Jump to content
IGNORED

Vulkani i geologija


אַף אֶחָד

Recommended Posts

On 21.9.2021. at 8:02, Filozof manijak said:

Meni je stvarno nepojmljivo da se grade naselja oko samih neugašenih vulkana, posebno kad je poznato da su erupcije u kraćim intervalima.

Šta li ti ljudi očekuju, da vulkan neće proraditi u njihovom životnom veku?

Isto sam viđao i u Japanu.

Ne daj Bobe da je neka jača i eksplozivnija erupcija tipa Krakatoa, zbrisala bi ih sve.

 

Mesto gde ce sigurno pre ili kasnije biti prava katastrofa je Vezuv. Na hiljade se broje bespravno izgradjene kuce po obodima vulkana i na desetine hiljada one koje imaju gradjevinsku dozvolu ali ne i vezu s mozgom. Region Campania s glavnim gradom Napuljem je simbol najgoreg javasluka, korupcije i necevaljdizma. Na znam da li cemo mi to doziveti ali neke buduce generacije ce sigurno docekati rimejk Pompeja.

 

Vulcanapoli, viaggio al termine della paura | Rep

  • +1 1
  • Tužno 3
Link to comment

Da cekamo nekog geologa koji je u toku ili @chandra, ili natrag na geografiju iz skole. Meni se cini da takve stvari uvek idu u serijama, kao da u periodima kuva unutra pa probiju ovi zivi vulkani kao ventili na povrsini.

 

A  gradnja na rizicnim lokacijama koje spolja izgledaju atraktivno je gadna stvar. U "hladnijim" zemljama su to lednicke lokacije sa pojavom klizista. Cini mi se da je i kod nas to bilo u nekom mestu u Srbiji gde je deo kuca izgradjen na mestu klizista.

Link to comment
23 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Као или јесу спојени судови? 

 

Kao. Pripadaju razlicitim plocama, razlicit tip vulkana i nekih 4000 km izmedju.

  • Hvala 1
Link to comment
Meni je stvarno nepojmljivo da se grade naselja oko samih neugašenih vulkana, posebno kad je poznato da su erupcije u kraćim intervalima.
Šta li ti ljudi očekuju, da vulkan neće proraditi u njihovom životnom veku?
Isto sam viđao i u Japanu.
Ne daj Bobe da je neka jača i eksplozivnija erupcija tipa Krakatoa, zbrisala bi ih sve.
Negde prosto nemaš izbora. Recimo Centralna amerika čiji su vulkani kanalno povezani sa pacifičkim ring of fire. Nikaragva recimo ima oko 20 aktivnih vulkana na onolički prostor. Oko Managve na 30 km vazdusne linije imaš barem 5 aktivnih vulkana. Tako je i oko svih manje više većih gradova tamo. Imaš grad u Nikaragvi - Leon, predivan gradić napravljen nekad u 16 veku, od strane španaca da lici na španiju. Pretpostavljam napravljen da se izbegnu vulkani iz centrale Nicaragve. I onda zemljotres 1890 godine i eto ga vulkan na 10 kilometra, Cerro Negro, jos uvek poluaktivan (a sada omiljeno mesto za volcano surfing). Isto je i sa El Salvadorom recimo. Bukvalno sam živeo na ivici "ugašeno" vulkana, na čijem dnu postavili veliku krstaču sa nadom "neće valjda opet a ako oće nek nam Bog pomogne". I kao što rekoh, nekad prosto nemaš izbora gde gradiš, jer malo prostora, previše ljudi
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, lo zingaro said:

 

Mesto gde ce sigurno pre ili kasnije biti prava katastrofa je Vezuv. Na hiljade se broje bespravno izgradjene kuce po obodima vulkana i na desetine hiljada one koje imaju gradjevinsku dozvolu ali ne i vezu s mozgom. Region Campania s glavnim gradom Napuljem je simbol najgoreg javasluka, korupcije i necevaljdizma. Na znam da li cemo mi to doziveti ali neke buduce generacije ce sigurno docekati rimejk Pompeja.

 

Vulcanapoli, viaggio al termine della paura | Rep

 

Sto je najgore tu cak Vezuv nije ni najveca potencijalna opasnost u tom kompleksu vulkana u i oko Napulja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Phlegraean_Fields
 

 

Link to comment
5 hours ago, Hamlet Strašni said:

Upravo je to i moje pitanje...

 

Nije moja oblast, ali intuitivno nema sanse da su takvi dogadjaji povezani. Etna eruptira mnogo cesce, jednom u godinu ili dve. Znaci od poslednje erupcije na La Palmi radila je bar tridesetak puta, a da se na La Palmi nista nije desilo.

 

A i da su vulkani nekako povezani, erupcija na La Palmi bi pre pokrenula erupciju na susednim ostrvima (El Hierro je najaktivniji, ali i Tenerife, Gran Canarija i Lanzarote su uspavani) koja su na 100-300 km udaljenosti, nego na Siciliji koja je na 4-5 000 km. Isto tako, pored Etne imas nekoliko drugih uspavanih vulkana u Italiji koji ocigledno ne reaguju na aktivnost Etne.

 

Malo konkretnije, da bi dva dogadjaja bila povezana, mora da postoji komunikacija izmedju njih na vremenskoj skali na kojoj su povezani. Sve i da magma nesmetano tece tik ispod povrsine (a ne tece nesmetano i ne tece tik ispod povrsince), to je gusta i viskozna sredina koja se veoma sporo krece. Recimo u nekoj prvoj aproksimaciji da se poremecaj kroz magmu prenosi brzinom od 1 km/s (a verovatno je mnogo redova velicine manje), "informacijii" da je doslo do nekakvog pada pritiska na La Palmi trebalo bi 5000 sati (200 i kusur dana), da u pravoj liniji stigne do Etne. Obaska sto je sama "informacija" (pad pritiska usled izbacivanja lave na LP) zapravo zanemarljivo mala u odnosu na zapreminu i tezinu same magme.

 

Koliko ja razumem, vulkani su lokalne perforacije zemljine kore. Manje vise - akne i bubuljice. Imas komoru koja se puni gnojem, pa kad se napuni - pukne. E sad kako je ta komora vec prosirena, kad se jednom isprazni, napunice se ponovo. Ali bubuljica na nosu i na dupetu ne moraju da budu povezane. :D

  • +1 5
  • Hvala 3
Link to comment
26 minutes ago, chandra said:

 

Koliko ja razumem, vulkani su lokalne perforacije zemljine kore. Manje vise - akne i bubuljice. Imas komoru koja se puni gnojem, pa kad se napuni - pukne. E sad kako je ta komora vec prosirena, kad se jednom isprazni, napunice se ponovo. Ali bubuljica na nosu i na dupetu ne moraju da budu povezane. :D


:laugh:

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

Koliko ja razumem, vulkani su lokalne perforacije zemljine kore. Manje vise - akne i bubuljice. Imas komoru koja se puni gnojem, pa kad se napuni - pukne. E sad kako je ta komora vec prosirena, kad se jednom isprazni, napunice se ponovo. Ali bubuljica na nosu i na dupetu ne moraju da budu povezane. :D

 

ELI15 hehe

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...