Jump to content
IGNORED

Fudbal u vrtlogu politike


Milosh76

Recommended Posts

17 minutes ago, dragance said:

Da ti pomognem, o znalcu jezika:

 

Slomim ili slomijem

Glagol slomiti prema Rečniku srpskog jezika (2011) i Pravopisu (2010) ima oblik prezenta slomim. Dakle, ovaj glagol pripada VI glagolskoj vrsti, menja se isto kao gl. nositi (nositi – nosim). U govoru se može čuti i oblik prezenta slomijem, po IV glagolskoj vrsti, menja se kao glagol čuti (čuti – čujem), ali to je neknjiževni (nestandardni) oblik. 
U analizi jednog obimnog i funkcionalnostilski raznovrsnog korpusa   javljaju se primeri i po šestoj i po četvrtoj vrsti, ali su oblici po šestoj češći. Međutim, kod nekih pisaca se ravnopravno javljaju ovi oblici.

Literatura:

Đurović, Sanja (2015). „Ukrštanje glagolskih vrsta u konjugaciji glagola u savremenom srpskom jeziku”.

Jovana Gajic

 

image.thumb.png.cadaa8b1860b74d6fe247fa875cada1d.png

 

ne bih te dalje zadržavao.

 

Edited by copkillah
Link to comment
20 minutes ago, copkillah said:

 

image.thumb.png.cadaa8b1860b74d6fe247fa875cada1d.png

 

ne bih te dalje zadržavao.

 

A joj, javiću se Đurović, Sanja (2015). „Ukrštanje glagolskih vrsta u konjugaciji glagola u savremenom srpskom jeziku” da joj saopštim tužnu vest.

 

:kme:

Link to comment

Čekaj, ti stvarno ne znaš ko je Klajn? :unsure:

 

(Inače, u tome šta si naveo, bukvalno piše da se čuje u govoru, a ne i da je pravilno, ali se opet vraćamo na ono da ne znaš srpski jezik).

 

Mislim meni je ovo okej, forum se zabavlja na tvoj račun. Da li je lepo, nije. Da li je zabavno, jeste.

 

  • Haha 1
Link to comment
17 hours ago, DCI Banks said:

Sinovi pusteni iz pritvora.... kakav Skandal i Dno.

.

Pa ne znam šta si očekivao? Meni je iznenadjenje i da su uopšte bili u pritvoru i ovoliko. Ja sam očekivao da će posle pola sata biti pušteni i da neće biti ni krivična prijava podnesena.

Link to comment
On 9. 11. 2023. at 18:32, dragance said:

A joj, javiću se Đurović, Sanja (2015). „Ukrštanje glagolskih vrsta u konjugaciji glagola u savremenom srpskom jeziku” da joj saopštim tužnu vest.

 

:kme:

 

 

Sta ces da joj saopstis kad ona pise isto sto i Klajn? :D 

 

Ako pokusavas da dokazes da je "slomijem" deo knjizevnog (standardnog) jezika onda si uspeo upravo suprotno jer si postavio citat iz rada koji kaze "to je neknjiževni (nestandardni) oblik".

 

S druge strane, zasto bi iko morao da koristi knjizevni jezik u neformalnom govoru na forumu.

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, DCI Banks said:

Sinovi pusteni iz pritvora.... kakav Skandal i Dno.

.

pojela maca, “oštećeni” nije dao izjavu, a čini se niti će

 

zavet ćutanja dok leš ne iskoči iz ormana

Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

 

 

Sta ces da joj saopstis kad ona pise isto sto i Klajn? :D 

 

Ako pokusavas da dokazes da je "slomijem" deo knjizevnog (standardnog) jezika onda si uspeo upravo suprotno jer si postavio citat iz rada koji kaze "to je neknjiževni (nestandardni) oblik".

 

S druge strane, zasto bi iko morao da koristi knjizevni jezik u neformalnom govoru na forumu.

Pa to sam i rekao da je neknjiževni oblik, što često koristimo u svakodnevnom životu. 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...