Jump to content
IGNORED

crveni talas i partizanski romantizam


Biramo Borbu
Krošek
Message added by Krošek,

vidi post kojim je počinjala tema pre merge-ovanja sa starijim postovima

Recommended Posts

Just now, Misko said:

Ja inace volim Mihicevo pisanje, dok je dobro pisao, mozda je i do toga..prvi film je definitvno bolji, ali, draga mi je i serija, Bercek je po mom nekom misljenju, osiim sto je majstor transformacije, zapravo lep covek, koji lepotane nikada nije igrao, tkoda, moze proci kao zavodnik, ovde se to najvise cak mozda vidi..muzika koju je Simjanovic radio za oba dela je fantasticna, cesto je slusam..

 

Ako se ne varam, ne secam se odakle mi to, mozda i nije tacno, u originalnom filmu su glumci dosta improvizovali, posle su ti dijalozi preneti u rimejk/dvojku, mozda je to draz prvog filma, ko ce ga znati. Slazem se i za Berceka, osim sto je odlican glumac, djubre i budaletina, takodje je i lep covek, u BE2 je malo vec bio nabacio kilograme, sto mu tu daje dodatnog sarma, ne znam kako li bi izgledalo da je bio mrsav kao ranije :D A Simketova muzika je carska, cak bih se usudio reci da je ona izdigla ceo fenomen BE na visi nivo, ne bi bilo ni priblizno isto da nije bilo te muzike. 

 

Sto se Mihica tice, jedan od nasih najboljih scenarista, nema sumnje, dok je, sto kazes, bio u formi. 

Link to comment
4 hours ago, dùda said:

Za mene, pad Italije ne može ni u istu rečenicu sa okupacijom.

Okupacija = masterpiiiis 

Zbog čega ne bi mogao u istu rečenicu?

Meni Pad Italije ni malo ne zaostaje za Okupacijom, a verovatno mi je i draži. Evo i sad, čim pomislim na film čujem onu zavodljivu muziku Alfija Kabilja i zamislim Krasninu ispruženu ruku i prste kako kače površinu vode i odmah mi se opet gleda!

Link to comment
Posted (edited)

Dvostruki obruč spada u starije i žanrovski profilisane partizanske filmove.
U pitanju je uzbudljiv triler sa odličnom (srpsko-hrvatskom) glumačkom ekipom i vjerovatno prvim nastupom Bate i Borisa u tandemu.
Nikola Tanhofer je bio sigurno jedan od najboljih reditelja u SFRJ, a Ivo Štivičić provjereni scenarista u ovom žanru, što potvrđuje i ovaj film, koga sam se iz nekih razloga sjetio gledajući Tarantinov Hateful 8.

 

 

Edited by colonelo
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@colonelo nikola tanhofer je pre svega bio filmski snimatelj, direktor fotografije ili kako bi se to na srpskom reklo reditelj slike, ali je kao apsolutno renesansna ličnost bio jednako dobar i kao reditelj i kao scenarista. njegove knjige filmska fotografija i o boji su decenijama bile osnovni udžbenici na katedrama kamere i u zagrebu(gde je bio osnivač i šef katedre) i u beogradu

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Ras said:

Zbog čega ne bi mogao u istu rečenicu?

Meni Pad Italije ni malo ne zaostaje za Okupacijom, a verovatno mi je i draži. Evo i sad, čim pomislim na film čujem onu zavodljivu muziku Alfija Kabilja i zamislim Krasninu ispruženu ruku i prste kako kače površinu vode i odmah mi se opet gleda!

Ma verovatno je do mene.

Sad si me ti zaintrigirao da ponovo pogledam Pad Italije.

Kao na tebe ta scena iz Pada, tako na mene deluje uvodna scena iz Okupacije.

Troje mladih, sestra svira klavir, brat i momak pevaju (tako nekako) a atmosfera nagoveštava budući užas toliko opipljivo da je to strašno. Potpuno neverovatno kako je čovek to uspeo. Uvek me iznova fascinira ta scena.

Link to comment
13 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

ako bi ja trebao da ga žanrovski klasifikujem onda pod “prašku školu”

 

tu je samo još paskaljević od njih uradio vreme čuda sa temom oslonjenom na drugi svetski rat, ovako na prvu loptu

 

naravno izuzimajući zafranovića čiji su to najznačajniji filmovi. šteta što je gaga antonijević usrao priču o jasenovcu sa darom i što to nije snimio lordan

velika šteta

 

Pa snimio je Lordan Decu Kozare. Jeste da ga je Dara poprilično obesmislila, ali gledaće se.

  • Hvala 1
Link to comment

Inače, gledao sam jubilarnu projekciju Okupacije (40 godina), posle je bio razgovor o filmu. Lasić se nije pojavio. 

Najjači momenat se desio kada je posle dobrih pola sata razgovora o filmu, Lordan naprasno shvatio da pored njega sedi Ivan Klemenc (uloga Jevreja), niti ga je prepoznao, niti shvatio da je on, bez obzira što je ovaj uredno odgovorio na nekoliko pitanja pre toga.

 

Bilo je na youtube-u. Priča o snimanju je potpuna negacija današnje hiperprodukcije. Pre početka su par meseci bili na nekom hrvatskom ostrvu, svakodnevno radili na scenama. Kad je krenulo snimanje sve im je bilo do detalja navežbano.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, kralj said:

 

Pa snimio je Lordan Decu Kozare. Jeste da ga je Dara poprilično obesmislila, ali gledaće se.

 

zar je zavrsio?

super.

Link to comment

Završio je snimanje još prošle godine. Mislim da se montaža otegla jer prave i seriju, al porodiće ga valjda tokom leta.

Link to comment
Posted (edited)

Ocekujem, znajuci Zafranovica, da se digne ogromna prasina..ako je film makar polovicno autentican, ako se i Tika Stanic, koji je citao scenario, prestravio toliko da se pitao, treba li snimati, pljustace sigurno i neke zabrane, makar po regionu..gledam vikipedija stranicu, turn off mi je d a Joksimovic radi saoundtrek(nije da mi je za ovakav film najbotnije ko radi saoundtrek, cak licno ni nemrzim toliko njegovu muziku, ali, jasno je zasto mi je to red flag, na neki ancin)

Edited by Misko
Link to comment

Kakva kupus salata od reči ovog taksiste, mislim da ga neću više pratiti, nadrobio o svemu, osim o filmu. "Devojka sa Kosmaja" je jako dobar film, ali ko sluša ovog lika izgubi želju da ga pogleda. 

 

 

Link to comment

"Brat doktora Homera" , film smešten na Kosovo 1945. , ali izuzev toga što je ubijeni sudija Marko pretpostavljamo Srbin po imenu, ali internacionalac po stavovima, čim je sinovima dao imena Homer i Simon, nema za temu velike mržnje i nacionalne tenzije. Više je tema neprilagođenost i buntovništvo, prepoznatljiv i po pesmi Arsena Dedića, "Balada o Simonu Bitangi".

 

 

 

Link to comment
15 hours ago, Biramo Borbu said:

Devojka sa Kosmaja" je jako dobar film, ali ko sluša ovog lika izgubi želju da ga pogleda. 

 

Da, moraš ući sa predznanjem, tj. odgledanim filmom, inače intrigantne informacije koje nabacuje nemaju puno smisla.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...