Jump to content
IGNORED

Inflacija


Eleniko

Recommended Posts

A i bilo je vreme da narod počne zdravije da se hrani i vrati tradicionalnoj domaćoj kujni :D

  • +1 2
Link to comment

najjače je što margarita /pelet, kačkavalj/ košta isto kao paprika /pelet, kačkavalj, šunka, pečurke/

Link to comment

Na pelet se greje..pelat ide na picu :) 

 

Cena ovoga je jedan savrsen kreten detektor..jal po gazdu jal po musterije. 

  • +1 1
Link to comment

pešačim svuda, posmatram oko sebe

 

ne pamtim da sam ikada igde video picu na parče koja bi mi izazvala želju da je probam

  • +1 2
Link to comment
51 minutes ago, Braća Strugacki said:

pešačim svuda, posmatram oko sebe

 

ne pamtim da sam ikada igde video picu na parče koja bi mi izazvala želju da je probam

 

 

One and only - srpska pica, prizemlje ispred ulaza u Banjichki trzni centar.

Link to comment
3 hours ago, Eleniko said:

zašto nemamo temu za krizna vremena

 

 

Ima malo niže tema Cene roba i usluga u Srbiji. 

Link to comment

Cene u Srbiji su sulude. Kupili neku sitnicu iz zamrzivača u Ludilu bez gledanja jer to inače kupujemo i tek na kasi videli da je cena dva puta veća nego u Nemačkoj. Ono najosnovnije tipa mleko je možda blago jeftinije, ali sve ostalo je da se usereš.

 

Mene sad zanima gde je kapitalizam i slobodno tržište koje bi trebalo da ispegla ovakve stvari. Ako na nečemu može mnogo bolje da se zaradi u Srbiji nego u Nemačkoj, zašto ne bi svi slali robu u Srbiju dok ne zasite tržište i obore cenu. 

Link to comment
1 minute ago, Venom said:

Cene u Srbiji su sulude. Kupili neku sitnicu iz zamrzivača u Ludilu bez gledanja jer to inače kupujemo i tek na kasi videli da je cena dva puta veća nego u Nemačkoj. Ono najosnovnije tipa mleko je možda blago jeftinije, ali sve ostalo je da se usereš.

 

Mene sad zanima gde je kapitalizam i slobodno tržište koje bi trebalo da ispegla ovakve stvari. Ako na nečemu može mnogo bolje da se zaradi u Srbiji nego u Nemačkoj, zašto ne bi svi slali robu u Srbiju dok ne zasite tržište i obore cenu. 

 

I hate to say this but ... to je zato shto ni nemash slobodno trzishte u Srbiji, samo kapitalizam.

Link to comment

@Venom zato sto bi ti neko polomio noge kad bi probao a da nisi uvezen ;) A oni koji su uvezeni namestaju cene zajedno. Bila je cak vest da su uhvatili prodavce sportske odece (Djak, Planeta i sl.) u dogovorima i nikom nista naravno :) 

Link to comment
  • 2 months later...

Karteli funkcionisu sasvim fino i u Austriji. Od beningnih stvari recimo Spar, Billa, Hofer, Lidl i Penny godinama sinhronizuju  akcije tako da uvek moras obici vise lanaca ako juris snizenja. Veci problem je milion i jedan prljav nacin kako gaze konkurenciju. Probali su neki mili lanci dase probiju sa firmama iz drugoh bransi ali su polupani u par meseci. Proizvodjacima je zapraceno da ce ih svi ovi veliki napustiti. Onda su probali i neki lanci iz Poljske i Francuske i oni su jos brze napustili Austriju.

 

Ja se nadam da ce nekad uvesti neko ogranicenje po broju supermarketa po bloku grada. To bi bio jedan od nacina za razbijanje tih govnara. U medjuvremenu mi cemo ovde nastaviti placati npr. 30% naproizvode za higijenu u odnosu na Nemacku i Belgiju.

 

Sto se tice odece/obuce tu je bolja situacija jer se ipak porucuje iz cele EU. 

 

 

  • +1 4
Link to comment
23 hours ago, bags said:

U medjuvremenu mi cemo ovde nastaviti placati npr. 30% naproizvode za higijenu u odnosu na Nemacku i Belgiju.

 

Hoćeš da kažeš da je u DE i BE hemija još jeftinija nego u AT?

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
On 18. 6. 2024. at 21:07, bags said:

Karteli funkcionisu sasvim fino i u Austriji. Od beningnih stvari recimo Spar, Billa, Hofer, Lidl i Penny godinama sinhronizuju  akcije tako da uvek moras obici vise lanaca ako juris snizenja. Veci problem je milion i jedan prljav nacin kako gaze konkurenciju. Probali su neki mili lanci dase probiju sa firmama iz drugoh bransi ali su polupani u par meseci. Proizvodjacima je zapraceno da ce ih svi ovi veliki napustiti. Onda su probali i neki lanci iz Poljske i Francuske i oni su jos brze napustili Austriju.

 

Ja se nadam da ce nekad uvesti neko ogranicenje po broju supermarketa po bloku grada. To bi bio jedan od nacina za razbijanje tih govnara. U medjuvremenu mi cemo ovde nastaviti placati npr. 30% naproizvode za higijenu u odnosu na Nemacku i Belgiju.

 

Sto se tice odece/obuce tu je bolja situacija jer se ipak porucuje iz cele EU. 

 

 

 

Mislim da nisu na taj način uvezani da doslovno sarađuju, ali fakat je da su lanci podelili tržište između sebe u smislu da su pokrili različite kupovne segmente i konkurencije tu ima vrlo malo. Nema konkurencije, nema ni tržišta. Zato mogu pod maskom inflacije da dignu cene kako hoće i niko im ništa ne može. Isti problem je i u Srbiji samo je tu konkurencije još manje, pa je problem utoliko veći.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...