Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

On 29. 9. 2024. at 10:32, Yoyogi said:


Z/OS je MVS (iz 1974), IBM mainframe operativni sistem, nadogradnja na OS/360 iz 1960. Bez detalja, ono sto se vidi je da Z/OS ima Linux interface.
 

Delimično tačno... z/OS je naslednik OS/360.  64-bitni OS koji je "pušten" 2000. godine kada su stari mainframe-ovi System/360 zamenjeni novim IBM Z mašinama (Z = "Zero Downtime").

 

z/OS pored standardnog TSO (Time Sharing Option) ima Unix interfejs, tačnije z/OS Unix shell.

 

DB2 je DBMS.

 

Upravo dok ovo kucam sam konektovan na jedan mainframe na kojem razvijam aplikacije 15+ godina... :)

  • +1 1
Link to comment
On 29. 9. 2024. at 9:34, Shan Jan said:

Takodje se secam kad smo bili na treningu za programiranje na System Z da je sam Z/OS imao jedan dojaja koncept gde kad pustis nesto da radi i dodje do greske, aplikacija se ne kresuje vec stane, saceka da promenis kod, da ispravis greske i pokrenes ponovo zadnju transakciju ko da se nista nije desilo.

 

 

Nisam siguran šta podrazumevaš pod ovim konceptom...

 

Kod aplikacija koje imaju UI i s kojima korisnici direktno rade obrade greške je standardna, kao i na drugim platformama.

 

Kod masovnih batch obrada imaš razne sigurnosne mehanizme koje možeš da koristiš u JCL-u (Job Control Language): pravljenje kopija fajlova koji se menjaju (postoje posebni alati za to - defnisano vreme čuvanje kopija), "snimak" stanja tabela u relacionim bazama, uslovno izvršavanje niza programa (u zavinsosti od toga kako se jedan program završio pokreće se drugi - IF - THEN na sistemskom nivou,. ne aplikativnom,...) Ako dobro napraviš ono što se u terminologiji mainframe-a naziva "job" uvek postoji mogućnost brzog i lakog oporavka.

 

Ne znam za ovo interaktivno menjanje koda u letu :) Možda kod nekih jednostavnijih REXX procedura

  • +1 1
Link to comment
On 29. 9. 2024. at 11:53, francuski sobar said:

Zainteresovo sam se i pito malo chatgpt o tome i on mi iznabraja neke skraćeice ibm, z/os, db2, spominje se i cobol....(ne spominje doduše NT :D) i impresivan spisak velikih banaka, osiguravajućih društava, telekomuinikacionih kompanija i vladiinih istitucija koje su još uvek na tome a kao nove tehnologije se tek odnedavno tu pomalo uvode i to kao hibridna nadogradnja.

 

Ima li ovo smisla šta kaže il treba da apdejtujem ai?

Ima smisla - osim IBM-ovih MVS/zOs i AIX, tu je i HP-jev (originalno Tandem pa onda Compaq, završio kod HP) NSK (NonStop Kernel, poznat još i kao Guardian). Najveće svetske banke, VISA i MasterCard se i dalje vrte na ovim OS-ovima i samo izlažu servise preko raznih programa za transformaciju. Dva po obimu najveće bankovna sistema za koje sam ja radio vezu još uvek koriste IBM-ovu hijerarhijsku bazu podataka koja je iz 1966., iz vremena pre nego što su izmišljene relacione baze podataka, i sve transakcije im idu kroz nju.

 

Sistemi za plaćanja u realnom vremenu (za razliku od prebijanja preko noći) se uvode na nacionalnom nivou u poslednjih desetak godina, osim u Americi gde ima nekoliko šema u vlasništvu banaka/konzorcijuma (Amerikanci su po ovome vrlo konzervativni, UK, Singapur, Australija, Južna Afrika su dosta napredniji od njih).

 

SaE

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...