Jump to content
IGNORED

Klub ljubitelja Dena Simonsa


Svemir Zeka

Recommended Posts

13 minutes ago, Svemir Zeka said:

Bukvalno. Šta sam sve saznala što nikad ne bih, da nisam čitala DS.

 

A na koji smrad misliš, iz boginje Kali?

 

  Da, mislim da se dosta uživeo da nam dočara odvratnost ulica Kalkute da bi to bilo samo posledica literalnog talenta, naravno ovo je nešto što mu ja učitavam, nije da nosi belu kukuljicu u toj selendri odakle je....

Link to comment
31 minutes ago, warp said:

 

  Da, mislim da se dosta uživeo da nam dočara odvratnost ulica Kalkute da bi to bilo samo posledica literalnog talenta, naravno ovo je nešto što mu ja učitavam, nije da nosi belu kukuljicu u toj selendri odakle je....

Jednom prilikom sam prIčala s drugaricom koja je provela neko vreme u Indiji, baš pod utiskom te knjige...Rekla mi je "nije tako u Kalkuti, to je ulepšana slika" :lolol:

Padalo je i meni to na pamet, ali što se muslimana tiče, čitam drugu knjigu koja se bavi maltretiranjem muslimana u Indiji, i veoma je sličan opis (knjigu je pisala Indijka)

 

Ali on recimo baš pomno proučava i veliča kulture kao što su indijanska i eskimska. Zato ga ja ne vidim kao nekog desničara, mada u Hiperiona sigurno ima mnogo referenci, pa možda i takvih. 

 

A ovo što kaže Filozof, smrdelo mi je i bilo hladno dok sam čitala Teror, doslovno kao da sam tamo. Jeza.

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment

 Sve i da sam u pravu oko ovih naznaka desničarenja odavno sam naučio da razlikujem umetnost od umetnika tako da nemam problem da ga svrstam u top 5 omiljenih pisaca.

 

Ovo za Teror je istina, te zime kad smo na smenu žena i ja čitali knjigu mislim da nam je račun za struju bio spektakularno visok :D

Link to comment

dalje, po meni, Šrajk je jedan od najupečatljivijih likova u SF književnosti uopšte. On i Klarkov Monolit, mrtva trka. Naročito u prvom delu kantosa. 

Bog Bola, savršeni antagonista.

  • +1 3
Link to comment
5 hours ago, warp said:

 

  Da, mislim da se dosta uživeo da nam dočara odvratnost ulica Kalkute da bi to bilo samo posledica literalnog talenta, naravno ovo je nešto što mu ja učitavam, nije da nosi belu kukuljicu u toj selendri odakle je....

od kada sam procitala knjigu osetljiva ravnoteza rohintona mistrija, indijskog pisca nastanjenog u kanadi, imam utisak da je indija i najlepsa i najsurovija zemlja na svetu. inace, preporucujem, remek delo za one koji imaju stomak. deluje da simons nije pretetivao nimalo.

sto se tice topika, citala sam skoro sve osim hiperiona (ne znam zasto). izgleda da me tek ceka poslastica.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Aleksija said:

citala sam skoro sve osim hiperiona

Hiperion je sasvim drugačiji od svega ostalog, meni lično čak i u odnosu na drugu literaturu.

Toliko je sadržajan i nabijen informacijama da, bar što se mene tiče, ne može da se čita pred spavanje kao nešto laganije, nikako.

Čitaj, pa piši :) samo dugo traje, u 4 je dela.

  • Hvala 1
Link to comment

Mala trivia za Hiperion.

 

Zoran Zivkovic koji je kod nas verovatno najznacajniji prevodilac i urednik kad je SF u pitanju je magistrirao na Klarku, sto je u to vreme kada se SF kod nas prodavao u paperback izdanju ili bio deo periodicnih casopisa za fanove bila ozbiljna bizarnost.  Kad je kontaktirao Klarka za neke podatke, bez mnogo nade da ce dobiti odgovor, ovaj se odusevio sto je neko odlucio da stice akademsku karijeru na njegovom delu (jos u Jugoslaviji od svih drzava), stupio je u kontakt s njim i vremenom su postali ako ne prijatelji onda bar dragi poznanici.

 

Upravo Klark je Zivkovicu skrenuo paznju na Simensov Hiperion mnogo pre nego sto je roman stekao svetsku slavu. Simons nije bio nepoznat pisac ali osim kratkih novela do tada nije dao nista znacajno osim "Pesme boginje Kali", knjige koja i nije SF, i nije bio safe bet u izdavackim krugovima SF-a kakav je kasnije postao. Klarku je poslao rukopis da ovaj proceni koliko je dobar i ovaj je, naravno, odlepio kao sto smo i svi mi koji smo kasnije citali. Jos dok knjiga nije objavljena Zivkovic je preko Klarka upoznao Simonsa i obezbedio srpsko izdanje koje je prakticno izaslo kad i svetska premijera. Treba li reci da je iskusni lisac onog trenutka kad je procitao prvih nekoliko strana odmah shvatio sta ima u rukama. Moj prijatelj iz Pristine je poznavao Zivkovica, bio mu je jedan od prvih pretplatnika jos u vreme kad je ovaj radio iz kevinog stana (ne mogu da se setim sad da li je bilo u Brace Jerkovic ili negde na Novom Beogradu) i dobijao je prva izdanja svih Zivkovicevih knjiga jos pre nego sto bi se nasle u redovnoj prodaji, ukljucujuci i Hiperion. Mogu slobodno da kazem da spadam verovatno medju prve ljude ne u Srbiji nego na svetu koji se dokopao Hiperiona i procitao ga, ako se ne varam verovatno tamo negde na samom kraju osamdesetih ili pocetkom devedesetih. Bio sam tek treci u tom "jebo te, procitaj ovo" nizu ali i to je nesto.:D

 

Postoje samo dve knjige autora koje nisam dovoljno poznavao pre toga da su me totalno oduvale, "Hiperion" Dena Simonsa i "Vukodav" Marije Semjonove. Obicno te nesto pripremi za velike knjige, slavan autor, obilje recenzija i preporuka, od ove dve nisam znao sta da ocekujem kad sam krenuo s citanjem a izule su me iz cipela. Sta god da je Simons posle pisao a imam sve njegovo kod mene u biblioteci, nista ne moze da se meri sa zemljotresom koji je "Hiperion" proizveo medju SF fanovima. Jebeno velika knjiga, verovatno jedan od najvecih SF romana ikada.

  • Hvala 4
Link to comment
11 hours ago, Svemir Zeka said:

Ali on recimo baš pomno proučava i veliča kulture kao što su indijanska i eskimska. Zato ga ja ne vidim kao nekog desničara, mada u Hiperiona sigurno ima mnogo referenci, pa možda i takvih. 

 

Ma šta kažeš, i eskimska i indijanska :D 

 

Čovek ima svoje favorite kao i svako drugi, ne krije divljenje svemu što miriše na američko i/ili jevrejsko nasleđe, "Athens & Jerusalem" što bi neki rekli. Uz to ide egzotizacija, gnušanje, i/ili nipodaštavanje svega što se u te okvire ne uklapa, bilo da je vedska mitologija ili islamski fundamentalizam.

 

Hiperion je pisan pre 9/11, mnogi su Amerikanci temeljno prsli posle toga. Simons se doduše i pre toga zalagao za Team America: World Police pristup geopolitici, zagovarao bombardovanje svega i svačega, ono kao u prosvetiteljske svrhe. 

 

Prenosio je na forumu Znak Sagite, slagaću te sad da li Boban Knežević ili Goran Skrobonja, prepisku sa Simonsom iz vremena NATO bombardovanja SRJ. Ukratko, ovaj mu je objašnjavao kako je to jedini način da se Srbi nauče pameti & spreči novi genocid, kako bi trebalo i sam da podrži intervenciju, kako je zaluđen Miloševićevim medijima pa ne kapira kolikih je razmera humanitarna kriza koju američke bombe sprečavaju, itd.

 

Edited by Weenie Pooh
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

Hiperion je pisan pre 9/11, mnogi su Amerikanci temeljno prsli posle toga.

Pisan je mnogo pre toga, zato ne povezujem s islamofobijom. 

 

A zašto ovo za Eskime i Indijance, ja nisam osetila da njih nipodaštava, baš naprotiv. 

 

Link to comment
3 hours ago, Svemir Zeka said:

Pisan je mnogo pre toga, zato ne povezujem s islamofobijom.

 

Pa i nije islamofobičan u tom periodu, u Endimionu Raul i Aenea samo prolaze kroz neki pastoralni muslimanski svet koji je Tehnosrž istrebila jer nemoš Muslimana pokrstiti. (Tamo negde kad krene da ga muči kamen u bubregu, ako se dobro sećam.)

 

Islamofobija je na delu u Ilium/Olympos knjigama, one su pisane početkom 21. veka. 

 

Posle toga je pisao distopijske pričice o Obaminoj Americi koja neumitno hrli ka Globalnom kalifatu i uništenju Izraela.

 

3 hours ago, Svemir Zeka said:

A zašto ovo za Eskime i Indijance, ja nisam osetila da njih nipodaštava, baš naprotiv. 

 

Pa ne nipodaštava njih, oni su deo plemenitog američkog nasleđa.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ja imam taj jedan lični mali "Mandela efekat" kad je Simons u pitanju, apsolutno sam siguran da sam pročitao da je lik jednom četvrtinom native american, ( Lakota Sijuks ) i da su česti "native american" motivi u njegovim delima posledica toga ( Crna Brda, U zagrljaju zubatih žena, pa čak i ti inuitski motivi iz Terora ). Međutim, to nigde ne mogu da pronađem, sećam se da sam to izneo ovde na forumu pre nekih desetak godina i da mi je Weenie tražio to to potkrepim nekim linkom, nisam našao. Kad sam otkrio CHATGPT jedna od prvih stvari koju sam tražio je konfirmacija toga, ali ni dobri AI nije upoznat sa tim. 

 

Inače  "The hollow man" jako potcenjeno Simonsovo delo, koje se retko spominje , meni mnogo bolje od mnogo čega što je pisao u kasnijim fazama svoje karijere. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...