Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

pa cekaj hefeste ali ovde zapravo kauboj tvrdi, cesto koristeci tezak jezik, da nesto nije umetnost vec dekadencija i degeneracija.samo jos dve stvari: ne vreme vec istorija. ne autonomna sila vremena vec ljudska delatnost gledanja unatrag. ja sam ovde vec davao primer miroslava kraljevica i naste rojc kao dobar lokalni primer kako sud 'vremena' nije fiksiran. tvoj primer sa davidom je takodje dobar. nije david lezao kao neka klica u suhom tlu i cekao da proklija vec se ceo jedan indeks zakona izmenio i omogucio nam da ga vidimo kao vrhunsku umetnost.
Sazem se lepo receno, poenta je vremenski odklon. Davida nisam spominjao nigde
drugo, sto se korporativnih elita tice bojim se da gresis za cile. znam par umetnika odatle i oni se svakako nalaze na suprotnoj strani od 'elita' (finansijske oligarhije) i za njih svakako postoji umetnost. tu je prisutno sve ono sto se ovde cesto prezire: angazman, skvotovanje i otklon i od trzista i od institucija.
Naravno da postoji umetnost u Chileu. Postoji i u Mali-ju (valjda jos radikalniji primer vukojebine) Tuarezi su jedan vrlo nadaren narod. Cak znam dvoje contemporary classic music artists ali posto su skolovani u Londonu oni su UK composers....
Link to comment

@CowBoy

pionirstvo u tehnikama samokaznjavanja i njanjava samozapitanost svakako kroz par vekova biti neinteresantni.
Ne podmeci,boldovao sam ovo tvoje "pionirstvo u tehnikama" ostalo ne razumem sta si hteo da kazes. Bolje se osvrni na svoj stav da nesto za 5 vekova nece biti intresantno. Boba Vanga skola :) Shvati vec jednom da je "tehnika' na koju se ti stalno osvrces zanat. Sama virtuoznos u bilo kojoj tehnici ne mora (a moze ako ima i ostale komponete) da bude art. Patek Philippe satovi su virtuoznost u svom zanatu, ali i dalje nisu art. Edited by hefestus
Link to comment

Uh, to jednostavno ne stoji. Ne vidim da su Kle ili Pikaso (zapravo vecina slikara dvadesetog veka) insistirali na virtuoznosti, naprotiv. Vec samo govorio o virtuoznostima u do vrha punom nacionalnom muzeju u Budimpesti, a nigde dosadnije postavke nego na tom spratu.Pionirstvo u tehnikama samokaznjavanja? MIslio sam na Ginu Pane ili Marinu Abramovic. Nebitno.Rekao sam takodje da ne znam sta ce se pamtiti ali da pretpostavljam sta nece. I to je u sustini nebitno. Bitno je da zajedno sa nepostojecim kriterijumima ne postoji ni tacka oslonca za kritiku ili osporavanje.Moj prijatelj kaze "ovo je moja instalacija malogradjanskog stana na periferiji""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""Ok", kazem ja, "interesantno je""Ma zezam te", kaze prijatelj, to je moj stan u koji sam se sveze uselio""A" kazem ja "idi bre u pershun, prevario si me""Nisam", kaze on, "ovo je ipak instalacija, tako sam to zamislio""E jepse" kazem ja "u cemu je jebena poenta? U varanju?"

Edited by CowBoy
Link to comment

Ali onda nemaš problem sa instalacijom, nego sa prijateljem.Inače, ima nečega u ovome što govoriš - moderna umetnost zaista "gubi kriterijume" koje je imala dok je bila sigurno ukotvljena u tradiciji i tehnici. Sada sve zavisi od iskrenosti. Autoru moraš verovati, kao što i prijatelju moraš verovati. Ponekad ćeš se zajebati, kako to i inače biva. Neki umetnici nisu iskreni, kao što i neki prijatelji nisu iskreni. Ali to ne znači da nijedan nije. Samo da više nema transendentnih, od boba ili tradcije datih kriterijuma kojima procenjujemo šta je uspela a šta neuspela umetnost. Ponekad prosto moraš reskirati - ali to je rizik koji svi svakodnevno preuzimamo kada verujemo drugima.Ali ko mi garantuje da je to stvarno umetnost? Da je drugi iskren? Da drugi ljudi nisu samo androidi koji liče na ljude?Niko. To ti više niko ne garantuje.

Edited by Syme
Link to comment

Syme, ovo je hipoteticka situacija u kojoj je, zahvaljujuci postojecem umetnickom establismentu, moj prijatelj uvek u pravu.Cak i ovo beskonacno veslanje on moze da predstavi kao umetnicko delo.

Edited by CowBoy
Link to comment

meni je fantasticno kako on uvek mora da izmesta stvari u neki folklorni milje sa seljacima, kurvama, prostacima, ciganima, prevarantima da bi nekakva poenta pojavila. ko da je rasto na kvantaskoj pijaci, boze me sacuvaj :lolol:

Link to comment
meni je fantasticno kako on uvek mora da izmesta stvari u neki folklorni milje sa seljacima, kurvama, prostacima, ciganima, prevarantima da bi nekakva poenta pojavila. ko da je rasto na kvantaskoj pijaci, boze me sacuvaj :lolol:
maj point egzaktliovo u boldu: pimecujem kulturrasizam™ u tvom postu. Ti ne znas da je srpski zvanican stav od 2011-te da je umetnost i za obicne™ ljude? Edited by CowBoy
Link to comment
Syme, ovo je hipoteticka situacija u kojoj je, zahvaljujuci postojecem umetnickom establismentu, moj prijatelj uvek u pravu.Cak i ovo beskonacno veslanje on moze da predstavi kao umetnicko delo.
Pa i establišment greši. Nekad greši, nekad ne. Što rek'o Vudi Alen, it's just like everything else.Nema nepogrešivih autoriteta, niti pak garancija da su svi prijatelji iskreni. Ako tražiš apsolutnu izvesnost, ili pak set nepogrešivih kriterijuma, nećeš ih naći jer ih nema niti ih je ikada bilo.Ali mi je super što se na kraju otkrilo da je tvoj problem u suštini variranje "other minds" problema, što sve vreme i tvrdim. Ti si u stalnom strahu da ćeš biti prevaren. Pa to ti je rizik svake komunikacije. Ponekad ćeš videti nešto u nekom delu, čega zapravo u njemu nema. Ponekad ćeš ostati slep na neke bitne aspekte. Tako ti je to. To je rizik kome smo svi kao recipijenti izloženi.Edit: Još dva reča, pa begam u bioskop da gledam Argo. To objašnjava i tvoju stalnu potrebu za sigurnim kriterijumima umetnosti, koji se ogledaju u pouzdanim ganglijskim reakcijama. Nema takvih sigurnih kriterijuma, i svako ko se bavi tumačenjem tekstova, zna da uvek postoji rizik overinterpretation-a, učitavanja, itd, kao i rizik slepila za neke aspekte teksta. To samo znači da smo konačna ljudska bića i da je naša komunikacija uvek krhka. Edited by Syme
Link to comment
Ti si u stalnom strahu da ćeš biti prevaren.
Ovo je odlicno zapazanje.Imam jako uverljiv i realan utisak da neko vara (mene, sebe, kakogod).Vec sam rekao, razumem stvar na racionalnom nivou, ali ne mogu da sazvacem, progutam i kazem "ovo je prava stvar".Nije prava, jbg, nesto fali.edit: mozda jednostavno treba da se opustim, sto mi je savetovao Indy pre mislim sest-sedam godina na slicnoj temi. Ali dzaba - odem, pogledam, procitam objasnjenje i onda se zapitam: "Sta? I to je to? Nema nista iza toga, samo gola scenografija?" Edited by CowBoy
Link to comment

Okej, to je bar iskreno. Verujem da si puno puta i u pravu. Pogrešno bi međutim bilo otud zaključiti da su svi prijatelji lažovi, svi ljudi androidi, a svi savremeni umetnici varalice. Jer ti onda ostaje samo solipsizam.

Link to comment

Ne mislim na klasicnu prevaru (zasto bi to neko uopste radio?) vec na nemogucu situaciju te tautologije: nemoguce napasti.Pa onda nosilac projekta vara sebe/druge da se bavi istim poslom kao Sumanovic™ (bilo skoro u srpskim medijima)

Edited by CowBoy
Link to comment
Ne mislim na klasicnu prevaru (zasto bi to neko uopste radio?) vec na nemogucu situaciju te tautologije: nemoguce napasti.Pa onda nosilac projekta vara sebe/druge da se bavi istim poslom kao Sumanovic™
Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Inače je Dark Attraktor lepo uočio da se sve tvoje ilustracije vrte oko varanja/prevare - neko te prevario u kafani, uvalio ti lošu hranu, više nećeš da ideš, prijatelj te vara za instalaciju, itd.Kako da ti kažem - komunicirati znači otvoriti mogućnost da se bude prevaren, da se ispadne budala. Svi ponekad ispadamo budale. To je cena otvorenosti za druge, i spremnosti da im se veruje.Ti bi nekako da se osiguraš, da izbegneš ovaj rizik komunikacije, konkretno - u umetnosti. Hteo bi da imaš transcendentne (ili barem evolucione) garancije da je umetnost umetnost, istina istina, itd. Avaj, ne uočavaš da zapravo tvoj izbor primera izbegava rizik ne zahvaljujući ganglijama, nego zahvaljujući tome da su svi primeri koje biraš nekontroverzno prihvaćeni od establišmentatm i istorije umetnosti kao real deal. Sa njima ne možeš omanuti, niti ispasti glup u društvu, a sa savremenom umetnošću osećaš da gubiš to stabilno utemeljenje. Možeš pokloniti poverenje nečemu što na kraju ispadne prazno, bezvredno, laž. Analogno tome, u međuljudskim odnosima, to bi značilo da veruješ samo onim izjavama ljudi za koje se objektivno naučno utvrdilo da su tačne. Naravno, to bi isključilo ono što je u međuljudskoj komunikaciji najznačajnije - poverenje, i ono što nam poverenje omogućuje - da upoznamo druge i omogućimo im da upoznaju nas, ono to nam je najbitnije, najličnije. Koliko se samo puta svakome od nas desilo da nakon meseci ili godina druženja shvatimo da neko koga smo smatrlai prijateljem zapravo to nije, da smo pogrešno tumačili njegove/njene postupke, da ta osoba nije bila vredna poverenje, a pošto smo joj ukazali poverenje, onda nam je trebalo dugo vremena da shvatimo. Pa to ti je uvek rizik. Ali kako da ti kažem - nema nikakve, ni božanske, ni ganglijske, ni evolucione garancije za ispravno tumačenje tuđih postupaka. To je prosto rizik koji mormo da preuzmemo. Isto ti je sa umetnošću, ako želimo iz nje da izvučemo ono što nam je najbitnije.
Link to comment

Cini mi se Kauboje, a ti me opovrgni ako gresim, da tebi smeta kada neko mora da objasnjava zasto je to sto radi umetnost. Za tebe to ne postoji. Po tebi ce prava umetnost sebi pronaci put na svetla pozornice. To su merila starog vremena iako se i ranije od umetnika trazilo da predoci kako ce njegov rad izgledati. Novo vreme nova pravila i tumaci umetnosti su u danasnjem svetu neophodni. Neophodni su zbog velike buke i suma kojim smo zatrpani posredstvom novih tehnologija i vorholovih nekoliko minuta. Tako kada neki priredjivac oktobarskog salona kaze recenicu, koja tebi smeta i koju si ponovio hiljadu puta kao neki dokaz tvojoj tezi o eliti, da je ovo i za obicne ljude ili tako nekako to nije izraz elitistickog diskursa vec sasvim normalno i iskreno receno. Ti mu ustvari zameras na politickoj korektnosti i zameras mu sto se ne ponasa kao politicar i sve to uvije u nerazumljive oblande.Danasnja savremena umetnost nije za neobrazovane ljude ili bolje receno ko je ne prati tesko se uspeti da pohvata sve njene reference ne samo na danasnju ulogu umetnosti nego i na novo citanje starije moderne umetnosti da se tako nezgrapno izrazim.Tvoj problem je sto ne zelis da prihvatis posrednike izmedju umetnika, njegovog dela i publike. Ja ti kazem da su danas posrednici neophodni i da su oni tu da sacuvaju kakav takav red i poredak u najpozitivnijem smislu tih reci, jer red i poredak nisu negativna stvar nego nas oni cuvaju od pojave hordi mediokriteta.Dacu ti primer. Zamisli sta ce se desiti sa knjizevnoscu ako nestanu knjizevni kriticari i ako prateci tvoju logiku cekamo da prava knjizevnost dopre sama po sebi do citaoca. Da li pomazes pravoj umetnosti tako sto bi da iskljucis posrednike i ljude koji su se skolovali da objasne sta je umetnost, a sta nije.

Link to comment
Kako da ti kažem - komunicirati znači otvoriti mogućnost da se bude prevaren, da se ispadne budala. Svi ponekad ispadamo budale. To je cena otvorenosti za druge, i spremnosti da im se veruje.
Ok, postujem. To je rizik koji preuzimam svaki put kada kupim kartu za predstavu ili koncert, kada odvojim par sati za film etc. Ali ja zaista ne govorim o tome.
Hteo bi da imaš transcendentne (ili barem evolucione) garancije da je umetnost umetnost, istina istina, itd. Avaj, ne uočavaš da zapravo tvoj izbor primera izbegava rizik ne zahvaljujući ganglijama, nego zahvaljujući tome da su svi primeri koje biraš nekontroverzno prihvaćeni od establišmentatm i istorije umetnosti kao real deal.
Naprotiv, establisment mi kaze da kriterijumi ne postoje. Moja pozicija nije konzervativna ("serem vam se u ton film!") vec cisto principijelna: ja se pitam kako je jedna ljudska delatnost dosla u situaciju da je ogroman deo njene danasnje produkcije nemoguce osporiti.
Tvoj problem je sto ne zelis da prihvatis posrednike izmedju umetnika, njegovog dela i publike.
Vec rekoh da teoriju znam. Sve sto si napisao sam i ja napisao ranije, na drugaciji nacin doduse ali je poenta ista.Ovo u kvotu bih hteo da razjasnim.Primer - kao studenti smo se ponekad hranili u studentskom restoranu tzv. "Tri Kostura" (Carice Milice kod toplicinog venca, to je bio jedan podrum sa visokim plafonom. Za vreme WWII to je bila zgrada Gestapoa ili svakako policijski objekat gde su, po pricama, u tom podrumu muceni i ubijani komunisti i ostali gradjani koji nisu hteli da saradjuju ili su potkazani).Udjem ja jednog dana u tu memlu mrtav gladan, sidjem stepenicama u losim muralima islikan i jako lose osvetljen podrum, i sa desne strane u zanimljivim senkama uocim jednu ogromnu gomilu starih drvenih stolica, isprepletanu mrezu naslona i nozica koja se protezala do same visoke tavanice, recimo hrpa stolica visoka cetiri metra.Znam da sam zaboravio na glad i popizdeo sto nemam foto-aparat kod sebe. Seo sam i krenuo da crtam tu zbrku, pojma nemam zasto - valjda da bih zabelezio situaciju.Danas ako me pitas znam sta mi je bilo interesantno i uzbudljivo kod te situacije: prvo, sama forma naslagane hrpe stolica. Dalje, cinjenica da je hrpa kao spomenik nekom bezimenom mnostvu naslagana u podrumu bivseg gestapoa. I trece - iznenadjenje koje sam doziveo u prostoriji u kojoj sam cesto boravio.Redimejd, zar ne?Niti je bilo potpisa ispod te hrpe (radnici pojma nisu imali da prave "umetnost") niti je bilo ikakvog posredovanja - niti sam ja uzbudjenje oko ove "instalacije" shvatio kao umetnicko, iako je bilo nabijeno likovnoscu i kontekstom.Poenta je da je likovno i konceptualno uzbudjenje svakako izazvano bez da je postojalo delo u pravom smislu te reci i da se pojavio/potpisao umetnik. Ni ja u tom slucaju nisam publika, svakako. Recimo da sam bio (kao i uvek u zivotu) bice koje percipira i uporedjuje.E, tu je moj problem (recimo da je problem) sa dobrim delom savremene umetnosti - odakle uopste ideja da ja potpisem te stolice i zovem ljude da ih posmatraju? Pa zar im nisu bile ispred nosa sve vreme? Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...