Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

VMware, pardon, Broadcom, prodao VDI biznis (Horizon). Mi saznali tek danas bez da nam je bilo ko rekao, samo provalili da ne mozemo da nadjemo licence na portalu iako imamo okruzenje. Koji raspad sunce ti zarko :lolol:

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, brusli said:

Koje su posledice ovoga ?

Nemam pojma, to je bio VDI VMware-a koji se bio sa CItrix-om. Ocigledno je Broadcom odlucio da odustane od toga. Prave i neke druge rezove. Meni sve to deluje kao da je jos jedna old school kompanija resila da predje u ovaj brutalisticki kapitalisticki sistem.

 

14 hours ago, Sammael said:

Ja ti rekoh da je opasno da se zakucavaš samo na jednu platformu u današnje vreme, znam da je smor učiti nešto drugo ali Broadcom je bio bad news od starta.

Bro, VMware se koristi svuda za datacenter i dalje je najbolja virtualizaciona platforma. Dok izumre potreba za VMware inzenjerima ja cu debelo biti u penziji ili cak grobu. A i da pukne ranije (sto se nece desiti) taman mogu da se okrenem svojoj vecitoj zelji da ucim decicu matematici.

  • +1 1
Link to comment

Dobra stvar koju su uradili je što su dali Workstation Pro za džabe privatnim korisnicima. Loša je što su toliko zakomplikovali opciju da skineš program, da moraš da guglaš gde i kako da ga nađeš. Ja to u životu nisam video

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
32 minutes ago, Moonwalker said:

:laugh:

Koje notorno laganje, jebote, onako bas covek gleda u oci i laze...

Quote

Very few Yugoslavians had access to computers in the early 1980s: they were mostly the preserve of large institutions or companies. Importing home computers like the Commodore 64 was not only expensive, but also legally impossible, thanks to a law that restricted regular citizens from importing individual goods that were worth more than 50 Deutsche Marks (the Commodore 64 cost over 1,000 Deutsche Marks at launch). Even if someone in Yugoslavia could afford the latest home computers, they would have to resort to smuggling.

 

Kompjuteraski Halyard... :cry:

  • +1 1
Link to comment

Pa uglavnom je tačno.

Mnogo veći broj je želeo od od broja ljudi koji su imali preve 8-bitne računare.

Nabavka se svodila se na šverc.

Zakonom je bilo onemogućen regularan uvoz.

Kod mene je regularno prvi Apple IIC nabavio "Tigar" - Pirot za potrebe Gimnazije i mislim da je cena, sa nekakvim održavanjem iz Slovenije bila oko 80,000$ za prvih par godina.

Tek tamo, posle par godina, od 1984. ...  počinju da se donose C64 iz švabije.

Link to comment
25 minutes ago, zmanic said:

Pa uglavnom je tačno.

Sta je bre tacno?

Ovo za 50 DEM? :isuse: 

Pa prosecna beeeeogradska машамода je pocetkom tih '80-ih u vozu Beograd - Trst nosila u proseku 1,000 DEM...

I uredno placala carinu.

Problem je sto je ovaj tekst o Yu racunarima izmesten iz konteksta: siroku publiku su u to vreme od tehnike zanimali takozvani muzicki stubovi, dok se za електронске мозгове zanimao relativno mali broj ljudi cija je koncentracija, sticajem okolnosti, ovde na forumu poprilicna...

Elektonski mozgovi su bili egzotika, cista: takozvana siroka javnost se jos uvek divila i ispitivala mogucnosti - дигитрона.

A ko je uopste cuo i hteo da uveze Spectrum ili Commodore - mogao je, samo sto tada nije bilo onlajn prodaje i slicnih cudesa, nego pravac u Minhen, cuvena Schillerstrasse...

Link to comment

Uvoz 8-bitnih računara je bio zabranjen iz strateških a ne ekonomskih razloga. 

Bio je to poluvojni projekat na kome se radilo jako u to vreme. Jedna poveća gomila naučnika zanosila se izmišljanjem i proizvodnjom domaćeg 8-bitnog CPU. Upoznao sam njih par komada iz Ei-Niš, bili mi profesori ili asistenti na Elfaxu.

Sve je napušteno tek posle dolaska Akire Morite iz Sony-ja koga je doveo Ante Marković u Ei Niš, početkom devedesetih. Akiro lično otpisao Ei kao "neinteresantno" za dalja ulaganja.

 

Carine na personalne ralunare NISU POSTOJALE do negde 83. godine, a posle bile basnosnovne - proveri prvo, onda se svađaj.

ŠVERC je do kraja 84-te bio glavni izvor.

Prvi Comodore Z80 se pojavio u BG. komisionima 1981. ili 82.

 

 

Edited by zmanic
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, zmanic said:

Uvoz 8-bitnih računara je bio zabranjen iz strateških a ne ekonomskih razloga. 

 

:D 

Tebi ovo nije nimalo nelogicno: Yu je zabranila uvoz 8-bitnih racunara da se zli Zapad ne bi dosetio sta se sa tog istog Zapada uvozi? :isuse: 

Ali za drzavne potrebe.. :isuse: 

 

OK, nastavi da mi imputiras svadju, ne daj se smetati: takozvane basnoslovne carine su nesto sasvim drugo, ali bice da ti o tome biflas nauceno '90-ih, sa sve ovim likovima iz Gardijana i Antonicima koji peru biografije prikazujuci se sada kao svojevremeni ubitacni disidenti...

Koji su rusili sistem, doduse iznutra...

O&O

Link to comment

Ni najmanje ne želim. Ali pre ulaska IBM-a, M$-a i kompanija tog tipa, postojala je i scena van okvira Galaksije i Računara:

Sedeo sam u odeljenju sa najmlađim iz ove priče, a Siniša Hristov mi je, neko vreme, bio nešto kao dopunski profa:

https://symmetry.rs/Kostic__2012__Razvoj_personalnog_racunara_Vuk_.pdf

 

SvetKompjutera12.jpg

 

Priča je propala, ali nije izmišljena. 

Poenta je da je u nekoliko godina 81.-84. bilo vrlo dinamično, i da nije sve pokrio Windows i mrak. 

 

PS

Mene slučajno zadesilo u gimnazijskoj klupi.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...