Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

ne vredi ova prica, sorry, previse izvrces.ja ti kazem da je katedrala podignuta u slavu Hrista i kao dom svete tajne liturgije. svaka njena linija je ujedno i ziva istorija hriscanske crkve, sa svim njenim najblistavijim i najuzasnijim trenucima.mozes da mi pokazujes koliko hoces nefasadiranih crkava, neces tu cinjenicu promeniti ni za jotu.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

inače

Ocigledno je da su saveznici bilo postovaoci feudalnog robovlasnistva kao socialnog modela, valjda su zato upadljivo ostavili spomenik netaknut.
Katedrala je tokom Drugog svetskog rata pretrpela 70 udaraca savezničkih bombi, zadobila je znatna strukturna oštećenja i samo pravo čudo ju je spaslo od uništenja. To i ne čudi mnogo, pošto je stradanje nemačkih gradova došlo kao posledica ideloškog nasleđa metastaziranog i osavremenjenog tevtonskog ekspanzionizma i volkisch duha, istog onog koji je dovršavanje Kelnske katedrale 1880. godione doživeo kao pobedu nemačkog duha. proslavi dovršetka katedrale prisustvovao je i ćesar Vilhelm, isti onaj koji je nemačku imperiju poveo u poslednji pohod koji je doveo do Kompjenja, Vajmara i, na kraju, Hitlera.
Link to comment
a ti kazem da je katedrala podignuta u slavu Hrista i kao dom svete tajne liturgije. svaka njena linija je ujedno i ziva istorija hriscanske crkve, sa svim njenim najblistavijim i najuzasnijim trenucima.
... i onda kazes "geometrija i proporcija Kelnske katedrale su ništavni izraz zanatske veštine, a ne umetnost".Dobijes logican odgovor u vidu jos jedne gomile kamenja podignutog slavu Hrista i koa dom svete liturgije gde je svaka rogobatna linija ujedno i ziva istorija hriscanske crkve, sa svim njenim najblistavijim i najuzasnijim trenucima etc.Ove dve gomile kamenja se po necemu razlikuju, a da to apsolutno nikakve veze nema sa njihovim zajednickim sadrzaocem: namenom.Kljuc je u boldovanom.Po cemu se razlikuju, mozes li da objasnis tu nijansu ili cemo i dalje u klin&plocu. Sto se bombardovanja tice, mislio sam da je namerno postedjena (sto mi je bilo logicnije) od strane saveznika. Nisam znao da je slucajnost - ako je zaista tako, onda smo u svakom smislu beznadezni kao vrsta.
Link to comment
Po cemu se razlikuju, mozes li da objasnis tu nijansu ili cemo i dalje u klin&plocu.
Moram li zaista? ja ne kažem da su ove dve crkve jednako vredne, već ističem da lepota Kelnske katedrale nije nastala u vakuumu. ta lepota ima i svoju cenu - ova crkva kao simbol nemačkog jedinstva, dva svetska rata kao, pored ostalih stvari, posledica sna o nemačkoj hegemoniji. otud i bombe. Ja mislim da je britansko bombardovanje nemačkih gradova baš jedan od dokaza da nismo beznadežni kao vrsta. Prvo su uspeli da saberu svoje vazdušne snage do te mere da su oterali Geringove pilote preko Kanala, obeshrabrivši viziju o "Morskom lavu" i maršu jurišnih trupa do Trafalgar skvera, a potom su počeli parališući napad na britanske gradove koji je u strateškom smislu bio neophodan. Dvadeset godina kasnije, Nemci su se bavili "kraut rokom", a ne istrebljivanjem nižih rasa. Ako ću nekoga žaliti tokom razmatranja ovih dešavanja, to će biti oni civili koji nisu glasali za Hitlera i nisu učestvovali u ratnom naporu. Gomila kamenja mi je izuzetno nisko na listi prioriteta. Bilo bi žalosno da je katedrala srušena, ali, da sam bio na čelu eskadrona koji je napadao Keln, sasvim sigurno se ne bih mnogo obazirao na estetski sentiment ljudi ispod mog bombardera. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Moram li zaista? ja ne kažem da su ove dve crkve jednako vredne, već ističem da lepota Kelnske katedrale nije nastala u vakuumu.
Nije nastala u vakuumu, niko to ne tvrdi. Ali razlika izmedju ove dve navedene bogomolje koje imaju istu funkciju je ogromna. Pa se pitam odakle ta ogromnost razlike ako se sve sem namene svodi na zanatstvo.
Ja mislim da je britansko bombardovanje nemačkih gradova baš jedan od dokaza da nismo beznadežni kao vrsta.
A-bombe po Hirosimi i Nagasakiju su takodje dokaz da nismo beznadezni kao vrsta? Au jebote.jedna rec: civili.btw. moja opaska se odnosila na selektivno bombardovanje - da se ako je moguce postede makar bolnice, obdanista, skole i istorijski objekti. Edited by CowBoy
Link to comment

ma za mene je ta priča da smo "beznadežni kao vrsta" nešto potpuno lišeno supstance, uopšte se ne mogu dalje baviti time, ako ne računamo moju malu preambulu da je pobeda u WW2, koja je izvojevana, u jednoj ogromnoj meri, bacanjem na kolena nemačke države na matičnoj teritoriji, nešto dobro za ovaj svet. da posle Aušvica slinavim nad sudbinom nemačkih civila, ne pada mi na pamet, niti želim o tome diskutovati, pogotovo ne na ovom topicu.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ma za mene je ta priča da smo "beznadežni kao vrsta" nešto potpuno lišeno supstance, uopšte se ne mogu baviti time.
ma ja to ispisao kao trenutni utisak, nisam mislio da polemisem sa time. Slazem se, nedokazivo je i glupo ako se stavi pod lupu.
Link to comment

kauboju razlika je samo u par vekova il jace.pravo pitanje je za tebe: sta se to desilo sa 'vertikalom' i gotskim lukom?

PITANJA RADNIKA KOJI ČITAB. BrechtKo je sagradio sedmovratu Tebu?U knjigama pišu imena kraljeva.Jesu li kraljevi dovlačili komade stena?A višektarno razarani Vavilon,ko ga je toliko puta sagradio? U kojim su kućamazlatosjajne Lime stanovali graditelji?Kud li su one večeri kad je kineski zid bio gotov otišlizidari? Veliki Rimpun je trijumfalnih lukova. Nad kim sutrijumfovali cezari? Da li su u mnogoopevanoj Vizantijiza stanovnike postojale samo palate? Čak i na basnoslovnoj Atlantidi,u noći dok ju je gutalo more, derali su se i zvalidavljenici svoje robove.Mladi je Aleksandar osvojio Indiju.On sam?Cezar je potukao Gale.Zar pored njega nije bio bar kuvar?Filip je Španski plakao kad mu je flotapropala. Zar niko više?Fridrih Drugi pobedio je u sedmogodišnjem ratu. Ko jepobedio sem njega?Svaka strana po pobeda.Ko je spremao pobednu gozbu?Svakih deset godina po jedan velikan.Ko je podneo trošak?Koliko podataka,toliko pitanja.
Link to comment
kauboju razlika je samo u par vekova il jace.
So, razlika izmedju ove dve gomile kamenja je samo u par vekova?002_cathedrale-de-cologne_theredlist.jpgcrkva-na-novom-beogra.jpg... lepo rece onaj u "Ireverzibile", vreme kvari sve. Kako posle ovoga ja i ti o bilo cemu da polemisemo?@Dabovic: jesi li to kao dosao do neke poente ili... Edited by CowBoy
Link to comment

ja sam poentu, onako kako je ja vidim, izrekao sa prvim postom sinoć. velika umetnost postoji samo u oku posmatrača, i postoji isto koliko i postojani ljudski ego: vrlo uslovno. tj ona postoji samo kao presek različitih kognitivnih linija, narativa, istorijskih okolnosti i drugih faktora. ali, tu nema ničeg lošeg niti ovaj stav degradira veliku umetnost, samo nas oslobađa dužnosti da od velike umetnosti pravimo fetiš i štitimo je od ovakvih rogobatnih novobeogradskih crkava. da, i jedno i drugo su crkve. da, ova prva izaziva strahopoštovanje. da, možemo napadati Kelnsku crkvu, okolnosti njene izgradnje, njenu pretencioznost i grandomanski stil koji bi nekom skromnom monahu bio smešan. to se zove razgovor o umetnosti, u kome ne sme biti nikakvih tabua.i sada, iskreno: kada vidim ovakvu jednu nemačku crkvetinu, poslednje što vidim je čistoća linija. ako ćemo da teramo mak na konac, u ovoj crkvi blagosiljani su vojnici koji su, zajedno sa Bugarima, masakrirali naša sela i varoši i činili neshvatljiva zverstva. nemam simpatija prema projekcijama državne moći i njihova sudbina me ne zanima, ma koliko dopadljivo izgledale.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ja sam poentu, onako kako je ja vidim, izrekao sa prvim postom sinoć. velika umetnost postoji samo u oku posmatrača, i postoji isto koliko i postojani ljudski ego: vrlo uslovno. tj ona postoji samo kao presek različitih kognitivnih linija, narativa, istorijskih okolnosti i drugih faktora. ali, tu nema ničeg lošeg niti ovaj stav degradira veliku umetnost, samo nas oslobađa dužnosti da od velike umetnosti pravimo fetiš i štitimo je od ovakvih rogobatnih novobeogradskih crkava.
+1, ne razumem gde je tacka neslaganja.
da, i jedno i drugo su crkve. da, ova prva izaziva strahopoštovanje. da, možemo napadati Kelnsku crkvu, okolnosti njene izgradnje, njenu pretencioznost i grandomanski stil koji bi nekom skromnom monahu bio smešan. to se zove razgovor o umetnosti, u kome ne sme biti nikakvih tabua.
... a sve ovo u italiku moze ako o tome ragovaraju dva sociologa. Ne vidim na koji nacin je to razgovor o umetnosti, tim pre sto se meni zabranjuje da tumacim ganglije jedne seljanke a tebi dopusta da ulazis u glavu monaha.Ako se posvetimo samo svojim glavama, ostace nam za polemiku jedan beskrajan ali poprilicno apstraktan prostor, lisen pozivanja na istorijske, socioloske ili ekonomske reference (jer tvoje oci vide svodove katedrale ali tvoje usi nemaju ni najmanji razlog da veruju istorijskim spisima)E onda najzad dodjes na "kaubojev teren" i pricas o vertikalama, horizontalama, nishama i lukovima, sukobima boja i povrsina, bogatstvu linija na crtezima i mnogocemu drugom sto direktno utice na tvoje i moje oci i ganglije, bez da te zabole za Drajv dramatizacije tipa "u izgradnji poginuli radnici" i ostale fakte koji mozda jesu a verovatnije i nisu bitni za dozivljaj (sta znamo o radnicima na Panteonu, zar mislis da mi je i za milisekund proslo kroz glavu to pitanje dok sam bio pod onim svodom?)Gde je ovde fetisiziranje, ne znam. Pre ce biti da je ovo potpuno udaljavanje od fetisiziranja. Pa obilazak Marine/koja/sedi je skolski primer fetisiziranja. Edited by CowBoy
Link to comment
Babu samo okacio kao ilustraciju, nisam je ja slikao vec je fotografija postala viral u tim danima zbog svog nesumnjivog viralnog kapaciteta™ : to je vise od fotografije jedne babe, to je slika iracionalne, siromasne i namucene Srbije koja uvek iznova glasa za ideologiju i obecanja bez pokrica. Medjutim, drustvance sa umetnosti, sklono da sve shvata bukvalno i kako establisment zapoveda, dovelo je viral-babu u vezu sa zenom-seljankom ispred kelnske katedrale, koju sam naveo kao primer da svako treba da bude dodirnut vertikalama i dijagonalama te gradjevine.To nisu iste dve zene u istim kontekstima i istoj diskusiji.
nisu zene u istim kontekstima, no merimo tvoju kredibilnost da budes glas naroda.dakle ona sns baba, pazolinijevski zadrigla i dementna kakva jeste, u prvom redu je pre svega najordinarniji srpski commoner; nesto sto se srece svakodnevno u gsp-u, na pijaci, na ulici, u redu ispred poste ili cekaonici doma zdravlja. ona nije nikakav reprezent iracionalne Srbije, vec pre svega reprezent Srbije, a tek onda sve sto ide uz to tranzicioni gubitnik, opljackana, izmanipulisana, itd. ti si postovao tu sliku i imao nekakav maligni komentar na nju u fazonu 'sto ste trazili to ste i dobili', vrlo jasno demonstrirajuci svoj drugosrbijanski otklon prema tom sloju drustva u Srbiji i sad mislis da imas jos fore - a to ti je jedna od omiljenih taktika da se obracunavas sa nama ovde - da se pozivas na commonere, kao njihov glas i protector od valjda akademskih, elitistickih i inih devijacija u koju je savremena umetnost zabrazdila: e pa iskustveno je dokazano na primerima iz realnog zivota da takvog kredita nemas.dok pritom, art abortus klinika topik koji ti je paradigmatican kao primer toga (tih devijacija) - a in reality, ima veze sa savremenom umetstosti isto koliko i sa eksperimentalnim filmom, isto koliko i sa subkulturom i sa autsajder artom - je mnogo vise steciste lumpenske umetnosti nego sto zelis priznati: umeitnosti pankera, raspalih hipika, poremecenih individua, itd.a ima tu i jos nesto: buduci da je sva prilika da cistacica Kelnske katedrale nije neka pristojna i racionalna Oma Gertrud koja to radi iz ljubavi prema Katedrali, nego najverovatnije isto takva Milosava poput ove sa slavlja na trgu (ili jos verovatnije neka Nedzmija ili Nurhan), prilicno su ti mrsave sanse da ona ima dozivljaj Katedrale kakav joj ucitavas.
Link to comment
Ako se posvetimo samo svojim glavama, ostace nam za polemiku jedan beskrajan ali poprilicno apstraktan prostor, lisen pozivanja na istorijske, socioloske ili ekonomske reference (jer tvoje oci vide svodove katedrale ali tvoje usi nemaju ni najmanji razlog da veruju istorijskim spisima)
Ma mene ta vrsta (neke druge su mi prihvatljive) antiintelektualizma uopste ne zanima. a ne mogu se posvetiti samo svojoj glavi zato sto mi nije dovoljno da nesto bude lepo, nego i da saznam zasto je lepo, sta ga u mojim ocima cini lepim.Uglavnom posle dekonstrukcije ne ostane mnogo toga i dodjem do toga da mi je kamen iz potoka lepsi od najlepse katedrale, jer kada odgovorim sebi na pitanje "sta kamen cini lepim" , posle svih misli o jednostavnim i dugim geoloskim procesima koji su ga stvorili u dubinama vremena, dodjem do jednog prostora beskonacne cistoce u kome je kamen samo kamen, i lep je sam za sebe. e to je meni onako lepo samo za sebe, jedan obican kamen. sve ostalo je lepo samo u kontekstu u kome se bogme nalaze i ruzne stvari koje cesto ukljucuju neverovatnu kolicinu nasilja nad ljudima.
Link to comment
... kao i Mestrovic, na primer. Ne znam da li si video uzivo makar neku dobru kopiju Fidijinih skulptura - bez obzira na namenu, u njima postoji neka toplina, naivnost, licni pecat.Ovoga u boldu kod Brekera slabo ima, ili ja ne umem da vidim.
Stidim se priznati, ali ništa ja to ne vidim, meni je sve to isto. Sviđa mi se kako to izgleda i zanimljivo mi je, ali to mogu da kažem i za neka Brekerova dela. A crkve, manastire i hramove ne mogu očima da vidim. Bukvalno. Osim ako nisu stari i napušteni, ovako nešto:temple-ta-prohm-500.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...