Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

13 minutes ago, cedo said:

ne znam, i taj deo me ne zanima  i u potpunosti se slazem sa yoyogijem gore u poslednjoj recenici a i shanjanu sam dao masivni +1

mozda niste dobro ispregovarali sate/cenu :D 

E to, programere ništa ne zanima, pa posle bude surprised pikachu kad firma pukne ili bude masivnib layoffova.

  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

E to, programere ništa ne zanima, pa posle bude surprised pikachu kad firma pukne ili bude masivnib layoffova.

 

:D ne zanima me u smislu da ne zelim da se time bavim u zivotu

 

ne znam zasto takva reakcija. valjda je posao onoga koji ugovara posao da to bude izdrzano sa rokovima? uostalom, valjda konstatujete struku™ kada pravite estimacije 

Link to comment

E moj Čedo, bolje estimacije dajem ja koji nisam 10 godina liniju koda napisao nego struka, samo ću toliko reći.

 

Kad oni kažu da je nešto 50 čovek-dana, odmah to množim x5 i nikad ne bude manje, može samo da bude više.

  • +1 3
  • Haha 2
Link to comment
3 minutes ago, Sammael said:

E moj Čedo, bolje estimacije dajem ja koji nisam 10 godina liniju koda napisao nego struka, samo ću toliko reći.

 

Kad oni kažu da je nešto 50 čovek-dana, odmah to množim x5 i nikad ne bude manje, može samo da bude više.

Mene kad pitaju za estimaciju, pomnožim obavezeno sa 2 do 3, a nekad samo dodam nulu, kad mi neki mladi kolega daje estimacije...

 

Zajebao sam se par puta u dobrom smeru, i sve ostalo u lošem... :(

 

 

  • +1 2
Link to comment

@Sammael menjaj procenitelje :D 

 

@radisa likewise. ja bi se ubio ako ne zavrsim roku na koji sam se obavezao. uvek si das malo lufta, pa iako si pogresio, potrudis se da postignes i odrzis rec

Edited by cedo
Link to comment
Just now, cedo said:

menjaj procenitelje :D 

M aproblem je što ti daješ procenu, često načelno...

 

A onda klijent krene da tokom izrade bluprinta izmišlja toplu vodu... Imam upravo tako nešto... Sva sreća da sma pomnožio sa 4 i opet će biti čupavo :(

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

M aproblem je što ti daješ procenu, često načelno...

 

A onda klijent krene da tokom izrade bluprinta izmišlja toplu vodu... Imam upravo tako nešto... Sva sreća da sma pomnožio sa 4 i opet će biti čupavo :(

 

a pa ne moze tako. barem ne kod mene

naucio sam ja sa nemcima posao da sve mora u zapetu

 

edit: meni je ponekad zao mladih ljudi koji izgore na takvim stvarima

Edited by cedo
Link to comment
8 minutes ago, cedo said:

 

 

@radisa likewise. ja bi se ubio ako ne zavrsim roku na koji sam se obavezao. uvek si das malo lufta, pa iako si pogresio, potrudis se da postignes i odrzis rec

Ma nije problem u roku, to obično odvrnem nešti delako u boduućnosti, problem je u vremenu koje se provede na izradi...

 

Recimo znam da treba iz postojećih podataka da napravim model koji će da služi kao osnova za planiranje i priremim takav model za neku externu firmu... Procenu mi traže pre gotovih templatea modela za export...

 

Dam procenu, na osnovu diogovora da je sve u postojećoj DWH...

 

I onda 2 nedelje kasnije se ispostavi, da pošto se ljudi koji prave template nisu udostojili da pozovu ljude koji znaju stvari sa tehničke strane, da fali u svakom tempalte u po neki podatak...  jbg, sad, ja sma pretpostavio, jer znam sa kim imam posla da će biti sranja, ali onda se ispostavi da nemaju ni u ERPu podatke, pa nije smao prevuci u DWH, nego brate i čekaj da neko to razvije, pa pravi programe za export u DWH, pa se jebavaj...

 

 

Edited by radisa
Link to comment

CEO @bags-ovog omiljenog provajdera kaze da za 2 godine vise niko nece da kodira, thanks to AI. Citam tekst i ne mogu da provalim jel su ovi CEOs toliko odvaljeni od realnosti ili prosto guraju AI hype jer im se isplati.

 

Quote

Software engineers may have to develop other skills soon as artificial intelligence takes over many coding tasks.

 

That's according to Amazon Web Services' CEO, Matt Garman, who shared his thoughts on the topic during an internal fireside chat held in June, according to a recording of the meeting obtained by Business Insider.

 

"If you go forward 24 months from now, or some amount of time — I can't exactly predict where it is — it's possible that most developers are not coding," said Garman, who became AWS's CEO in June.

 

"Coding is just kind of like the language that we talk to computers. It's not necessarily the skill in and of itself," the executive said. "The skill in and of itself is like, how do I innovate? How do I go build something that's interesting for my end users to use?"

 

This means the job of a software developer will change, Garman said.

 

"It just means that each of us has to get more in tune with what our customers need and what the actual end thing is that we're going to try to go build, because that's going to be more and more of what the work is as opposed to sitting down and actually writing code," he said.

No dire warning

Talk of AI changing and even eliminating jobs has intensified lately as companies lay off employees or stop hiring to shift resources toward AI development. New AI tools that automatically generate code can help companies do more with the same number of engineers or fewer of these pricey employees. AWS laid off hundreds of employees earlier this year.

In Garman's case, he was sharing advice rather than issuing a dire warning that developers will go extinct because of AI. His tone was optimistic, suggesting more creative opportunities for developers. He said AWS was helping employees "continue to upskill and learn about new technologies" to increase their productivity with the help of AI.

 

"Being a developer in 2025 may be different than what it was as a developer in 2020," Garman added.

No more 'undifferentiated heavy lifting'

An AWS spokesperson, Aisha Johnson, told BI that Garman's comments conveyed opportunities for developers to "accomplish more than they do today" with new AI tools. She added that there was no indication he expected a decline in the role of developers.

 

"Matt articulated a vision for how AWS will continue to remove undifferentiated heavy lifting from the developer experience so that builders can focus more of their skills and energy on the most innovative work," Johnson said in a statement.

'Everyone is a programmer now'

Garman isn't the first high-profile executive to predict this type of AI-driven change in developer jobs.

 

Nvidia's CEO, Jensen Huang, has said that "everyone is a programmer now" because of new AI coding assistants.

Microsoft CEO Satya Nadella has speculated that easier access to AI technologies will create 1 billion developers.

Emad Mostaque, Stability AI's former CEO, even predicted that there would be "no programmers in five years."

A new AI workflow

During Garman's talk, he told employees to find new ways to incorporate AI into their workflow.

 

For instance, he said the software maker Smartsheet recently embedded AI features from Amazon's Q chatbot into a Slack channel that answers employee questions about internal policies and documentation.

 

"A lot of times we think about customers, which is great, but I'd also encourage everybody internally to think about how you are just completely changing what you're doing," Garman said.

 

  • Haha 2
Link to comment

Ma AI je samo novi .com / crypto / web3

 

Al koderi koji ne razumeju da posao nije pisanje koda nego rešavanje problema jesu u opasnosti

  • +1 6
Link to comment
16 hours ago, Sammael said:

U moje vreme, izbildam lokalno i krknem direkt na produkciju u 5 min. Sad treba 2 sata da se svi pipeline-i pokrenuli i daj bože uspeli, deploya na jedno drugo treće okruženje, da se testovi izvrte...

 

 

Nekad se i krkalo i prckalo i debagovalo na produkciji ali isto tako je produkcija bila 

a) manja po sirini i dubini

b) pokrivala manji deo poslovnih procesa

c) uglavnom lokalizovana na jednom mestu a cesto i on-premise

 

Pritom klijentela je jos znala i htela da koristi telefon a operativa se javljala za razliku od danas kad su u izlogu skriptovi, botovi i poneki minimum wage human, docim se do operative dolazi kroz kafkijansko iskustvo penjanja uz support chain koji cesto ne vodi nigde.

 

Danas, biznis uglavnom ne moze da funcionise bez oslonca na uglavnom monstruozan distribuisan sistem koji pokriva sve od osnovne delatnosti do otvaranja-zatvaranja vrate i kuvanja kafe, serveri su razbacani sirom planete u gomili layera i prakticno niko ziv ne zna ne samo sta utice na sta, nego sta je uopste sta.

Danas, pogotovu u EU, sve veci deo kako poslovne tako i IT strane je prisarafljen gomilom regulative raznih regulatornih tela, tu i tamo korisnih, cesto kontradiktornih ali uvek skupih za implementaciju zahteva.

 

Otud i potreba za devops/qa pajplajnima. Jednim delom nemogucnost procene sta ce da se desi, jednim delom to-mora-tako-jer-regulativa, jednim delom ako padne sistem sve-ce-stane-jer-numemo-il-nemozemo-bez. 

 

Btw, ovo neznanje sta se ima i sta sta i kako radi je uglavnom posledica tog vristanja klijenta da mora sve juce. 

 

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

Ma AI je samo novi .com / crypto / web3

 

 

U web3 se i dalje sipa na sve strane, npr Polkadot

Inace imaju oglas ko zeli da radi iz Beograda za njih.

 

 

 

rust.JPG

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...