Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

4 hours ago, General Ripper said:

Inače Srbija ima odlične uslove za razvoj obnovljivih izvora energije nama ugalj skoro ni ne treba, pošto smo relativno bogati velikim vodnim tokovima i visinskim razlikama možemo da balansiramo ogromnim količinama zelene energije iz solara i vetroelektrana.


?
ja baš nisam stekao utisak da imamo prostora za gradnju novih vodenih akumulacija za hidroelektrane

 

4 hours ago, General Ripper said:

Postojeće hidrolelektrane mogu relativno  jednostavno  da se prilagode za pumpanje vode, pisao je o tome  ovaj momak iz tvita gore Nenad Jovanović samo treba investirati, ali EPS snom mrtvijem spava.

 

Ima li linka za taj tekst? Nije mi jasno kako "jednostavno" napraviti reverzibilne hidroelektrane od postojećih. Koliko znam kod nas ima samo dva mesta gde je moguće graditi akumulacije za reverzibilne hidroelektrane - iznad Potpeći i iznad Đerdapa.

  • +1 3
Link to comment
10 hours ago, Frile said:


?
ja baš nisam stekao utisak da imamo prostora za gradnju novih vodenih akumulacija za hidroelektrane

 

 

Ima li linka za taj tekst? Nije mi jasno kako "jednostavno" napraviti reverzibilne hidroelektrane od postojećih. Koliko znam kod nas ima samo dva mesta gde je moguće graditi akumulacije za reverzibilne hidroelektrane - iznad Potpeći i iznad Đerdapa.

 

U suštini osim ove dve lokacije koje si pomenuo  možda i nemamo više mogućnosti za neki veći projekat, ali ta dva projekta imaju dobar  kapacitet 700 MW i 2400 MW

 

Hm ovo drugo sad kad se ne oslanjam na sećanje već čitam šta je napisao, moguće da je mislio na mogućnost za prihvat obnovljivih izvora energije gde su postojeće HE ključne za optimizaciju sistema i prihvat te energije (a ne dogradnju dodatnih reverzibilnih mogućnosti na postojećim HE) i kapacitet je  prilično dobar 1900 MW po njemu i još više po drugoj studiji 2700 MW i sve to bez gradnje novih RHE. 

 

https://balkangreenenergynews.com/rs/srbija-vec-moze-da-balansira-pet-puta-vise-vetroelektrana-od-postojecih/

 

 

 

Edited by General Ripper
  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...

 

Račun jeste skoro 4000, ali treba imati na umu da je povećao višak koji će moći da iskoristi tokom zime za 596 kWh, tako da će mu ti računi biti manji.

GZ8PvJhW4AATl70?format=jpg&name=orig

Edited by vememah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...