Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Najboljeg PM-a na projektima u zadnjih 5 godina u ovoj firmi (a 80% vremena provodim na projektima) sam imao na projektu gde je PM-a glumio ni kriv ni duzan menadzer DBA-eva koji je i sam bio DBA svojevremeno. Koordinisao je ljude iz raznih timova, pravio sa nama tehnicke dogovore i na kraju sve priveo kraju bez mnogo stresa (po nas :D). Jeste stresan posao, to niko ne spori, samo je neverovatno koliko PM-ovi, cak i oni koji su dosli sa inzenjerskih i drugih tehnickih pozicija, nemaju veze sa tim sta se desava. Jednostavno, par godina si van tehnologija i postajes dinosaurus. Ne znam zasto se za tu poziciju ne biraju inzenjeri sa people skills (znam sta ce sada reci, jer tako nesto ne postoji :D). Meni se cini da je bitnije cak da PM ima tehnicko znanje nego menadzer a obicno bude obrnuto.

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, Sammael said:

Posao Project Managera je da projekat uspe u zadatim parametrima (pare, vreme, resursi). Naravno, PM nikad nije taj koji je te parametre dogovarao, niti ima bog zna kakav kapacitet da na njih utiče ni interno ni eksterno, ali je zato odgovoran i jebu ga i interno i eksterno. 

 

Ko nije radio taj posao nema pojma koliko je jeben. Ja sam izdržao oko 6 godina u stanju manje više konstantnog nervnog sloma.

 

To jeste tako kada je PM uloga jasno razgranicena po duznostima i ovlastenjima kako nagore tako i nadole. Poprilicno zajeban posao, uglavnom politicke prirode.

 

A onda imamo slucajeve gde je "PM" neko iz operative ili nedajboze midmenadzmenta istog ko slabo do nikako razume proces pravljenja toga sto se se ocekuje, smatra da je enumeracija i odlucivanje sta i kako sa rubnim slucajevima i kolateralnim posledicama posao dev tima, te najcesce postavljen na tu poziciju da izoluje uticaj nervnih slomova sa obe strane fronta ( dev - operativa) tj. hendluje autiste. 

To onda degenerise u pola covek - pola protocni bojler situaciju gde se protok kontrolise u skladu sta bolje izgleda za zainteresovanu stranku iz perspektive nadredjenih.

Koji su stavili osobu tu da ne bi morali da se smaraju s autistima. Sto autiste cini jos vecim debilima in public eye.

 

Many such cases, pogotovo u firmama kojima tech nije primarna delatnost.

 

Link to comment
On 7. 8. 2024. at 2:17, Sammael said:

 

To je, između ostalog, CapEx/OpEx pitanje tako da će tu dosta odlučivati knjigovodstvena strategija. Primetio sam da firme koje su pre 10 godina htele da tretiraju softver kao investiciju to sada više neće, dok je kod nekih trend obrnut. Nemam pojma od čega to zavisi.

 

Nisam siguran na sta mislis kad kazes "investicija".

Ako mislis na softver kao strateski resurs, onda da.

 

U racunovodstvenom smislu, svaki KUPLJENI softver MORA da se kapitalizuje kao asset po IAS 38, ako je in house development, tu vec moze da se igramo racunovodstva (capex/opex), IAS 38 ti tu daje prilicnu fleksibilnost.

Link to comment

doveli nam neke eksterne likove da istresu product jer su fejlovali max. postopirase sve projekte, poskidase ljude sa istih i sad se ceka sta dalje

 

kontam da ce na taun holu da bude seca

  • Tužno 3
Link to comment
On 3. 9. 2024. at 2:15, Sammael said:

Ma AI je samo novi .com / crypto / web3

 

Al koderi koji ne razumeju da posao nije pisanje koda nego rešavanje problema jesu u opasnosti

 

Da li resavanje ili prepoznavanje problema?

Nacelno, ako 01, navodno, moze da resava matematicke problema na nivou PhD, onda pretpostavljam da moze da resava i neke slozene IT  probleme. Naravno, da jasno prepoznas  problem moras i da imas iskustvo u prethodnom resavanju.

 

Link to comment
43 minutes ago, Budja said:

 

Nisam siguran na sta mislis kad kazes "investicija".

Ako mislis na softver kao strateski resurs, onda da.

 

U racunovodstvenom smislu, svaki KUPLJENI softver MORA da se kapitalizuje kao asset po IAS 38, ako je in house development, tu vec moze da se igramo racunovodstva (capex/opex), IAS 38 ti tu daje prilicnu fleksibilnost.

 

Nisam knjigovođa, ali je moje razumevanje da ako se uzeti* softver kastomizuje (a većina se na neki način kastomizuje) onda se vrednost može podeliti na razne kreativne načine. Npr. suva licenca kao CapEx, a bilo kakve dorade, troškovi uvođenja, konsultacije, itd. kao OpEx. Pri tome dorade mogu lako nadmašiti cenu licence - sve je stvar dogovora.

 

*uzeti a ne kupljeni jer se softver odavno ne kupuje nego licencira, osim ako se kupuje i izvorni kod a to je retka situacija - češće se traži neki escrow.

Link to comment
34 minutes ago, Sammael said:

 

Nisam knjigovođa, ali je moje razumevanje da ako se uzeti* softver kastomizuje (a većina se na neki način kastomizuje) onda se vrednost može podeliti na razne kreativne načine. Npr. suva licenca kao CapEx, a bilo kakve dorade, troškovi uvođenja, konsultacije, itd. kao OpEx. Pri tome dorade mogu lako nadmašiti cenu licence - sve je stvar dogovora.

 

*uzeti a ne kupljeni jer se softver odavno ne kupuje nego licencira, osim ako se kupuje i izvorni kod a to je retka situacija - češće se traži neki escrow.

 

O, da. Tacno tako. 

 

Nesto slicno iz 2000 (ChatGPT resumen):

 

Quote

The primary method of fraud at WorldCom revolved around improperly classifying $3.8 billion in ordinary operating expenses as capital expenditures. Typically, operating expenses, such as payments for line costs (fees WorldCom paid to other companies for using their communication networks), should have been recorded immediately as expenses in the income statement. This reduces the company's net income for that period, reflecting true operational costs.

However, by classifying these costs as capital expenditures, WorldCom spread these expenses over several years, allowing them to be amortized or depreciated gradually. This manipulation inflated the company's profits, as the full cost wasn't immediately recognized. By doing this, WorldCom avoided reporting billions in expenses, falsely enhancing its profitability on paper. This fraudulent adjustment gave the illusion of sustained growth, misleading investors and regulators about the company’s financial health.

In reality, WorldCom was experiencing declining revenues and struggling with the operational costs. The improper capitalization of expenses allowed the company to appear profitable for a longer period, concealing significant losses. When the fraud was uncovered, it led to a massive restatement of financials and the collapse of the company, damaging investor confidence and corporate governance in the process.

4

 

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Shan Jan said:

 Meni se cini da je bitnije cak da PM ima tehnicko znanje nego menadzer a obicno bude obrnuto.

 

Dok se nisam uputila u ovaj sad sektor kao PM nisam mogla da mrdnem. Mislim meni je sve bilo novo, i oblast, i project management ovog tipa, i firma u kojoj nisu bas sve nadleznosti definisane... Dva meseca provela sam citajuci sve sto znam i umem i u fokusu da isteram do zakljuchka par stvari koje mi je prethodna project managerka rekla da su najbitnije. Jedva sam prezivela taj period, jos prvi put dobijem koronu desetak dana nakon sto sam pocela da radim :vesala2:

A od neke tacke ovo sto Sammael kaze, ne bas konstantni nervni slom ali u poslednje vreme cesto i tako izgleda. Mada mislim da je to i do firme.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
13 hours ago, Shan Jan said:

Najboljeg PM-a na projektima u zadnjih 5 godina u ovoj firmi (a 80% vremena provodim na projektima) sam imao na projektu gde je PM-a glumio ni kriv ni duzan menadzer DBA-eva koji je i sam bio DBA svojevremeno. Koordinisao je ljude iz raznih timova, pravio sa nama tehnicke dogovore i na kraju sve priveo kraju bez mnogo stresa (po nas :D). Jeste stresan posao, to niko ne spori, samo je neverovatno koliko PM-ovi, cak i oni koji su dosli sa inzenjerskih i drugih tehnickih pozicija, nemaju veze sa tim sta se desava. Jednostavno, par godina si van tehnologija i postajes dinosaurus. Ne znam zasto se za tu poziciju ne biraju inzenjeri sa people skills (znam sta ce sada reci, jer tako nesto ne postoji :D). Meni se cini da je bitnije cak da PM ima tehnicko znanje nego menadzer a obicno bude obrnuto.

 

Neki od ovih što prodaju preskupe sertifikacije za PM tvrde da nema veze, možeš da budeš jednako dobar PM bez obzira na tip projekta i domen jer PM ne bi trebalo da zalazi u suštinu koliko da se bavi formom. 

 

Po nekom mom iskustvu, ako ne poznaješ domen i tehnologiju rada nema šanse da uspeš kao PM. Možda u nekoj idealnoj organizaciji, ali takve ne postoje. 

  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, Sammael said:

Po nekom mom iskustvu, ako ne poznaješ domen i tehnologiju rada nema šanse da uspeš kao PM.

 

Kod nas ne postoji PM koji nije po struci sa nekog od farmaceutskih/life sciences fakulteta i sa radnim iskustvom iz te industrije. Pa to valjda govori da je tehnicko zanje (i to sto shire) neophodno?

Link to comment

Svaka cast @Mel! Uradila si vise od 99% PM-ova koje sam ja sreo. Mozda je i do eksplozije ITa pa se za PM prima i kuso i repato a najbitnije - bez ikakvog plana, samo daj da se projekat zavrsi sto pre.

 

@bags glede onog sto si ti pomenuo i fidbeka izmedju infre i aplikacija, ja prcam o benefitima toga mom sefu a on kaze "e bas zanimljivo sto si spomenuo, evo sada krecemo sa sastankom sa svakim aplikativnim timom jednom u 2-3 meseca". Iskreno mislim da ce biti super :) Sef se malo usrao, kaze joooj sad kad nas samo zasuju sa novim zahtevima ali verujem da moze lepo da se ishendluje i da saradjujemo jos bolje.

Edited by Shan Jan
Link to comment
44 minutes ago, Shan Jan said:

Iskreno mislim da ce biti super :) Sef se malo usrao, kaze joooj sad kad nas samo zasuju sa novim zahtevima ali verujem da moze lepo da se ishendluje i da saradjujemo jos bolje.

 

Mozda na pocetku bude malo grbavo a mozda uvidite i nesto sto ne treba uraditi a mislili ste da treba. :)

Mislim da je na 3 meseca previse retko ali vazno je poceti.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

To be fair @bags mi imamo pod sobom par hiljada VMa i nekoliko desetina aplikativnih timova koji rade na njima. Tako da tesko da mozemo cesce i da hocemo :D Ja sam srecan i za ovo.

  • +1 1
Link to comment

Žao mi je, Bags. Delimično znam kako je. Firma nije bila nešto, ali mi je opet bilo nekako nezgodno.
Sa druge strane to je otvorilo mnoga druga vrata.

  • Haha 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...