Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

2 hours ago, Bojan said:

 

Teško je to reći, Ipak se radi o nekome ko je bio u direktnoj komunikaciji sa njima i ko dobro govori paštunski (distanca će svakako uvek postojati). Svesni su oni bili da se veliki deo programa mora realizovati u ruralnim delovima, ako misle da uspeju. Recimo, bio je program selekcije i obuke babica kako bi se smanjio visok stepen smrtnosti novorođenčadi Ta brojka je smanjena za 5 puta. Sa druge strane postojali su i projekti na koje su utrošene milijarde, a koji nikada nisu zaživeli i gde je u startu 40% novca otišlo u džepove tajkuna. Biće sada dosta tekstova i svedočenja iz prve ruke. Dosta toga je dokumentovano u SIFAR izveštajima, ali to zahteva analizu. A pitanje je i koliko će se javnost interesovati za to.

 

Razumem sta hoces da kazes i moguce je da su u kontaktima s ovim likom ti ljudi vrteli pricu koju je on cuo, pa bila stvarna i prilagodjena za njegove usi. Ali da bilo gde u svetu (posebno arapskom) gledaju masovno na amerikance kao na nekakav uzor demokratije, u to najdublje sumnjam.

  • +1 1
Link to comment

Biće veoma interesantno kad zadnji Jenkiji napuste Avganistan.

Kako ja kapiram geopolitiku: ISIS/ISIL su najureni iz Sirije (što dalje od Izraela), ali pod prozor Kinezima, u komšiluku ruskih kolonija, a sa leđa Irana. Neka nova ISxx odma u najavi. 

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Indy said:

Usporite video na 0.75 kome prica prebrzo

Vredi cuti sve, a posebno deo o imperijalnom feminizmu

 

 

 

Odlican je, samo jako tezak za pracenje. I taj deo o imperijalnom feminizmu je kontroverzan, ali meni deluje da pogadja sustinu. Vidis ove novinarke gore u njihovom klimatizovanom saloncu koji kao da je negde iz centra Stockholma i s druge strane sve ostale srednjovekovne uzase zena u avganistanskoj provinciji koje gledamo ovih dana, a koji nisu iz perioda prethodne talibanske vlasti, vec iz poslednjih 20 godina. Tu ovaj pogadja metu - da je intervencija prosecnoj Fatimi vise otezala nego sto je pomogla, te da promena tamo mora da dodje iznutra, i da nije zadatak (a ja bih dodao - ni pravo) americke ili britanske vojske da sprovode tu agendu. Ai da jeste - za svo ovo vreme za ogromnu vecinu zena u Avganistanu nisu nista uradili.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, chandra said:

Tu ovaj pogadja metu - da je intervencija prosecnoj Fatimi vise otezala nego sto je pomogla, te da promena tamo mora da dodje iznutra, i da nije zadatak (a ja bih dodao - ni pravo) americke ili britanske vojske da sprovode tu agendu. Ai da jeste - za svo ovo vreme za ogromnu vecinu zena u Avganistanu nisu nista uradili.


Pa sad zgodno je akademski diskutovati kad nisi zena. Namera je negde OK.

I u teskom siromastvu se moze biti ravnopraviji, kao sto se i u velikom bogatstvu moze biti neravnopravan (hint ka evangelistima kao americkoj verziji talibanstine).

 

Ono ispada da je bolje da nisu ni znale kako moze da se zivi da ne bi dozivele ovu tragediju. 
 

A nesto se mislim SAD i UK su bas onako «feministicka» drustva i kulture, ali kad bi se zezali. 

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment

Da, o toj borbi je i nedavno preminuli hirurg Gino Strada iz ONG Emergency govorio. Nije problem u ženskim burkama već u tradicionalnom društvu koje nije do te mere razvijeno da bi te burke same spale. Naravno da je povratak Talibana korak unazad ali šta sad? Bombardovati Saudijce? 5 miliona izbeglica tokom 20 godina okupacije su dovoljni pokazatelj da se mnogo radilo ali na pogrešnim osnovama u pogrešnom pravcu.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Pa sta i kad ta burka spadne. Nije feminizam «zapadna» garderoba i sminka.

 

Aman lik im je usred UK nema 15 dana, pobio pusketinom sestoro ljudi ukljucujuci i trogodisnje dete i svoju majku jer se antifeminizmom napaja na webu. Feminizam mu je «kriv» sto on nema koga da ****.
Sta ima na tu temu da kaze?

 

Idol strebera JP lupetao do skora o prisilnoj monogamiji. U Kanadi skoro bilo 30 godina od kad je lik na Politehnici u Montrealu likvidirao studentkinje tehnike.

 

U cemu je razlika, u outfitu. Ja nekad mislim da ni najdobronamernija osoba nema ideju sa cime na dnevnoj bazi prosecno «zapadno» zensko mora da se mlati.

 

Namera im je bila OK, implementacija ocajna jer je cilj bio izvlacenje para od poreskih obveznika za svoj dzep, a ovo sminka da se proda.

Edited by Moonwalker
  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
17 minutes ago, Moonwalker said:


Pa sad zgodno je akademski diskutovati kad nisi zena. Namera je negde OK.

I u teskom siromastvu se moze biti ravnopraviji, kao sto se i u velikom bogatstvu moze biti neravnopravan (hint ka evangelistima kao americkoj verziji talibanstine).

 

Ono ispada da je bolje da nisu ni znale kako moze da se zivi da ne bi dozivele ovu tragediju. 
 

A nesto se mislim SAD i UK su bas onako «feministicka» drustva i kulture, ali kad bi se zezali. 

 

Meni se cini da namere, zapravo, nije bilo. Nekakve osvojene slobode tokom americke okupacije bile su pre kolateralna korist nego bilo cija proklamovana namera.

 

Najvece zrtve su one koje su imale neke koristi od programa pomoci u provinciji o kojima je Bojan pisao. Ili u onim dokumentarcima koje sam kacio, lekar u nekoj vukojebini govori o tome kako ce s dolaskom talibana prestati i to malo pomoci sto dobijaju od UN, a time ce i broj dece koja umiru od neuhranjenosti porasti.

 

18 minutes ago, mlatko said:

Da, o toj borbi je i nedavno preminuli hirurg Gino Strada iz ONG Emergency govorio. Nije problem u ženskim burkama već u tradicionalnom društvu koje nije do te mere razvijeno da bi te burke same spale. Naravno da je povratak Talibana korak unazad ali šta sad? Bombardovati Saudijce? 5 miliona izbeglica tokom 20 godina okupacije su dovoljni pokazatelj da se mnogo radilo ali na pogrešnim osnovama u pogrešnom pravcu.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Hvala ti za ovo! I upravo tu amerikanci niti su pokusali nesto da urade, niti su uradili, a pocinili su stetu gurajuci najtradicionalnije delove drustva (koji u broju glava u Avg predstavljaju ogromnu vecinu) u jos dublji konzervativizam.

 

(Dok pisem ovo sedim u Emergency majici.)

Link to comment
×
×
  • Create New...