Jump to content
IGNORED

S vrjemena na vrijeme


onamonamo

Recommended Posts

25 minutes ago, James Marshall said:

jebote ruska propaganda je stvarno s vremena na vrijeme neopisivo jadna :isuse:

 

 

izvini, nemoj da se ljutis, ali ovo mi je upalo u oci....

jel se stvarno ovako kaze u ijekavickom narecju?

 

jbt, sad sam poslusao bijelo dugme-ruzica si bila.... isti slucaj, s vremena na vrijeme

Edited by KNKNPNKN
Link to comment
13 minutes ago, KNKNPNKN said:

izvini, nemoj da se ljutis, ali ovo mi je upalo u oci....

jel se stvarno ovako kaze u ijekavickom narecju?

 

jbt, sad sam poslusao bijelo dugme-ruzica si bila.... isti slucaj, s vremena na vrijeme

nikad mi niko nije rekao da je tako pogrešno, jebem li ga. Niti sam ikad ikog čuo da kaže "vrijemenska prognoza". 

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

nikad mi niko nije rekao da je tako pogrešno, jebem li ga. Niti sam ikad ikog čuo da kaže "vrijemenska prognoza". 

ma ok, nego mi apsurdno da se u jednom izrazu koriste oba oblika za istu rec... ali evo imamo primere da je tako..

Link to comment

@KNKNPNKN

dva oblika ijekavske konverzije jat se koriste u ova dva oblika reci vreme, zato sto jedan oblik ima kratak akcenat, a drugi dug akcenat. 

 

sta bi rekao na dio vs. dijelom? (btw. kod udio to bi bilo udjelom, a ne udIJElom ... misterije ovoga sveta [not really])

 

inace, po hrvatskom pravopisu se moze reci i vremena i vrjemena, ali ni vrjemena nije vrIJEmena

Edited by Krošek
Link to comment

inace, po hrvatskom pravopisu se moze reci i vremena i vrjemena, ali ni vrjemena nije vrIJEmena


Pa kad su nadri ijekavci. Svi sem Dubrovčana, koji su pak bivši Srbi. :fantom:

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  • +1 1
Link to comment
21 hours ago, KNKNPNKN said:

ma ok, nego mi apsurdno da se u jednom izrazu koriste oba oblika za istu rec... ali evo imamo primere da je tako..

 

To su legitimni sistemski ekavizmi u kojima je nautralisana ѣ razlika kao kod: breza, bregovi (: brijeg), sazreti, ima ih u svim ѣ refleksima, na sve tri strane, pa tako ostaje "nisam" u ekavskom etc. Zamena jata nije u potpunosti dosledna od početka, a ima i kasnijih "mešanja" zahvaljujući analogijama. 

Edited by Taihoskopija
  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Kaže se valjda nedjelja, čak negde i neđelja

Eh.

Mnogo varijanti.

Nedilja, nedlja, neđlja, ne-đe-lja.

Ovo poslednje kad se psuje.

 

U principu, ovo je jekavski jotovano ali nedosljedno.

Kad se žuri u govoru, onda je nedlja a kad se posebno naglašava onda dje prelazi u đe, pa imamo neđelju ili neđilju.

 

Nedjelja ne govori niko.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...