Jump to content
IGNORED

NBA 23/24


Amos

Recommended Posts

1 hour ago, Milošica said:

Ono kad je najaktivniji učesnik na NBA temi onaj koga ta NBA najviše smara :fantom:

 

Dobri moj i preposteni Milosice, patim sto nema moje staaaare NBA lige, nema pravih maco muskarcina koji su kadri stici i uteci i potuci se i sve po redu, ostali samo ovi tiktokeri jutjuberi sto imaju svoje podkaste

Link to comment

Pola njih je tom tučom nadoknađivalo to što nisu pravi mačo muškarci van terena :fantom:

 

  • Tužno 1
Link to comment
5 hours ago, Zli Gli said:

I jebao ih onaj produzeni korak tj. dizanje stajne noge posle pivotiranja, kako je to ruzno i protiv svake logike a skoro svi koriste, sinoc Jokic i Edvards maksimalno, plus standardno Gordon sa svojim usitnjavanjem. Uzas za gledanje, kao Bodiroga samo 3x gore, nadam se da ce sudije na OI biti striktne po tom pitanju i da ce ih iseci svaki put. 

 

 

Ako misliš na ovo, to je legalno u košarci, čak i u evropskoj, oduvek bilo. Nisu koraci pa nema šta da ih seku na OI.

 

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Ivo Petović said:

 

Omiljeni, odakle tebi to da je gledanost lige u kurcu? Samo nemoj reći da su zvanični podaci gledanosti sa kabla ABC i ESPN, pošto je to smešno u 2024.g. i neporedivo sa 1998.g. kad je sve bilo na kablu. Liga nikada nije bila globalno popularnija (a i u USA - ubedljivo druga liga po gledanosti, ostavila nacionalni sport bejzbol u prašini)  - to je onaj momenat koji propuštaš kad porediš sa NFL. Samo od Kine imaju 5 BN godišnje - u Kini je košarka sport broj 1. Jbt, prošlogodišnji jebeni nebitni WC je imao 4,6 mlrd content pregleda - 4x više nego prethodno 2019.g. koje je isto bilo rekordno. To je već trend. Sponzorski ugovori, pratioci po društvenim mrežama - samo fudbal može to da mečuje i nadmaši na globalnom nivou.

 

Košarka je postala aposlutno globalni sport, posle fudbala ubedljivo sport broj 2 u svetu (kriket ne računam, pošto se igra u 10 država, od kojih je jedna igrom slučaja Indija). Uz to, košarka je sport budućnosti, baš zato što a) odgovara urbanoj populaciji b) odgovara klincima sa attention spanom hrčka koji mogu da pogledaju highlightse na YT i nemaju vremena da čekaju sat i po da se nešto dogodi.

 

Prosta logika - ako su vrednosti svih franšiza porasle 10 i više puta za 20 godina, to znači da je proizvod i usluga koju te kompanije proizvode u ovom trenutku + očekivanja za budućnost vrede te pare. Ne postoji ama baš nijedan indikator da je reč o bablu i da će se trend zaustaviti - naprotiv.

 

Što se tiče same košarke i ugodjaja, tu se slažem - 90-te rulaju i tu nema zbora (ovo kažem kao neko ko je još 90/91 gledao more utakmica preko screensporta). Sada ima neuporedivo više napadačkog i svakog talenta, ali je sam ugodjaj (koji je subjektivan osećaj) za mene mnogo lošiji što najviše ima veze sa: 1) načinom sudjenja i odsustvom hand-checkinga 2) lošijim atmosferama u dvoranama u plejofu (davno smo imali o tome raspravu - ranije je radnička klasa kupovala ulaznice i pravila ludilo, sad karte kupuju samo japiji, zbog visokih cena) 3) entitlementom igrača i generalno prevelikim socijalizmom™ koji vlada u NBA.

 

Bez obzira na taj subjektivni osećaj i delić nostalgije, to je i dalje verovatno najbolja sportska organizacija na svetu by a country mile.

 

ti si našao negde podatak da nba godišnje zaradi 5 bn samo iz kine?

nba godišnje, sve ukupno, ima revenue oko 9-10 milijardi.

to je novac kad se svi prihodi saberu i stave na 1 gomilu. i 3 milijarde koje imaju od espn i tnt, i sve od prodaje ulaznica, prodaje bukvalno svega.

sad treba još nekako da tih 5 milijardi iz kine uglavimo u računicu. ne znam koje magije su nam potrebne za to. i onda još kao šlag na tortu da zaključak bude da ta liga više novca zaradi u kini nego od usa tržišta.

budimo ozbiljni. to je ono što sam spomenuo u prethodnom postu, čitate clickbait gluposti i čitate neke internet verzije avramovića.

 

ovakva debata je bila na ppp i pre 5-6 godina, i tad ste me ubeđivali da je nba nikad gledanija, da postoje neki milioni ljudi koji gledaju ilegalne streamove i da zarađuju brda para od kine. pa sam ja googlao sat vremena i našao podatak da nba sa kinezima ima ugovor na 5 godina u visini od 500 miliona. tako nekako je bilo. sad, od tad je prošlo tih 5-6 godina, pa je prošlo možda i još koja godina koliko je tad bio star članak koji sam izguglao, danas i ovi naša gamad plaća tu cenu za prenose premier lige, tako da je ta cifra izvesno porasla. neće nba nikom besplatno dati tv prava za tržište od 1.4 milijarde ljudi, ali taj ugovor je danas reda par stotina miliona godišnje.

to nije mali novac, nije beznačajan novac ni za organizaciju kao što je nba. pre neku godinu su počeli da stavljaju i jebane reklame na dresove, ali tih 200-300 ili 400 miliona iz kine neće napraviti nikakvu razliku za veliku sliku.

prvi postulat praćenja tog business aspekta sporta, kad liga potpiše velik i mnogo bitan do tada neviđen ugovor onda se o tome kokodače danima i mesecima. neprestano se maše tim ugovorima svima ispred nosa, znaju se sve cifre i maltene svi detalji. a kad moraš googlati satima i nailaziš na samo neke procene i smatranja, i najviše google hitova se odnosi na pisanje raznih budala koji o tome nemaju pojma, onda znaš da je ugovor mali, da je nebitan, da su gazde nezadovoljne prodajom i da ne žele da se o tome priča.

 

teško je sport prodavati na druge kontinente. kad je u nyc utakmica u 8h uveče u pekingu je tad 8h ujutro. koliko kineza će reći ma ko ga šiša danas ću pola smene da gledam basket a gorenje ketleri će se sami sklapati? ti termini imaju očajnu gledanost, cena zakupa epp je nikakva. tako se ne prave ugovori sa ugovori sa milijardama.

naši moroni su dali 100 miliona za premier league, maltene su istoj vremenskoj zoni i taj kanal koji prenosi sve to ima manju gledanost nego patrolne šapice na nick jr. a kad gledaš lajkove, followere, content preglede pomislio bi neko da je cela srbija kupila arenu da može gledati aston vilu i mančestera.

ali svakako mi realnije zvuče te priče o milijardama iz kine nego o milionima ljudi koji gledaju ilegalne potoke.

 

 

Edited by omiljeni
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

 

Ako misliš na ovo, to je legalno u košarci, čak i u evropskoj, oduvek bilo. Nisu koraci pa nema šta da ih seku na OI.

 

 

 

Naravno da je legalno i da nisu koraci. Ima onaj snimak sa nekog seminara gde

je Vujošević pizdeo na sudije što sviraju korake kad to uradi bek, ne sviraju kad to isto uradi centar. 

  • +1 2
Link to comment
13 hours ago, Ivo Petović said:

to je i dalje verovatno najbolja sportska organizacija na svetu

 

u kojoj 90% utakmica ne može da počne na vreme, zbog reklama naravno.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Jesper23 said:

Bila je situacija gdje Garza dva puta "sjekirom" odvaljuje Jokića u istom napadu i nikom ništa. Naravno i na drugoj strani sličnih primjera, puštaju dosta toga. Suđenje u NBA je teška kršina, mislim da su čak i Uleb sudije bolje od ovih nesretnika.


Kad pomenu Garzu, odgledao highlights malopre, covek se trudi , pokusava da odigra cvrsto i ne dozvoli lake poene, Jokic ga otrese bez po muke, kao protiv kadeta nekog da igra...

  • +1 3
Link to comment
37 minutes ago, omiljeni said:

 

ti si našao negde podatak da nba godišnje zaradi 5 bn samo iz kine?

nba godišnje, sve ukupno, ima revenue oko 9-10 milijardi.

to je novac kad se svi prihodi saberu i stave na 1 gomilu. i 3 milijarde koje imaju od espn i tnt, i sve od prodaje ulaznica, prodaje bukvalno svega.

sad treba još nekako da tih 5 milijardi iz kine uglavimo u računicu. ne znam koje magije su nam potrebne za to. i onda još kao šlag na tortu da zaključak bude da ta liga više novca zaradi u kini nego od usa tržišta.

budimo ozbiljni. to je ono što sam spomenuo u prethodnom postu, čitate clickbait gluposti i čitate neke internet verzije avramovića.

 

Ispravka, procenjena vrednost NBA China je 5bn dolara, ugovor sa Tencentom nije 500 mln, već 1,5 bn. NBA ima skoro 11bn revenue godišnje u 2023.g, porastao je 30% u proteklih 5 godina. Mislim, aj mi objasni kako revenue raste, ako gledanost i interes padaju - nije to Wall st da muljaju sa derivativima, ove cifre se prilično lako analiziraju. Pri čemu se košarka igra u dvoranama od 20 k ljudi, a fudbali i bejzboli na stadionima od 50-60, do 100 k - samim tim grandmadersi i frogsi tj NBA je dosta teže navući deo prihoda (a još bejzbol ima trilion utakmica više).

 

Ono što je prednost NBA je što su im zvezde vidljive i prepoznatljivem, nisu pod kacigama tokom utakmice i imaju daleko veći pojedinačni  uticaj na ishod utakmice od pandana iz drugih sportova. Drugima rečima, marketabilniji su.

 

btw, neće Kinez odgledati utakmicu u 8 am pre nego ode da sklopi ketler, ali će pogledati highlightse, zapratiti Stefa Karija i kupiti dres. Utakmice na kablu će i onako uskoro gledati još samo Kentakijske čiče na tradicionalnim roštiljanjima nedeljom, a oni i ovako slabo basket prate iz drugih razloga.

 

Evo na dva klika global interest levels US liga.

 

Global interest levels in US-based sports leagues

Measuring % of adults in each market who describe respective leagues as one of their "top interests" or that they are "somewhat interested" in these leagues

Table with 5 columns and 12 rows.
    NBA NFL NHL MLB
  USA 26% 40% 20% 30%
  Canada 27% 28% 45% 28%
  Mexico 30% 32% 11% 27%
  UK 5% 9% 4% 3%
  Saudi Arabia 26% 24% 19% 21%
  Brazil 31% 22% 14% 17%
  Finland 9% 8% 23% 4%
  India 30% 34% 34% 22%
  Philippines 59% 29% 21% 27%
  China 36% 14% 15% 14%
  Japan 9% 7% 4% 22%
  Global* average 28% 21% 18% 18%
*Global refers to an average of data collected across 51 markets
YouGov 2022
 
Global Fan Profiles | November 2023
Link to comment

Pri čemu, kad bi se ušlo i u starosnu strukturu fanova, budućnost bejzbola bi bila mnogo mračnija, a NBA svetlija.

  • +1 3
Link to comment
33 minutes ago, zorglub said:

 

u kojoj 90% utakmica ne može da počne na vreme, zbog reklama naravno.

 

tjah, treba i publika u hali da donese sve što je naručila, smesti se lagano i uživa;

za razliku od našeg konteksta, gde tekma kasni satipo jer je 7x balvana upalo na teren da objasni nešto vekovnom protivniku

 

mislim, ima nba solidno propusta & mana a opet ima i do toga što sada sve očekujemo da bude perfektno (jer smo i sami totalno perfektne individue) i tailor made, zato što plaćamo nba paket ili gledamo stream fo'free ( :

 

u svakom slučaju je nba verovatno najnapredniji sportski entitet na svetu, ne samo po striktno sportskom delu, već i po opštim ljudsko-građanskim vrednostima do kojih drži.

 

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment

Pa čak se i oni koji žive od NBA žale na kašnjenje utakmica, nije samo do nas koji zabodemo u 2 ujutru da bi  gledali utakmicu. Ako smeta Bilu Simonsu kad kasne tekme na zapadnoj obali, koliko tek smeta prosečnom gledaocu.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Zli Gli said:

Mnogo toga smara u NBA pa se radi, npr. to nenormalno tolerisanje koraka i nosenih i sviranje nepostojecih faulova, najcesce za 2+1 i 3+1. Meni je suludo da pustis onakav sut kao sinoc, jeste KCP iskljucivi krivac ali nije trebalo ni da dodju u tu poziciju, bas je bilo premalo vremena. Steta sto Edvards nije zabo trojku i sto ih nisu popisali posle u produzetku. 

Koji bre koraci , Jokic ih retko kada napravi. Lebron je izgradio karijeru na njima, samo izmisljas:fantom:

Edited by Micko8
  • Hvala 1
Link to comment
17 minutes ago, uini said:

 

tjah, treba i publika u hali da donese sve što je naručila, smesti se lagano i uživa;

za razliku od našeg konteksta, gde tekma kasni satipo jer je 7x balvana upalo na teren da objasni nešto vekovnom protivniku

 

mislim, ima nba solidno propusta & mana a opet ima i do toga što sada sve očekujemo da bude perfektno (jer smo i sami totalno perfektne individue) i tailor made, zato što plaćamo nba paket ili gledamo stream fo'free ( :

 

u svakom slučaju je nba verovatno najnapredniji sportski entitet na svetu, ne samo po striktno sportskom delu, već i po opštim ljudsko-građanskim vrednostima do kojih drži.

 

 

nema nikakvog opravdanja to sto utakmice kasne minimum 15 minuta, bas nikakvog. u svakom jebenom sportu se pocinje u minut samo u nba jedu govna. 

  • +1 2
Link to comment

ne znam otkud utisak da ih nešto pravdam, prosto sam probao da racionalizujem taj ležerniji pristup.

meni lično svakako to nije neka posebna drama, kapiram da ljude nervira, jer, eto, mrze kašnjenje

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...