Jump to content
IGNORED

Пут путује Латиф Ага...


namenski

Recommended Posts

E, sada redom: 13.04.2024, 18:58, predvece na reci, Бабакај, 1040 km, cuvena stena i ulaz u Klisuru...

Babakaj-02-2024-04-13-18-58-16-504.jpg

 

Babakaj-2024-04-13-18-58-16-480.jpg

 

Djerdap-Klisura-Ulaz-2024-04-13-19-01-32

 

K'o lenjirom... :sleep:

 

 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Tajna je. :D

 

Idemo dalje, 19:22, nije da je nesto posebno znacajno, osim kao prvo naselje u Klisuri...

A zove se Брњица :D...

 

Brnjica-2024-04-13-19-22-20-398.jpg

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Noc na reci, samo po neko svetlo i zvuk vode koja бућка...

A opet, nije svejedno: samo koji kilometar nizvodno, Ada Kale, Adakale, potopljeni doduse, ali su mozda tu negde, motaju se, duhovi poklanih dahija, Aganlije i Кучук Alije, starca Фоче од стотину љета, Мула Јусуфа...

I spletaka heterijskih i masonskih, na i oko ove poslednje turske enklave duboko u evropskom kopnu: Turci su je napustili tek 1912, kada je krenuo Prvi balkanski rat...

U vremena kada dahije utekose iz Beograda...

Quote

...bilo je po tim sokacima, prolazima i budzacima svakojakog Bozijeg naroda. Pored Srba i Turaka bilo je Rumuna, Cigana, Amauta, Madjara, Cerkeza i nekog nakota koji je kazivao da se ovdje obreo ĉak iz daleke neke zemlje Buhare. Medju tim svijetom bilo je trgovaca, kiridzija, preprodavaca, secerdţija, hamala, lopova, janjicara, dervisa, prosjaka i svakojakih besposlicara. Mogli su se cuti razni jezici, vidjeti svakakve nosnje, slusti svakojake molitve i psovke. Nekoliko ispijenih i kao vosak zutih dosljaka iz nepoznate zemlje Buhare vodili su po hanovima i cajdzinicama desetak odraslih djecaka i nudili ih umjesto zena za uzivanje i razne njeznosti medju muskarcima, nastranim posjetiocima limana. Bio je to unosan posao, do zena se teško dolazilo, radilo se krisom, dazbine se nisu placale, a kome bi ih i platili kada je medju haraclijama bilo stalnih musterija za njihove djecake. Ni janjicari nisu bili ravnodusni prema carima tih mladica, pa su se s njima cesto prizenjivali, cas priudavali, ili istovremeno i jedno i drugo, već prema zeljama i ukusima.

 

I turski guverner i komandant tvrdjave, Redzepaga, koji - posto je dahije ugostio i napio, kako sa obale fenjerom daje ugovoreni znak vojvodi Миленку (Стојковићу) koji camcem dodje i svrsi sa dahijama.

U nerazmrsivom kolu balkanskih spandjavanja...

 

Jos mi samo Trajan i njegovi legionari fale...

A i oni se muvaju tu negde...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, namenski said:

 

viber-image-2024-04-13-09-59-25-965.jpg

 

viber-image-2024-04-13-10-07-44-876.jpg

Jel ovo ona tura Dunavom od Beca do Bugarske? BTW, zgrada parlamenta u Budimpesti mi je prelepa, iako naizgled lici na 100 slicnih, ima nesto u njenoj ostrini.

 

A ovaj njihov Pinki ima bas lepu arhitekturu, ne znam zasto ali mi se mnogo svidja. 

Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

Jel ovo ona tura Dunavom od Beca do Bugarske?

E, turisto jedan... :D 

Ovde se црнчи, рмба, аргатује...

Kapitalizam bato, samo nas komada 2 na 100 metara...

 

Parlament onako, kitnjasto to meni, neka kao gotika, idimidodji mi, monumentalnost u obrnutoj srazmeri sa parlamentarizmom...

Nisu ga se bas Madjari nauzivali, a ni druge pocastili... :D 

 

A sportska hala im jeste OK, svidja se i meni...

  • +1 1
Link to comment

Jos neko radi nedeljom: Tabula Traiana, restauracija...

Trajan-Restauracija-2024-04-14-09-48-02-

Imperator Cezar sin bozanskog Nerve

Nerva Trajan Avgust pobednik nad Germanima

veliki pontif cetvrti put tribun

otac domovine konzul tri puta

planine je isklesao i postavio stubove

od kojih je napravljen ovaj put 

:sleep:

 

A opet, nije to to: tabula nije gde je nekad bila, podigose je za preko 20 metara da je ne bi potopilo jezero...

Ili mozda jeste: bili se Apolodor Damascus, Sirijac, Trajanov neimar, sigurno sit izrazgovarao sa neimarima koji su tablu podigli, branu napravili...

I 100% bi se razumeli..

 

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

I dalje, Tekija, mesto koje je ostalo ispod vode, pa se ponovo rodilo uz Miroc planinu...

Tekija-2024-04-14-10-12-18-585.jpg

 

Rodno mesto, vekovima, лоцова, dunavskih, djerdapskih pilota...

Jer je odavde pocinjalo gusto, pocinjalo da kuva, k'o u svakom Kazanu...

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

... jer je nekada bilo ovako:

Stari-erdap-donji-kazani.jpg

 

Dok se nije napravio Sipski kanal, lepi plavi Dunav imao je prave pravcate katarakte...

 

mali-kazan.jpg

i signalne stanice da paze jedni na druge...

 

Sipski-kanal2.jpg

 

Sipski-kanal-1964g.jpg

 

A znalo je i na drugacije nacine da bude dodatno zajebano..

Kazani-2-januar-1985g.jpg

 

 

  • +1 5
  • Hvala 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...