Jump to content
IGNORED

Lingvistički izazovi na mrskom Zapadu


duda

Recommended Posts

i bitno - uvek insistiram da razgovaramo na drugom jeziku, čim je sagovornik na maternjem krene pakao

 

 

Link to comment
17 minutes ago, Sestre Bronte said:

moj problem je da govorim gore kada sam sa nekim ko natuca, asimiluju me za par minuta u svoje loše naglaske i skromne rečnike

 

Desava li ti se na srpskom, npr kad malo duze poprichas sa nekim sa crnogorskim akcentom?

  • +1 1
Link to comment

nego šta :D

sećam se onih regionalnih konferencija koje su trajale obično 2 dana vikenda. trebalo nam je otprilike prvog dana do ručka da umesto jebote počnemo da govorimo isuse :lol:

 

@Sestre Bronte a obrnuto? kad pričaš s nekim ko pravilno govori, jel te zarazi?

Link to comment
4 hours ago, Sestre Bronte said:

najgore iskustvo sam imao u jednom malom gradu u mađarskoj, ne mogu trenutno da se setim imena, ali sam propustio skelu i bilo je potrebno da nađem sobu u hotelu, probali smo sa recepcionarkom engleski, francuski, ruski i nemački, ništa

 

To je kao onaj stari vic, strani turista zaustavi dva pandura u budimpesti, pita ih nesto na engleskom, oni ne razumeju; proba nemacki, francuski, ruski, spanski, italijanski - nista. Sta ce, slegne ramenima i produzi dalje.

Pandur 1 kaze kolegi: Pista, mozda bi trebalo da naucimo neki strani jezik?

Pandur 2: Zasto? Vidis coveka, govori 10 jezika i kakve koristi ima od toga?

  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment
22 hours ago, banecare1 said:

ne znam sta da vam kazem. drzi te se 

 

da vas ne traumiram, samo jedan od izazova sa kojima se susrecemo na istoku :lol:

 

CfIGx9pXEAAkjsr?format=jpg&name=900x900

 

 

 

fenomenalno, gde je ovo tačno, ako se može znati?

 

Imam malu kolekciju slika sa istoka sa sličnim jezički biserima i ubedljivo mi je omiljena ova, uslikana na ulazu u neki bar na plaži negde na Tajlandu:

 

IMG-20190223-WA0029.jpg

Link to comment
On 5. 8. 2024. at 15:15, slepa živana said:

:D

ima ona emisija andrejeve pustolovine... taj ide među neke crnce, indijance koji žive u plemenima u prirodi. bude puno situacija kad im priča na srpskom, a oni pričaju svoje i svi se smeju, izgleda kao da se sve razumeju

Ja u sam u Kini prelazio na srpski kad vidim da ne razumeju ni reč engleskog. Kolega se čudio što na srpskom kad ne razumeju, rekoh - zar ima razlike.

  • +1 1
Link to comment

Italijani i Španci kada ne znaju engleski - ne znaju i to je to. Francuzi su izgleda ponosni što ne znaju, uopšte im ne predstavlja problem, sve dok su na platežnoj strani razmene dobara ili usluga, na tebi je da se snađeš. Takođe, čak i ako naučiš bar nekoliko fraza uobičajenih u komunikaciji, ako ih ne izgovoriš kao Genzbur ili Gaben, gledaće te bledo. Desilo mi se još milion puta - čak i kada govore engleski, i dugo nakon što uspostavimo sasvim solidnu komunikaciju bez ikakvih nejasnoća - sete se pa pitaju: Parlez-vous français? Jeste care/carico, ja tebi u inat sve vreme koristim treći jezik kao sredstvo razumevanja. Neverovatni su lingo-snobovi.

 

 

  • +1 1
Link to comment
On 7. 8. 2024. at 3:59, Quince said:

 

fenomenalno, gde je ovo tačno, ako se može znati?

 

 

sa chinglish sajtova, nije moja fotografija

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Italijani i Španci kada ne znaju engleski - ne znaju i to je to. Francuzi su izgleda ponosni što ne znaju, uopšte im ne predstavlja problem, sve dok su na platežnoj strani razmene dobara ili usluga, na tebi je da se snađeš. Takođe, čak i ako naučiš bar nekoliko fraza uobičajenih u komunikaciji, ako ih ne izgovoriš kao Genzbur ili Gaben, gledaće te bledo. Desilo mi se još milion puta - čak i kada govore engleski, i dugo nakon što uspostavimo sasvim solidnu komunikaciju bez ikakvih nejasnoća - sete se pa pitaju: Parlez-vous français? Jeste care/carico, ja tebi u inat sve vreme koristim treći jezik kao sredstvo razumevanja. Neverovatni su lingo-snobovi.

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 6. 8. 2024. at 9:05, Sestre Bronte said:

moj problem je da govorim gore kada sam sa nekim ko natuca, asimiluju me za par minuta u svoje loše naglaske i skromne rečnike


Kada mi je Bugarka na kraju sastanka pružila ruku i sa osmehom rekla ‘We’ll keep touching’, uredno sam ponovila za njom :laugh:

  • Haha 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...