Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

2 minutes ago, Venom said:

 

Stvarno, voziš ceradu sa sobom, onda parkiraš na ulici, vadiš ceradu i stavljaš je na kola. To još nisam čuo, možda da daš savet ovim ljudima dole.

 

nevreme-u-nionici-830x553.jpg

 

Sve neisplativo, kola, staklenici, solarni paneli..

 

JOk, ako vozim dok pada grad, parkiram auto ispod nekog nadvožnjaka, ili nekog mesta koje koje nije na otvorenom.

Stvarno, prestani da se brukaš sa tim poređenjem sa automobilom, ima mnogo drugih stvari o kojima treba da se raspravlja.

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

JOk, ako vozim dok pada grad, parkiram auto ispod nekog nadvožnjaka, ili nekog mesta koje koje nije na otvorenom.

Stvarno, prestani da se brukaš sa tim poređenjem sa automobilom, ima mnogo drugih stvari o kojima treba da se raspravlja.

 

Daj molim te informiši ove ljude kojima je uništen automobil na slici gore. mada možda bolje nemoj, kad svi krenu da parkiraju pod nadvožnjake da se zaštite od grada pretvorićemo Srbiju u jedan veliki nadvožnjak čisto da svi stanu.

Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

A ti, kako si

 

Evo ide nekako. Tražim na fejzbuku kakve veze sa energetskim sistemom imaju ICE automobili i osiguranje života i nekretnina, ali slabo nešto.

Link to comment

Krenuo je grad, ajmo svi brzo pod nadvožnjak

 

Heavy-rains-lash-Delhi-NCR-traffic-snarl

 

Nadvožnjak 

 

2014-09-08_09_33_25_Narrow,_low_clearanc

 

I onda se ja blamiram. Bože ima li te.

Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

 

Daj molim te informiši ove ljude kojima je uništen automobil na slici gore. mada možda bolje nemoj, kad svi krenu da parkiraju pod nadvožnjake da se zaštite od grada pretvorićemo Srbiju u jedan veliki nadvožnjak čisto da svi stanu.

 

Daj, molim te, izvuci još neku glupost iz dupeta. Čuj, poređenje automobila i solarnih panela, dve niđe veze investicije, ali tebe to ne sprečava da se mačuješ. Umesto da priznaš sebio kako si lupio glupost, ti se i dalje koprcaš. 

Link to comment
1 minute ago, zorglub said:

 

Evo ide nekako. Tražim na fejzbuku kakve veze sa energetskim sistemom imaju ICE automobili i osiguranje života i nekretnina, ali slabo nešto.

 

Imaju veze sa sposobnošću procene rizika. Ako umeš da proceniš rizik od recimo grada za solarne panele, onda to umeš i za automobile. Pa kad ispadne nelogično za jedno, onda se počešeš po glavi i shvatiš da si bio u zabludi i za drugo. Promeniš mišljenje i teraš dalje.

 

Ali ako ne umeš onda se pretvoriš u forumsku šredingerovu mačku, pišeš i otišao u isto vreme.

  • Haha 1
Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

@radisa

 

Iskreno, ne znam. Ali verujem da će se smisliti neki način da se i paneli zaštite od nepogoda.

 

Moj stric je sagradio kolibu ven sela, bez ikakvih priključaka i instalacija, i postavio je panele na krov da bi imao struje (solidno je opremio el.aparatima). Njegov najveći problem su baterije  u kojima se skladišti struja dobijena iz panela, jer im se relativno brzo značajno smanjio kapacitet. 

E sad, nemam pojma koje su baterije u pitanju i od kog proizvođača, ali to se njemu javilo kao glavni problem vezan za ovaj način dobijanja struje.

Znam za to, imam i ja pozanike koji su stavlljali panele... Jebada je sa baterijama, i veće nego smao to gubljenje kapaciteta, nego je posle i problem kad crknu oko otpada, na primer...

 

Mislim, ja sma u nekom trenutku razmišljao o tome, raspitivao se i zaključio da je u Srbiji to prekupo i neisplativo, za sad, na individualnom nivou...

 

Ono što možda jednog dana mogu da uradim kad se budem noskichovao™ na selo da stavim neke panele, koji uopšte neće biti vezanu u sistem, da imam kad mi treba da napunim auto i zagrejem bazen... ALi to je čist kapric, i idalje užano neisplativo (pogtovo, što kako stvari stoje pitanje da li će za 10 gdina biti vode za bazen i da li će uopšte trebati grejanje bazena :D)

 

 

Edited by radisa
Link to comment
Just now, radisa said:

 

 

Mislim, ja sma u nekom trenutku razmišljao o tome, raspitivao se i zaključio da je u Srbiji to prekupo i neisplativo, za sad, na individualnom nivou...

 

Ono što možda jednog dana mogu da uradim kad se budem noskichovao™ na selo da stavim neke panele, koji uopšte neće biti vezanu u sistem, da imam kad mi treba da napunim auto i zagrejem bazen... ALi to je čist kapric, i idalje užano neisplativo (pogtovo, što kako stavrii stoje pitanje da li će za 10 gdina biti vode za bazen i da li će uopšte trebati grejanje bazena :D)

 

 

Ovo je suština. Dok god država ne zalegne za strategiju opanelovljivanja, sa masnim subvencijama za domaćinstva, ostaće neisplativo za prosečnog stanovnika.

 

Link to comment
On 14. 8. 2024. at 15:43, gone fishing said:

 

izgleda da niko nije pogledao video u kome ekonomista objašnjava u sitna crevca sve troškove usled nelogičnosti propisa, koje imaju prozumjeri kod nas

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Stvarno, voziš ceradu sa sobom, onda parkiraš na ulici, vadiš ceradu i stavljaš je na kola. To još nisam čuo, možda da daš savet ovim ljudima dole.

 

nevreme-u-nionici-830x553.jpg

 

Sve neisplativo, kola, staklenici, solarni paneli..

 

 

Možda i ti da daš neki savet ovim ljudima dole:

 

 

Solar panels destroyed by a March 15 hail storm.

 

Ceo tekst ovde: https://www.foxnews.com/politics/hailstorm-destroys-massive-solar-farm-sparking-fears-of-chemical-contamination

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Znam za to, imam i ja pozanike koji su stavlljali panele... Jebada je sa baterijama, i veće nego smao to gubljenje kapaciteta, nego je posle i problem kad crknu oko otpada, na primer...

 

Mislim, ja sma u nekom trenutku razmišljao o tome, raspitivao se i zaključio da je u Srbiji to prekupo i neisplativo, za sad, na individualnom nivou...

 

Ono što možda jednog dana mogu da uradim kad se budem noskichovao™ na selo da stavim neke panele, koji uopšte neće biti vezanu u sistem, da imam kad mi treba da napunim auto i zagrejem bazen... ALi to je čist kapric, i idalje užano neisplativo (pogtovo, što kako stvari stoje pitanje da li će za 10 gdina biti vode za bazen i da li će uopšte trebati grejanje bazena :D)

 

 

 

Koliko ja razumem kolege koje se bave energetikom, glavni problem sa tim baterijama je to što ne možeš da staviš baterije koje su samo tebi potrebne, jer EPS zahteva da baterije budu takvog kapaciteta da mogu da isporučuju struju u distributivnu mrežu onda kada je EPS-u to potrebno i po njihovom zahtevu, a što posledično znatno poskupljuje ceo projekat. Dodatno, ni struju koju sam proizvedeš ne možeš da prodaš EPS-u onda kada ti hoćeš, već samo kada njima treba, a kada im ne treba, onda ne smeš da uopšte šalješ struju u sistem zbog "zaštite distributivne mreže".

 

Dodatno, za postavljanje panela na krov ti je potrebna i građevinska dozvola, a za dobijanje dozvole je potreban projekat, pa to onda dodatno poskupljuje celu stvar. 

 

Disclaimer: Ne bavim se energetikom, pa sam možda nešto pogrešno razumeo, ali imam puno odličnih kolega koji se ovime vrlo ozbiljno bave, pa mogu da pitam ako je potrebno.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Ayatollah said:

 

Koliko ja razumem kolege koje se bave energetikom, glavni problem sa tim baterijama je to što ne možeš da staviš baterije koje su samo tebi potrebne, jer EPS zahteva da baterije budu takvog kapaciteta da mogu da isporučuju struju u distributivnu mrežu onda kada je EPS-u to potrebno i po njihovom zahtevu, a što posledično znatno poskupljuje ceo projekat. Dodatno, ni struju koju sam proizvedeš ne možeš da prodaš EPS-u onda kada ti hoćeš, već samo kada njima treba, a kada im ne treba, onda ne smeš da uopšte šalješ struju u sistem zbog "zaštite distributivne mreže".

 

Dodatno, za postavljanje panela na krov ti je potrebna i građevinska dozvola, a za dobijanje dozvole je potreban projekat, pa to onda dodatno poskupljuje celu stvar. 

 

Disclaimer: Ne bavim se energetikom, pa sam možda nešto pogrešno razumeo, ali imam puno odličnih kolega koji se ovime vrlo ozbiljno bave, pa mogu da pitam ako je potrebno.

Ma znam za dozvole, znam to sve sa mrežom, i prodajom...

 

Prosto, neisplativo .... AKO bi bio van mreže, onda mogu i malo drugačije baterije, pa da se uštedi, ali je ceo projekat ludilo skup...

 

AKo uložim 10.000 evra, to će mi se isplatiti možda za 10 godina (ako prodajem EPSu), a možda ni tad...

 

Mislim, meni je od kad imam plug-in auto, račun za struju skočio za 20€ mesečno, a punim ga 5 puta nedeljeno... Koliko godina treba da prođe da bi mi se isplatio  panel za tako nešto? 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Ayatollah said:

 

Možda i ti da daš neki savet ovim ljudima dole:

 

 

Solar panels destroyed by a March 15 hail storm.

 

Ceo tekst ovde: https://www.foxnews.com/politics/hailstorm-destroys-massive-solar-farm-sparking-fears-of-chemical-contamination

 

Znači to je sve jedno te isto. Eto makar s jednom osobom da se složim ovde.

 

Ja izvlačim zaključak da i jedno i drugo može da se kupi, čak i ako ga sjebe grad, jer je malo verovatno, a ako se desi jebiga.

 

Ko izvuče zaključak da bilo kakav rizik od grada nije prihvatljiv i ne želi ni panele ni automobile ni staklenike, to je isto ok.

 

Ko izvlači argument da panel ne može nikako jer eto grad, a u isto vreme kupuje 10x skuplji automobil koji ima isti rizik, ima elementarni problem s logikom. Ili je naseo na Facebook propagandu, a nije razmislio.

  • Haha 1
Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Ma znam za dozvole, znam to sve sa mrežom, i prodajom...

 

Prosto, neisplativo .... AKO bi bio van mreže, onda mogu i malo drugačije baterije, pa da se uštedi, ali je ceo projekat ludilo skup...

 

AKo uložim 10.000 evra, to će mi se isplatiti možda za 10 godina (ako prodajem EPSu), a možda ni tad...

 

Mislim, meni je od kad imam plug-in auto, račun za struju skočio za 20€ mesečno, a punim ga 5 puta nedeljeno... Koliko godina treba da prođe da bi mi se isplatio  panel za tako nešto? 

 

Napisao sam pre par strana okvirno kad se cela stvar isplati. U suštini i ja mislim da se na individualnom nivou u Srbiji ne isplati, jer je struja EPS-a subvencionisana. Dok se to ne promeni, nema leba od toga, cena struje koju proizvedeš je nedovoljno manja od struje EPS-a.

 

Možda je zanimljivija priča da li struja treba da bude subvencionisana (srpski/francuski model), ili ne (nemački model, mada ni tu više ne kompletno).

 

Prednost prvog je što su troškovi solidarniji, ljudi s manjim prihodima plaćaju manje, jer poreze više plaćaju ljudi s većim prihodima.

 

Prednost drugog je što postoji motiv za štednju, što je zapravo vrlo važno. 

 

Dugoročno zbog elektrifikacije svega mislim da nema šanse da ostane ovakva situacija. Država će dugoročno da izgubi velike prihode koje sad ima na gorivu i moraće to negde da nadoknadi. Ili makar da umanji rupu sa strujom.

Link to comment
23 minutes ago, Venom said:

Ja izvlačim zaključak da i jedno i drugo može da se kupi, čak i ako ga sjebe grad, jer je malo verovatno, a ako se desi jebiga.

 

Ko izvuče zaključak da bilo kakav rizik od grada nije prihvatljiv i ne želi ni panele ni automobile ni staklenike, to je isto ok.

 

Čemu malodušnost, zašto mračenje o rizicima - uzmeš osiguranje i cap!

 

On 14. 8. 2024. at 13:49, Venom said:

909gpw.jpg.238126561d9db1800499ac95f1baa0de.jpg

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...