November 23, 20241 yr Poznavaoci lokalne situacije, jel bolji život tamo nego ovde? Koliko je teško naći posao ako ne radite za strance online? Kakve su gužve i zagađenje spram BG i NS?
November 23, 20241 yr zavisi gde odeš, ali generalno je bolje ukoliko ti svetla velegrada više ne znače ništa u životu. more, klima, sve je to promena nabolje. što se posla tiče zavisi dosta od tvojih kvaliteta /ne reče šta radiš/ ali en general nije bitno drugačije nego ovde. plus mislim da je administracija jednostavnija. ukratko, idi. uvek možeš da se vratiš plus promena prija.
November 23, 20241 yr slazem se sa prvim elenikovim pasusom. o primorju: saobracaj i parkiranje su problem, ali ne kao u bg, osim leti. jedini pravi grad je bar. sve pocinje od posla. za privremeni boravak (1 godina) ti treba posao i potvrda o obezbedjenom smestaju. ide 5×1 godina privremenog (za to vreme je i posao na odredjeno, ugovor se produzava svake godine, sto povlaci neke lose posledice, na primer, ne mozes imati "rezidentni" racun u banci, dizati kredit, kupovati karticom na rate - ovde se ne koriste cekovi, bar ja nisam cula). posle 5 godina mozes traziti trajni boravak (na 5 godina). posle 5×2 mozes traziti drzavljanstvo, uz odricanje od onog koje imas. ja sam se iz bgd pobrinula za posao, smestaj sam imala. ovi stranjski hoteli, porto ovaj-onaj stalno traze ljude. ne samo turisticke struke, nego i it, na primer. ima i inzenjera po gradj. firmama. za diplome posle 2006. treba nostrifikacija. inace, posao ide 99,9 odsto preko stranke i/ili rodbine u stranci. troskovi zivota su trenutno nesto nizi a plate vece. osim smeca i septickih jama na sve strane, drugog zagadjenja nema. poz Edited November 23, 20241 yr by le petit nicolas
November 24, 20241 yr Author 23 hours ago, Eleniko said: zavisi gde odeš, ali generalno je bolje ukoliko ti svetla velegrada više ne znače ništa u životu. more, klima, sve je to promena nabolje. Od aktivnosti u gradu gde sam, najviše su mi bitni ples i plivanje/bazen. Mesto koje to nema ispada iz razmatranja. Edited November 24, 20241 yr by eumeswil
November 24, 20241 yr 42 minutes ago, eumeswil said: Od aktivnosti u gradu gde sam, najviše su mi bitni ples i plivanje/bazen. Mesto koje to nema ispada iz razmatranja. u h novom imas bazen, ranije je postojala neka salsa grupa, pokusacu da nadjem je li aktivna ne znam za ostale gradove edit, evo ih, revolucion dance school https://m.facebook.com/revolucion.hnovi/ nisam sigurna kakve oblike aktivnosti imaju trenutno, doduse, da li samo skolu ili kao ranije plesne termine za aktivne clanove Edited November 24, 20241 yr by morgana
November 24, 20241 yr 30 minutes ago, eumeswil said: Od aktivnosti u gradu gde sam, najviše su mi bitni ples i plivanje/bazen. Mesto koje to nema ispada iz razmatranja. ovde je priroda veliki plus i dostupnost. bukvalno ti je planina, more, skadarsko jezero na sat vremena. aerodrom u pg ili tivtu su udaljeni jedan od drugog na sat i po, tu ti je blizu i albanija ili cilipi. ovo pricam za podgoricu ( tamo imas i plesnih grupa i bazena. bar je sto kaze nikolas relativno cist grad i zivahan. problem su letnji meseci u pg zbog ogromne vrucine ali i tu ima leka, planina ili cetinje. sve je okruzeno brdima i planinama pa se moze pobeci tamo a isto je sve blizu. prodjes bioce ( 10 minuta od pg i vec su noci podnosljive za spavanje). imas i dve reke, tu je i rijeka crnojevica i jezero, karuc.. savrsena izltnicka zemlja i u podgorici su sao racaj e guzve ali daleko je to od bgda. moze se i dalje svuda za 15-ak minuta i u spicu. koliko znam ima i privatnih osnovnih skola i gimnazija ako imas deci ali nisu mnogo gore od npr bgdskih. do ro je da ima sve vise stranaca i tu su tokom citave godine. ipak oni oplemenjuju drustvenu atmosferu. imas 3 pozorista, muzicki centar gde ima cesto koncerata klasicne muzike, gosuje po neko (npr bio pogorelic i roman simovic), ima nekakvih rock bendova ali to je drugorazredno tandrkanje. ne znam sta radis ili sa kim bi ovde ziveo ali moja preporuka je okolina podgorice, kuca sa dvoristem, ili zeta, crmnicka nahija ( imas tamo velike markete, suseljane poljoprivrednike, put sa po dve trake do podgorice, dobre usamljene stekove za izlete, raznorazne konobe, gomilu vinarija za koje ne znam da li vrede, znace to banatjanin) skadarsko, naddjes neku barku i stizes gde hoces, odlicnu prirodu..) interneta imas svuda. imas i dosta ovih sto idu po brdima i planinama sto setaju i planinarskih drustava. kafane nisu preskupe osim tih napucanih porno montenegro, listica i sta znam vec. ovde mozes da sedis u kafani sa predsednikom drzave u hiltonu i cepas kafu sto do njega sto onak nije lose. ima sve i dark side ali moras dobro razmisliti, neki probni period ako mozes sebi da priustis i uvek da ostavis alternativu da mozes da sevrnes u bgd ili odakle si vec. ps imas privatnih klinika a imas i drzavni zdravstveni sistem za koji ovde malo vis ekritikuju nego sto zasluzuje. nisam imao neka velika losa iskustva ali ni neke velike potrebe.
November 27, 20241 yr On 24. 11. 2024. at 10:17, bradilko said: porno montenegro Bradilko, mene zanima malo vise detalja u vezi ove kafane ili sta je vec
November 27, 20241 yr A šta fali Kotoru Bokelji su duhoviti, grad je ravan(ergo - može se bajsom), stari grad je kul, HNovi blizu, jedino su im plaže sranje. Orahovac je blizu da se ide na riblju pijacu, a leti jebiga, par meseci utekneš u planine. Nemoguće je, ali ja bih tamo.
November 27, 20241 yr 4 hours ago, April said: A šta fali Kotoru Bokelji su duhoviti, grad je ravan(ergo - može se bajsom), stari grad je kul, HNovi blizu, jedino su im plaže sranje. Orahovac je blizu da se ide na riblju pijacu, a leti jebiga, par meseci utekneš u planine. Nemoguće je, ali ja bih tamo. depra je kotor zimi. bezi odatle ko moze preko zime. kad se sastavi sivo nebo i lovcen. pakao. nije tamo dzaba ludara
November 27, 20241 yr iznad kotora vjeciti oblak stoji vec 800 g i ne mrda. super za izlete, zajeban za zivot. hn, budva i bar sto se tice zivota na primorju. turizam je drugo. Edited November 27, 20241 yr by morgana
November 27, 20241 yr 59 minutes ago, morgana said: hn, budva i bar sto se tice zivota na primorju. turizam je drugo. +1 a tivat, deluje kao mesto gde i zimi ima živinetm pitam, ne znam
November 27, 20241 yr 31 minutes ago, kud u maglu Simoviću said: +1 a tivat, deluje kao mesto gde i zimi ima živinetm pitam, ne znam ima ali mali je cak i za cg standarde, mislim da to moze da bude nedostatak
December 4, 20241 yr Author On 23. 11. 2024. at 12:22, le petit nicolas said: inace, posao ide 99,9 odsto preko stranke i/ili rodbine u stranci. A mi koji nemamo tu vrstu pomoći? Mrka kapa?
December 5, 20241 yr On 4. 12. 2024. at 22:32, eumeswil said: A mi koji nemamo tu vrstu pomoći? Mrka kapa? nadji neku bolju lokaciju za emigraciju...
Create an account or sign in to comment