Jump to content
IGNORED

KKPFC u epizodi 23/24 “It’s coming home” part two


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

3 minutes ago, Ted said:

sportsko društvo i klub, ako je moguće, treba da se drže po strani od toga i da se drže svoje svoje istorije, takva kakva je bila. a to je i u ravni sa narativima koji su danas aktuelni, a to je da nismo klub koji pravi razliku po naciji, veri ili bilo kakvoj pripadnosti. to treba očuvati ako je moguće

 

i to je i poenta svega

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Ted said:

 

naravno da ima mnogo toga između, ali ja ti kažem da ovi (pretežno, ne svi naravno) što naginju ka aktivnostima kao što je ova o kojoj govorimo, na toj zamišljenoj liniji, naginju vrlooooo jako ka Srebrenici. ok, ima i ljudi koji naprosto smatraju da je to periferno pitanje i ne vide nikakvu pozadinu. i to je legitimno mišljenje, ali se ja sa tim ne slažem

 

simboli i naziv skluba su i slika njegove istorije i okolnosti pod kojima je nastao. te okolnosti se neće promeniti ako mi te simbole i zatermo i pogasimo ili promenimo. ali nema nikakvog razloga da se to radi. niti da se potencira toliko na komunizmu i komunistima. može da se potencira na antifašizmu i to naročito danas kada svedočimo reviziji istorije i vaskrsnuću/legalizaciji kolaboracionista. a nakon nestanka te socijalističke države, toliko smo se usrećili, da evo i dan danas ne možemo da se opasuljimo i oporavimo

 

sportsko društvo i klub, ako je moguće, treba da se drže po strani od toga i da se drže svoje svoje istorije, takva kakva je bila. a to je i u ravni sa narativima koji su danas aktuelni, a to je da nismo klub koji pravi razliku po naciji, veri ili bilo kakvoj pripadnosti. to treba očuvati ako je moguće

 

Može klub da bude simbol nadnacionalnog i bez tih simbola. Uostalom, imate zvezdurinu petokraku u grbu, već je to dovoljan znak o poreklu i istoriji. 

Btw uzgred budi rečeno sa zvezdom petokrakom na čelu se jurišalo na Vukovar, ako baš hoćeš da teramo mak na konac. 

To kakav ste vi klub i kakvi ste navijači najbolje pokazujete ponašanjem, a ne zaklinjanjem u retro simbole. Ovde kao jugoslovenstvo i internacionala, a na tribinama najgori šovinizam i zastave Ratka Mladića. Klub nije apstraktna kategorija i simbol nekog prošlog vremena, već su to ljudi koji u njemu rade i ljudi koji za njega navijaju.

Link to comment
Posted (edited)
7 minutes ago, Nikodije said:

 

Može klub da bude simbol nadnacionalnog i bez tih simbola. Uostalom, imate zvezdurinu petokraku u grbu, već je to dovoljan znak o poreklu i istoriji. 

Btw uzgred budi rečeno sa zvezdom petokrakom na čelu se jurišalo na Vukovar, ako baš hoćeš da teramo mak na konac. 

To kakav ste vi klub i kakvi ste navijači najbolje pokazujete ponašanjem, a ne zaklinjanjem u retro simbole. Ovde kao jugoslovenstvo i internacionala, a na tribinama najgori šovinizam i zastave Ratka Mladića. Klub nije apstraktna kategorija i simbol nekog prošlog vremena, već su to ljudi koji u njemu rade i ljudi koji za njega navijaju.

 

pa ja ti upravo o tome pričam, ne želim da se sd ni na simbiličkom nivou identifikuje sa šovinistima i poštovaocima Mladića. a taj šovinizam i ti poštovaoci, na tribinama su se upravo i pojavili zavhljujući tome što žive u društvu koje takve postupke ne osuđuje. ili još gore, pravda ih ili relativizuje. takvi ljudi su sramota za klub i trebalo bi da budu predmet interesovanja pravosuđa, a ne nas na  forumu. između ostalog, i zato ne želim da se naziv menja bilo kako, niti da se dodaje bilo što što bi asociralo na društvo i državu koja, još uvek, nema snage da se obračuna sa tim mrakom i stavi tačku 

Edited by Ted
  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, Nikodije said:

To kakav ste vi klub i kakvi ste navijači najbolje pokazujete ponašanjem, a ne zaklinjanjem u retro simbole. Ovde kao jugoslovenstvo i internacionala, a na tribinama najgori šovinizam i zastave Ratka Mladića. Klub nije apstraktna kategorija i simbol nekog prošlog vremena, već su to ljudi koji u njemu rade i ljudi koji za njega navijaju.

 

Ne možeš to da određuješ prema najgorem delu te navijačke mase, jer ako tako gledamo, onda je sve crno.

 

Možeš samo prema većini, a većina ne bi donosila zastave RM na utakmice.

 

Link to comment
9 minutes ago, Ted said:

 

sportsko društvo i klub, ako je moguće, treba da se drže po strani od toga i da se drže svoje svoje istorije, takva kakva je bila. a to je i u ravni sa narativima koji su danas aktuelni, a to je da nismo klub koji pravi razliku po naciji, veri ili bilo kakvoj pripadnosti. to treba očuvati ako je moguće

 

I bas zato eventualno izbacivanje "j" iz naziva sportskog drustva (koje i nije originalno vec je dodato kasnije) ne menja istoriju, vec se samo prilagodjava situaciji u kojoj te drzave vise nema. Kao sto nema ni JNA, pa se i naziv stadiona promenio. Kao sto je promenjen i tekst himne Boze pravde, jer nemamo sprskog kralja.

 

A naziv SD Partizan takodje ne pravi razliku po naciji, veri ili bilo kojoj drugoj pripadnosti. U danasnje vreme, stranci ionako cine vecinu u timovima u globalnim okvirima, klubovi su odavno prestali da budu nacionalni..

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Jimmy Kowalski said:

 

I bas zato eventualno izbacivanje "j" iz naziva sportskog drustva (koje i nije originalno vec je dodato kasnije) ne menja istoriju, vec se samo prilagodjava situaciji u kojoj te drzave vise nema. Kao sto nema ni JNA, pa se i naziv stadiona promenio. Kao sto je promenjen i tekst himne Boze pravde, jer nemamo sprskog kralja.

 

A naziv SD Partizan takodje ne pravi razliku po naciji, veri ili bilo kojoj drugoj pripadnosti. U danasnje vreme, stranci ionako cine vecinu u timovima u globalnim okvirima, klubovi su odavno prestali da budu nacionalni..

 

Ostoja, ti ste? :dry:

Link to comment
Just now, Ted said:

a taj šovinizam i ti poštovaoci, na tribinama su se upravo i pojavili zavhljujući tome što žive u društvu koje takve postupke ne osuđuje. ili još gore, pravda ih ili relativizuje.

 

 

upravo tako.

 

zvuci paranoicno ali sve ide tako mic-po-mic u realnom vremenu, kao, ma nije big deal ovo, sta fali da se vrnemo tradiciji, onom nasem izvornom srpskom (pusta frulicu); ovo saljivo kazem kao neko ko je witnessov'o promeni majndseta na ovim prostorima od 1988 do 2024. 

 

mada ja licno u svojojlogici zaista ne smatram da je kontra-teza neko imaginarno jugoslovenstvo, vec ono sto to "j" predstavlja ovde i sada.

 

moram da pratim program osnovne skole, vidjam srednjoskolce kada idem na trening pesaka, pa pomislim da je upravo zavrsen skup neke ultra-nacionalisticke omladine, po sarolikom izboru majici koje furaju; a oni samo izasli sa sestog casa :mellow:

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

I bas zato eventualno izbacivanje "j" iz naziva sportskog drustva (koje i nije originalno vec je dodato kasnije) ne menja istoriju, vec se samo prilagodjava situaciji u kojoj te drzave vise nema. Kao sto nema ni JNA, pa se i naziv stadiona promenio. Kao sto je promenjen i tekst himne Boze pravde, jer nemamo sprskog kralja.

 

A naziv SD Partizan takodje ne pravi razliku po naciji, veri ili bilo kojoj drugoj pripadnosti. U danasnje vreme, stranci ionako cine vecinu u timovima u globalnim okvirima, klubovi su odavno prestali da budu nacionalni..

 

i ja bih se sa tobom složio 100% da nema ovoga o čemu sam pričao, odnosno konteksta. mislim, ja ovo ne posmatram kao izolovano i formalno pitanje, nego samo kao deo nečega što se u društvu i državi dešava, a protiv čega sam vrlo

 

a i sam naziv stadiona je dobar primer. iz mog iskustva, 90% navijača ga i danas zove JNA, u pesmama se kao takav identifikuje. mogao je i taj naziv da ostane, da se napravi neka fora sa tim, da skraćenica znači nešto drugo i sl, siguran sam da bi dobar marketing smislio kakvo rešenje

 

 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Glavom i bradom.

 

Jel smo sad presli na licne prozivke?

 

Pa ne verujem da bi iko to mogao tako da razume, ako jesi, žao mi je.

Link to comment
2 minutes ago, copkillah said:

 

Pa ne verujem da bi iko to mogao tako da razume, ako jesi, žao mi je.

 

Ne mislim ni ja, ali prosto da ne svodimo ovu diskusiju na licni nivo. Ima vas koji ste protiv izbacivanja sa odredjenim argumentima, ja zastupam drugu tezu u kome ne vidim da je problem ako se desi (zato sam i rekao da je nebitno, jer to stvarno nije goruci problem u funkcionisanju klubova i samog drustva) i takodje svoj stav potkrepljujem nekim argumentima.

Slazemo se da se ne slazemo, odnosno drugacije dozivljavamo stvari, i to je ok. Bez crno-bele podele (hehe) na ispravno i pogresno misljenje..

Link to comment
1 minute ago, uini said:

 

 

upravo tako.

 

zvuci paranoicno ali sve ide tako mic-po-mic u realnom vremenu, kao, ma nije big deal ovo, sta fali da se vrnemo tradiciji, onom nasem izvornom srpskom (pusta frulicu); ovo saljivo kazem kao neko ko je witnessov'o promeni majndseta na ovim prostorima od 1988 do 2024. 

 

mada ja licno u svojojlogici zaista ne smatram da je kontra-teza neko imaginarno jugoslovenstvo, vec ono sto to "j" predstavlja ovde i sada.

 

moram da pratim program osnovne skole, vidjam srednjoskolce kada idem na trening pesaka, pa pomislim da je upravo zavrsen skup neke ultra-nacionalisticke omladine, po sarolikom izboru majici koje furaju; a oni samo izasli sa sestog casa :mellow:

 

To sam i ja rekao, malo po malo i za 50 godina će možda da se okrene priča i da bude da je Partizan bio ideja još Cara Dušana. Mislim, karikiram, ali to je to što si ti rekao i o čemu i ja pričam. Bez neke patkometrije, ali ja zaista ne želim da se mom klubu desi ono što se dešavalo u CZ od 1989. pa nadalje (kada je kriminalac dobio zadatak da "ujedini" tribinu). Mislim, dešavalo se već u nekoj meri, jer smo na tribinama imali raznorazni šljam koji je pokušavao da progura te ideje, počevši od zastava SRS pre 15ak godina, do veličanja RM i generalnog srbovanja, ali nikada se to nije u velikoj meri prelilo i na ostatak nas "običnih" navijača. Ne kažem da se kod CZ prelilo na većinu, ali mislim da na određeni procenat svakako jeste, pogotovo mlađe generacije.

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Jimmy Kowalski said:

 

Ne mislim ni ja, ali prosto da ne svodimo ovu diskusiju na licni nivo. Ima vas koji ste protiv izbacivanja sa odredjenim argumentima, ja zastupam drugu tezu u kome ne vidim da je problem ako se desi (zato sam i rekao da je nebitno, jer to stvarno nije goruci problem u funkcionisanju klubova i samog drustva) i takodje svoj stav potkrepljujem nekim argumentima.

Slazemo se da se ne slazemo, odnosno drugacije dozivljavamo stvari, i to je ok. Bez crno-bele podele (hehe) na ispravno i pogresno misljenje..

 

Ja sam ti to napisao, jer mi se čini da si bukvalno jedini, uz pomenutog O, kome je to u radu.

 

Naravno da je u redu da se ne slažemo.

Link to comment
2 minutes ago, copkillah said:

 

Ja sam ti to napisao, jer mi se čini da si bukvalno jedini, uz pomenutog O, kome je to u radu.

 

Naravno da je u redu da se ne slažemo.

 

Pa njegov motiv moze da bude skretanje paznje sa bitnih problema, ali sumnjam da mu je cilj povampirenje nekakvog nacionalizma na klupskom nivou. Predlog i nije da se jugoslovenski zameni sa srpski..

Link to comment
Just now, copkillah said:

 

To sam i ja rekao, malo po malo i za 50 godina će možda da se okrene priča i da bude da je Partizan bio ideja još Cara Dušana. Mislim, karikiram, ali to je to što si ti rekao i o čemu i ja pričam. Bez neke patkometrije, ali ja zaista ne želim da se mom klubu desi ono što se dešavalo u CZ od 1989. pa nadalje (kada je kriminalac dobio zadatak da "ujedini" tribinu). Mislim, dešavalo se već u nekoj meri, jer smo na tribinama imali raznorazni šljam koji je pokušavao da progura te ideje, počevši od zastava SRS pre 15ak godina, do veličanja RM i generalnog srbovanja, ali nikada se to nije u velikoj meri prelilo i na ostatak nas "običnih" navijača. Ne kažem da se kod CZ prelilo na većinu, ali mislim da na određeni procenat svakako jeste, pogotovo mlađe generacije.

 

 

I po drugim zemljama navijači uglavnom spadaju među desničare i nacionaliste, nije to naša posebnost. Ono u čemu jesmo posebni, to je da imamo profesionalne navijače, koji dobijaju poslove od države. Na neki način imaš perverziju da klub simbolima predstavlja neka staaaara vremena i staaaaare vrednosti, a stadion tog kluba služi za razne prljave poslove. Pa daj da rešimo taj problem, umesto što ćemo da guslamo kako klub zapravo simboliše neke vrednosti na papiru i da se time zadovoljimo, a od kojih u stvarnosti nema ništa. Btw SFRJ nam sad deluje kao neki ideal jer znamo u čemu živimo, ali daleko od toga da je bila država baš za primer, da bismo je veličali do sudnjeg dana.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...