Jump to content
IGNORED

crveni talas i partizanski romantizam


Biramo Borbu
Krošek
Message added by Krošek,

vidi post kojim je počinjala tema pre merge-ovanja sa starijim postovima

Recommended Posts

3 minutes ago, Ras said:

Za poštovaoce opusa Žike Mitrovića evo baš danas promocija monografije Partizanski vestern Žike Mitrovića (Filmski centar Srbije, autor Nedeljko Kovačić) - Delfi (SKC), 20č.

 

https://www.fcs.rs/promocija-monografije-partizanski-vestern-zike-mitrovica-nedeljka-kovacica/

 

 

Zanimljivo da je snimio i "Marš na Drinu" i "Užička republika", a najviše na vestern liči film koji sam pominjao, "Brat doktora Homera". 

Link to comment

"Užička republika", daju joj različite ocene, Rambo Amadeus je snimao spot ubacujući delove filma u podsmešljivom kontekstu, uzima se da mnoge stvari nisu istorijski tačne, poput razmera borbi na Kadinjači. Ali generalno film je dobro prošao test vremena. Uvek se naježim od ponosa u početnoj sceni filma, kad nemački tenkovi ulaze u Užice, a na zidu piše: "Mi ĆEMO SE VRATITI"

 

 

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Biramo Borbu said:

Počinje "Okupacija u 26 slika" na drugom programu.

Evo koga interesuje 

Spoiler

remaster 26 slika i padanje italije.

 

  • Hvala 3
Link to comment
4 hours ago, Biramo Borbu said:

"Užička republika", daju joj različite ocene, Rambo Amadeus je snimao spot ubacujući delove filma u podsmešljivom kontekstu, uzima se da mnoge stvari nisu istorijski tačne, poput razmera borbi na Kadinjači. Ali generalno film je dobro prošao test vremena. Uvek se naježim od ponosa u početnoj sceni filma, kad nemački tenkovi ulaze u Užice, a na zidu piše: "Mi ĆEMO SE VRATITI"

 

 


šanse nema da bi pogodio da u užičkoj republici ima scena sa podmornicom koja izranja iz jadrana, u priči potpuno beznačajan kadar, ali vađenje patke i premeravanje iste za neki filmski almanah

 

sećam se da jlsam davno negde pročitao da su žika mitrović i pega popović(dir. foto.) imali prepirku oko nekog kadra gde je “smrdelo” neko drveće koje je smetalo, pa su zbog toga posekli drvored jablanova

:ph34r:

Link to comment
15 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

sećam se da jlsam davno negde pročitao da su žika mitrović i pega popović(dir. foto.) imali prepirku oko nekog kadra gde je “smrdelo” neko drveće koje je smetalo, pa su zbog toga posekli drvored jablanova

:ph34r:

 Protovesići!

  • Haha 4
Link to comment

Dva filma o sukobima rukovodstva partizanske jedinice.

 

"Daleko je Sunce" - komesar ima bolju viziju od komandanata, njegova ideja o ekspanziji na novu teritoriju pokazuje se kao jedina ispravna. 

 

 

U filmu "Gluvi barut" je obrnuto, komandant odreda odnosi prevagu nad komesarom. Mada, i jednom i drugom je priznato da su bili donekle u pravu, komesaru što je požurivao na širenje borbe, komandantu što je bolje poznavao ljude, doduše prvom posmrtno, pošto komesar strada u sukobu sa lokalnim stanovništvom.

 

 

Autori scenarija su romanopisci, a i učesnici NOB-a , Ćosić i Ćopić. 

Link to comment

Za Partizane (koje nikad nisam gledao, praštajte) sam prvi put čuo od taksare da je par kadrova pušteno u OUATIH (iskreno se ne sećam), te da je priča o glavnom glumcu i njegovom kaskaderu koji je navodno poginuo na snimanju inspiracija Tarantinu za uloge Lea i Breda.

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Za Partizane (koje nikad nisam gledao, praštajte) sam prvi put čuo od taksare da je par kadrova pušteno u OUATIH (iskreno se ne sećam), te da je priča o glavnom glumcu i njegovom kaskaderu koji je navodno poginuo na snimanju inspiracija Tarantinu za uloge Lea i Breda.

 

Inspiracija za QUATIH su Kurt Russell i njegov dubler iz vremena snimanja Death Proof. A jeste pustio par kadrova Partizana, ne znam da li je bas taj film i gledao prethodno ili mu je kao filmskom geeku prosto bilo zanimljivo kopa po opskurnijim evropskim filmovima u kojima su glumili holivudski glumci, sto se uklapalo u karijeru Rick Daltona..

Link to comment

"Partizani" su ona vrsta genijalnog filmskog dela koja dugo čekaju svojih 5 minuta, ali se zna da će ih dočekati. 

:heart:

https://www.linkedin.com/pulse/partizani-ili-bilo-jednom-u-šapcu-zlatko-petrović

Ovaj režiser je marta 2011. godine, u bioskopu New Beverly Cinema u Los Anđelesu, organizovao filmski program pod nazivom „Martovsko ludilo Kventina Tarantina“. U ovom programu našlo se 37 filmova po njegovom ukusu, dok je jedno veče bilo posvećeno upravo Rodu Tejloru. Te večeri bili su prikazani njegovi filmovi „Poslednji voz iz Katange“ Džeka Kardifa i „Hell River”, odnosno „Partizani“ Stoleta Jankovića. Reče tada organizator događaja da smatra da su „Partizani“ jedan od najboljih filmova o borbi sa nacistima

Screenshot_2024-06-01-18-54-42-370_com.android.chrome~2.jpg

Link to comment

Američki trejler :heart: za film Partizani. Mada, to je ujedno i američki film, jer je u pitanju jugoslovensko-američka koprodukcija.

 

 

Link to comment

Nisam gledao Partizane, ali od kako sam čuo za Tarantinovu fascinaciju, potajno sam se nadao da će poslednji film da mu bude Jasenovačka hepo kocka i da će u oktobru '41. samjuel i bred da upadnu sa dva šlepera bacača plamena koje će da podele logorašima.

Link to comment
8 hours ago, Biramo Borbu said:

Američki trejler :heart: za film Partizani

Vidim da su na 1:20 isprorokovali postojanje ujedinjene Bundesrepublik Deutschland 17 godina prije njezina nastanka

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...