Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

@Dabovic: apropo dobrih namera: ne moras meni da objasnjavas ali objasni sebi sta si tacno hteo onim za "cepanice". Odjednom je to postao neadekvatan recnik na forumu jebote, nazvati cepanice cepanicama. Ako mislis da sam hteo da vredjam ljude, nisam - samo sam ih ilustrovao u duhu ppp-a. Cepanice sa poljanceta. Naravno, imaju oni imena i prezimena, porodice, svoje hobije, dobra dela - ali iz mog i tvog ugla pet krajisnika koji zavijaju na poljani o zavicaju su - cepanice. Ti sad odjednom tvrdis da je to nekorektno. hm.
ti si mene pobrkao sa nekim, cini mi se. zasto bih krajiske muzicare zvao cepanicama?
Link to comment
Slazem se. Medjutim i dalje ostaje da se resi mucno pitanje pojma "velike umetnosti", posto je jako tesko posle, na primer, Arna Brekera govoriti o tome da je velika umetnost univerzalno prepoznatljiva i vecna. Taj covek smatran je bozanskim genijem, for fuck sake.
Ne znam, mislim da si u pravu, da uopšte nije prepoznatljiva i večna. Ko zna koliko smo i sami pod uticajem "masovne hipnoze" (što je rekao Tolstoj o šekspiromaniji, koju ni najmanje nije razumeo). Da se ne lažemo, svi mi volimo i da se osetimo posebnim zato što razumemo nešto i da ne ispadnemo glupi u društvu koje kaže da voli ovog ili onog umetnika. Ja prvi. Nekoliko puta sam uhvatio sebe da čitam nešto samo zato što je izvikano od strane kritičara i dosta puta nisam ništa video u tome. A kad vidim nešto u tome, osetim se baš onako inteligentno, kao, eto, i ja shvatam, sad sam deo kluba odabranih. Ne slažem se sa Tolstojem glede Šekspira, ali definitivno postoji i taj momenat "masovne hipnoze" i sve to treba čovek da vidi sam sa sobom, šta mu se to stvarno sviđa, a šta mu se navodno sviđa pod uticajem okoline.
Link to comment
@Dabovic: apropo dobrih namera: ne moras meni da objasnjavas ali objasni sebi sta si tacno hteo onim za "cepanice". Odjednom je to postao neadekvatan recnik na forumu jebote, nazvati cepanice cepanicama. Ako mislis da sam hteo da vredjam ljude, nisam - samo sam ih ilustrovao u duhu ppp-a. Cepanice sa poljanceta. Naravno, imaju oni imena i prezimena, porodice, svoje hobije, dobra dela - ali iz mog i tvog ugla pet krajisnika koji zavijaju na poljani o zavicaju su - cepanice. Ti sad odjednom tvrdis da je to nekorektno. hm.Zato sam bio paranoican.Evo objasnio Kim - ja odredjujem sta je umetnost i ko su veliki umetnici, kakav narod kakvi bakraci.Docim u Kimovom nervnom sistemu to sta je umetnost ne odredjuje Kim vec neka izmestena centrala koja salje njemu, Symetu i ostalim Odabranima kodirane talase.Pazi, kada kazem zanatlija to zaista i mislim. Imas jednog tipa u gradu (necu da ga imenujem, nebitno je za raspravu) koji je uradio nekoliko skulptura za trgove u Beogradu i drugim gradovima Srbije. Jako talentovan, odlican skulptor, precizan, brz, zanatlija samo takav.Medjutim, jebes zanat i talenat kada se covek vec dvadeset godina koprca u nekom akademizmu i ne ume da izadje iz njega - njegove skulpture lice na sve akademske skulpture sveta, prosto, to je samo ogoljeni zanat.Isto tako i Breker - svedene linije, stripski crtez i monolitnost, Velicina na najbanalniji nacin i solidna zanatska vestina. Jedno je grandiozni Panteon, sasvim drugo banalno grandiozni Breker. Na stranu njegovo nazi angazovanje.
aha, centrala. koja se zove jednostavno odnos sa svetom i vremenom. kauboju je dovaljan njegov ganglijski sustav a ja ipak verujem u citanje knjiga, razgovore i posete galerijama i drugim izlozbenim prostorima.ja sam na pocetku ove prepiske napisao da je kauboj mistik umetnosti. medjutim nije tako i misticno iskustvo moze da bude preneseno i predstavlja jedan vid intuitivnog znanja.kauboj je zapravo samo zbunjen. evo na primer gore objasnjava da je neko samo zanatlija zato sto se davi u akademizmu a pri tome ni ne objasnjava sta je to akademizam niti kako njegov nervni sustav zna da je to akademizam niti kako je njegov ganglijarijum odlucio da je monumentalnost panteona jedno a bekerova nesto drugo. solipsizam.
Link to comment
Evo objasnio Kim - ja odredjujem sta je umetnost i ko su veliki umetnici, kakav narod kakvi bakraci.Docim u Kimovom nervnom sistemu to sta je umetnost ne odredjuje Kim vec neka izmestena centrala koja salje njemu, Symetu i ostalim Odabranima kodirane talase.
prihvatas da neko moze za mene da bude veliki umetnik a da za tebe ne bude, i da to bude validan sud?kako se tu onda uklapa prica o genetici? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Mislim da Cowboy nije hteo da kaže da "dobra genetika" automatski daje umetnika, već da su svi veliki umetnici imali talenat ("genetiku"). Nije rekao da su imali samo genetiku.
Ma jasno, ali ajde da se pravi drama.Da je Leonardo ostavljen kao dete u sumi celog zivota bi skupljao zirove i verovatno imao lepu i vesto napravljenu nastresnicu od lisca. Niko to ne spori.
Link to comment
Ma jasno, ali ajde da se pravi drama.Da je Leonardo ostavljen kao dete u sumi celog zivota bi skupljao zirove i verovatno imao lepu i vesto napravljenu nastresnicu od lisca. Niko to ne spori.
ti si od mog obicnog pitanja zakljucio da sam te uporedio sa nacistima i poceo hajku protiv tebe. do veceras sam mislio da sam najveca drama queen na forumu, ali bogme si me nadmasio.
Link to comment
prihvatas da neko moze za mene da bude veliki umetnik a da za tebe ne bude, i da to bude validan sud?kako se tu onda uklapa prica o genetici?
:lol: opasan topik, vise ne znam da li me zajebavas ili si ozbiljan. Pa ja (godinama) nastupam sa pozicije da citav svet moze da smatra nekoga umetnikom ali da to nece da utice na moj (ili tvoj) sud vec ce na moj sud da utice iskljucivo moje iskustvo. Zasto bih sebi kopao (logicku) grobnicu?Sve ostalo na ovom topiku je samo polemika, sukob misljenja i trenje izmedju.
ti si od mog obicnog pitanja zakljucio da sam te uporedio sa nacistima i poceo hajku protiv tebe. do veceras sam mislio da sam najveca drama queen na forumu, ali bogme si me nadmasio.
... mislim,
ovde se ozbiljno prica o genetici koja stvara velike umetnike, i pored toga sto je artikulacija pojma "velika umetnost" omedjena recepcijom umetnickog dela, koja je, opet, omedjena drustvenim okolnostima?hajde da rasturimo ovo pre nego sto se zapati. Kauboje, da li je Arno Breker bio veliki umetnik?
... kako da shvatim ovo "obicno" pitanje, pa nisi naveo Klea ili Fridu Kalo nego bas ovog lepotana. Edited by CowBoy
Link to comment
Ne znam, mislim da si u pravu, da uopšte nije prepoznatljiva i večna. Ko zna koliko smo i sami pod uticajem "masovne hipnoze" (što je rekao Tolstoj o šekspiromaniji, koju ni najmanje nije razumeo). Da se ne lažemo, svi mi volimo i da se osetimo posebnim zato što razumemo nešto i da ne ispadnemo glupi u društvu koje kaže da voli ovog ili onog umetnika. Ja prvi. Nekoliko puta sam uhvatio sebe da čitam nešto samo zato što je izvikano od strane kritičara i dosta puta nisam ništa video u tome. A kad vidim nešto u tome, osetim se baš onako inteligentno, kao, eto, i ja shvatam, sad sam deo kluba odabranih. Ne slažem se sa Tolstojem glede Šekspira, ali definitivno postoji i taj momenat "masovne hipnoze" i sve to treba čovek da vidi sam sa sobom, šta mu se to stvarno sviđa, a šta mu se navodno sviđa pod uticajem okoline.
ukus (svidjanje) je takodje istorijska kategorija a mesto sa kojeg se nama nesto dopada ili ne je takodje dobrim delom vec spremljeno za nas. ljudi se cesto boje da ce nesto izgubiti ukoliko pocnu da misle zasto im se nesto dopada pa otuda taj otpor.
Link to comment
ima jedan super citat nice koji glasi otprilike: popularna nauka je kao bavarski krojac. ma koliko dobar kroj bio ipak se sije tako da pristaje malogradjaninu.
uuuuuuuuuu, sto je dobar. ali ne mogu ga naci.
Link to comment
Isto tako i Breker - svedene linije, stripski crtez i monolitnost, Velicina na najbanalniji nacin i solidna zanatska vestina. Jedno je grandiozni Panteon, sasvim drugo banalno grandiozni Breker. Na stranu njegovo nazi angazovanje.edit: mislim da je razlika izmedju Brekera i graditelja Panteona u nivou artikulisanja. Cilj im je otprilike bio isti - zadiviti, uterati strahopostovanje. Panteon je premasio taj cilj, nadrastao ga. Brekerova dela nisu nadrasla Brekerovu nameru.
Možda će nadrasti nakon što prođe neko vreme. Možda će, nakon kraha ove civilizacije, sa velike distance, Brekerove skulpture biti smatrane za umetnost. Ko zna? Možda bi se i ti njima divio? Jesi li siguran da je baš tolika razlika između grčkih i Brekerovih skulptura? Ja nisam. Btw, znaš li da su nedavno otkrili da je taj grandiozni Partenon bio šaren ko ciganska čerga? I ne samo on, već i gotovo sve grčke skulpture.BrinkmannStatues.jpg060321_parthenon_colors_hlg_4p.grid-6x2.jpgcolorful-greek-statues.jpg Edited by Bakemono
Link to comment
... kako da shvatim ovo "obicno" pitanje, pa nisi naveo Klea ili Fridu Kalo nego bas ovog lepotana.
Zato sto sam zeleo da izazovem nelagodu pri susretu sa tabuom. Uostalom, u uvodu pitanja vec je sadrzan kljuc za njegovo odgonetanje, ali si se toliko zapalio da uopste nisi shvatio poentu.
Link to comment
Možda će nadrasti nakon što prođe neko vreme. Možda će, nakon kraha ove civilizacije, sa velike distance, Brekerove skulpture biti smatrane za umetnost. Ko zna? Možda bi se i ti njima divio?
Pa ako bih se rodio u malogradjanskoj porodici koja drzi Geteove knjige u vitrini kao statusni simbol i gde Otac i Majka slepo postuju firera, moguce. Svako moze da oglupavi, jelte.
Jesi li siguran da je baš tolika razlika između grčkih i Brekerovih skulptura? Ja nisam. Btw, znaš li da su nedavno otkrili da je taj grandiozni Partenon bio šaren ko ciganska čerga? I ne samo on, već i gotovo sve grčke skulpture.
Breker je kao i vecina skulptora u istoriji morao da sazreva i uz grcku skulpturu. Btw. nacistima se jako svidjao i neoklasicizam kao pravac.Sto se tice "farbanja" skulptura, u to vreme svaka stvar je morala da ima neku namenu. Odatle i farba, likovna lepota je bila sekundarna stvar. Sreca te se farba isprala:)btw. nisam rekao "Partenon" vec "Panteon". Koji je u jednom razdoblju sluzio i kao rimska pijaca.spaceout.gifspaceout.gifspaceout.gifel-panteon-italiaturismo.jpg@Dabovic: vesto, vesto. Edited by CowBoy
Link to comment

Ne, nego u post-apoliptičnoj kulturi koja recimo ne bi ni znala ko je bio Hitler, preživele naci skulpture bi bile smatrane remek delom. Mogu da se kladim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...