Jump to content
IGNORED

Split sa Deutschland 2


bags

Recommended Posts

3 hours ago, assignment said:

 

Ne desnicara, vec fasista/nacista.  CDU je tokom istorije bila desnicarska, konzervativna partija.  AFD je vec vise od desnicara, isto tako je bilo sa NPD i sa "Die Republikaner"...

 

Bila je anketa na Change.org koja zahteva, da strani gradjani, sa trajnim boravkom, nakon 5 godina dobiju pravo glasa na izborima, sta mislis koliko je Nemaca reklo "Naravno, radi i zivi ovde, placa porez, u redu je da ima pravo glasa"?  Skoro niko, mahom si mogao da procitas "neka uzme pasos" ili "ni ja nemam pravo glasa u njegovoj zemlji"

 

Sestra mi je udata za Nemca i pored njega i ona pocela da glasa za AFD :frust: Lik je 100% nacista, velica Hitlera (ali sve to kao korz salu),i mrzi strance. Kada mu se suprostavim i kazem da smo i mi stranci i da mu je zena, sem na papiru stranac, on se kao pravda, ne nije to protiv takvih kao sto ste vi, nego ovo ono quarac palac....

 

Uh, ovo poslednje  bas neavy.

 

Sto se tice oko ovoga za pravo glasa ako je tu 5 godina, sta znam.

S jedne strane porez i tako to, s druge strane se ne zna koliko je, jos uvek, obravak privremen pa mu seva paja za zajednicu i dugorocni drustveni ugovor.

Link to comment
7 minutes ago, Budja said:

 

Uh, ovo poslednje  bas neavy.

 

Sto se tice oko ovoga za pravo glasa ako je tu 5 godina, sta znam.

S jedne strane porez i tako to, s druge strane se ne zna koliko je, jos uvek, obravak privremen pa mu seva paja za zajednicu i dugorocni drustveni ugovor.

 

Sigurno vise nego nemackoj bogatoj eliti, koja bi, po izjavi njihovog politickog izvodjaca CDU-a, masovno napustala zemlju ako im SPD sa levicom uvede dodatni porez za mega bogate... (a pricamo o istom porezu koji je tokom Kohl-a 80tih bio na snazi)

Link to comment

Znaci posle ovog vaseg definitivno gasim Berlin iz filtera za novi posao... A bas ima dobrih ... :(

 

Meni su dvojica dobrih drugara (Austrijanci) otisli iz Beca u Berlin i bili su odusevljeni. Doduse obojica su onako hajde da kazem alternativci i geekovi koji su 40+ i single tako da verujem da je njima dobro.

 

Na drugoj strani imam kolegu Indijca koji je bio par godina u Berlinu i jos nekom gradu na severu i opisao je kao putovanje u proslost. Bas kao i u posti od @Moonwalker. Najvise se zalio na zaostalu infrastrukturu i administraciju. (inace je pre toga bio u NL i SWE)

 

 

 

 

Link to comment
32 minutes ago, bags said:

Na drugoj strani imam kolegu Indijca koji je bio par godina u Berlinu i jos nekom gradu na severu i opisao je kao putovanje u proslost.

  

On 23.4.2021. at 9:59, zorglub said:

Mnogo mi se svideo grad btw, naspram Beča mi je bio kao Njujork iz filmova 70ih.

 

:D

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
56 minutes ago, bags said:

Znaci posle ovog vaseg definitivno gasim Berlin iz filtera za novi posao... A bas ima dobrih ... :(

 

Meni su dvojica dobrih drugara (Austrijanci) otisli iz Beca u Berlin i bili su odusevljeni. Doduse obojica su onako hajde da kazem alternativci i geekovi koji su 40+ i single tako da verujem da je njima dobro.

 

Na drugoj strani imam kolegu Indijca koji je bio par godina u Berlinu i jos nekom gradu na severu i opisao je kao putovanje u proslost. Bas kao i u posti od @Moonwalker. Najvise se zalio na zaostalu infrastrukturu i administraciju. (inace je pre toga bio u NL i SWE)

 

 

 

 

 

Nemoj da si takav, ima Berlin i svoje dobre strane :cool: Imas gomilu muzeja, instalacija, koncerata, suma, jezera, raznovrsnu istoriju, pesacke/biciklisticke staze, restorane, da radis sta god hoces. Ono, odavno smo pricali o tome: nekog usere sa gradom u koji dodje, kao na primer mene jer smo i stan nasli relativno brzo, vrtic posle 2 dana, skolu automatski (jes da kubure sa nastavnicima), papire smo zavrsili bukvalno za 2 dana. To sto pisem o negativnim stvarima me onako dotice vise na ovom "papirnatom" izdanju, nego u RL-u. Ja ozim biciklu skoro svaki dan (u toku leta po 50-60 km dnevno) sam ga poprilicno dobro upoznao pa mi je posle 6 godina malo dosadan (na stranu sto me rave scena apsolutno ne interesuje), al eto moju zenu juce odvukao da vidi kucu Dejvida Bovija i delove gde se kretao, Shonenberg, imala je utisak kao da je u novom gradu, slikala je jedno 100 slika. Kao turista u gradu u kome je toliko dugo. Pa i ja, sa ovolikim bajkingom i dalje otkrivam i svako malo imam onaj "wow" kad vidim nesto novo.

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, bags said:

Meni su dvojica dobrih drugara (Austrijanci) otisli iz Beca u Berlin i bili su odusevljeni. Doduse obojica su onako hajde da kazem alternativci i geekovi koji su 40+ i single tako da verujem da je njima dobro.

 

Ovaj topik me uvek baci u bedak dok planiram selidbu za Berlin, tako da hvala na ovome - pronasao sam se :D

Edited by Mos
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, bags said:

Znaci posle ovog vaseg definitivno gasim Berlin iz filtera za novi posao... A bas ima dobrih ... :(

 

Meni su dvojica dobrih drugara (Austrijanci) otisli iz Beca u Berlin i bili su odusevljeni. Doduse obojica su onako hajde da kazem alternativci i geekovi koji su 40+ i single tako da verujem da je njima dobro.

 

Na drugoj strani imam kolegu Indijca koji je bio par godina u Berlinu i jos nekom gradu na severu i opisao je kao putovanje u proslost. Bas kao i u posti od @Moonwalker. Najvise se zalio na zaostalu infrastrukturu i administraciju. (inace je pre toga bio u NL i SWE)

 

 

 

 


dodji u Minhen. nećeš ni primetiti razliku u odnosu na Beč 

Link to comment

Jedini Njemac koga malo bolje znam u životu (osim što i nije Njemac nego Bavarac) radi u Frankfurtu, a živi u Berlinu... (sort of, ono, u pon ujutro avion za F, u čet popodne avion za B) Kad sam ga pitao pa što tako crni druže, rekao mi je “zato što mi ne pada na pamet da živim igdje drugo u Njemačkoj, ne podnosim ljude”...

Link to comment
6 hours ago, assignment said:

 

Budi srecan sto i to pola radi, zamisli da zivis u nekom manjem gradu ili nedaj boze nekom selu, tamo bus jedino vidis kada je skola za prevoz djaka ;)

 

Surova istina mada imaju taxi na fazon javnog gradskog prevoza itd.

Moje iskustvo iz bavarske je da dobar deo Bavaraca ima prvo svoj bavarski indentitet a tek onda nemacki, ako ih uopste zanima, sto nije slucaj u drugim delovima nemacke gde sam obitavao.

 

Kada se ukinu TE bice problema sa poslom na istoku, tamo ima rudnika lignita, maislim bas negde u delovim gde zive Luzicki Srbi. Mislim da je to glavni razlog zasto nije ranije doslo do gasenja TE u Nemackoj.

Link to comment
1 minute ago, Pantelija jr said:

Jedini Njemac koga malo bolje znam u životu (osim što i nije Njemac nego Bavarac) radi u Frankfurtu, a živi u Berlinu... (sort of, ono, u pon ujutro avion za F, u čet popodne avion za B) Kad sam ga pitao pa što tako crni druže, rekao mi je “zato što mi ne pada na pamet da živim igdje drugo u Njemačkoj, ne podnosim ljude”...

 

Isto tako ostatak nemacke ismeva Bavarce npr. njihovu verziju nemackog. Mada su Bavarci malko cudni ljudi uopsteno po ponasanju.

Link to comment
2 hours ago, Ros said:

dodji u Minhen. nećeš ni primetiti razliku u odnosu na Beč 

 

Bio sam samo jednom u Minhenu ali nije me oborilo sa nogu.  :) 

Mada to je bilo pre 10 god i moguce da su se stvari promenile kao i moja merila.

 

Sto se tice jezika i ljudi mislim da bih se relativno brzo navikao. Dijalekt u Becu je skoro isti cak verovatno i bogatiji.

Ostaje jos samo pitanje kako do stana cak i sa jednom odlicnom i jednom srednjom platom i vise nego solidnom zaradom na ovom stanu u Becu.

 

Na jednoj strani Nemacka nudi ipak puno vise dobro placenih poslova i mogucnosti za karijeru, ali moras biti ili u Berlinu ili u Minhenu. U jednom se nudi haotican i komplikovan porodican zivot a u drugom bez nekog brutalnog nasledstva tesko ces do svog stana i poredvrhunskih primanja.

 

 

 

 

Edited by bags
Link to comment
On 17.9.2021. at 10:13, Mos said:

U više razgovora kada sam pričao da mi kupovina stana na kredit deluje kao najbolja opcija, Nemci u konverzaciji su bili izričito protiv ili uključivali onu njihovu tišinu da te ne uvrede ali ti je jasno da se ne slažu. Odgovor je najčešće bio - pa ne želim da se vežem za jedno mesto i ostavljam opcije za promenu sredine/posla. Onda bi ih upravo pitao za penziju i kako misle da plaćaju iznajmljivanje stana, pa bi tu nastao tajac i krenule žalbe kako im roditelji imaju problema sa tim. Bio sam pilično puzzled jer sam očekivao da će u svojim 30im imati bolji uvid u budućnost.

 

Jako je cudno, imam utisak da oni koji imaju porodice/decu su za kupovinu a slobodni strelci ne razmisljaju o tome, iz raznih razloga. Moj uzorak su kolege u firmi i prijatelji (bukvalno svi prijatelji i kolege sa decom su kupili stanove ili kuce, ovi ostali nisu, vrtim sad po glavi i mislim da je situacija 1 : 1). Verujem da mnogi ne razmisljaju o kupovini jer nije bilo drasticnih povecanja stanarine godinama/decenijama? mada je konkretno kod nas i kod vas i u citavoj okolini takva potraznja za stanovima (i za najam i za kupovinu) da je blizu gladijatorske borbe.

Klasicni odgovorni Nemac ce za penziju imati i dodatno osiguranje sa strane (sto je, cini mi se, vec neka i zvanicna preporuka od strane Drzave?) pa je mozda i to deo razloga za bezbriznost?

 

On 20.9.2021. at 21:49, Pixie said:

Svi su kako-tako odgovorili na pitanja ili probali da daju neki generalni pravac...osim AfD-a. Nisu imali šta da kažu na temu. 

 

 

Citajuci programe stekla sam utisak da AfD malo sta ima da kaze, osim ~Nemacka za Nemce i one skolovane od kojih cemo imati koristi i ~mi smo tu za obicnog coveka ali ne znamo ni sami kako, hehe.

 

6 hours ago, Budja said:

Sto se tice oko ovoga za pravo glasa ako je tu 5 godina, sta znam.

S jedne strane porez i tako to, s druge strane se ne zna koliko je, jos uvek, obravak privremen pa mu seva paja za zajednicu i dugorocni drustveni ugovor.

 

Ljudi sa pet godina staza uglavnom vec imaju neogranicenu boravisnu dozvolu ili su na putu da je dobiju; samo ako su bas klasicni gastarbajteri u pravom smislu te reci razmisljaju "privremeno" (naravno da takvih ima mnogo, protivno logici)

 

Quote

Na jednoj strani Nemacka nudi ipak puno vise dobro placenih poslova i mogucnosti za karijeru, ali moras biti ili u Berlinu ili u Minhenu. U jednom se nudi haotican i komplikovan porodican zivot a u drugom bez nekog brutalnog nasledstva tesko ces do svog stana i poredvrhunskih primanja.


@bags

 

Nije Nemacka Berlin/Hamburg, evo i @Boycie ima vise iskustva. Meni se, bez neke dublje analize, cini da je u Nemackoj najbolji zivot po mestima srednje velicine, a kada ih jos prilepis uz neki veliki grad koji ima ono sta taj manji nema ili se sa njim nadopunjuje (tipa artsy fartsy stvari ili sta god vec tebe zanima), nema bolje kombinacije. Ne znam kako generalno stoje ponude za IT u Frankfurtu i oblasti Rajna-Majna, ali zivot ovde je lep i nije dosadan, a svakako je uredjeniji nego seksi Berlin.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, bags said:

 

Bio sam samo jednom u Minhenu ali nije me oborilo sa nogu.  :) 

Mada to je bilo pre 10 god i moguce da su se stvari promenile kao i moja merila.

 

Sto se tice jezika i ljudi mislim da bih se relativno brzo navikao. Dijalekt u Becu je skoro isti cak verovatno i bogatiji.

Ostaje jos samo pitanje kako do stana cak i sa jednom odlicnom i jednom srednjom platom i vise nego solidnom zaradom na ovom stanu u Becu.

 

Na jednoj strani Nemacka nudi ipak puno vise dobro placenih poslova i mogucnosti za karijeru, ali moras biti ili u Berlinu ili u Minhenu. U jednom se nudi haotican i komplikovan porodican zivot a u drugom bez nekog brutalnog nasledstva tesko ces do svog stana i poredvrhunskih primanja.

 

 

 

 

 

minhen je odlican za porodican zivot, skole su dobre, gradski prevoz dobar. u blizini grada i u samom gradu imas gomilu prirode tako da mozes da uzivas sa porodicom. ono sto jeste problem su cene stanova. kako kupovine, tako i iznajmljivanje. skupo je. nova gradnja je sad vec na 15,000€ po kvadratu, iznajmljivanje na 25€ po kvadratu. ali sa odlicnom platom i jednom srednjom mozes uci u kupovinu. sad su kamate jako niske i mnogo se gradi. ako imas neku kintu za ucesce, najmanje da pokrijes dodatne troskove kupovine, na konju si. banke su vrlo rade da daju kredit. a posla ima kao u prici

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...