Jump to content
IGNORED

Viva España


Ros

Recommended Posts

On 25. 1. 2024. at 11:14, Peter Fan said:

hvala na upozorenju. Nazalost, druge obaveze nam tako diktaraju, a Alhambru cu posjtetiti, pa makar svi pozijevali kao pilici :-)

Ipak preglasan od ostatke familije, pa nam je izlet iz Algarva u Andaluziju trajao samo 3 dana i to proveli u Sevilji i Rondi.

 

Odusevljen sam Andaluzijom, odnosno onim ruralanim kontinentalnim dijelom. Sve ono sto bi Hercegovina mogla biti, a nije. Sevilja takodje izuzetna, i pogotovo u kontrastu sa Bacelonom od lani. 

 

image.thumb.png.4d0c03407e5a651baf7badbd13189f3d.png

 

Spoiler

image.thumb.png.7598152573df7e5a3a501dd6ae37cc25.png

On 25. 1. 2024. at 12:22, Moonwalker said:

Morate da imate pasose sa sobom. Ne secam se tacno zasto.

Ne moraju pasosi, moze i licna karta (barem su nama u Alcazaru dozvoli).  Vjerovatno da se poveca bezbjednost.

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Peter Fan said:

Odusevljen sam Andaluzijom, odnosno onim ruralanim kontinentalnim dijelom.


Jeste divna. Oni nepregledni prostori pod maslinjacima. A na visini bude i vetra koji pirka, pa se i vrucina nekako lakse podnese. Bice leta i ubuduce, i razlog da se dodje opet. Iako iz Amerke nije jednostavno, a verovatno i kosta poprilicno. Ne znam kolike su temperature bile ove godine, kad sam ja bila bilo je dobrih 40 i kusur preko dana.

Link to comment
14 minutes ago, Moonwalker said:


Jeste divna. Oni nepregledni prostori pod maslinjacima.

Da. I znas sta me jos fasciniralo? Malinjak, vinograd i zhitiste jedno do drugog.

 

Da me ne mrzi da ucim jezik, vjerovatno bih se preselio zivjeti tamo u penziji.

 

14 minutes ago, Moonwalker said:

 

A na visini bude i vetra koji pirka, pa se i vrucina nekako lakse podnese. Bice leta i ubuduce, i razlog da se dodje opet. Iako iz Amerke nije jednostavno, a verovatno i kosta poprilicno. Ne znam kolike su temperature bile ove godine, kad sam ja bila bilo je dobrih 40 i kusur preko dana.

Nama se potrefilo oko 30-ak stepeni u Sevilji, a gore u Rondi nije bilo vise od 28. Super prijatno.

 

Glede cijena, Sevilja je bila jeftinija nego Beograd za isti nivo smjestaja i restorana. Takodje, cini mi se da je i gorivo jeftnije.

 

 

Link to comment
30 minutes ago, Peter Fan said:

Da. I znas sta me jos fasciniralo? Malinjak, vinograd i zhitiste jedno do drugog.

 

Da me ne mrzi da ucim jezik, vjerovatno bih se preselio zivjeti tamo u penziji.


Izgleda da klima  pogoduje za sve te. Imaju dosta vode koja se rekama sliva sa Pirineja, visoravni, more je blizu. Taman dole imaju citave kolonije Britanaca i Skandinavaca penzionera. Ako pocnes sad, do penzije si se kvalifikovao.

 

30 minutes ago, Peter Fan said:

Glede cijena, Sevilja je bila jeftinija nego Beograd za isti nivo smjestaja i restorana. Takodje, cini mi se da je i gorivo jeftnije.

 


To verujem. Cene u Srbiji su sumanute za lokalni standard. Hrana pogotovo, smestaj imam svoj, tako da bolje i da ne znam. Kad bi detaljnije komentarisala vuklo bi na ona politika pdf. Necu da djubrim temu.

 

Mislila sam vise na to da sam dolazak u Evropu predstavlja ozbiljan finansijski trosak. Doduse nisam pratila kako je dolar prema evru. Zapazila sam da je dosta Amerikanca u Evropi ove godine od proleca ka letu.

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

Mislila sam vise na to da sam dolazak u Evropu predstavlja ozbiljan finansijski trosak. Doduse nisam pratila kako je dolar prema evru.

USD/EUR je stabilno vec nekoliko godina i trenutno je na razumnih 0.92, a mi imamo srecu da uvijek nakupimo dovoljno frequent flier milja da svake godine idemo prakticno besplatno, tako da to nije vazna stavka. 

 

1 hour ago, Moonwalker said:

 

Zapazila sam da je dosta Amerikanca u Evropi ove godine od proleca ka letu.

 

U Americi je Portugal postao izuzetno popularan u zadnjih par godina jer je blizi, a bio daleko jeftiniji od evropskog Mediterana. Toliko popularan da se dosta penzionera i digitalnih nomada tamo preselilo. Evo, citam da United Airlines planira otovoriti liniju za Faro. Ja do prije dvije godine nisam ni znao za to mjesto, a sad se otvara direktna linija iz NYC.

 

NYC-Faro nije mnogo vise nego NYC-Miami, te je za one koji su izgustirali juznu Floridu interesantnije. Plus je ljeti Florida neizdrziva.

Link to comment
28 minutes ago, Peter Fan said:

U Americi je Portugal postao izuzetno popularan u zadnjih par godina jer je blizi, a bio daleko jeftiniji od evropskog Mediterana


Jeste, ali hladan okean za kupanje. Osim za Skandinavce, Ruse i ponekog Nemca, sad mozda su Ameri slicni. Nema meni bolje od Mediterana, sve ukupno, nije dzaba skupo. 
 

Ovo je oko pola sata od Lisabona.

 

https://www.hoodpicker.com/lisbon/corroios

 

U okolini je plaza Costa de Caparica popularna medju turistima i surferima. Predivno izgleda, ali je voda hladna. Da tu sam probala biftek u sosu od cokolade. Isprva mi mi bilo jasno kako to moze da bude dobro, ali bilo je izvrsna

 

Sad klima za suvozemni zivot u Portugaliji je sigurno prijatna i krajolik je verovatno je lepse od Floride, bar ono sto sam ja od iste videla.

 

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


Jeste, ali hladan okean za kupanje. Osim za Skandinavce, Ruse i ponekog Nemca, sad mozda su Ameri slicni.

Skandinavci, Nemci i poneki Rus su pola Amerika, pogotovo ona poovina koja je boljestojeca :-)

 

Atlantik jeste hladan, ali na jugu (Algarve) je toplije i meni nije bilo hladnije nego recimo Jadran u junu.  

 

1 minute ago, Moonwalker said:

 

Nema meni bolje od Mediterana, 

 

+1

Bolja zemlja od Grcke jos nije izmisljena.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...