Jump to content
IGNORED

Quo Vadis, Aida?


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Pre nekoliko godina sam gledala Halimin put, raspadala sam se danima posle. Aida je, kako je neko rekao, prema događajima iz dokumentaraca, dosta verno prenela tok dešavanja, možda je to postavljeno kao pozadina, koja je već i poznata. Imam utisak da su neke stvari, s namerom spomenute, a neke razrađene detaljnije; ne vidim da su Srbi satanizovani na bilo koji način, i zato je rant rodoljuba smešan.

 

Meni su dve tačke najtegobnije, ali krećem iz ličnog, kao i svako uostalom: momenat klečanja pred Holađaninom i njen vrisak kad kreću; i drugi, vremenska rupa od jula '95. do nekoliko godina kasnije, gde možemo samo da učitavamo bol koji je preživljavala.

 

Sam kraj možda deluje prekarikiran, ali mislim da je to bosanska realnost: nekima emocionalno kao da se ništa nije desilo, žive normalne živote, mnogima se jeste desilo. Sad je distanca izrodila i nove generacije, ali je i onda, desetak godina posle toga, prema mojim uvidima bilo tako. Dok su jedni igrali i radovali se, drugi su preuzeli da žive svoje preostale živote i tako devastirani i traumatizovani.

 

Glumica zrači smrznutošću patnjom i nošenjem ogromne tuge. Sjajna je.

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

plašio sam se kraja da ne uđe u patetiku, ovako je uspela da se nekako izmigolji, ne uđe u patos kakvim su neki autori, pa i ona u grbavici, podlegli. ne kritikujem je, žanr je dušu dao za tako nešto

 

štos mene tiče, bolje i dečija igra nego kadar potočara u sumrak

 

 

 

 

 

nije to ili-ili, djecija igra je dosta naivan motiv, a za izbjegavanje masakra svaka cast, nije film manje jeziv time sto je manje vizuelno eksplicitan.

 

 

 

ona scena kada vidi odjecu sinova, mislim adidas patike, neko odjevno opste mjesto zaostalo iz osamdesetih, teksas jaknu ili sta vec, zajedno sa njihovom sobom prikazanom na polovini filma i  posterom kojeg vec opstevoljenog jugoslovenskog benda na zidu, recimo da je to bilo zabranjeno pusenje, jednostavan je i zdravorazumski ali ipak efektan nacin da se prekroji klasifikacija na 'nase' i 'njihove'

 

 

 

Edited by morgana
Link to comment

nije prvoloptaškitm a ni preterano patetisanje

klasičan pristup, žbanićka ipak nije ketrin biglelov(da ne kažem kjubrik) pa da briljira u zaključku na neki do sad neviđeni način


 

takva razrešenja su ipak ostavljena za genijalce. sasvim je dovoljno što je podigla lestvicu u odnosu na grbavicu koja je bila osrednji film(sa izuzetkom karanovićke)

  • +1 1
Link to comment

Meni je godinama prolazilo kroz glavu kako je dokumentarni materijal koji je bio raspoloživ odlična podloga za igrani film. Na kraju nisam bio iznevjeren, pretočila je sve ključne detalje prilično vjerno. Ono gdje je moglo bolje, imao sam utisak - a gledao sam ga još prošle zime pa mi je sjećanje već malo izbledjelo - jesu ljudi koji su tumačili holandske vojnike. Gledajući originalne snimke tačno vidiš koliko su ti ljudi bili prestrašeni za svoje živote, bukvalno. U filmskoj verziji iz nekog razloga to se ne vidi.

 

I naravno film ne bi bio isti bez Jasne koja je odigrala..pa dovoljno govori nagrada u Berlinu.

Edited by keitel
Link to comment
37 minutes ago, keitel said:

 Gledajući originalne snimke tačno vidiš koliko su ti ljudi bili prestrašeni za svoje živote, bukvalno. U filmskoj verziji iz nekog razloga to se ne vidi

 

Nisam stekla takav utisak. Baš sam i komentarisala da su se na pregovorima Holanđani isprepadali. A i oni vojnici ispred su prikazani kao neka dečurlija u bermudama. Plus onaj što je potrčao da oda jednog spašenog dečaka. 

  • +1 1
Link to comment

Odgledao film.

Nije mi se gledao, ali sam morao, zbog sebe. 

Težak. Sjajan. 

Sa finom suptilnom propagandom koja se, pretpostavljam, i nije mogla izbeći.

Jasna Djuričić je pokidala - apsolutni kandidat ua Oskara. 

Isto kao i Isaković koji očigledno ume da skine™ poznate ličnosti koje glumi. 

Emir hadžihafisbeogić me razočarao - očajno preglumljuje.

 

Link to comment

Na koju je foru "Aida" suptilan film? Jesu li Srbi u "Aidi" išta iznijansiraniji nego Ustaše u "Dari"?

 

Jedna stvar koja upada u oči i uši je da se koljači u "Aidi" zovu isključivo "Srbi" (par puta "Četnici"). U "Dari" su dosta pazili računa da reč "Hrvat" nikad ne upotrebe u pogrdnom smislu, pa se zlikovci isključivo nazivaju "Ustašama".

 

Ovo je i glavna razlika izmedju dva filma po pitanju propagande i šovinizma, i tu se "Aida" pokazuje kao očigledno šovinističkija. U "Aidi" su zlikovci u suštini izjednačeni sa običnim Srbima na ulici. U "Dari" zlikovci su nekako pali sa Marsa.

 

 

Edited by Ovajnick
Link to comment
8 minutes ago, Ovajnick said:

Na koju je foru "Aida" suptilan film? Jesu li Srbi u "Aidi" išta iznijansiraniji nego Ustaše u "Dari"?

 

Jedna stvar koja upada u oči i uši je da se koljači u "Aidi" zovu isključivo "Srbi" (par puta "Četnici"). U "Dari" su dosta pazili računa da reč "Hrvat" nikad ne upotrebe u pogrdnom smislu, pa se zlikovci isključivo nazivaju "Ustašama".

 

 

 

Suptilna propaganda. Što je bolje nego nespretna gruba propaganda. I ne može se izbeći nikako u ovim situacijama. 

Meni recimo mnogo više upada u oči i uši što nema nigde ni jednog jedinog vojnika ABiH. Nit ga ima nit se pominje. Ne postoje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...