April 14, 20251 yr Одгледао сам коначно целу. Последња епизода ме је баш пукла, Грејам који глуми оца је покидао. То је једина епизода у којој сам ја заиста видео дубину ликова. То мучење да се одржи привид нормалности, отац који гура и напиње се и штити својим телом супругу и ћерку, а пуца под притиском. Дотакло ме је то.Та фамозна трећа епизода коју сви хвале, мени се није свидела. Ваљда зато што сам очекивао неко велико откровење. Можда главна ствар ми је ту откривање тога да је дечак готово несвестан да је оно што је урадио неповратно. Да је девојчица заувек изгубила живот. А онај начин интервјуисања ме је баш фрустрирао све време (притом наравно, није било под морање да то буде савршено). Манипулација топлом чоколадом, која не успева да прикрије хладноћу и готово манипулацију... Површност у истраживању мотива, постављање питања која као да имају за циљ да потврде унапред постављену хипотезу (хладан и дезангажован отац, toxic masculinity...) и она технократска суздржаност на питање "да ли ти се свиђам?"...Глума ове двојице дечака је такође сјајна, мислим на Купера, главног глумца и Овена, који глуми оног дечака кога јури полицајац. На крају, ја након ове серије немам утисак да сам разумео те данашње клинце ни мало више него пре серије. И то ми баш фали, очекивао сам нешто друго. Али као да креатори то нису ни покушавали. Можда зато што ни сами не разумеју и то је сасвим у реду. Виде проблем и указују на њега, а остало остављају неком другом. И показују како систем, чак и када постоји, а то постојање система који функционише се одлично види у прве две епизоде (процедура у полицији, поступање по аларму у школи...), не успева да се носи са овим изазовима.У сваком случају нисам бацио своје време.
April 16, 20251 yr On 14. 4. 2025. at 20:52, Palmira said:Ваљда зато што сам очекивао неко велико откровење.U tome i jeste stvar, nema otkrovenja nikakvog. Svi očekuju nešto spektakularno, a u suštini jedan klinac kakvih je gomila, i psiholog koja ga se plaši 🙄
April 16, 20251 yr @Svemir Zeka imam pitanje za tebe, nadam se da nije previse licno. Da si ti recimo bila na mestu psihologa u ovakvom slucaju opisanom u seriji, dobijes zadatak da uradis procenu pred sudjenja, imas 3 seanse (mi smo videli tu poslednju), sve se izdesava kao u epizodi. Da li bi osetila potrebu da po zavrsetku sudjenja posetis ponovo decaka i ponudis se da uvek moze da te nazove i zatrazi razgovor s tobom gde vec bude sluzio kaznu? Drugim recima da se samoinicijativno angazujes da mu pomognes da prevazidje stanje u kome se nalazi..
April 18, 20251 yr slusam ove psihijatre i moram priznati da uopste nisam skontao taj momenat da je mama bila skroz fokusirana na oca i da joj je to smanjilo vreme i paznju da se bavi decom ...
April 18, 20251 yr ma kakvi distancirani roditelji.meni je poenta u delu društvenog života dece u koji niti imamo uvid niti ga razumem sve i kad uvid imamo.još tatko mora da radi i zaradi. to bi bilo i deo rešenja, da se razbuca razulareni kapitalizam koji ti skida kožu sa leđa i ne ostavlja ti puno vremena za quality time sa porodicom.kao roditelj dvoje dece (3. i 7. razred) pokušavam stalno da vodim razgovore na temu fenomena sa društvenih mreža kao i društvenog života u školi. stvarno se trudimo i ja i supruga, ali ni to ponekad nije dovoljno, jbg. Edited April 18, 20251 yr by garcia
April 18, 20251 yr On 16. 4. 2025. at 15:19, Jimmy Kowalski said:@Svemir Zeka imam pitanje za tebe, nadam se da nije previse licno. Da si ti recimo bila na mestu psihologa u ovakvom slucaju opisanom u seriji, dobijes zadatak da uradis procenu pred sudjenja, imas 3 seanse (mi smo videli tu poslednju), sve se izdesava kao u epizodi. Da li bi osetila potrebu da po zavrsetku sudjenja posetis ponovo decaka i ponudis se da uvek moze da te nazove i zatrazi razgovor s tobom gde vec bude sluzio kaznu? Drugim recima da se samoinicijativno angazujes da mu pomognes da prevazidje stanje u kome se nalazi..Znaš kako, ja verovatno bih. Mislim ne mogu stoprocentno da budem sigurna, jer nisam imala baš slučaj ubistva, šta ga znam, ne mogu sa sigurnošću da kažem. Ali znajući sebe sa svojim sklonostima (prelaženja sopstvenih granica), verovatno bih. Već sam po odlasku iz škola ostavljala kontakt deci koja su se vezala i javljali su mi se neko vreme. Šta znam, meni ostane taj osećaj. Nije baš situacija da se može reći "zovi me bilo kad i ja ću ti odgovoriti", ali može "dostupna sam tad i tad"..Sad, s druge strane, ovo postavljanje vremensko-prostornih granica je ono što de zove profesionalizam (koji, da, mnogi od nas ponekad prekrše).Ne znam da li je ona na početku rekla dečaku "videćemo se toliko i toliko puta", to je recimo morala da kaže, i da je cilj taj i taj. Ako nije, nego mu to saopštila trk u trećoj seansi, to jeste neprofesionalno. Sori što kasnim.
April 18, 20251 yr 1 hour ago, garcia said:kao roditelj dvoje dece (3. i 7. razred) pokušavam stalno da vodim razgovore na temu fenomena sa društvenih mreža kao i društvenog života u školi.Tvoji su skoro identično kao moju. Šta kažu? Moja starija kaže da onaj sistem simbola uopšte nije tačan
April 19, 20251 yr Odgledao seriju i nije me nešto "izmestila".Mislim, možda je razlog što ja nemam decu ili šta već...A "rad kamere" mi je malo nepotrebno "silovanje".
April 19, 20251 yr On 16. 4. 2025. at 15:02, Svemir Zeka said:U tome i jeste stvar, nema otkrovenja nikakvog. Svi očekuju nešto spektakularno, a u suštini jedan klinac kakvih je gomila, i psiholog koja ga se plaši 🙄cudno je to kako [nisi jedina] mnogi misle da se ona plasila njega. iz ugla profesionalaca - psiholozi koji su bas tumacili tu epizodu, za nju kazu da je bas profesionalno obavila posao do samog kraja. moj utisak je da je ona ogorcena! klinac joj se gadi! ne zeli nikad vise da ga vidi. barem sam ja to na kraju skapirao po njenim reakcijama koje su stale u mozda minut vremena.
April 19, 20251 yr 1 hour ago, hoffnung said:cudno je to kako [nisi jedina] mnogi misle da se ona plasila njega. iz ugla profesionalaca - psiholozi koji su bas tumacili tu epizodu, za nju kazu da je bas profesionalno obavila posao do samog kraja. moj utisak je da je ona ogorcena! klinac joj se gadi! ne zeli nikad vise da ga vidi. barem sam ja to na kraju skapirao po njenim reakcijama koje su stale u mozda minut vremena.Ili je samo bilo jako napeto i stresno biti sa ubicom u sobi koji je u toku intervjua dobijao napade besa. Suze na kraju su, kontam, samo olakšanje i otpust stresa.
April 19, 20251 yr 1 hour ago, hoffnung said:cudno je to kako [nisi jedina] mnogi misle da se ona plasila njega. iz ugla profesionalaca - psiholozi koji su bas tumacili tu epizodu, za nju kazu da je bas profesionalno obavila posao do samog kraja. moj utisak je da je ona ogorcena! klinac joj se gadi! ne zeli nikad vise da ga vidi. barem sam ja to na kraju skapirao po njenim reakcijama koje su stale u mozda minut vremena.Već sam napisala gore, ja sam neprofesionalni psiholog, tako da...Sad ozbiljno: jeste se uplašila njega u nekim trenucima, ima par momenata kad se to vidi. Ko to nije video, jebaji ga.Edit. Meni nije spektakularno, jer na ovakve reakcije besa, promena raspoloženja, približavanje i traženje bliskosti, krajnosti u afektima, nesigurnost, negacije itd. povremeno nailazi svako ko se bavi decom. U tom smislu je nešto što jeste realistično, ali i to da razgovor s njim ne mora da bude takav da otkriva nekakvog monstruma, nego jednog dečaka, koji uza sve ostalo ima i nesigurnosti i pozitivne osobine i osećanja. Edited April 19, 20251 yr by Svemir Zeka
May 4, 20251 yr Odgledao.Nema sta, vrhunska je serija. A ja sam slab na taj radnicki akcenat, jos severnjacki. Format od cetiri epizode je odlican.Sa La Mesias (ne mogu dovoljno da vam nahvalim tu seriju) nesto najboje sto sam video u poslednjih godinu dana.
May 4, 20251 yr hvala budjo! evo, utefterio sam. pogledao samo na brzinu da vidim ocene i ostalo i sve je lepo.
Create an account or sign in to comment