Jump to content

Građanin Đoković


Leia

Recommended Posts

17 minutes ago, napadaj said:

Bolje Novax nego fore ovih :fantom:


Moze Novax, nemam primedbi :D 


A sad nek se javi neko kome ovakvo obracanje kvari imidz omiljenih stripova iz detinjstva, pravda za Asterixa! :lolol:

 

Edited by Leia
  • Wub 1
Link to comment
7 minutes ago, morgana said:

a u dobrom dijelu hrvatske bi bilo 'vlade, vladi'. mozda ste i pisali, kasno sam se ukljucila.

U čitavoj Hrvatskoj.

Uh, zaboravih Dubrovnik. Tu je mijenjaju po muškom tipu.

Edited by BWA
  • +1 1
Link to comment

i kod zenskim imena ima razlika u dekliniranju, npr ja bih bubu dozivala 'buba' i dadu 'dada', vokativ mi je isti kao nominativ za ta konkretna imena

Edited by morgana
Link to comment
28 minutes ago, BWA said:

Tako se mijenja u cijeloj CG,  u BIH u romanijskoj regiji, gornjem Podrinju istočnoj Hercegovini.

Za Srbiju znam da je tako u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši. Mislim i u Uzicu i Čačku.

Za Bajinu Baštu nisam siguran.

 

 

Da, cela Zapadna Srbija i pripada istočnohercegovačkom dijalektu i svuda se menja tako, samo što su u slučaju Vlade dominantne dve varijante:

 

Vlado i pripadajuća promena i Vlade (od Vlada, Vladu, Vlada...)

 

Ne znam kome je to smešno i zbog čega, nisam pratila, ali bi mogao da ode kod lekara da mu to pogleda. 🍺

 

 

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Taihoskopija said:

 

Ne znam kome je to smešno i zbog čega, 


Nije smesno nikom ali dobro dodje da se diskusija skrene i razvodni ;)

Ispucali smo ono “mrze ga jer je uspesan Srbin”, sad da probamo malo “mrze ga jer je prekodrinski/pomoravski/luzicki Srbin” 

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Taihoskopija said:

 

Da, cela Zapadna Srbija i pripada istočnohercegovačkom dijalektu i svuda se menja tako, samo što su u slučaju Vlade dominantne dve varijante:

 

Vlado i pripadajuća promena i Vlade (od Vlada, Vladu, Vlada...)

 

Ne znam kome je to smešno i zbog čega, nisam pratila, ali bi mogao da ode kod lekara da mu to pogleda. 🍺

 

 

Nije valjda da su i Cacani to prihvatili :sad:¿

Link to comment
47 minutes ago, BWA said:

Tako se mijenja u cijeloj CG,  u BIH u romanijskoj regiji, gornjem Podrinju istočnoj Hercegovini.

Za Srbiju znam da je tako u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši. Mislim i u Uzicu i Čačku.

Za Bajinu Baštu nisam siguran.

 

I u Bajinoj Bašti je isto tako i nervira ih kada nego kaže npr. Radeta, to im je beogradsko uništavanje jezika.

 

Edit: vidim sad da Rade nije najbolji primer, ali isto je i za Savo

Edited by Heaviside
  • Hvala 1
Link to comment
59 minutes ago, morgana said:

 

Vlado. Save kao bokeljsko musko ime ne znam, prije bi bilo zensko i to prije svega kao nadimak, Save, Drage, Blage, Ane, Kate. Slicno je i u Dubrovniku. To sve uglavnom u generaciji moje babe. mame su vec Mire, Ljilje, Dragane, jugoslovenska imena.

Znam i Vladimire u Boki, tradicionalna imena ostaju ali se inoviraju u okviru trendova, kao i svuda. Imena su bas stvar mode, narocito doduse zenska. Tamare, Sanje i Natase su izumrle, cini mi se.

Savo i Vaso su opstali.

 

 

edit, sad vidim da ti dekliniras, cekaj da docitam. 

 

sava-savu; vlada-vladu, ako je o tome rijec

Pa ovaj se jedan iz Kotora ljutio što ga zovem Savo, kaže: Save. Lakonski i šmekerski uvređeno me ispravi čovek, nikad neću zaboraviti.

Link to comment
2 minutes ago, Hermetico said:

Pa ovaj se jedan iz Kotora ljutio što ga zovem Savo, kaže: Save. Lakonski i šmekerski uvređeno me ispravi čovek, nikad neću zaboraviti.

 

pa to je taj jedan :)

mislim, nije to tipicno za to konkretno ime

mate, pa hajde

mada je i tu cesce mato

ante, cest koliko i anto

mislim da je patern jasan, preuzimanje iz dalmacije ili sa kontinenta

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment
11 minutes ago, Lancia said:

Nije valjda da su i Cacani to prihvatili :sad:¿

Vlade, Vlada, Vladu... Al ništa mi nismo prihvatili. ;/ 

 

E sad ja sam em polutan, mama i većina familije su Bg, em sam beogradizovan dodatno pa i sam moram da pazim. A najbolji drug iz Čačka mi je Vlade, ako pogrešim ne znam da l bi progovorio sa mnom više. U najboljem slučaju bi ali bi me drkao za to svaki put kad progovorimo

Edited by Hermetico
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...