Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

fleksibilnost je keva uz neku minimalnu obavezu da se pojavis sa vremena na vreme u ofisu. ne cesce od jednom nedeljno. 

team leader/scrum master ili ko god da se bavi samim timom rudara, ako je uopste takva vrsta posla, treba da snimi situaciju i da ih motivise da dolaze cesce ako su tako produktivniji

drkanje ujutru da se upristojim pa zatim servisiram decu i odjurim u ofis da ne stignem u neko nepristojno vreme je smorcina zbog koje obicno stignem nervozan i gladan i do rucka sam na 30% mogucnosti. zato u sorcu i papucama decu u vrtic/skolu preko ulice, nazad kuci, doruckic za kompjuterom i sastanci pa rokanje. milina.

 

edit: da i obavezne kafe i isprazni razgovori sa raznim smaracima u ofisu, jebes to. ko voli super, ali ne treba da bude obavezno da se tome prisustvuje svaki jebeni dan.

Edited by Heaviside
  • +1 1
Link to comment

Joj da, ritual jutarnje kafe i caskanja. Imao sam cak i problem ponekad, gde me ljudi mrko gledaju, kao neces da se druzis sa nama. A ja imam vrlo specificnu produktivnost - ubedljivo najproduktivniji sam onog trenutka kada ustanem i u prvih 2-3 sata odradim vecinu posla, bar onog sto zahteva dosta koncentracije. Zato posle rucka sam u nekom polusnu i tu lako mogu da kombinujem posao koji ne zahteva mozak i druzenje :) 

  • +1 1
Link to comment

Moram da dodam nešto što je za mene neuobičajeno pozitivno.

 

Mislim da IT nije ni blizu propasti koja se prognozira, samo da će se transformisati na dramatičan način:

 

Jedan deo će se pretvoriti u industriju koja daleko više podseća na infrastrukturne industrije (nafta, gas, struja, putevi) jer IT to de facto i jeste. Neće biti nenormalnih plata, ali će biti konstantno i konzistentno visoke. Niko na ovom svetu više ne može da uradi iole složeniju operaciju bez IT podrške, iluzorno je misliti da će to propasti.

 

Drugi deo će se graditi na temelju sadašnje moralno korumpirane gaming industrije, gde će se igrati na kartu adikcije, FOMO, itd. Ovo već postoji ali mislim da će se bukvalno sve manje app pretvoriti u DLC/lootbox monstrume, jer se samo tako mogu zaraditi pare. Hoćeš da prekopiraš fajlove? Možeš 10 gratis tokom dana, nakon toga uzimaš pack za kopiranje 50 fajlova. Ili sub koji ti omogućava svaki dan 20 kopiranja. Karikiram, ali mislim da je neminovno.

  • +1 3
Link to comment

Zbog tog drugog se javlja (tj. vraća) i treći model, sa malim tržištem ali sigurnim - plati jednom da budeš vlasnik programa, pa posle doplati za novu verziju, ako hoćeš. A bogami, neke veće firme odustaju i od lizinga hardvera i menjanja na 3 godine. Kupuju po potrebi i menjaju po potrebi. Pa se i ne čudim kad vidim zaposlene (doduše uglavnom studente) da rade na 10+ godina starom računaru.

 

16 hours ago, Shan Jan said:

Pros:

  • IT je postao sastavni deo svake jebene kompanije. Svaki proizvod ima iza sebe IT. Tako da ce posla biti jos dugo i bice ga dosta. Bez ITa danasnji svet jednostavno ne postoji.

Pa kad danas svako mora da ima mobilnu aplikaciju za korišćenje mobilne aplikacije. Izmišlja se topla voda - nama ne odgovara standardno rešenje sa tržišta, moramo da napravimo svoje, specijalno za naše potrebe. A potrebe 20 godina zadovoljava excel fajl, koji npr. može biti zamenjen bilo kojim postojećim CRM programom. Pa kad se spiska npr. 200k u razvoj in-house softvera i ne dobije ni 30% onoga što treba, boga pitaj šta dalje

 

17 hours ago, bags said:

4. Pritisak investitora - Nedostatak dugocekivane revolucije sa opipljivim rezultatima. Prevarili su majstore sa berze sa Corbom, Model driven developmentom, devopsom, Big data, ML, mikroservisima. E pa sad ovaj ponedeljak se videlo da nece bas popusiti isti fazon i 10 put. Dobri rezultati od AI se ocekuju puno brze a vrhunski rezultati se prave najcesce samo pod jakim pritiskom. Povezano sa prethodnom tackom puno je veci strah od PIPa kod radnika sa vizom nego kod domaceg. Takodje berza ocekuje neprekidno ogroman rast nakon anomalije sa FAANG tipom kompanija a to jednostavno nije moguce.

Misliš u jednom trentku su ljudi da kamarom para hteli još jednan krug lake zarade, a neki IT likovi im obećali da to može, i sad kad su naduvali balon, ne znaju šta dalje, pošto jedni nemaju pare a drugi nemaju proizvod :d

 

Doći će sve na svoje mesto, a posle ćemo videti kako će ići. I kao što je neko napomenuo - radnici su danas toliko nezainteresovani za svoj posao, da je potreban minimum truda i želje i negde će se već naći ok pozicija.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Engineer said:

Doći će sve na svoje mesto, a posle ćemo videti kako će ići. I kao što je neko napomenuo - radnici su danas toliko nezainteresovani za svoj posao, da je potreban minimum truda i želje i negde će se već naći ok pozicija.

U mom slucaju, kao sistem inzenjera, znanje i iskustvo su daleko bitniji od trenutnog truda. Nesto sto nekom treba tri dana mucenja, drugi moze za pet minuta da zavrsi. Ali zato moras konstantno da ucis i ne bezis od izazova. Jos ako to radis na dinosaurus tehnologijama (aka ono sto je bilo best new thing pre 10 godina) onda stvarno ne vidim kako bilo koji danasnji klinac moze da mi predstravlja pretnju. 

 

Tako da, kao sto neko rece - bice posla za nas, mozda ne da se davimo u parama ali sasvim dovoljno da zivimo komotno.

Link to comment

Pa, da, kao što je i sa ostalim inženjerskim strukama. Dobar i iskusan inženjer mašinstva, građevine, telekomunikacija i slično u uglavnom može da živi komotno, ali se ne davi u parama. 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Engineer said:

Zbog tog drugog se javlja (tj. vraća) i treći model, sa malim tržištem ali sigurnim - plati jednom da budeš vlasnik programa, pa posle doplati za novu verziju, ako hoćeš. A bogami, neke veće firme odustaju i od lizinga hardvera i menjanja na 3 godine. Kupuju po potrebi i menjaju po potrebi. Pa se i ne čudim kad vidim zaposlene (doduše uglavnom studente) da rade na 10+ godina starom računaru.

 

To je, između ostalog, CapEx/OpEx pitanje tako da će tu dosta odlučivati knjigovodstvena strategija. Primetio sam da firme koje su pre 10 godina htele da tretiraju softver kao investiciju to sada više neće, dok je kod nekih trend obrnut. Nemam pojma od čega to zavisi.

Link to comment
On 3. 8. 2024. at 23:57, Choda said:

Vezano za Intel danas mi kum rece da imaju veliki problem sa 13. I 14. generacijom cipova da im performanse opadaju posle godinu dana, ukoliko se ne desi neko povlacenje proizvoda uskoro cekace ih class action lawsuit.

Za sve procesore 13. i 14. generacije ili samo neke?

Kupio sam prosle godine i5-13500, pa ne bih opet da menjam komplet racunar 😁

Link to comment
2 hours ago, Engineer said:

Doći će sve na svoje mesto, a posle ćemo videti kako će ići. I kao što je neko napomenuo - radnici su danas toliko nezainteresovani za svoj posao, da je potreban minimum truda i želje i negde će se već naći ok pozicija.

 

To je bilo pre 2,3 godine.

 

Za junior pozicije su otprilike Hunger games. Cim objavis oglas da trazis samo tri godine isksutva bukvalno ti treba DoS odbrana od aplikacija bez obzira da li je programiranje, devops, PM, testiranje, security. Pricao sam sa praktikantima ovo leto. Za ekipu sa fakulteta racunaju da im treba 6 do 9 meseci za neki ubogi posao,  a ovi sa kursevima i bootcampovima jos duze.

 

Za seniore je malo bolje ali i dalje je empoyer market. Pored mene na spratu formiran tim sa 4 seniora za dva meseca, jos muku mucili koga da izaberu. Za kolege preko 10 god iskustva je tek pakao, jer pritiskaju em seniori em je pozicija u menadzmentu sve manje a da ne govorim o nepostojanju dobro placenih IC pozicijama.

 

Link to comment

nema šanse da it propadne, broj alata koje koriste firme stalno raste, ja mislim da kod mene više nema ljudi koji znaju da rade bez salesforsa, mada moram da priznam da je i meni postalo teško, broj projekata je toliki da nema šanse da sve pratim bez pomoći

 

bukvalno sve što radim je u nekom paketu softvera, od praćenja troškova, komunikacije, regulatory zahteva, lab taskova, a sikjuriti postaje sve veći deo it tima u firmi

 

što se gejminga tiče, svuda je ubačeno kockanje, a to stvara fenomenalne zavisnike, to tek ne može da propadne

 

ranije si u igrama plaćao nešto, sada plaćaš za šansu da osvojiš nešto, sve živo je pay to win

  • +1 3
Link to comment
23 minutes ago, Milosh76 said:

Za sve procesore 13. i 14. generacije ili samo neke?

Kupio sam prosle godine i5-13500, pa ne bih opet da menjam komplet racunar 😁

Sta da ti kazem ovo je tip kafanske informacije,  baci pogled na reddit, google ili neke kompjuterske forume.

  • Hvala 1
Link to comment

"The elevated voltages could potentially affect any 13th or 14th Gen desktop processor that consumes 65W or more power"

Link to comment
35 minutes ago, Sammael said:

 

To je, između ostalog, CapEx/OpEx pitanje tako da će tu dosta odlučivati knjigovodstvena strategija. Primetio sam da firme koje su pre 10 godina htele da tretiraju softver kao investiciju to sada više neće, dok je kod nekih trend obrnut. Nemam pojma od čega to zavisi.

Verovatno od potrebe novog CEO-a da pokaze da nesto radi.

 

@bags dodji kod nas u infru. Ovi tvoji developeri su napravili toliko stvari da samo za ovu kompaniju gde sam sada imam dovoljno posla do penzije da sve to integrisemo, unificiramo i odrzavamo. Ne zajebavam se :ph34r:

 

BTW, vrlo je moguce da je dostupnost poslova i kandidata za iste vezano za lokaciju. Kapiram da je lakse naci programatora u Becu koji je vecito na nekim listama za ultra giga za zivot nego u kaljuzi iz koje svi beze zvanoj Srbija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...