Jump to content
IGNORED

Penkala i ostali pribor za pisanje


eumeswil

Recommended Posts

da li se od, npr mont blanc-a ili pelikana, mogu kupiti samo pera?

imam neke stare komade iz kojih je u teskim vremenima vadjeno zlatno pero?

kako to ide?

Edited by foto
Link to comment

Ја сам за рођендан добио мон блан неки купљен у антикварници и успео сам изгледа да одвалим вентил за матило.

 

Имам неки прастари породични шефер који се пуни на пумпање и излази пу игла за мастило али се екстремно брзо осуши и нестане мастила.

 

Имам и неки стари породичних херо који је ок и неколико купљених на али експресу.

 

Код свих ми је проблем што брзо нестане мастила када их пуним из бочице, а патроне не волим превише.

 

Имам и неко паркрово што сам добио на поклон са угравираним именом али ми се ту раздрндало оно з држање у џепу па ме нервира да га носим.

 

Видео сам да негде на дорћолу има мајстор за налив пера. Да ли неко има искуство са њњим или неку другу препоруку?

Link to comment

ovako bez gledanja sumnjam na isusene gumene dihtunge na klipu i ostalim mestima.

 

to parkerovo se srafi u poklopac. treba ga skinuti, dovesti u vinkl onda zasrafiti.

 

da li znas za pera, kako to ide?

Edited by foto
Link to comment

gde me nadjoste :wub:

 

obozavam penkale i pisem istima vec godinama. Imam 3 glavne (Geha, Pilot 'Falcon' i Pelikan M150) i 4 'sporedne' (Noodler's Ahab i 3 ona 'zasecena' Pilota Parallel Calligraphy).

 

Geha je antik nemacka penkala kupljena u jednoj novosadskoj antikvarnici za 10 marka 2001., i dugo mi je stajala tek tako za ukras - jer je lepa i volim antikvitete. Onda mi je jedan prijatelj koji se u to razume, detaljno rasklopio, ocistio, podmazao navoje pistona i mislim da bih sad umro kada bih je izgubio. Elegantna, jako lepo lezi u ruci, pero je semi-flex sto mi predstavlja pravo zadovoljstvo u izvlacenju tankih i debelih linija. Trebalo bi da je oko 80 godina stara (jer je kompanija imala pik od 30ih do 50ih proslog veka a ugasena oko 70ih) 

 

20220531-223803.jpg20220531-223729.jpg

 

Falcon je extra bold (imam krupan rukopis, nista od pera F(ine) mi ne odgovara; njega koristim za razglednice i krupnije markiranje. Pelikan je najmanji i jeftiniji iz M serije, koristim ga samo za crveno mastilo - podvlacenja. Nije uopste flex pa mi nesto nije prirastao za dusu. I ove dve su crne sa zlatnim detaljima mada bih jako voleo da imam antik Pelikana Souverain u teksturi kornjacevine (braon tortoise) ali kosta ko Grcka. 

 

Ove sporedne su mi za svrljanje po zidnom kalendaru i ostale zajebancije gde font treba da bude od 5 miliona.

 

Od mastila striktno - Pilot Namiki. Em su nijanse fantasticne em to se ne pere sa prstiju bar 3 dana. A vrste papira i dalje istrazujem - kao sto se zna to je ogroman faktor u krasnopisu. Na zalost drzim nepravilno pisaca sredstva, veoma cudno povijem palac unutra pa se to i odrazava na pisanje penkalama - tesko mogu taj straight ugao da drzim dugo.  

 

@foto - Pelikan sigurno mozes posebno pera da kupis (po tome su bas i poznati) ali znaju i da kostaju, zavisi od modela, i da li ces zlato ili celik. Za Mont Blanc ne znam.

 

 

  • +1 5
  • Wub 2
  • Hvala 1
Link to comment

Skoro mi palo na um da BiH mogao da ponovo počnem da koristim nalivpero (volim kako fino klizi po papiru) ali obzirom da najveći drkadzija u firmi gde sam došao da radim već (i jedini u celoj firmi) piše njime, odustao sam. Jos treba da ispadne da ga kopiram/ulizujem mu se.

 

Sta da se radi, drugi najbolji izbor su stare dobre grafitne olovke..

Link to comment
4 hours ago, Zverilla said:

volim kako fino klizi po papiru

 

Imaš Pilot, Uniball gel olovke, koristio sam Uni Signo dok nisam otkrio Pentel-ov Energel. Glatko je reč.

  • Hvala 1
Link to comment
16 minutes ago, eumeswil said:

@centrifuga Gde nalaziš papir? Mislim, ako si u Srbiji.

nisam u Srbiji ali mislim da nije tamo problem naci. Neki standard su RHODIA notesi i sveske. Njhov kvalitet papira je namenjen naliv perima.

Treba naci neki dobar balans, da pero klizi a opet papir da ne bude premasan da dolazi do prekida linije i otpora tragu mastila. 

Link to comment

Ja sam mislio baš na setove papira, ne na sveske. Ako nekome koristi, našao sam u Arsu u TC Rajićeva super A5 svesku, krem boja papira, 70gsm, 96 listova, ribon obeleživač i traka za zatvaranje, sa džepnim folderom pozadi. Imaju i Leuchtturm1917, ali košta ko pet ovih, jbg.

Link to comment

Kakav topik :heart:

Nekad uzmem pa gledam klipove krasnopisa i kalografije, obeznanim se bukvalno. Imam jedno naliv-pero, neko Parker, mada mislim da je muško :unsure:

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Valkyrie said:

Kakav topik :heart:

Nekad uzmem pa gledam klipove krasnopisa i kalografije, obeznanim se bukvalno. Imam jedno naliv-pero, neko Parker, mada mislim da je muško :unsure:

krasnopis je rad na tvom rukopisu da lepse izgleda

kaligrafija je jedna od primenjenih umetnosti.

 

razliciti alati ti trebaju za te dve stvari. kaligrafiju mozes da pocnes da vezbas sa komadom trske/bambusa i komada pleha.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...