi, sporan nadzor, otpala fasada - Društvo - Južne vestiRadnici tokom noći skidali slojeve fasade Gimnazije u Prokuplju pa otkačili oluk: Zaposleni koriste ulaz uprkos zabrani VIDEO - nova.rsObrušio se deo fasade gimnazije u Prokuplju, niko nije povređen, Tončev kaže radovi izvedeni po projektu - Društvo - Dnevni list DanasPala fasada sa renovirane prokupačke Gimnazije: Grad traži hitnu sanaciju o trošku izvođača - "Tončev gradnje" - Vesti iz Srbije, regiona i sveta - N1 info
February 18Feb 18 6 hours ago, Ras said:Zgradu prokupačke gimnazije (i medicinske škole) zatekao sam (ponovo) pod skelama, a sada i deo zgrade dalje od ulaza, tamo gde je bioskop Toplica. Krajem januara se odlepila i otpala košuljica fasade, koja je renovirana pre samo 4 godine. Nastava se nakon toga odvija onlajn.Nije nepoznato da je radove izvodila Tončev gradnja, a poznato je i ko je vršio nadzor. Detaljnije u sledećim tekstovima Južnih vesti, Danasa, Nove i N1:Pala fasada sa renovirane prokupačke Gimnazije, Grad traži hitnu sanaciju o trošku izvođača - Društvo - Južne vestiSSP: Nepravilnosti u rekonstrukciji Gimnazije u Prokuplju – skuplji radovi, sporan nadzor, otpala fasada - Društvo - Južne vestiRadnici tokom noći skidali slojeve fasade Gimnazije u Prokuplju pa otkačili oluk: Zaposleni koriste ulaz uprkos zabrani VIDEO - nova.rsObrušio se deo fasade gimnazije u Prokuplju, niko nije povređen, Tončev kaže radovi izvedeni po projektu - Društvo - Dnevni list DanasPala fasada sa renovirane prokupačke Gimnazije: Grad traži hitnu sanaciju o trošku izvođača - "Tončev gradnje" - Vesti iz Srbije, regiona i sveta - N1 infoBas lepa zgrada, savrsen plen za stetocine. Jos jedan crni labud.
February 18Feb 18 Author 2 minutes ago, Pixie said:Bas lepa zgrada, savrsen plen za stetocine. Jos jedan crni labud.Jeste lepa zgrada, a mislim i da je većina pozdravila to obnavljanje fasade, jer su u školi učestali problemi prokišnjavanja, o čemu znam iz prve ruke, od tadašnjih učenika. Radovi jesu trajali dugo, kako je to već uobičajeno kod nas poslednjih godina, a ne znam šta je sve planirano da se uradi i šta je sve urađeno.
April 15Apr 15 Author On 6. 5. 2025. at 10:46, Ras said:Mala pijaca izmeštena je prošle godine. Par meseci na ovom su prostoru prazne zvrjale metalne tezge, a onda su demontirane i sklonjene. Sada je tu bezlični parking, dok neko ne stavi šapu na atraktivnu parcelu.Evo šta sam napisao pre godinu dana i novost je da je na prostoru bivše male pijace sada gradilište: niču stambene zgrade sa 80ak stanova, a investitor je privatni.Fasada zgrade Gimnazije još uvek nije sanirana.
Create an account or sign in to comment