Jump to content
IGNORED

crveni talas i partizanski romantizam


Biramo Borbu
Krošek
Message added by Krošek,

vidi post kojim je počinjala tema pre merge-ovanja sa starijim postovima

Recommended Posts

On 31. 5. 2024. at 9:25, Biramo Borbu said:

Zanimljivo da je snimio i "Marš na Drinu" i "Užička republika", a najviše na vestern liči film koji sam pominjao, "Brat doktora Homera". 

Na vestern najvise lici njegov Kapetan Lesi, kakva filmcina

Uvek sam pricao da Bata treba onom gore da zahvali jer bi pored Gavrica redovno grejao klupu

Link to comment

Meni je ceo ciklus "kosovskog vesterna" odličan. Svi filmovi, a i kapetan Leši. Ali izdvajam brata doktora Homera jer je u njemu napravljen lik "usamljenog kauboja" koga vodi samo ličan osećaj za pravdu. Kapetan Leši je jasno opredeljen, razbarušeni partizan, lik na svoju ruku, ali sve u okviru sistema. A Simon Bitanga je nezainteresovan za politiku, nema opredeljenje, nema sistem, time više liči na kauboja. 

Link to comment
On 25.5.2024. at 23:43, Ras said:

Zbog čega ne bi mogao u istu rečenicu?

Meni Pad Italije ni malo ne zaostaje za Okupacijom, a verovatno mi je i draži. Evo i sad, čim pomislim na film čujem onu zavodljivu muziku Alfija Kabilja i zamislim Krasninu ispruženu ruku i prste kako kače površinu vode i odmah mi se opet gleda!

super je muzika, moze li to da se pronadje negde za skidanje.

Link to comment
4 minutes ago, Papovac said:

super je muzika, moze li to da se pronadje negde za skidanje.

 

Možda i ima, ranije nisam nalazio.

Tražio sam cd (Croatia Records), čak mi je u više navrata obećano da će mi naručiti, pa kako je postalo bespredmetno da nekoga molim da učini tu prostu radnju i od toga sam digao ruke.

Link to comment

Jeste i u njemu je primenjen sličan postupak naracije u epizodama (slikama) kao u Okupaciji i Padu Italije.

Sa godinama, a prvi put sam ga gledao u vreme redovnog prikazivanja u bioskopima, taj mi je film postao bliži, ili ga možda bolje razumem.

Link to comment
8 minutes ago, Biramo Borbu said:

I "Večernja zvona" su zanimljiv Lordanov film.

 

 

Nisam gledao, ali sad cekiram glumacku podelu. I Zvonko Lepetic opet ustasa. Pa, kako jbt :D Nije samo Okupacija, on je jeziv i u Akciji Stadion.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Kampokei said:

 

Nisam gledao, ali sad cekiram glumacku podelu. I Zvonko Lepetic opet ustasa. Pa, kako jbt :D Nije samo Okupacija, on je jeziv i u Akciji Stadion.

Zato je u Kapelskim kresovima na pravoj strani.

Link to comment
4 minutes ago, Kampokei said:

 

Nisam gledao, ali sad cekiram glumacku podelu. I Zvonko Lepetic opet ustasa. Pa, kako jbt :D Nije samo Okupacija, on je jeziv i u Akciji Stadion.


meni je scena iz večernjih zvona jedna od najjezivijih

ono kada dolaze kamionom ispred kafane i raspituju se za put

Link to comment

Akcija stadion je dosta jeziva, ali onako ex-post. A tu mislim na sudbine dva glavna glumca. Malog ustasu glumi pokojni Bozidar Alic, koji je u stvarnom zivotu i poslednje godine proveo kao klasican ustasa (ne umiveni, tipa Hrvoje Hitrec, nego pravi). A Igor Galo, mladi komunista/skojevac u filmu, je bio (a mozda je i danas) jako angazovan na polju ljudskih prava u Hrvatskoj.

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:


meni je scena iz večernjih zvona jedna od najjezivijih

ono kada dolaze kamionom ispred kafane i raspituju se za put

 

  • Hvala 1
Link to comment

Igra Lepetic ulogu ustase i u Nepokorenom gradu. Citao sam neki njegov intervju oko uloge u Okupaciji koju je prvo odbio ali je negde na tvu video Maksa Luburica pa je posle prihvatio da bi na taj nacin docarao koliko je ustvari veliko zlo ustastvo. Imao je velikih problema u javnosti od obicnih ljudi, napadali su ga na ulici ali srecom kratko je sve to trajalo.

 

Moj omiljeni partizanski, broj 1 svakako je Šibin Most, tu su jos Kapetan Lesi, Dr Mladen, Signali nad gradom, a i dan danas mi frka kad gledam Kozaru, kao dete sam je se bas plasio

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Ras said:

Zato je u Kapelskim kresovima na pravoj strani.


Kapelski kresovi :heart: jedna od omiljenih serija mog detinjstva, jos se secam kako skripi sneg u nekim scenama.
Imala sam klinacki crush na Zarka Radica, ali ko nije? :D

Wiki kaze da je bilo samo 13 epizoda - sad mi zvuci tako malo.
Nije partizanski film ali jeste po romanu (i to nisam znala do danas) pa nije veliki off topic.

RIN1D%2BFhhzFW3E6BX%2Bi4FHXpbBPlT88cjUxm

Link to comment

Kad smo kod Žarka Radića - da li sam ja jedini kome je omiljeni partizanski film Devojački most, sa sve onom scenom kad Žarko diže puškomitraljez i krene da roka Švabe, nakon smrti Marka Nikolića?

  • +1 1
Link to comment

Meni je to prvi partizanski koji sam gledao, bio bas mali, ostala mi u secanju scena kako Marko Nikolic umire u onom kamenjaru i naravno Tasino mrdanje mosta

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...