Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

ovo je forum a ne list za kritiku umetnosti, pa da sve mora biti objedinjeno i pod konac. hvatanje za znacenje odredjenih reci ili naslov pojedine teme znak je zadrtosti. ni meni se ne svidjaju naslovi svih topika na kojima pisem, pa ne zahtevam da se svi oni preimenuju i gledam koji je lepsi i stariji. vi kako ste krenuli, na ovom pdfu ne da treba mod nego kurator.sto se tice same svadje o tome da li citava savremena umetnost vredi, nikad nisam videla grupu pametnih ljudi da gubi vreme diskutujuci o necemu besmislenijem. no kad pogledam sta je atraktor nabacao na art abortusu dodje mi da se slozim s kaubojem. blago receno, na tom topiku nalazi se kolekcija acting outa osoba sumnjivog dusevnog stanja ili akademskih proseravanja koje objedinjuje jedino zelja da se sokira. to nije savremena umetnost u svojoj celini, to je tek jedan njen sicusan i prilicno nebitan deo koji cenim da ce u istoriji biti zabelezen kao fusnota. prava vrednost savremene umetnosti je u tome sto na razlicite, visoko estetizovane nacine navodi ljude na razmisljanje. i da zakljucim, moderna je bila bolja.

Link to comment
ovo je forum a ne list za kritiku umetnosti, pa da sve mora biti objedinjeno i pod konac. hvatanje za znacenje odredjenih reci ili naslov pojedine teme znak je zadrtosti. ni meni se ne svidjaju naslovi svih topika na kojima pisem, pa ne zahtevam da se svi oni preimenuju i gledam koji je lepsi i stariji. vi kako ste krenuli, na ovom pdfu ne da treba mod nego kurator.sto se tice same svadje o tome da li citava savremena umetnost vredi, nikad nisam videla grupu pametnih ljudi da gubi vreme diskutujuci o necemu besmislenijem. no kad pogledam sta je atraktor nabacao na art abortusu dodje mi da se slozim s kaubojem. blago receno, na tom topiku nalazi se kolekcija acting outa osoba sumnjivog dusevnog stanja ili akademskih proseravanja koje objedinjuje jedino zelja da se sokira. to nije savremena umetnost u svojoj celini, to je tek jedan njen sicusan i prilicno nebitan deo koji cenim da ce u istoriji biti zabelezen kao fusnota. prava vrednost savremene umetnosti je u tome sto na razlicite, visoko estetizovane nacine navodi ljude na razmisljanje. i da zakljucim, moderna je bila bolja.
ja jesam po ovom pitanju zadrt. ukoliko postoji topik koji pretenduje na totalitet bavljenja savremenom umetnoscu, a ovaj to cini svojim nazivom, onda taj topik ne sme da se pretvori u govornicu jednog coveka koji pri tome bas i ne zna o cemu prica. art abortus se ocigledno bavi samim granicnim podrucijima (satan panonski) i nesto je potpuno drugo. stavise meni na primer bojsovska ritualizacija umetnickog izraza je nesto potpuno strano bas kao i marinin new age ali opet nisam toliko pretenciozan da bih pokusao da ih iskljucim iz samog korpusa onoga sta je umetnost danas ili zahtevao od ljudi, poput dementne sfinge, da mi odgovore na zagonetku mog sopstvenog resentimana pre no sto produze dalje. a to kauboj cini. mi nismo duzni da se bavimo njim i njegovim obrazovanjem ali sebi dugujemo da ne dozvolimo da se jedna tema tako totalizuje da se obezvredi svaka rasprava na njoj. i ja vise volim modernu ali mi je drag i rasa todosijevic. ma sta ja serem: moja patologija je u tome sto volim umetnost kao ljudsku aktivnost u vremenu sa svim problemima koje to nosi a ne kao piramidu na cijem vrhu veceravaju fidija, pikaso, kauboj i nepoznati kromanjonac iz altamire.
Link to comment

@Kim: aaaa... zapravo, sve vreme je bila borba do pobjede :lol: pwned!A ja mislio branite 1nivo PDF-a:)dgjbm, meni lici da sam ipak ja pobedio ali neka - neka svako tumaci kako mu odgovara, u duhu haosa koji globalno vlada na umetnickom trzistu.

Edited by CowBoy
Link to comment
@Kim: aaaa... zapravo, sve vreme je bila borba do pobjede :lol: pwned!A ja mislio branite 1nivo PDF-a:)dgjbm, meni lici da sam ipak ja pobedio ali neka - neka svako tumaci kako mu odgovara, u duhu haosa koji globalno vlada na umetnickom trzistu.
meno ovo dovoljno. pri tome ne sugerisem da si izgubio. stavise, mislim da si dobio plodnu platformu da razvijes svoju kritiku savremne umetnosti (ili njenih pojedinih aspekata). evo mogu da ti skeniram i posaljem kritiku mladog skeljzena malicija o bojsu u beogradu. ako ti to ne pomogne da pocnes da mislis o jednoj daleko zanimljivijoj kritici performansa i tzv. socijalne skulpture nista nece.
Link to comment
... na ovoj temi je PDF Fudbal ekvivalent vikanja Zigic je netalentovana zirafa™ za vreme svake utakmice reprezentacije ili Premijer Lige, dok ostali pokusavaju normalno da diskutuju.
Nije tacno. Ne bijemo se ja i ti oko toga da li je bolja Milica ili Marina, vec oko pravila igre:zamisli npr- pre godinu dana UEFA (ili vec neki autoritet, ne razumem se u fuzbal) je donela odluku da u fuzbalu vise nema pravila, da sve moze da se nazove fuzbalom i da se golovi vise ne broje kada lopta prodje izmedju stativa nego gol (moze a i ne mora) da bude kada ti na primer Zigic udari cajper - sto nije liseno izvesne duhovitosti, ali prosto vredja logiku. Zivi smo ljudi. Jedemo, pishamo, kenjamo, spavamo - i nekako se borimo sa sobom tumaceci spoljni svet. Ne moze umetnost mimo toga. Edited by CowBoy
Link to comment
Nije tacno. Ne bijemo se ja i ti oko toga da li je bolja Milica ili Marina, vec oko pravila igre:zamisli npr- pre godinu dana UEFA (ili vec neki autoritet, ne razumem se u fuzbal) je donela odluku da u fuzbalu vise nema pravila, da sve moze da se nazove fuzbalom i da se golovi vise ne broje kada lopta prodje izmedju stativa nego gol (moze a i ne mora) da bude kada ti na primer Zigic udari cajper - sto nije liseno izvesne duhovitosti, ali prosto vredja logiku. Zivi smo ljudi. Jedemo, pishamo, kenjamo, spavamo - i nekako se borimo sa sobom tumaceci spoljni svet. Ne moze umetnost mimo toga.
mislim da postoji jedno nerazumevanje ovde. fudbal je kao igra vise puta menjao pravila. i neko ko je sredinom XIX veka gledao fudbal po kembridz pravilima verovatno ne bi u potpunosti igru prepoznao danas. tek kada bi mu rekli o popularnosti igre, kolicini novca, dopingu i slicnim stvarima ovaj nesretnik bi se prenerazio.e sada tu imamo par pozicija:1. vratite nam stari fuzbal2. svako doba ima svoj fuzbal3. dosta sa komercijalnom igrom falocentricne kulture! dole sa pravilima! srusimo stadion i dodajmo se loptom po zelji u igri bez pobednika.ja inkliniram broju 2. za tebe mi se cini da inkliniras broju 1 a dark je definitivno broj 3. i to ovako grubo uprosteno kazem. stavise danas u umetnosti postoje i dalje cvrsta pravila kao i uvek samo su ta pravila sada odredjena trzistem i a umetnost se prema njima odredjuje stavom o sopstevnoj istoriji i ali pokusaju da se aktivno trzistu suprotstavi. mislim da ti i dark ste tu prilicno bliski. Edited by kim_philby
Link to comment
mislim da postoji jedno nerazumevanje ovde. fudbal je kao igra vise puta menjao pravila.
... pa zar su nekad u istoriji stradali lopta i stative? Daj linakZivo me interesuje kada se igralo bez gola, lopte i - kriterijuma. Naravno, fuzbal je jako los primer za ovu raspravu, ali nisam ga ja tu porodio vec Dark. Edited by CowBoy
Link to comment
... pa zar su nekad u istoriji stradali lopta i stative? Daj linakZivo me interesuje kada se igralo bez gola, lopte i - kriterijuma. Naravno, fuzbal je jako los primer za ovu raspravu, ali nisam ga ja tu porodio vec Dark.
igrali su trceci po blatu sa krpenjacom izmedju dva sela ako je verovati istoricarima. onako ko iz crne guje prvi serijal. gledao na history channelu pa pozivam na to da mi se veruje bez provere. a kosarka valjda ima veze sa drevnim religioznim igrama naroda juzne amerike gde se pobedjeni tim zrtvovao bogovima. kapiram da bi danas oni koji gledaju partizan obnovili ovu praksu glede dzerelsa ili kapitena :Dinace da. los primer ili bolje receno sepava analogija. umetnost nikada nije ni imala cvrsta pravila ili kriterijume. na primer perspektiva je tek 'izmisljotina' renesanse i nesto sto bi verovatno izazvalo potpuni haos u vizantijskom svetu obrnute perspektive. ocu da kazem: umetnost je istorijska kategorija (ali u njoj nema napretka) i dete renesanse.
Link to comment
no kad pogledam sta je atraktor nabacao na art abortusu dodje mi da se slozim s kaubojem. blago receno, na tom topiku nalazi se kolekcija acting outa osoba sumnjivog dusevnog stanja ili akademskih proseravanja koje objedinjuje jedino zelja da se sokira. to nije savremena umetnost u svojoj celini, to je tek jedan njen sicusan i prilicno nebitan deo koji cenim da ce u istoriji biti zabelezen kao fusnota. prava vrednost savremene umetnosti je u tome sto na razlicite, visoko estetizovane nacine navodi ljude na razmisljanje. i da zakljucim, moderna je bila bolja.
da, to nije savremena umetnost u svojoj celini, jedva da je i jednim svojim delom to (a u stvari je low/fringe culture).da, vecina stvari tamo ima terapeutsku vrednost za same peformere (umetnici stvaraju zato sto moraju, a ne iz dokolice).da, to je nebitno istorijski (ako smo proglasili kraj istorije i to uopste ikom ista znaci).i na posletku, ne bih preuzeo na sebe da sudim sta jeste sustina, vrednost ili znacaj savremene umetnosti, to ostavljam tebi i kauboju. meni savremena umetnost ima vise sustina i ukljucuje i to sto si navela, ali jos mnogo toga. prosto ne bih da budem nezahvalan.
ha pobjeda! kritika savremene umetnosti. eto kauboju mozda se sada i po koji put i slozimo :D
da ne zbunjujemo pokoljenja, nout for fjucr riders: topik je rinejmovan u "kritika savremene umetnosti", posto se prethodno zvao "savremena umetnost reloaded".
Link to comment
mislim da postoji jedno nerazumevanje ovde. fudbal je kao igra vise puta menjao pravila. i neko ko je sredinom XIX veka gledao fudbal po kembridz pravilima verovatno ne bi u potpunosti igru prepoznao danas. tek kada bi mu rekli o popularnosti igre, kolicini novca, dopingu i slicnim stvarima ovaj nesretnik bi se prenerazio.e sada tu imamo par pozicija:1. vratite nam stari fuzbal2. svako doba ima svoj fuzbal3. dosta sa komercijalnom igrom falocentricne kulture! dole sa pravilima! srusimo stadion i dodajmo se loptom po zelji u igri bez pobednika.ja inkliniram broju 2. za tebe mi se cini da inkliniras broju 1 a dark je definitivno broj 3. i to ovako grubo uprosteno kazem. stavise danas u umetnosti postoje i dalje cvrsta pravila kao i uvek samo su ta pravila sada odredjena trzistem i a umetnost se prema njima odredjuje stavom o sopstevnoj istoriji i ali pokusaju da se aktivno trzistu suprotstavi. mislim da ti i dark ste tu prilicno bliski.
ako cemo iskreno, ja gravitiram izmedju pozicija 1 i 3. ligu sampiona i sva evropska prvenstva uopste ne gledam jer me prosto ne zanima, kopa libertadores mi je previse 70s sexy falocentrican i individualno orijenisan, a redovno iskljucivo pratim samo kup africkih nacija [autsajderizam] i internacionalne tekme. :D
Link to comment
i na posletku, ne bih preuzeo na sebe da sudim sta jeste sustina, vrednost ili znacaj savremene umetnosti...
... pazi, ova izjava je jako cudna - s obzirom na cinjenicu da se trudis da komuniciras na ovom topiku te samim tim nameces/branis svoje vrednosne sudove.
da ne zbunjujemo pokoljenja, nout for fjucr riders: topik je rinejmovan u "kritika savremene umetnosti", posto se prethodno zvao "savremena umetnost reloaded".
Po ko zna koji put pokazujes koliko ti je bitnija forma od sadrzaja. Dakle, bitan je naslov (koji btv nije odgovarao konceptu splita) a ne ono o cemu se na topiku pise.@Kim: ooooo, polako dolazimo do slicnih zakljucaka - dakle, u umetnosti nema napretka (ja to ponavljao kao papagaj). Zasto nema? Zato sto u nacinu percipiranja kod coveka nema napretka, barem dok nam ne izraste trece oko ili extra bubreg koji otvara neku nevidjenu cakru.
Link to comment

"Dok nauka na celu sa drugom micurinom koji smelo ukrsta voce i povrce, drugom pavlovim koji je dokazao da je uslovni refleks na hranu nametnut radnom coveku, dakle, dok nauka smelo kroci u drugu fazu buducnosti, dotle knjizevnici, pesnici, slikari i umetnici uopste pokazuju zabrinjavajucu sklonost udaljavanju od naucnog osvrta na svoj polozaj u drustvu. I umesto da rade za drustvo, koje vapije za objektivnim prikazivanjem zivota, oni pisu tamo neke nerazumljive pesme, neke budalastine, crtaju neke nepostojece stvari, i tako dalje. I sve do sada mislilo se da je to stvar inspiracije, umetnickog eksperimenta, da im je to zapisano. U stvari radi se o obicnom malom poremecaju. Mi cemo otvoriti te mozgove, pogledati sta ima u njima, opracemo prljave misli, a ako se pokaze i to nedovoljnim posluzicemo se i drugim resenjima. Takvi nazovi individua uskoro vise nece biti. Slucajevi kao takvi bice naucno ukinuti."

Link to comment
... pazi, ova izjava je jako cudna - s obzirom na cinjenicu da se trudis da komuniciras na ovom topiku te samim tim nameces/branis svoje vrednosne sudove.
Granted. Volim da mislim za sebe da diskutujem u obliku davanja smernica, a vrlo cesto to nije tako, tj. i ja dajem sudove.
Po ko zna koji put pokazujes koliko ti je bitnija forma od sadrzaja. Dakle, bitan je naslov (koji btv nije odgovarao konceptu splita) a ne ono o cemu se na topiku pise.
Nisam ja taj covek, nego se to ti i dalje ophodis prema svojim neistomisljenicima kao prema hive mind-u [tj u ovoom konkretnom slucaju meni dodeljujes Filbijeve osobine]. A ta napomena je tu samo, jer znam da bi meni bilo zbunjujuce da - neznajuci njegov istorijat - rovarim po prvih 30 strana ovog topika i naidjem na postove koji ne da ne kritikuju savremenu umetnost iz tvog ugla, nego se ophode prema njoj kao necem legitimno prisutnom i diskutuju iz tog ugla. Eto, samo zato :) Edited by DarkAttraktor
Link to comment
Granted. Volim da mislim za sebe da diskutujem u obliku davanja smernica, a vrlo cesto to nije tako, tj. i ja dajem sudove.
Jasno.Otuda mi izmice razjasnjenje ove forumske situacije gde sebi dajes za pravo da radis ono sto zameras drugima.Nego, zajebimo nedoslednosti, navikao sam - pa dgjbm, citava stvar koja se ovde kritikuje lezi na jednoj velikoj nedoslednosti.@Brave: tako je to kada se umetnost (um. delanje) zeli na silu i matematickom racunicom ugurati u postojeci socijalni model. Dvadeseti vek je najtotalitarniji po tom pitanju - nikad vise matematickih formula i teoreticarskih razjasnjenja i nikad manje ozbiljne artikulacije.umetnost oseca ljudsku stvarnost ali nista ne konstatuje rece neko sasvim ispravno - ali objasni ti to institucijama, medijima i politickoj mashineriji. Ranije su umetnici hendlovali drzavu i crkvu tako sto im je formalna tema bila tek povod da se igraju univerzalnoscu izraza i medijem u kojem rade - danas je tema imperativ a medij i artikulacija su nuzno zlo.Steta sto je ta cinjenica vecini ljudi nevidljiva. Valjda zato sto je lakse (namerno preterujem ) teoretisati/kenjati o izlozenom djubretu nego nacrtati jedan dobar, posten crtez (hint: Pikaso, Kle etc.) Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...