Jump to content
IGNORED

NBA 23/24


Amos

Recommended Posts

1 hour ago, omiljeni said:

@Fins fleet

10 miliona gledalaca u proseku znači da tokom prenosa u svakom trenutku u proseku ima 10 miliona gledalaca.

tvoj bubble je tu mnogo merodavan. 4-5 miliona Kanađana svake godine gleda Gray Cup što je Super Bowl verzija njihove lige koja ima dosta odstupanja od NFL pravila ali u suštini je to isti sport.

Probao sam ti objasniti da si ti rekao "10 miliona gleda, plus par miliona ovlas". I ja te pitam odakle ti to ovlas, sta to znaci? Je l idu od coveka do coveka u kafani i mere im koliko gledaju a koliko laprdaju? Jer sumanjm da je od tih 10 miliona 9 ovlas. Nemam podatke a ti izgleda imas, pa da pitam.

Link to comment

Analogija koju bih ti dao jeste kao kada se Srbi skupe jednom godisnje pa gledaju Evroviziju. I onda bi neko na osnovu toga projektovao kako je tamo pop muzika Islanda veoma popularna.

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

 

možeš poput Đure da kažeš ma ovaj omunjeni opet nešto bulazni ko pjanac ispred dragstora, evo pravih Nielsenovih podataka za glednost tih utakmica o kojima pričamo.

 

i onda vidiš da omunjeni koristi Nielsen podatke. za svaku proveru ti treba 30 sekundi.

Brkas babe i zabe. 

 

 

U nedostatku preciznih cash flow podataka, Forbes (vjerovatno najbolji izvor za tu svrhu) daje sve ostalo. Nije me mrzilo da ubacim podatke u Excel i uporedim  obje lige i prilicno je  jasno da je NBA jednako dinamicna, ako ne i dinamicnija liga i sa veoma svjetlom buducnosti.

 

Iako prosjecan NFL klub vrijedi 24% vise od NBA kluba,  NBA sije NFL u brzini rasta. Primjerice, prosle godine je prosjecna vrijednost NBA kluba rasla 2.5 puta brze od prosjectnog NFL kluba. Pri tome obje lige imaju isti operativni profit (20.7% NFL vs 20.2% NBA), ali je prosjecni NBA klub relativno manje zaduzen od svog NFL pandana. Ako ove stope rasta ostanu priblizno slicne, vrlo je mogouce da ce NBA preteci NFL i po valuacijama.

 

TIm prije sto je ovakva NFL neodrzriva bez megastadiona koji se uglavnom finansiraju iz javnih fondova (trenutno Bears ucjenjuju grad Chicago za stadion). Kako to polako presusuje ili ce se liga smanjiti ili ce sami klubovi morati dublje zaduzivati, sto ce im smanjivati equity. Takodje, mislim da NBA sije NFL u globalizaciji, ali to je vec neka druga prica.

 

NBA Valuations 2023 (forbes.com)

NFL Team Valuations 2023 (forbes.com)

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment

dobro jebiga, ja ću morati sve dvaput da pišem ili da crtam do najsitnijih detalja?

nba svoja tv prava ne prodaje godinu za godinu, pa da se korekcije vrše instant i u realnom vremenu. poslednji ugovor je bio na 9-10 godina. pre toga je bio na 7-8 godina. od kraja devedesetih do danas su imali 2-3 ugovora. prvi ugovor je bio jak na osnovu jakih devedesetih.

a drugi ugovor je bio jak na osnovu toga što su televizije napravile zajeb. taj ugovor se pregovarao u periodu kad su Heat boostovali gledanost u odnosu na baš bedne 00s, ESPN i TNT su dali 25 milijardi i napravili zajeb jer se projekcije nisu ispunile već je gledanost otišla dovraga.

 

evo vesti od danas kako napreduju pregovori za novi ugovor:

ESPN and the NBA are “apart” on financial terms as they negotiate a new media rights deal, and that ESPN will weigh either opting out of or renegotiating its MLB deal after next season.

 

u pitanju su milijarde i ima gomila blefiranja i cinculiranja, ali NBA mora da zabode veooooma visok ugovor da bi zadržali takav rast.

 

a revenue raste jer sve raste. plate ljudi rastu, zbog toga više troše, zbog toga se kompanijama isplati ulagati u marketing, zbog toga rastu i tv ugovori. a naročito raste spremnost ljudi da plate zabavu i razonodu raste. NBA i sve druge lige to obilato koriste.

ukratko, rast cene NBA proizvoda je brži nego brzina kojom opada potražnja za tim proizvodom. dok je tako revenue će da raste, ali možda to neće zauvek da traje.

Link to comment
10 minutes ago, omiljeni said:

dobro jebiga, ja ću morati sve dvaput da pišem ili da crtam do najsitnijih detalja?

Ne moras crtat,  al bi mogo procitat ova dva linka (ako vec neces da ubacujes podatke u Excel).

 

10 minutes ago, omiljeni said:

nba svoja tv prava ne prodaje godinu za godinu, pa da se korekcije vrše instant i u realnom vremenu. poslednji ugovor je bio na 9-10 godina. pre toga je bio na 7-8 godina. od kraja devedesetih do danas su imali 2-3 ugovora. prvi ugovor je bio jak na osnovu jakih devedesetih.

a drugi ugovor je bio jak na osnovu toga što su televizije napravile zajeb. taj ugovor se pregovarao u periodu kad su Heat boostovali gledanost u odnosu na baš bedne 00s, ESPN i TNT su dali 25 milijardi i napravili zajeb jer se projekcije nisu ispunile već je gledanost otišla dovraga.

 

evo vesti od danas kako napreduju pregovori za novi ugovor:

ESPN and the NBA are “apart” on financial terms as they negotiate a new media rights deal, and that ESPN will weigh either opting out of or renegotiating its MLB deal after next season.

 

u pitanju su milijarde i ima gomila blefiranja i cinculiranja, ali NBA mora da zabode veooooma visok ugovor da bi zadržali takav rast.

 

a revenue raste jer sve raste. plate ljudi rastu, zbog toga više troše, zbog toga se kompanijama isplati ulagati u marketing, zbog toga rastu i tv ugovori. a naročito raste spremnost ljudi da plate zabavu i razonodu raste. NBA i sve druge lige to obilato koriste.

ukratko, rast cene NBA proizvoda je brži nego brzina kojom opada potražnja za tim proizvodom. dok je tako revenue će da raste, ali možda to neće zauvek da traje.

see above

Link to comment

 

Izvinite sto prekidam raspravu o finansijama u NBA ali mislim da treba pre da se posvete tome da se ovaj prvi kos Edvardsa na pocetku pri rezultatu 2:1 za Minesotu svira kao koraci a ne da gledamo brejk dens da bi sve bilo atraktivnije. U staaaroj NBA ovo je moglo da prodje nikad ili jako retko a sad svi plesu. Usporite na 0.25 ili 0.5x radi veceg uzitka. 

Link to comment
25 minutes ago, spaceploitator said:

 

koje su to vrednosti?

 

ti bi da mene propitujes, umesto da guglas?

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Ne moras crtat,  al bi mogo procitat ova dva linka (ako vec neces da ubacujes podatke u Excel).

 

see above

odgovarao sam ovima iznad.

tebe u osnovi žuljaju stadioni. i onda svakih pola godine forumašimo na tu temu. :D

o forbes procenama sam već pisao juče. ja jesam veliki poštovalac dobrih linkova i excell tabelica, ali koja je poenta toga ako će source da fuli vrednost tima za milijardu dolara?

NFL timovi se mnogo ređe prodaju a kad se prodaju onda Forbes tad uvek promaši ali tako što se tim proda za više nego što su oni procenjivali. Tako su promašivali i za NBA. Kad je Balmer kupovao Clipperse za 2 milijarde tada je Forbes imao vrednost tima mnogo niže. Ali ovo za Mavse da ih precene za milijardu dolara, to su novi momenti.

 

NFL ima mnogo više prostora za rast od NBA. Dok u NBA razmatraju skraćenje kalendara, NFL je prošle godine uveo week 18. Dodatnih 16 utakmica, to ne deluje kao nešto mnogo ali je za NFL raspored to dosta. Uskoro sigurno sigurno stiže i week 19. Povećali su i broj playoff utakmica pre par godina.

NFL svoje utakmice igra nedeljom i jednu utakmicu ponedeljkom. Pa su se proširili na četvrtak. Sad za samo tu jednu utakmicu nedeljno dobijaju od Amazona 1 milijardu godišnje. To je trećina ukupnih NBA tv prava. Za Black Friday utakmicu su platili i neki masan bonus. NFL tv ugovor je 110 milijardi za 10 godina. Samo od TV imaju više novca nego total NBA revenue. Sad pritiskaju ESPN da dobiju equity stake. Njihova pregovaračka pozicija je nemerljivo bolja jer je NFL bukvalno kralj televizije. Ko ne bude imao NFL u ponudi taj može zatvarati radnju.

Šta sledi za NFL? Utakmice utorkom? Utakmice sredom? Petak? Što da igraš utakmice nedeljom u podne kad možeš u prime terminu i zavaljaš ih za neke ludačke novce.

Meni lično se to uopšte ne sviđa jer sam navikao na nedelju i mnogo mi je zgodnije da gledam utakmice koja počinje u 19h po CET vremenu nego u 2h ujutro, ali ko mene tu pita.

 

Potencijal NFL u pogledu globalizacije i internacionalne ekspanzije se dosta potcenjuje. Više ljudi samo u Kanadi gleda Super Bowl nego što Amerikanaca gleda finale NBA lige. Fins je zbunjen i želi objašnjenje, ali to vam je tako.

U Meksiku nemaju baš toliku popularnost ali tamo mogu veoma profitabilnu napraviti franshizu s po gasa.
Regular season utakmice se igraju u Londonu, Nemačkoj, Meksiku, Brazilu, sledeće godine su u Madridu...London se već spominje kao potencijalni Super Bowl host.

2 miliona Nemaca gleda Super Bowl. Možda ostanu budni celu noć da blenu u ekran  i pitaju se šta ja ovo gledam i koja su uopšte pravila. umesto da spavaju jer ujutro moraju u kombinat. 2 miliona gledalaca je tamo veoma ozbiljan broj i za bundes ligu i to prebacuju malo teže osim ako ne igra Bajern.

Tako da ono, vrlo lako može da se desi da Evropa dobije NFL tim pre nego NBA tim.

I mogu da se opkladim da obe lige pomno prate kako ide razvoj novih modela supersoničnih aviona.

 

Šta NBA može da radi? Gde su njihove prilike za taj dinamičan rast? Uvodjenje kozmetičkih promena tipa inseason cup i playin? Ne mogu da povećaju kalendar. Mogu samo da ga presele na proleće/leto.

NFL stadioni su užasno skupi, ali nisu ni NBA dvorane baš jeftine. Svaka od tih najnovijih dvorana je koštala iznad 1bn. I dosta public novca se tu troši. :fantom:

Ne znam šta je to baš toliko svetlo u budućnosti lige koja ima ozbiljan pad popularnosti u ubedljivo najvažnijem tržištu.

 

 

Edited by omiljeni
Link to comment
1 hour ago, Zli Gli said:

da se ovaj prvi kos Edvardsa na pocetku pri rezultatu 2:1 za Minesotu svira kao koraci

 

Jesu koraci, em je pomerao pivot nogu, em...

 

Da li sam ja zakrečanio dibidus ili je pravilo (bilo) da pivot noga ne sme da se digne pre "odraz" noge (mogu zajedno, ovo je opšte mesto), ali i da pivot noga u skoku ne sme izaći ispred noge sa koje se naskočilo?

 

Takođe, da li mi se čini, ili je nekada "polagač" ili "kucač" u skoku mogao praznom rukom da pomeri ruku/ruke odbrambenog igrača, sve dok je potpuno ispružena, tj. dok nije savijena u laktu? Celom rukom naravno (podlakticom i nadlakticom), ne da ga uhvati šakom.

 

U svakom slučaju, onaj video 80s/90s vs now - meni nije pitanje da li je ova ili ona era bolja. Jednostavno su drugačije. Pre svega zbog vođenja lopte, koraka i ovakvih tehnikalija. Kao što video na početku i kaže, danas se dopušta ono što nekada nije, a igrači će to naravno i koristiti. Kao kada bi poredili današnji rukomet sa onim iz vremena Metaloplastike, košarka Birda/Medžika i košarka Lebrona su na papiru isti, ali u praksi jako drugačiji sportovi. Zašto je pak došlo do labavljenja najosnovnijih pravila - to je potpuno drugo pitanje.

Što se današnje košarke tiče, ne smeta mi nj.k.v. trojka, smeta mi što je jedino najboljim igračima dozvoljeno da baštine umetnost mid-range-a. Zbog toga, koliko god bili odbojni kao osobe, obožavam da gledam (zdravog) Kavajia i Zmiju.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, zorglub said:

 

Jesu koraci, em je pomerao pivot nogu, em...

 

Da li sam ja zakrečanio dibidus ili je pravilo (bilo) da pivot noga ne sme da se digne pre "odraz" noge (mogu zajedno, ovo je opšte mesto), ali i da pivot noga u skoku ne sme izaći ispred noge sa koje se naskočilo?

 

Imaš na prethodnim stranama klip koji objašanja ovo, to nije precizno pravilo, sme da se podiže pivot noga, ne sme da se ponovo spusti. Ovo za skok nisam razumeo, nema takvog pravila, jednom kad skočiš bilo koja noga može bilo gde.

 

Koraci na tom snimku su bili, ali dosta sitni (jer je klizao par santimetara pivot nogu po patosu), ni izbliza toliko tragični, pogotovo ne u odnosu na ono šta inače prolazi u NBA.

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, goofs said:

sme da se podiže pivot noga, ne sme da se ponovo spusti

 

Crko bih u neznanju. Hoću reći, znao sam da može da se podigne, ali samo zajedno sa "prednjom" nogom.

 

Jel' ovo provereno, jel' neko kontaktirao vememah-a da proveri izvore? :laugh:

 

PS: Eto malo kasnije, na 3:34 njegov "floating the dribble" je nekada 1/1 bila nošena (i za malo pa preko ramena).

 

PS: Ant nije "klizao" pivot nogu, već je digao, i to 2X. Pogledaj usporeno.

Edited by zorglub
  • +1 3
Link to comment

Podizanje pivot noge su u svakom basketu bili koraci, ali po pravilima može. Bio je i neki clip sa Garnettom i još nekim gde ni oni nisu znali da nisu koraci. Mislim da je i Candace Parker bila tu i da je ona jedina znala.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, omiljeni said:

odgovarao sam ovima iznad.

tebe u osnovi žuljaju stadioni. i onda svakih pola godine forumašimo na tu temu. :D

Zuljaju me stadioni, jer jer cijeli NFL jedan veliki rent-seeking enterprise, i koje bez javnih para nebi bila moguca u ovakvom obimu, a koji uz to trosi igrace kao potrosnu robu. Ali, to je samo moj problem

 

No, ono sto je cinjenicno tacno, i moze se vlro precizno izracunati je to koliko im je operativni profit, a to je na prakticno istom nivou kao i NBA. Tako da govoriti o NFL kao nekakom superiornom modelu u poredjenju sa NBA jednostavno nije tacno.

 

 

2 hours ago, omiljeni said:

o forbes procenama sam već pisao juče. ja jesam veliki poštovalac dobrih linkova i excell tabelica, ali koja je poenta toga ako će source da fuli vrednost tima za milijardu dolara?

NFL timovi se mnogo ređe prodaju a kad se prodaju onda Forbes tad uvek promaši ali tako što se tim proda za više nego što su oni procenjivali. Tako su promašivali i za NBA. Kad je Balmer kupovao Clipperse za 2 milijarde tada je Forbes imao vrednost tima mnogo niže. Ali ovo za Mavse da ih precene za milijardu dolara, to su novi momenti.

Jeste klise, ali nesto vrijedni onoliko koliko je neko to spreman platiti. i to je podlozeno razlicitim procjenama, ali mislim da se mozemo sloziti da je im je metoda procjene ista za obe lige.  Ako ti imas vjerodostojniju metodu na raspolagoanju, slobodno postavi pa da uporedimo.

 

Glede Mavsa: Cuban je dobio $3.5B za 3/4 kluba, tako da je Forbsova procjena od $4.5B u +/- 3%. Ja bih rekao da je to prilicno precizno.

 

2 hours ago, omiljeni said:

 

NFL ima mnogo više prostora za rast od NBA. Dok u NBA razmatraju skraćenje kalendara, NFL je prošle godine uveo week 18. Dodatnih 16 utakmica, to ne deluje kao nešto mnogo ali je za NFL raspored to dosta. Uskoro sigurno sigurno stiže i week 19. Povećali su i broj playoff utakmica pre par godina.

NFL svoje utakmice igra nedeljom i jednu utakmicu ponedeljkom. Pa su se proširili na četvrtak. Sad za samo tu jednu utakmicu nedeljno dobijaju od Amazona 1 milijardu godišnje. To je trećina ukupnih NBA tv prava. Za Black Friday utakmicu su platili i neki masan bonus. NFL tv ugovor je 110 milijardi za 10 godina. Samo od TV imaju više novca nego total NBA revenue. Sad pritiskaju ESPN da dobiju equity stake. Njihova pregovaračka pozicija je nemerljivo bolja jer je NFL bukvalno kralj televizije. Ko ne bude imao NFL u ponudi taj može zatvarati radnju.

Šta sledi za NFL? Utakmice utorkom? Utakmice sredom? Petak? Što da igraš utakmice nedeljom u podne kad možeš u prime terminu i zavaljaš ih za neke ludačke novce.

Meni lično se to uopšte ne sviđa jer sam navikao na nedelju i mnogo mi je zgodnije da gledam utakmice koja počinje u 19h po CET vremenu nego u 2h ujutro, ali ko mene tu pita.

 

Potencijal NFL u pogledu globalizacije i internacionalne ekspanzije se dosta potcenjuje. Više ljudi samo u Kanadi gleda Super Bowl nego što Amerikanaca gleda finale NBA lige. Fins je zbunjen i želi objašnjenje, ali to vam je tako.

U Meksiku nemaju baš toliku popularnost ali tamo mogu veoma profitabilnu napraviti franshizu s po gasa.
Regular season utakmice se igraju u Londonu, Nemačkoj, Meksiku, Brazilu, sledeće godine su u Madridu...London se već spominje kao potencijalni Super Bowl host.

2 miliona Nemaca gleda Super Bowl. Možda ostanu budni celu noć da blenu u ekran  i pitaju se šta ja ovo gledam i koja su uopšte pravila. umesto da spavaju jer ujutro moraju u kombinat. 2 miliona gledalaca je tamo veoma ozbiljan broj i za bundes ligu i to prebacuju malo teže osim ako ne igra Bajern.

Tako da ono, vrlo lako može da se desi da Evropa dobije NFL tim pre nego NBA tim.

I mogu da se opkladim da obe lige pomno prate kako ide razvoj novih modela supersoničnih aviona.

 

Šta NBA može da radi? Gde su njihove prilike za taj dinamičan rast? Uvodjenje kozmetičkih promena tipa inseason cup i playin? Ne mogu da povećaju kalendar. Mogu samo da ga presele na proleće/leto.

NFL stadioni su užasno skupi, ali nisu ni NBA dvorane baš jeftine. Svaka od tih najnovijih dvorana je koštala iznad 1bn. I dosta public novca se tu troši. :fantom:

Ne znam šta je to baš toliko svetlo u budućnosti lige koja ima ozbiljan pad popularnosti u ubedljivo najvažnijem tržištu.

 

 

Mislim da previse tezine pridajes tom navodnom padu gledanosti, mada kad se sve platforme zbroje nisam siguran da si u pravu. Ali recimo i da jesi, to ne znaci da liga ne moze povecati gledanost, jer da nije tako nebi onda ovi ljudi davali po $3.2B za jedan small market tim kao Bucks.

 

iz vec navednog clanka:

--

The surge in values this year was driven by the two majority stake sales of NBA teams during the past 12 months—the Phoenix Suns sold for $4 billion to Mat and Justin Ishbia in February, and in August, Michael Jordan sold the Charlotte Hornets for $3 billion to Rick Schnall and Gabe Plotkin—as well as the purchase of 25% of the Milwaukee Bucks at a $3.2 billion valuation by Jimmy and Dee Haslam in April. (Marc Lasry’s minority stake sale to the Haslams was included because the new owners will rotate with majority owner Wes Edens as governors of the team.)

The three transactions are among the top four all-time NBA sale prices and underscore the lofty multiples of revenue buyers are willing to pony up to own a team. The Suns went for 13.2 times revenue, second to the 13.7 revenue multiple that Steve Ballmer paid for the Los Angeles Clippers in 2014. Meanwhile, the deals for the Bucks and the Hornets were valued at 9.7 and 11.2 times revenue, respectively. By contrast, Robert Sarver paid 3.6 times revenue for the Suns in 2004, Edens and Lasry paid 5 times revenue for the Bucks in 2014, and Jordan paid less than twice the revenue for the Hornets (then the Bobcats) in 2010.

 

The escalation in sale price multiples is due to the expectations over a major increase in media rights. The league’s current deals for U.S. rights with ESPN and Turner Sports average a total of $2.66 billion a season through 2024-25 while international rights, splintered among many distributors (including DAZN and Sky Sports), bring in about $500 million annually. The consensus from media experts and sports bankers is that by bringing in new distributors such as Apple, YouTube TV and Amazon Prime, and bundling its international rights, the NBA will more than double the value of its current media rights.

--

 

Mislis da bi neko placao 3X vise (u relativnom smislu) nego prije 20 godina za proizvod koji po tebi  ne samo stagnira, vec propada? 

Edited by Peter Fan
Link to comment

Ekonomski princip stoji da nesto vredi onoliko koliko je kupac spreman da plati. Dok se procena vrednosti zasniva uglavnom na projekciji buducih tokova novca, ROI itd. Cesto se te dve stvari ne poklapaju. Biti vlasnik NFL ili NBA tima nije samo biznis vec i statusni simbol, ulazak u vrlo ogranicen krug milijardera. Zbog toga je neko spreman da "preplati" znacajno preko cene koja odrazava profitabilnost biznisa. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...