Jump to content
IGNORED

crveni talas i partizanski romantizam


Biramo Borbu
Krošek
Message added by Krošek,

vidi post kojim je počinjala tema pre merge-ovanja sa starijim postovima

Recommended Posts

lordan, ozbiljan majstor

 

mada mi je favorit večernja zvona, a pad italije tek nešto slabiji od okupacije

  • +1 2
Link to comment

Stevo nista manje strasan od Kristofa Valca i onog nacija iz birtije iz istog filma 😁

 

Doduse Misa Janketic u Nepokorenom gradu ne zaostaje mnogo.

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
5 hours ago, Ras said:

Šerbedžija kao četnik i Prličko kao pekar su likovi iz Užičke republike, Milena Dravić je tifusarka, a Ljuba Tadić u ulozi Save Kovačevića su iz Sutjeske, dok su Dvornik i Samardžić iz Neretve.

 

 

Milena je tifusarka u Neretvi, direktni partner joj je Oleg Vidov, a u Sutjesci je žena Bate Živojinovića. Tu umre nakon što joj odsjeku nogu...

 

Inače, i ja često pratim ovog taksistu što analizira domaće filmove. Dobro poznaje tematiku, ali je još zanimljivije što ih veže sa nekim stvarnim događajima i likovima.

Edited by colonelo
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)

Tri je fantastican film, pritom ne spada u crveni, vec crni talas..ne znam koliko tu romantizma ima, ne idalizuje nikoga, u tme je i bit filma...ujedno i jedini film koji mi pada na pmet da prikazuje sve tri strane da ubijaju nejac: kraljeva vojjska, nacisti,naravno i na kraju komunisti..

Edited by Misko
Link to comment

Moj licni favorit,a nije ni spomenut..mracni revenge vestern, jedna od Batinih top uloga..

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, colonelo said:

Inače, i ja često pratim ovog taksistu što analizira domaće filmove. Dobro poznaje tematiku, ali je još zanimljivije što ih veže sa nekim stvarnim događajima i likovima.

 

Yep, izvlači neke potpuno sumanute istorijske podatke, pa onda moram da guglam, da vidim da li se uklapaju. Ne znam da li je taksista ili radi neku dostavu, ili ko zna šta, ali naglaskom i dikcijom užasno podseća na Pejakovića.

  • +1 1
Link to comment

Kada se vec spominje Balkan Ekspres, ima tu nesto sto me zanima, jer inace volim, cak i seriju(iako sam svetsan da to nije po kvalitetu ista kategorija), upravo vezano za drugi deo, tj. seriju, ako iko zna: Posto u Tajvanskoj kanasti spominju da se u bioskopu daje drugi deo, Kanasta je iz 1985, drugi deo nije ozasao do 1988, 1989 kao serija, je li to samo neka interna fora izmejdu Markovica i Baletica, ili se to jos tada planiralo, drugo sto cuh, jeste da Mihicev scenario nije bas bio ispracen kako je trebalo, a i da nije zeleo Berceka za Popaja, a da je za ulogu Danke koju igra Ena begovic, hteo svoju zenu Veru Cukic(nije tesko poverovati u to), izasao je is trip koji valjda vernije prati tu viziju, citao sma ga pre par godina, drasticnu razliku ne vidim, izmedju serije i  stripa, jedino je  veci akcenat na trouglu Lili Popaj Danka,i da je to presudilo da se ona okrene Voji Brajovicu,dok u trougao  u seriji tehnicki i ne psootji plus, nije cela prica, staje tu negde kada Bora Tdorovic dovede Amerikanca u  kupleraj..verovatno se o tme nista ne zna, ali, ako neko zna nesto..

Link to comment
Posted (edited)

Za mene, pad Italije ne može ni u istu rečenicu sa okupacijom.

Okupacija = masterpiiiis 

 

Gde bi spadao Samo jednom se ljubi ?

To teško da je partizanski romantizam,  ne bih znala di da ga metnem.

Inače, moj omiljeni film.

 

ed.

Zijah Sokolović, Vladica Milosavljević, Miki Manojlović.

Film zakiva 

Edited by dùda
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Misko said:

Kada se vec spominje Balkan Ekspres, ima tu nesto sto me zanima, jer inace volim, cak i seriju(iako sam svetsan da to nije po kvalitetu ista kategorija), upravo vezano za drugi deo, tj. seriju, ako iko zna: Posto u Tajvanskoj kanasti spominju da se u bioskopu daje drugi deo, Kanasta je iz 1985, drugi deo nije ozasao do 1988, 1989 kao serija, je li to samo neka interna fora izmejdu Markovica i Baletica, ili se to jos tada planiralo, drugo sto cuh, jeste da Mihicev scenario nije bas bio ispracen kako je trebalo, a i da nije zeleo Berceka za Popaja, a da je za ulogu Danke koju igra Ena begovic, hteo svoju zenu Veru Cukic(nije tesko poverovati u to), izasao je is trip koji valjda vernije prati tu viziju, citao sma ga pre par godina, drasticnu razliku ne vidim, izmedju serije i  stripa, jedino je  veci akcenat na trouglu Lili Popaj Danka,i da je to presudilo da se ona okrene Voji Brajovicu,dok u trougao  u seriji tehnicki i ne psootji plus, nije cela prica, staje tu negde kada Bora Tdorovic dovede Amerikanca u  kupleraj..verovatno se o tme nista ne zna, ali, ako neko zna nesto..

 

Imam ja taj strip, odavno sam citao, doduse, ali koliko me secanje sluzi nema velike razlike u odnosu na film/seriju. Boze, ne mogu ni da zamislim Veru Cukic u ulozi Danke, Ena Begovic je bila odlican kasting, kakva crna Vera Cukic (nista licno protiv zene, naravno, ali nije mi bas draga kao glumica).

 

Inace, mislim da sam bas ovde i pisao to, ja bas volim Balkan ekspres, posebno drugi deo/seriju, bila je aktuelna kad sam bas bio mali, gledali smo to porodicno i verovatno mi je zato tako draga, pa jos i draza od originalnog filma. Ali i dalje mi je Bercek bolji i drazi Popaj od Dragana Nikolica, nekako mi vise lezi kako Bercek igra Popaja, kao djilkosa, nego kako ga je Dragan igrao, vise kao smekera. A Dragan mi je jedan od najdrazih nasih glumaca, nije mi to, dakle, problem. I Anica Dobra je bolja Lili od Tanje Boskovic, istina Anica  je glumi malo manje droljasto, sto bi Lili trebalo da bude, ali kod Anice mi se svidja sto je svojeglavija i jaca, nije smusena kao Tanja Boskovic. Kod serije je dobro i sto je Radko Polic imao vise prostora. "Prokleta zemlja!" :D  

 

A ovaj Kraj rata koji si gore okacio ima nesto od Balkan ekspresa, valjda sto je Mihic radio scenario po Baleticu, plus su tu i Bata i Bercek. 

Link to comment
49 minutes ago, dùda said:

Gde bi spadao Samo jednom se ljubi ?

To teško da je partizanski romantizam,  ne bih znala di da ga metnem.

Inače, moj omiljeni film.

 

ed.

Zijah Sokolović, Vladica Milosavljević, Miki Manojlović.

Film zakiva 

ako bi ja trebao da ga žanrovski klasifikujem onda pod “prašku školu”

 

tu je samo još paskaljević od njih uradio vreme čuda sa temom oslonjenom na drugi svetski rat, ovako na prvu loptu

 

naravno izuzimajući zafranovića čiji su to najznačajniji filmovi. šteta što je gaga antonijević usrao priču o jasenovcu sa darom i što to nije snimio lordan

velika šteta

  • +1 3
Link to comment
27 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Imam ja taj strip, odavno sam citao, doduse, ali koliko me secanje sluzi nema velike razlike u odnosu na film/seriju. Boze, ne mogu ni da zamislim Veru Cukic u ulozi Danke, Ena Begovic je bila odlican kasting, kakva crna Vera Cukic (nista licno protiv zene, naravno, ali nije mi bas draga kao glumica).

 

Inace, mislim da sam bas ovde i pisao to, ja bas volim Balkan ekspres, posebno drugi deo/seriju, bila je aktuelna kad sam bas bio mali, gledali smo to porodicno i verovatno mi je zato tako draga, pa jos i draza od originalnog filma. Ali i dalje mi je Bercek bolji i drazi Popaj od Dragana Nikolica, nekako mi vise lezi kako Bercek igra Popaja, kao djilkosa, nego kako ga je Dragan igrao, vise kao smekera. A Dragan mi je jedan od najdrazih nasih glumaca, nije mi to, dakle, problem. I Anica Dobra je bolja Lili od Tanje Boskovic, istina Anica  je glumi malo manje droljasto, sto bi Lili trebalo da bude, ali kod Anice mi se svidja sto je svojeglavija i jaca, nije smusena kao Tanja Boskovic. Kod serije je dobro i sto je Radko Polic imao vise prostora. "Prokleta zemlja!" :D  

 

A ovaj Kraj rata koji si gore okacio ima nesto od Balkan ekspresa, valjda sto je Mihic radio scenario po Baleticu, plus su tu i Bata i Bercek. 

Ja inace volim Mihicevo pisanje, dok je dobro pisao, mozda je i do toga..prvi film je definitvno bolji, ali, draga mi je i serija, Bercek je po mom nekom misljenju, osiim sto je majstor transformacije, zapravo lep covek, koji lepotane nikada nije igrao, tkoda, moze proci kao zavodnik, ovde se to najvise cak mozda vidi..muzika koju je Simjanovic radio za oba dela je fantasticna, cesto je slusam..

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...