August 6, 20241 yr i bitno - uvek insistiram da razgovaramo na drugom jeziku, čim je sagovornik na maternjem krene pakao
August 6, 20241 yr 17 minutes ago, Sestre Bronte said: moj problem je da govorim gore kada sam sa nekim ko natuca, asimiluju me za par minuta u svoje loše naglaske i skromne rečnike Desava li ti se na srpskom, npr kad malo duze poprichas sa nekim sa crnogorskim akcentom?
August 6, 20241 yr nego šta sećam se onih regionalnih konferencija koje su trajale obično 2 dana vikenda. trebalo nam je otprilike prvog dana do ručka da umesto jebote počnemo da govorimo isuse @Sestre Bronte a obrnuto? kad pričaš s nekim ko pravilno govori, jel te zarazi?
August 6, 20241 yr 4 hours ago, Sestre Bronte said: najgore iskustvo sam imao u jednom malom gradu u mađarskoj, ne mogu trenutno da se setim imena, ali sam propustio skelu i bilo je potrebno da nađem sobu u hotelu, probali smo sa recepcionarkom engleski, francuski, ruski i nemački, ništa To je kao onaj stari vic, strani turista zaustavi dva pandura u budimpesti, pita ih nesto na engleskom, oni ne razumeju; proba nemacki, francuski, ruski, spanski, italijanski - nista. Sta ce, slegne ramenima i produzi dalje. Pandur 1 kaze kolegi: Pista, mozda bi trebalo da naucimo neki strani jezik? Pandur 2: Zasto? Vidis coveka, govori 10 jezika i kakve koristi ima od toga?
August 6, 20241 yr 22 hours ago, banecare1 said: ne znam sta da vam kazem. drzi te se da vas ne traumiram, samo jedan od izazova sa kojima se susrecemo na istoku fenomenalno, gde je ovo tačno, ako se može znati? Imam malu kolekciju slika sa istoka sa sličnim jezički biserima i ubedljivo mi je omiljena ova, uslikana na ulazu u neki bar na plaži negde na Tajlandu:
August 10, 20241 yr On 5. 8. 2024. at 15:15, slepa živana said: ima ona emisija andrejeve pustolovine... taj ide među neke crnce, indijance koji žive u plemenima u prirodi. bude puno situacija kad im priča na srpskom, a oni pričaju svoje i svi se smeju, izgleda kao da se sve razumeju Ja u sam u Kini prelazio na srpski kad vidim da ne razumeju ni reč engleskog. Kolega se čudio što na srpskom kad ne razumeju, rekoh - zar ima razlike.
August 10, 20241 yr Italijani i Španci kada ne znaju engleski - ne znaju i to je to. Francuzi su izgleda ponosni što ne znaju, uopšte im ne predstavlja problem, sve dok su na platežnoj strani razmene dobara ili usluga, na tebi je da se snađeš. Takođe, čak i ako naučiš bar nekoliko fraza uobičajenih u komunikaciji, ako ih ne izgovoriš kao Genzbur ili Gaben, gledaće te bledo. Desilo mi se još milion puta - čak i kada govore engleski, i dugo nakon što uspostavimo sasvim solidnu komunikaciju bez ikakvih nejasnoća - sete se pa pitaju: Parlez-vous français? Jeste care/carico, ja tebi u inat sve vreme koristim treći jezik kao sredstvo razumevanja. Neverovatni su lingo-snobovi.
August 10, 20241 yr On 7. 8. 2024. at 3:59, Quince said: fenomenalno, gde je ovo tačno, ako se može znati? sa chinglish sajtova, nije moja fotografija
August 10, 20241 yr 1 hour ago, zorglub said: Italijani i Španci kada ne znaju engleski - ne znaju i to je to. Francuzi su izgleda ponosni što ne znaju, uopšte im ne predstavlja problem, sve dok su na platežnoj strani razmene dobara ili usluga, na tebi je da se snađeš. Takođe, čak i ako naučiš bar nekoliko fraza uobičajenih u komunikaciji, ako ih ne izgovoriš kao Genzbur ili Gaben, gledaće te bledo. Desilo mi se još milion puta - čak i kada govore engleski, i dugo nakon što uspostavimo sasvim solidnu komunikaciju bez ikakvih nejasnoća - sete se pa pitaju: Parlez-vous français? Jeste care/carico, ja tebi u inat sve vreme koristim treći jezik kao sredstvo razumevanja. Neverovatni su lingo-snobovi.
August 25, 20241 yr On 6. 8. 2024. at 9:05, Sestre Bronte said: moj problem je da govorim gore kada sam sa nekim ko natuca, asimiluju me za par minuta u svoje loše naglaske i skromne rečnike Kada mi je Bugarka na kraju sastanka pružila ruku i sa osmehom rekla ‘We’ll keep touching’, uredno sam ponovila za njom
January 4Jan 4 Extra je tema. Nemci uglavnom znaju engleski, na osnovu mog iskustva. Moguce je da je to ovde zbog blizine CH+FRA, ali dosta njih znaju i francuski. Od kolega, sa kojima sam komunicirao - Italijani su katastrofa za strane jezike, kao i exCCCP. Najbolje idu strani jezici nama - exYU) i Afrikancima i Azijatima. Zato, Zabari uzivaju da ispravljaju i da se pritom seire, kad nesto ne znas. Mislio sam da su i ruskojazicni isto takvi, dok nisam uzeo casove ruskog i dok mi profesorka nije pokazala koliko zapravo ne znam. Malo su me kolege ispravljale, koliko je realno trebalo. Inace, nemacki TV je skroz sinhronizovan, ali ispod daju CC za sve, tako da gledam nemacke titlove nemackog jezika i tako dodatno ucim. Deluje rogobatno sa recima od 20+ slova, ali je razumljivo - napravljeno je za gluve ili nagluve, a koristi i nama sa strane.
Create an account or sign in to comment