Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

6 hours ago, Shan Jan said:

4K neto mesecno je normalna cifra za team lead/menadzera. Ima i manje, ima i vise ali daleko od toga da je nedostizno. Ja bih npr. trazio toliko ako bih razmisljao da predjem na tu poziciju. Neki konsultanti zaradjuju jos vise.

 

To naravno ne znaci da mozes da odradis kurs od 2 meseca za QA i nadas se da ces da zaradjujes te novce. Vecina ljudi na tim pozicijama su 10+ godina u industriji i imaju ozbiljno znanje. 

 

Ili da ides na DevOps poziciju. Tu mozes i kao junior da trazis 2K, samo da se vidi da si spreman da ucis i da si pametan. I da neces da osedis prvi put kad se produkcija srusi :D 


Ne znam da li je ovo odgovor na moj post, ali daleko sam ja od početnika, QA pozicije, ili nekoga ko je završio neki kurs, pa se još uvek traži u poslu.


Iz povelikog iskustva znam da ima dosta i velikh i malih IT firmi koje rade na stranim projektima, isplaćuju celokupne plate na račun (zaposlenom u firmi, ne kontraktoru ili preduzetniku), i te plate za DEV ljude nisu toliko visoke.

Ne pričam o PM, PO i C pozicijama, to su oduvek bili ljudi koji umeju dobro da prodaju priču (kako o poslu, tako i o sebi). 

 

Ono što je meni poražavajuće u postovima na prethodnim stranama jeste velika osionost pojedinih mladjih kolega, od kojih neki po svojim stavovima, nažalost, ne zaostaju mnogo za kamion avion ekipom.  

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Firma koja se brzo širi, what could possibly go wrong.

Firma postoji 28 godina i profitabilna je od nastanka.

Edited by dragance
Link to comment
14 minutes ago, LaLinea said:


Ne znam da li je ovo odgovor na moj post, ali daleko sam ja od početnika, QA pozicije, ili nekoga ko je završio neki kurs, pa se još uvek traži u poslu.


Iz povelikog iskustva znam da ima dosta i velikh i malih IT firmi koje rade na stranim projektima, isplaćuju celokupne plate na račun (zaposlenom u firmi, ne kontraktoru ili preduzetniku), i te plate za DEV ljude nisu toliko visoke.

Ne pričam o PM, PO i C pozicijama, to su oduvek bili ljudi koji umeju dobro da prodaju priču (kako o poslu, tako i o sebi). 

 

Ono što je meni poražavajuće u postovima na prethodnim stranama jeste velika osionost pojedinih mladjih kolega, od kojih neki po svojim stavovima, nažalost, ne zaostaju mnogo za kamion avion ekipom.  

Post je bio za red stara. 

 

Znam Devove u mojoj firmi koji imaju 3K neto. Isto kao sto postoje odlicni Devovi koji zaradjuju 2K pa i manje u drugim firmama. Ja samo kazem, ako si dobar, imas iskustva i zeljan si da radis, mislim da danas mozes naci 3K neto poziciju.

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, LaLinea said:

 

Ono što je meni poražavajuće u postovima na prethodnim stranama jeste velika osionost pojedinih mladjih kolega, od kojih neki po svojim stavovima, nažalost, ne zaostaju mnogo za kamion avion ekipom.  

+1. I tipski primer toga ovde na forumu je upravo @ppetrovic

  • +1 1
  • Haha 1
  • -1 2
Link to comment
9 hours ago, LaLinea said:


Iz povelikog iskustva znam da ima dosta i velikh i malih IT firmi koje rade na stranim projektima, isplaćuju celokupne plate na račun (zaposlenom u firmi, ne kontraktoru ili preduzetniku), i te plate za DEV ljude nisu toliko visoke.

Pisali smo vec ranije na ove teme, postoji skup, doduse manji, kompanija koji daju te plate(4K+). Nije to nista nepoznato. Moje iskustvo je da  kod veceg broja kompanija te plate nisu tolike(3-3.5K). Takodje postoji dosta ljudi koji rade i vise poslova, ni to nije neuobicajeno. Rade 10+ godina u firmi, plata suvi prosek, plus dodatni posao gde se uzima jos jedna plata.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, LaLinea said:

Ono što je meni poražavajuće u postovima na prethodnim stranama jeste velika osionost pojedinih mladjih kolega, od kojih neki po svojim stavovima, nažalost, ne zaostaju mnogo za kamion avion ekipom.  


Koji su to stavovi i šta je tačno “avion kamion” ekipa?

 

Izvinjavam se, nov sam na forumu i malo teže kapiram zašto je toliki problem ljudima da shvate da plata od 4K EUR mesečno itekako može da se dobije u Srbiji ako si stvarno kvalitetan kadar i stručan u svom poslu.

  • -1 1
Link to comment

Obicni ITevci ostalim smrtnicima: sto nisu ucio javu ko ja, sad bi imao 3k.

 

Wunder ITevci obicnim ITevcima: sto nisi ucio kubernates i cloud, radio direktno za Amere, sad bi tukao 10k bruto tj 9k neto, svaki dan jeo sushi i avokado, umesto jednom nedeljno.

 

  • Haha 4
Link to comment
55 minutes ago, Lezilebovich said:

Evo vidis ova poslednja recenica ... to ti je sranje. Jednostavno nije tako u Srbiji. Ti prosto imas srece da je delatnost koju si odabrao nesrazmerno puno placena. I ostavljas utisak da mislis da si bogom dan jer si ubedjen da je sve to samo rezultat tvog rada. 

 

Moja plata ničim nije vezana za moju lokaciju. U više navrata mi je nuđena relokacija, što sam odbio jer mi poreska politika u Srbiji više odgovara. Sutra da odem bilo gde drugde, bruto iznos bi ostao identičan. Tako da, izvinućeš me, ali moja cifra jeste rezultat mog rada.

 

56 minutes ago, Lezilebovich said:

Puno kvalitetnih ljudi, koji su izuzetno strucni u svom poslu i ciji su poslovi daleko bitniji od tvog za drustvo, ne moze ni da sanja o tim ciframa. A da nije njih kurac bi ti ovde mahao desetina hiljada. Ali tebe zabole

 

Ovo je tema o IT sektoru i ovde pričamo o tome. Ako nije problem da me citiraš gde sam tačno napisao da su drugi manje vredni, cenio bih to jako.

 

57 minutes ago, Lezilebovich said:

naravno, to je sve utisak koji bar ja dobijam citajuci par recenica, ne mora da znaci da je stvarno tako

 

Ja bih te ipak zamolio ako možeš da me citiraš gde sam napisao da drugi manje vrede i da ne treba da zarađuju shodno tome koliko vrede pre nego što kreneš sa ovakvim nebulozama.

 

25 minutes ago, LaLinea said:

Nije tesko shvatiti da neko radi za taj novac, ali je tesko shvatiti:

zasto neko ima potrebu da to istakne u svakom postu,

 

Priča o platama nije krenula od mene, vrati se nekoliko strana unazad.

 

25 minutes ago, LaLinea said:

zasto neko misli da je samo kolicina novca koji neko zaradjuje merilo kvaliteta necijeg rada

 

Na temi o IT-u se priča o IT poslovima, a lepa stvar kod IT-a je što je visina plate u velikoj većini slučajeva u direktnoj korelaciji sa time koliko neko vredi kao stručnjak. Ako neko misli da strane kompanije plaćaju ljude ovde tolike silne novce zato što su im simpatični, mislim da je u ogromnoj zabludi.

 

26 minutes ago, LaLinea said:

zasto neko misli da zbog toga treba da ima bilo kakve privilegije u drustvu (e.g. na salteru, u drzavnom zdravstvu, sudu i sl),

 

Ovo niko nigde nije napisao, ako može citat, moliću lepo. Najdalje što smo stigli na ovu temu je kako se troše pare u zdravstvu i ko treba a ko ne treba da se leči u istim, ali je onda cela diskusija otišla u drugom pravcu vezana za međudržavne sporazume. Ne sećam se da je iko igde napisao da zbog visine svojih primanja treba da ima bilo kakav prioritet bilo gde, naročito u današnje vreme kada šalteri više ne postoje i kada 99% stvari može da se završi kroz eUpravu.

 

28 minutes ago, LaLinea said:

zasto bi neko sebi dozvolio manjak empatije samo zbog toga sto ima vise novca od drugih

 

Ovo je već teško projektovanje na druge učesnike diskusije, kako vidim vrlo omiljen sport ovde na forumu. Tužno.

  • +1 3
  • -1 1
  • Tužno 2
Link to comment

@ppetrovic Istu platu možeš da dobiješ u inostranstvu zato što je profesija kojom se baviš deficitarna. Da se baviš npr šivenjem imao bi nisku platu koliko god da si dobar.
Drugo, tvoji postovi odaju utisak arogantne osobe. Zapitaj se kako si posle svega 50ak postova na forumu došao u situaciju da se govori o tebi umesto o temi i to u negativnom kontekstu.

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...