Jump to content

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

a znas i da je to u tradiciji srpskih umetnika jos od kad je ceshljar izmakao skele krachunu da ovaj polomi vrat
:lol:ma sve ok, nego mi nije jasna ta pamet za selekciju bitnog od nebitnog danas. Evo Kim (jel pusten? ako nije, necu ga vise pominjati) tvrdi da je pametniji i kvalifikovaniji od Pikasoa da proceni sta je ok a sta ne - tako da eto, dobro je da imamo intelektualne gromade u zemlji, malo sam mirniji i sto se selekcije tice. Znam da ce vazno ostati sacuvano a nevazno se prepustiti zaboravu :D
Link to comment

kauboje Kim je banovan jos par dana, a ti si upao u tako zastrasujuce banalizacije da me je sramota da citam ovo ubogo ironisanje. ako je tvoja jedina reakcija na komesarsko naimenovanje nepismenog i kriminalnog basibozuka na celo MSU - zelja da ironises o savremenom artu, onda sam prinudjen da zakljucim da je tvoja histericna prica o belim listicima bila samo dokona poza.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Da, da, dobro, ja baš ne znam specifiku vođenja muzeja, ali isto se može reći na primer i za pozorišta, kojima treba i fundus i računovodstvo i marketing i još svašta. Ali, i to što kažeš, postoji direktor i umetnički direktor, pa može i tako.Nego, ovaj drugi kandidat nema adekvatnu školu, vidim završio je pravni? Mislim da je mnogo bitnije da takav lik ne može da dođe na čelo neke kulturne institucije. Mada kada nam je ministar kulture bio čovek bez fakulteta, šta onda uopšte da očekujemo.... :dry:
miodrag b protic, osnivac muzeja savremene, je zavrsio pravni fakultet. ne da je to bitno. nije skola ovde problem.
Link to comment
kauboje Kim je banovan jos par dana, a ti si upao u tako zastrasujuce banalizacije da me je sramota da citam ovo ubogo ironisanje. ako je tvoja jedina reakcija na komesarsko naimenovanje nepismenog i kriminalnog basibozuka na celo MSU - zelja da ironises o savremenom artu, onda sam prinudjen da zakljucim da je tvoja histericna prica o belim listicima bila samo dokona poza.
Vaso, ovo u sirem kontekstu itekako ima veze sa belim listicima. Ne bih ni da cerecim ni da kvotujem ni da stavljam so na ranu, bolje mi je da ubogo ironisem.Ne bih da zagadjujem ovu temu politikom jer joj ovde zaista nije mesto. Ima gde moze da se pise o kadrovskim resenjima i postavljanju drugara na odgovorne funkcije, opstem pojeftinjenju retorike i ubrzanom klizanju u devedesete.
Link to comment
:lol:ma sve ok, nego mi nije jasna ta pamet za selekciju bitnog od nebitnog danas. Evo Kim (jel pusten? ako nije, necu ga vise pominjati) tvrdi da je pametniji i kvalifikovaniji od Pikasoa da proceni sta je ok a sta ne - tako da eto, dobro je da imamo intelektualne gromade u zemlji, malo sam mirniji i sto se selekcije tice. Znam da ce vazno ostati sacuvano a nevazno se prepustiti zaboravu :D
Čuj Kauboje, ovo što pišeš je glupo i neduhovito. Ja znam da je Ajnštajn bio u krivu kad je rekao "Bog se ne igra kockicama", pa time ne želim da kažem da sam pametniji od Ajnštajna, nego da sa jednom solidnom istorijskom distancom znam kako se završila debata o verovatnoći u kvantnoj teoriji. To je ono što ti je rekao i Kim - mi kao posmatrači, i poznavaoci umetnosti, sa prednošću istorijske distance i naknadne teorijske obrade možemo da razumemo neke trendove bolje od njihovih učesnika. Ovo nije ni najmanje revolucionarna tvrdnja. Edited by Syme
Link to comment

O kojoj distanci govoris, dva veka? Hiljadu godina?Sta se to epohalno desilo od kada su Dishan i Pikaso umrli? Nego, necu da nastavljam dalje dok se Kim ne vrati (ne na topik no iz banovine)

Edited by CowBoy
Link to comment
kvotuj rodjace koliko hoces i gde hoces :lolol: ja sam od onih koje ce dolazak radikala gotovo sigurno, mozda i na duze vreme ostaviti bez posla. i da me sada, kada znam ovo sto znam, manometruju ili osciloskopuju u izborni dan, opet ne bih glasao za zutu bandu. necu ja ostati bez posla zato sto su dosli radikali nego zato sto su me placali lopovi i prevaranti, na kojima se sada izivljavaju drugi lopovi i prevaranti. nema tog kvota koji me moze sada uznemiriti, veruj mi. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
O kojoj distanci govoris, dva veka? Hiljadu godina?Sta se to epohalno desilo od kada su Dishan i Pikaso umrli? Nego, necu da nastavljam dalje dok se Kim ne vrati (ne na topik no iz banovine)
meni nije jasno kako mozes da kao kriterijum 'istine' navodis izjavu jednog umetnika protiv drugog umetnika?ako se verbalno izrazavaju oni pisu stejtmente, manifeste itdpa da iskljucivo umetnici pisu istorije tek bi to bilo 'with strong bias'
Link to comment
O kojoj distanci govoris, dva veka? Hiljadu godina?Sta se to epohalno desilo od kada su Dishan i Pikaso umrli? Nego, necu da nastavljam dalje dok se Kim ne vrati (ne na topik no iz banovine)
Pa sasvim dovoljnoj to get some perspective, koju neposredni učesnici nisu mogli imati. Stvarno je bez veze što sada tvrdiš kako je Kim rekao da je pametniji od Pikasa, i da bolje od njega zna šta je okej a šta ne. Mislim, to je prosto, što reče Dabović, ubogo ironisanje, koje u potpunosti promašuje metu i obesmišljava svaki razgovor. Edited by Syme
Link to comment
miodrag b protic, osnivac muzeja savremene, je zavrsio pravni fakultet. ne da je to bitno. nije skola ovde problem.
Pa ok, on je osnovao, ali sada je to državna kulturna institucija i treba da je vode a) ljudi iz kulture (umetnosti) b) ljudi sa fakultetom, i to odgovarajućim kojih u ovoj zemlji ima dovoljno,Što se tiče ovog gospodina za kog se veli da je krimos - ako su oni u vladi toliki imbecili da dovedu krimosa na čelo MSU i tako sebi daju efektan autogol, ja im ne mogu pomoći. Uzgred da li znaš nekog krimosa koji je završio istoriju umetnosti, ili likovnu akademiju (osim pokojnog Tapija :) ). Pitanje fakulteta je bitno, barem za sada, jer onemogućava takve barabe da dolaze na čelo institucija. Kada stasaju generacije školovane na raznim Megatrendima, to će već biti druga priča.....
Link to comment

pa ima puno etabliranih umetnika koji nemaju zavrsene strukovne skole. kako da kazem trebalo bi da se podrazumeva da ce dovesti nekoga ko zna sta radi, imao skolu ili nemao. ako ne postoji volja da se tu dovode ozbiljni ljudi, onda dzaba i diploma i sve.

Link to comment
ako su oni u vladi toliki imbecili da dovedu krimosa na čelo MSU i tako sebi daju efektan autogol, ja im ne mogu pomoći.
mislim da vecinu glasaca sadasnje vlade nece mnogo pogoditi izbor burekdzije ili shankera za direktora muzeja
Link to comment

sa kakvim su entuzijazmom, posvecenoscu i upravo zeljom za modernoscu osnivani muzeji i galerije posle rata, zaista nije bilo eliminisuce formalno obrazovanje a pored toga protic je bio slikar.o tom vremenu najbolje govore njegovi memoari 'nojeva barka'ovo danas nema veze s mozgom,jasno je da se postavljaju bakiji-menadjeri 'da naprave bum od ustanove'

Link to comment

Pa da, oni očekuju da im MSU donosi profit, izgleda....baš me zanima kako su to zamislili.et Dabović - u pitanju je najvažnija državna institucija koja se bavi savremenom umetnošću. Umetnik može da bude ko god hoće - državne institucije treba da vode ljudi sa odgovarajućim fakultetima. Ako na čelo takve institucije dovedeš čoveka koji nema odgovarajuće visoko obrazovanje, šalješ poruku da to obrazovanje nije ni bitno. To je što se države tiče. A to, "ko zna posao" - to nije dovoljno transparentno.

Link to comment

dobro ja sad govorim ne o tome da bude neki anonimus, vec neko ko je veoma priznat i poznat u struci i mimo formalnog obrazovanja, tj. da je postao neko o kome se sa postovanjem predaje na tim istim visokim skolama koje nije zavrsio.ako je aparatcik, onda mora diploma, svakako.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...