Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

 

 

dakle ovako: to sto se ovde kroz raspravu provlace mikelandjelo, pikaso i drugi spratovi nacionalnih muzeja (uz nethack i rpg) je zapravo dokaz da ovde niko i ne prati savremenu umetnost.

 

Pa jebiga, kime, ja bih samo voleo da se savremena umetnost gleda malo šire od onoga oko čega se ova tema vrti, pa sam iskoristio priliku da upletem malo i video igre u to, da vidimo da li se i one mogu smatrati savremenom umetnošću, što je po mom mišljenju kriminalno previđano u ovakvim diskusijam. Ukratko, hteo sam da možda poteram diskusiju sa ovog kružnog šinobusa u koji je upala. Svako se češe gde ga svrbi. A stoji da baš ne pratim ono što je danas, jebemliga mejnstrim savremena umetnost? Što opet ne znači da video igre to nisu, pa me zanimalo da vidim šta ima o tome da se kaže ovde, miki.bg mi tu došao kao super šlagvort.

Link to comment

... ja bih samo voleo da se savremena umetnost gleda malo šire od onoga oko čega se ova tema vrti, 

 

 

Steta sto nisi citao, ovo je ipak 1 sjajan topik. Aion je npr. posle mene najposteniji covek na topiku (a mozda i pre mene, ko ce ga znati). 

 

 

Bez obzira koliko se ne slagao sa kaubojem, odnosno koliko se nasa znacenja se koje dajemo terminu umetnost razlikuje, licemerno je reci da neko delo ne moze biti umetnicka praksa samo na osnovu cinjenice njegove (trenutne) drustvene neprihvatljivosti. Potpuno je legitimno za ovu (besmislenu, ali ponekad zanimljivu) diskusiju postaviti pitanje zasto samosakacenje, izgladnjavanje zivotinja do smrti i sl. moze biti deo umetnicke prakse, a, recimo ubistvo to ne moze biti. 

Edited by Caligula
Link to comment

Kada ste vec kod fudbala i farockija, trba pogledati njegov Deep Play. Genijalnost

ovo je doprinos temi. bravo krampa.

 

@arial: pa mejnstrim ti je marina ali zasnivati na njoj kritiku performansa danas je kao tvrditi da se kroz tapija kritikuje chuck close.

 

i opet bez poznavanja materije o kojoj se prica, a koja je meni interesantna, ovo je jedna onako, sto bi rekla moja baba, metafizika. mislim nemoguce je pricati o mikelandjelu i, ne znam, koonsu kao o savremenicima. to je slom razuma na svaki nacin. ili ako se na to pristaje onda se pristaje na jedno uzasno konzervativno citanje umetnosti kao jednog transistorijskog fenomena koji se prostire od pocetka vremena i izvan njega.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

@kauboj: pa ne treba ti savremena umetnost za ubistvo u sluzbi lepog. eno onoliki robovi su skapavali pod piramidama a seljaci bili zdrobljeni kada su se dizale katedrale.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

@agni: u galeriji kcb je u toku (valjda jos uvek) umetnicka izlozba o fudbalu koja se krece od plosne geometrije tzv. gol linije i stativa bojana bema do gega urosa djurica koji se ubacuje u prve postave poznatih evropskih timova. komentar kaubojevog istomisljenika dejana djorica? dragos kalajic je rekao da fudbal zaglupljuje mase. i eto tu ti je svo resenje. neki veruju da tema i format umetnosti mogu da budu i fudbal i kosarka a drugi tvrde da se umetnost dize samo iz odabranih. neki veruju ko dragos a neki vole film erick and me.

 

 

Kao slučajno nisi naveo rad Zdravka Joksimovića :fantom:

 

Da, dobra je izložba, jedna od boljih u BG ove godine. Naravno, posle Miće Popovića :fantom:

Link to comment

Kao slučajno nisi naveo rad Zdravka Joksimovića :fantom:

 

Da, dobra je izložba, jedna od boljih u BG ove godine. Naravno, posle Miće Popovića :fantom:

ja volim zdravkov rad nacelno. meni je bio izuzetno njegov drag predlog za spomenik srpskoj demokratiji - covek koji stoji na stolici koja balansira na lopti :D

 

@svi: posto u umetnosti postoje, kao i u psihoanalizi, samo slucajevi iz kojih onda ekstrapoliramo neke univerzalnosti od sada kada neko zeli nesto da ispljuje neka makar navede konkretan rad i postavi ga u relaciju sa nekim trendom savremene umetnosti za koji misli da je primetio. inace otvorite topic marina abramovic i dori(j)an kolundzija.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

snip

Okej post. Dobro si stavio ovo emergentnost pod navodnike jer tu zavisi od konteksta i tu je Alex napisao dobar članak. Prava emergentnost u kontekstu elektronskih igara može da postoji samo ako se desi neka hardveski problem i igra crashuje, no da ne širimo. Ja na sve ovo gledam ovako.

 

Najjednostavnije objašnjenje je da su video igre najkompletnija simulacra, mogu da sadrže sve prethodno nastanjene forme - muziku, statične i pokretne slike, književnost itd. 

 

Detaljnije: sve umetničke forme su apstrakcije realnosti. Nijedno delo ne reprezentuje realnost lil stvari koje zamišljamo u potpunosti, već samo delić toga koje umetnik izabere da predstavi..Dakle, kreacija (tačnije transformacija) podrazumeva selekciju što je oblik afirmacije, nema mesta besciljnosti, negaciji i ravnodušnosti jer bi to bila kontradikcija kao što je napisao icy. Elektronske igre idu korak dalje, u pitanju su simulacije koje obuhvataju reprezentaciju sveta umesto samo nekog njegovog dela. Nisu više samo slike ili zvuk apstraktovani, već i naše razumevanje fizike i života. Stvaraju iluziju simulirajući svetove (čija "pravila"/fizika mogu biti različita od našeg) umesto da ih samo reprezentuju u jednom aspektu. Prestavljaju najbliže što smo došli kreiranju minijaturnih svetova na osnovu razumevanja našeg i moći imaginacije. Simulirani svet je mnogo jako imerzivno iskustvo te je dosta manje verovatnoća da se pitamo o bs-u skrivenih značenja i namera za razlike od neke postmodernističke slike ili skulpture jer ne marimo za random linije, oblike, konzerve i govna.

 

 

 

Inače, ja bih radije išao na izložbu Caligulinih fotografija  nego na izložbu Poloka, Rotka i sličnih. O vrednosti jednog Deus Exa, Fallouta, Homeworlda, Civilizacije u odnosu na potonje da ne pominjem.

 

 

a miki jednostavno ne zna sta prica.

Kul, važno da ti znaš. Btw, beše voliš Planescape: Torment?

Edited by miki.bg
Link to comment

Detaljnije: sve umetničke forme su apstrakcije realnosti. Nijedno delo ne reprezentuje realnost lil stvari koje zamišljamo u potpunosti, već samo delić toga koje umetnik izabere da predstavi..Dakle, kreacija (tačnije transformacija) podrazumeva selekciju što je oblik afirmacije, nema mesta besciljnosti, negaciji i ravnodušnosti jer bi to bila kontradikcija kao što je napisao icy. Elektronske igre idu korak dalje, u pitanju su simulacije koje obuhvataju reprezentaciju sveta umesto samo nekog njegovog dela. Nisu više samo slike ili zvuk apstraktovani, već i naše razumevanje fizike i života. Stvaraju iluziju simulirajući svetove (čija "pravila"/fizika mogu biti različita od našeg) umesto da ih samo reprezentuju u jednom aspektu. Prestavljaju najbliže što smo došli kreiranju minijaturnih svetova na osnovu razumevanja našeg i moći imaginacije. Simulirani svet je mnogo jako imerzivno iskustvo te je dosta manje verovatnoća da se pitamo o bs-u skrivenih značenja i namera za razlike od neke postmodernističke slike ili skulpture jer ne marimo za random linije, oblike, konzerve i govna.

 

 

Miki, ja sam prilčno saglasan sa celom tom pričom, ali ne odričem ni Poloku ni Abramovićkinom peformansu umetničku vrednosti niti mogućnost, pa hajde da kažemo, doživljaja koji te dirne i potera te na nešto. Na stranu što i dalje ne vidim teorijsku podlogu koja bi opravdala tvoj i icyjev sud koji bi se dosta pojednostavljeno mogao svesti na to da je istraživati nameru, motivaciju umetnika, subkontekst, intertekstualnost dela, nazovi to kako hoćeš - da je to na neki način nevalidno tj. da je to bs i da sledstveno dela koja su na tome zasnovana nisu umetnost. Mogli bismo reći da je na neki način takva umetnost manje vredna, ali samo kroz prizmu uloženog stvaralačkog truda, a nikako sa tačke recipijenta. Jer otkud ti znaš koliko npr. prisustvo na Artist is Present može da promeni život neke, šta ja znam, studentkinje iz Olbanija, ma koliko ona nepodnošljiva hipsterka bila? Zato mislim da je kim dobro rekao, u umetnosti postoje samo slučajevi iz kojih ekstrapoliramo opštosti. Mada nam je time u stvari rekao da je cela ova tema sviranje kurcu, ali nije li to onda svaki razgovor o prirodi umetnosti lolololo

Edited by Ariel
Link to comment

Hej, pa onda su i ne-kompjuterske RPG igre oblici umetnosti, i u njima jedinstveni subjektivni dozivljaj izranja iz interakcije (igraca i gejmasterovog scenarija). Ne vazi li to za igre uopste, ukljujuci naprimer igranje fudbala iz zadovoljstva?

 

Klik!

Link to comment

Vidis, uspeva mi i dalje.

 

 

Nego, nosis li ti neku knjizicu na izlozbe gde ti lupaju pecate na koliko si izlozbi bio? Ili dobijas neke bonove, diplomu "posetitelj meseca", ili se samo grebes za pice i grickalice? 

 

Ne možeš se iz ovoga izvući populističkim forama, nije te Kim pozvao na izložbometriju, nego te je pitao kakvog pojma imaš o onome što sebi uzimaš pravo da kritikuješ. Nije to nikakvo eltističko takmičenje u broju posećenih izložbi, nego elementaran uslov za kompetentno učešće u diskusijin na ovu temu.

Edited by Turnbull
Link to comment

Ne možeš se iz ovoga izvući populističkim forama, nije te Kim pozvao na izložbometriju, nego te je pitao kakvog pojma imaš o onome što sebi uzimaš pravo da kritikuješ. Nije to nikakvo eltističko takmičenje u broju posećenih izložbi, nego elementaran uslov za kompetentno učešće u diskusijin na ovu temu.

 

Teoretski, moras da prezivis Ausvic da bi imao pravo da kazes da je to logor smrti. 

 

Ima logike. Znas kako kaze Morfeus, "postoji razlika izmedju poznavanja puta i kretanja njime"  :sleep:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...