Jump to content
IGNORED

crveni talas i partizanski romantizam


Biramo Borbu
Krošek
Message added by Krošek,

vidi post kojim je počinjala tema pre merge-ovanja sa starijim postovima

Recommended Posts

I završna scena kad odvode one domaćine na streljanje zato što je ponestalo nemačkih zarobljenika za razmenu, dok Žarko Radić koji je odgovoran za to gleda nemo iz daljine, uz onu brutalnu odjavnu muziku. Evo sad sam se naježio opet... :)

Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

sa sve onom scenom kad Žarko diže puškomitraljez i krene da roka Švabe, nakon smrti Marka Nikolića?

Nije mi omiljeni partizanski film, ali obožavam tu scenu. I mala, mršava partizanka mi je preslatka u tom filmu. 

Link to comment

Sve je to lepo i krasno, sa sve nadom da ce se revitalizacijom partizanskihtm filmova cija je popularnost, zacudo, prezivela antikomunisticku pljuvacinu i histeriju '90, sa sve ponovnim citanjem istorije :isuse:, ali ako je danas potreban uvod u partizansku filmsku problematiku nedopustivo je nezaobilazan pokojni Slobodan Stojanovic i verovatno jedna od top 5 serija koje imaju veze sa temom, bez koje je nemoguc pokusaj razumevanja 1 Srbije koje vise nema:

 

Vise od igre. 

 

 

 

 

 

Srbija iz koje je pod kraj '41. otislo u Bosnu ono najbolje...

  • +1 2
Link to comment

Već sam hvalio filmove Veljka Bulajića, "Bitka na Neretvi", sjajna ratna epopeja, koja se držala istorijskih fakata i "Obećana zemlja" , objektivna istorijska kritika sistema, takođe kroz istorijske fakte. Jedno njegovo delo ipak zahteva kritiku, "Veliki transport" je film sumnjive vrednosti, pokušavao sam da ga gledam mnogo puta, nisam uspevao, jednostavno ne drži pažnju, kao da su tačne glasine da je izvlačen veliki novac pod izgovorom da se pravi grandiozno delo. Istorijski, postoji utemeljenje za film, tačno je da su transporti hrane za borce išli iz Srema u Bosnu. Nisam mogao da nađem u istorijskoj literaturi tačan opis te zahtevnr borbene operacije, dojam mi je da je bila brza i dobro skrivena. Neubedljivo mi je da su operaciju vodili kao u filmu - išli u koloni, u po bela dana, na očigled Nemcima i ustašama. Ali ko zna... možda je to tako i bilo ... jel pisao neki ozbijan autor o operaciji transporta na naučno objektivan način? 

 

 

 

O sremskim partizanima mnogo je upečatljiviji i životinji film koji sam već hvalio, "Široko je lišće", možda zato što je scenario pisao čuveni književnik, pesnik, Miroslav Mika Antić, a film snimao manje poznati reditelj od Bulajića.... I ubedljivije je sve, partizani žive u "podzemlju", vešto izbegavaju ustaške i nemačke jedinice, oslonjeni su na zaštitu i lojalnost stanovništva. Tako nekako sam uvek i zamišljao sremske partizane. 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

greh bi bio ne spomenuti i jednog televizijskog autora koji je svojim tv filmovima i serijama obradio ovu tematiku više nego iko

 

sava mrmak

 

 

 


poslednji čin, misija majora atertona, španac…

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

greh bi bio ne spomenuti

E, pa sad, ogresenja onoliko... :sleep:

1 klasik itekakav:

 

Doduse, ja ga jedno pomenuh/preporucih na jednom od roditeljskih topika, ali roditelji reagovase ledenim cutanjem, cenim ono nasilje, deca, taj rad...

Jer k'o je jos video nasilje u ratu....

 

Inace, raspad partizanske kinematografije sledio je obrazac raspada SFRJ: svaka republika шуша je pronalazila svoj spektakl, sipala pare u njega, dok je rezultat bio filmska katastrofa: Veliki transport (inace inspirisan istinskim dogadjanjima), 13. juli...., sve je to vodilo i dovelo u - Boj na Kosovu... :D 

 

I, kad smo vec kod ogresenja, ne toliko indirektno, naprotiv, organski vezano za Yu partizanstinu, filmski remekdelicnotm

 

 

Link to comment
3 hours ago, Lancia said:

Tako se otvara i odrzava topik, bravo @Biramo Borbu :thumbup:

Hvala. :heart: Nema više lakih i brzih improvizacija, kao na početku rata, sad radimo matematički precizno, a to nas uči iskustvo Španskog građanskog rata ! ! ! ... Citirao sam Mrkija iz Povratka Otpisanih, ipak da kažem, iako mislim da smo svi to gledali. 

:)

  • +1 6
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Jedan od retkih izleta Serge Gainsbourga u igrani film. A tu je i Jane Birkin. Film se zove Devetnaest djevojaka i jedan mornar. Zasto je francuski prevod ovakav, nemam pojma, pogotovo sto mislim da se nijedna scena ne odigrava u Sarajevu. Nisam gledao, ali kazu da i nije nesto :)

 

BALLADE À SARAJEVO – Eurocine

  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

E, pa sad, ogresenja onoliko... :sleep:

1 klasik itekakav:

 

Doduse, ja ga jedno pomenuh/preporucih na jednom od roditeljskih topika, ali roditelji reagovase ledenim cutanjem, cenim ono nasilje, deca, taj rad...

Jer k'o je jos video nasilje u ratu....

 

Inace, raspad partizanske kinematografije sledio je obrazac raspada SFRJ: svaka republika шуша je pronalazila svoj spektakl, sipala pare u njega, dok je rezultat bio filmska katastrofa: Veliki transport (inace inspirisan istinskim dogadjanjima), 13. juli...., sve je to vodilo i dovelo u - Boj na Kosovu... :D 

 

I, kad smo vec kod ogresenja, ne toliko indirektno, naprotiv, organski vezano za Yu partizanstinu, filmski remekdelicnotm

 

 

Uloga nemačkog komandanta je efektna (Salaš u malom ritu) ,  u početku ga predstavljaju kao blagog, uviđavnog okupatora, koji je strpljiv sa meštanima, da bi se vrlo brzo transformisao u vojvođanskog Krigera. 

Link to comment

Na tu temu, dobar je i "Hitler iz našeg sokaka",  priča o tome kako neugledni, a uz to impotentni, ljudi, koriste najmanje mrvice vlasti da bi se prikazali značajnijma.

 

 

  • +1 1
Link to comment

baš ga odgledao pre koji dan. nikola simić maestralan, ni blizu onakav kakvim ga pamtimo iz uloga koje je igrao na filmu u poslednjih tridesetak godina

 

i ruža sokić, možda još upečatljiviji lik. ne znam zašto me podsetila na suprugu bivšeg nam predsednika

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...