Jump to content
IGNORED

Beč


bags

Recommended Posts

21 hours ago, Kampokei said:

Moja prijateljica, nasa zena u Becu, mi kaze da je medju decom nemacki nemacki sve jaci naustrb austrijskog nemackog. Valjda zbog Jutjuba i socijalnih mreza. Ne znam imate li vi forumske Beclije takav utisak.

 

edit: umesto jaci bio napisao naci 😁

 

Ima svakih par nedelja clanak u novinama na tu temu. :) Mislim da taj dijalekt nece skroz nestati ali sigurno je sve manje u upotrebi. Ipak kako je jezik ziva stvar i cesto se bira sto laksa opcija ( a ovaj dijalekt je ekstremno praktican i cak meldoican na neki uvrnut nacin) deca se prilagodjavaju. Ja sam dosao relativno kasno i samo sam delimicno pokupio delove beckog dijalekta (mada mogu bas dosta razumeti) vec kod mojih klinaca se primeti koliko ga vise koriste. Oboje su primetili da je moj nemacki cudan jer uglavnom koristim standardni hochdeutsch.

 

13 hours ago, Engineer said:

Ovo je neverovatno. A kakvo je stanje sa vrtićima u Beču? Meni je logično da ako dete od npr. 3. godine ide u vrtić, na kom je (skoro) sva konverzacija na nemačkom, da do polaska u školu nauči solidno jezik, dovoljno za dalji rad i nastavu

 

Pisao sam dosta na temi za vrtice. U sustini mrka kapa. Tamo je nekako survival mod pogotovo u drzavnim. Konverzacija nije samo na nemackom jer osoblje  80% nema nemacki za maternji a ova deca sto imaju uglavnom idu samo poslednju obaveznu godinu. (jer imaju babe, dede a u krajnjem slucaju tages mutter). Ako se roditelji dobro ne potrude ne ocekivati bog zna kakve rezultate.

 

10 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

šta kažu koliko je to u mm/l po m2?

 

u češkoj(jesenik) kažu da je palo 450l za 96 sati(4 dana), u st polten-u u donjoj austriji je palo 400l za 120 sati(5 dana)

 

Nisam uspeo naci statistiku.

  • +1 1
Link to comment
45 minutes ago, JozoMujica said:

Ovaj... kakva je razlika izmedju austrijskog nemačkog i standardnog nemačkog? :blink:

 

Tek tolika da ako se zalete u priču da moožda pohvataš kontekst priče, iako ti je standard nemački dobar ili bolji. Nešto kao srpski i makedonski, ili gore. 

  • +1 1
Link to comment

Ovo sto kaze Desmond starija ekipa iz grada kada prica standardni nemacki vec je solidna patnja i za tebe i za njih. Ako sretnes recimo starije vozace autobusa na pauzi neces nista razumeti. Oni za svaku rec imaju pandan plus je 5. brzina.

 

Simpaticna stvar je sto je becki dijalekt  pun pametnih doskocica i pozajmljenih reci iz jezika bivse monarhije.

 

image.jpeg

Link to comment

Svakako je bitno reći da postoji standardni nemački (u svim zemljama nemačkog govornog područja) koji ih povezuje, služi kao jezik za sporazumevanje. Kao ti vozači autobusa, ima ljudi koji jednostavno ne žele ili ne mogu da se prilagode standardu. Jedan kolega na poslu priča bečki dijalekt, meni je ok, ali zna da dođe do problema sa drugim kolegama (što je interesantno čak sa Austrijancima iz drugih krajeva Austrije). 

Moja rodbina sa juga Srbije nas uvek pita je l’ u redu da pričaju po njihovom, mi uvek prihvatimo jer nam je zanimljivo, a oni kažu da im je lakše nego da se drže standardnog jezika. 
 

Ipak, kada bi se sreli Vranjanac i Zagorac moglo bi biti problema ako se ne prebace na standardni jezik tj. da ne mogu da se dogovore oko moda komunikacije. 

Link to comment

Ima becki dijalekat, Wienerisch i becki akcenat nemackog. Ovo prvo je kao poseban jezik, postoje cak i stripovi (tipa Asterix) na Vinerišu. Bečki akcenat pak je kao neka lalinska verzija Hochdeutscha, pevljiviji, ali u sustini knjizevni jezik. 

Link to comment

@bags Vidiš kako su lična iskustva varljiva, deca moje rodbine rođena u W, a ima ih onoliko (sad i mnogi od njih imaju decu), su kući pričali samo srpski, ali Nemački pričaju savršenim bečkim akcentom, druže se sa svima, prave poslovne kontakte sa svima. Doduše, izlaze i venčavaju se uglavnom sa "našima", ili sa ex-Yugo prostora, uz par izuzetaka. 

  • +1 2
Link to comment

image.png

 

Ocekivana katastrofa... :mellow:

 

Rezultati ne ukljucuju Bec i velike gradove ali max promena je oko 2% kod ove tri najjace partije.

  • Tužno 1
Link to comment
6 minutes ago, bags said:

image.png

 

Ocekivana katastrofa... :mellow:

 

Rezultati ne ukljucuju Bec i velike gradove ali max promena je oko 2% kod ove tri najjace partije.

 

30%...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...