Jump to content
IGNORED

Expo 2027


BarryWhite

Recommended Posts

Posted (edited)

Koliko sam video na forumu ne postoji tema o Expo 2027. Ne bih je stavio na temi o politici mada je svakako organizacija Expo 2027 povezana sa političkim dešavanjima nego bi da se ipak više okrenemo ekonomskim delom organizacije. 

Za početak bi stavio post koji sam video na LinkedIn-u koji bi mogao da bude zanimljiva polazna tačka za diskusiju:

Spoiler

Expo 2027🥂🫡📈📉

 

U predhodnih 30 godina nikada ni jedna siromašna zemlja nije dobila specijalizovani Expo (nakon Bugarske 1991. godine kada je Expo održan u Plodviv-u su izložbu organizovale samo znatno bogatije zemlje nego što je Srbija).

 

To je ogromna prilika i veoma rizičan ekonomski poduhvat. U 21. veku je najmanje posetilaca imao Expo u Dohi a taj broj je veći nego što je bilo gostiju na svetskom prvenstvu u fudbalu.

 

Čak gledajući istorijske brojke, predvidjanja od 2,5 miliona ljudi koja su izneta su čini se veoma skromna (ni jedan specijalizovani Expo nije posetilo manje od 3,5 miliona u predhodnih 25 godina). U tom smislu se zaista radi o ozbiljnom projektu koji može imati višestruke direktne i indirektne ekonomske i socijalne koristi.

 

Sa druge strane, netransparentnost je jako zabrinjavajuća. Ja ne znam da li je to strah od kritike javnosti ali je zasigurno put da se ne dobije podrška stručnih ljudi koji bi je verovatno dali kada bi imali jasan plan ispred sebe. Osim što nije jasno koliko će projekat da košta (to verovatno niko ne zna), ozbiljno je pitanje o načinu na koji će biti finansiran. Pripremiti emisiju obveznica je za toliki iznos prilično kompleksan posao koji traje. Zaduživanje u inostranstvu takodje zahteva vreme.

 

A to je u ovom slučaju resurs koji se topi i za koji meni nije jasno kako će biti nadoknadjen.

 

Naime, za 30 meseci treba da se izgradi 1500 stanova, 230.000 m2 izložbenog prostora, 18 km brze pruge, stadion od 52.000 mesta, centar za vodene sportove sa 4000 mesta i još gomila drugis stvari. A da pri tom ne stanu sva ostala gradilišta.

 

Treba da se obezbedi da aerodrom Beograd (koji kolabira u normalnoj letnjoj sezoni) primi još 3 miliona gostiju.

 

Kako će se i kada prodati 1500 stanova od 55m2? Po kojoj ceni? Kako će to uticati na ostatak tržišta? Da li neko ima u vidu da će investitori koji sada traže dozvole u Beogradu da završavaju svoje objekte (u slučaju da nadju gradjevinsku efektivu koja nije u Surcinu) tačno kada se 1500 jeftinih stanova bude prodavalo.

 

A za bilo sta od toga jos ni sredstva nisu obezbedjena (nista jos nije prošlo niti kroz budžetski plan niti kroz Parlament).

 

Način na koji se sve to može izvesti kako treba a da pri tom svi ostali projekti ne stanu i državni deficit ne ode u nebesa je meni nejasan.

 

Sa druge strane taj posao mora da se završi i da se iz njega izvuče najviše. I nadamo se da će tako i da bude pošto u ovakvim situacijama potez ne može da se povuče (ili je cena njegovog povlačenja ogromna).

 

A dotle, živimo u neznanju i nadi.

Ono što sam mogao da vidim isto na LinkedIn-u je da ce nacionalni stadion raditi PowerChina-a što je jasna indikacija da će pare za Expo biti iz kineskih kredita. 

 

Još par informacija koje sam saznao od prijatelja:

- zemljani radovi za Expo su uveliko krenuli i od prijatelja koji se bavi prodajom delova za kamione sam čuo da su bukvalno sve firme sa kojima radi prebacene na taj projekat.

- Delta gradi hotel pored Hajata i zbog Expa drzava subvencioniše hotelsku infrastrukturu sa 20%

- Srbija već ima problem sa vraćanjem kineskih kredita, dolazak Si Đi Pinga naviše ima veza sa dogovorom oko para koje treba da vraćamo i sa očigledno novim kreditima za Expo (što se tiče duga prema kinezima evo zanimljivog teksta - https://n1info.rs/biznis/otplata-kineskih-kredita-ove-godine-za-rate-izdvajamo-178-miliona-dolara/ )

- sve vezano za Beogradski metro stoji od Septembra 2023 jer nema dogovora oko finansiranja projekta (tu su isto kinezi uz francuze u priči)

 

 

Na osnovu svega reklo bi se da je Expo 2027 ideja da se bustuje BDP kako bi se vraćali krediti koji nam stižu na naplatu, naravno da se pokradu pare u naredne 3 godine, da se za sad odustaje od metroa jer to je mnogo ozbiljniji projekat za izvođenje gde ima manje mesta da se "ugradiš" i za koji treba minimum 10-tak godina u najbljem sličaju da bi se izgradio.

I naravno ceo projekat je ozbiljno kockanje jer je neizvesno koliko je isplativ i na kraju ako naša ekonomija trenutno nije u mogićnosti da vraća kredite koji nam sad stižu na naplatu šta će tek biti za 5 do 10 godina. Od svih navedenih pojekata vezanih za Expo najviše mi ima smisla ulaganje u hotelsku infrastrukturu i brza pruga do Surčani koja bi prevozila putnike do aerodroma jer je to nešto što sve svetske metropole i veliki aerodromi imaju.

Edited by BarryWhite
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...