Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

Oni su već nekoliko godina u strahu i pod ogromnim pritiscima i poslednji put kad sam imala prilike da ih slušam, podrška ostatka zemlje je bila ono što traže. Samo da se stoji uz njih. 

 

I uzmite u obzir da je jedna od strategija takvih korporacija potpirivanje pesimizma i "komšija je prodao, šta ćeš ti sam"* i psihološke igre i suptilni pritisci i oni to znaju i super  su se držali. 

 

*mi smo veliki i ko zna ko stoji iza toga, ne budi glup, ti mali i govno i sve ostalo iz arsenala

Edited by Taihoskopija
  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

@Nikodije

 

Zato što većinska Srbija nema blagog pojma šta se dešava u selu Krivelj, da je ivica površinskog kop sa došla do samog sela i da se kuće urušavaju. U takvoj situaciji seljaci prihvataju šta im se ponudi, da bi izvukli bar nešto iz svega. O voćnjacima, ekonomskim zgradama, njivama i baštama tek se ne dogovori.

 

Sledeće za iseljenje je selo Oštrelj, tu se planira odlaganje jalovine iz Čuke Pekaru.

 

i za površinski kop kod Kostolca je davno najavljeno da će se širiti i da neka sela će biti iseljena. ne mogu da se setim da li baš Drmno ili na drugu stranu ka Kličevcu. svakako je pitanje pod kojim uslovima za meštane.

Link to comment

Ko kaze da se beogradski profesori ne interesuju za projekat Jadar :fantom:


 

Quote

 

Rio Tinto:

 

"Sarađujemo sa preko 100 stručnjaka u Srbiji, uključujući 40 profesora Univerziteta u Beogradu, kako bismo utvrdili potencijalne uticaje projekta na životnu sredinu, kao i kojim merama je moguće da te uticaje kontrolišemo i ublažimo", navodi se na sajtu Rio Tinta u Srbiji.

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Friend said:

Ko kaze da se beogradski profesori ne interesuju za projekat Jadar :fantom:


 

 

Vucic se vise uzda u old school metode drzalje za sekiru i cekicem u glavu,inace bi da je Tadic sada  na celu,dobar deo od tih 40 profesora sedeo po svim programima i objasnjavao kako kopanje Litijuma u stvari doprinosi Ekologiji a ne obrnuto.Rio Tinto je naucio lekcije,cvrsta uveravanja,milijards dollars,otvara se WV fabrika automobila u Cacku ili Bajinoj Basti ili tako Jagodini zasto da ne?Svaki Srbin ce da tera auto na struju,saljivo se peva Tomislav Colovic i tako.

Link to comment
2 minutes ago, askeladden said:

Vucic se vise uzda u old school metode drzalje za sekiru i cekicem u glavu,inace bi da je Tadic sada  na celu,dobar deo od tih 40 profesora sedeo po svim programima i objasnjavao kako kopanje Litijuma u stvari doprinosi Ekologiji a ne obrnuto.Rio Tinto je naucio lekcije,cvrsta uveravanja,milijards dollars,otvara se WV fabrika automobila u Cacku ili Bajinoj Basti ili tako Jagodini zasto da ne?Svaki Srbin ce da tera auto na struju,saljivo se peva Tomislav Colovic i tako.

Upališ električnu peć da se zagreješ i crknu svi osigurači u kući. Zamisli da trećina Srbije ima električni auto i da svi krenu da ga pune uveče. To bi bio takav kolaps da bi i tri Kolubare bilo malo.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, dragance said:

Upališ električnu peć da se zagreješ i crknu svi osigurači u kući. Zamisli da trećina Srbije ima električni auto i da svi krenu da ga pune uveče. To bi bio takav kolaps da bi i tri Kolubare bilo malo.

Sa onih hiljadu eura u obveznicama da ugradis bolju sklopku A nuklearna elektrana sto neko na Twitteru nazva Regionalna Nestabilnost  tu iza coska,struje koliko volis.Sto se tice Kolubare,prica se da je lignita sve manje.Ove godine nisu prodavali ugalj radnicima.Nema.

Edited by askeladden
Link to comment

ne znam koliko je svrsishodno spočitati da je RT britanska ili čija već "zapadna" kompanija. i da "zapad" 'oće nas da truje zarad nihovog zdravlja. onako uzgred. tek da malo uđe u uvo.

 

a što jes jes istina je.

Link to comment
5 minutes ago, djordje geprat said:

ne znam koliko je svrsishodno spočitati da je RT britanska ili čija već "zapadna" kompanija. i da "zapad" 'oće nas da truje zarad nihovog zdravlja. onako uzgred. tek da malo uđe u uvo.

 

a što jes jes istina je.

Najveći deonicar RT je iz Kine...

 

Kod multinacionalki ovog tipa istok/zapad su nebitne i prevazidjene kategorije... 

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Nikodije said:

 

pa da, eto i ja slabo znam sta se tamo desava. toliko je mucno sve to oko bora i toliko dugo traje da vise i ne zelim da pratim. znaci rasturanje ide svojim tokom, siri se, i sada svako ko se nadje na putu razvoju i napretku uzima koliko moze, verovatno neku sicu. to je ta eksproprijacija koja nas ceka i u jadru verovatno.

 

U vezi bolda mislim da niko ne postavlja, a trebalo bi, dva veoma bitna pitanja: kom i čijem razvoju i napretku, za ime sveta?

 

Da čovečanstvo mora da rudari, to znamo. Ali da bi to rudarenje značilo neki razvoj, ruda mora da bude naša. Drugim rečima, mi da je prodajemo na tržištu i ubiramo profit od nje, pa se od tog profita razvijamo.

 

Rudne koncesije su čist kolonijalizam. Mi svojim rudama, svojom zemljom na kojoj stojimo, razvijamo neke druge zemlje i korporacije. Oni to bukvalno odnose iz Srbije za kikiriki poznatiji kao rudna rentazm. Ovo u Boru mi je poseban mindfuck, Dok se sve iole ozbiljne zemlje upinju da nekako povećaju svoje zlatne rezerve jer se (opravdano) pribojavaju velikog svetskog pičvajza, mi najveću zlatnu žilu u ovom delu Evrope bukvalno dajemo stranoj zemlji da je odnese. Razvoj???

 

Meni je neverovatno da niko ne postavlja jedno sasvim praktično pitanje: ajde neka bude da su litijum i zlato razvojne šanse. U tom slučaju, zašto ih jbt ne vadi državna kompanija i ta vrednost ostaje u Srbiji? Ako su problem tehnologije i know-how, lepo pustiš Rio Tinto, Ziđin ili koju već bandu da uđu sa 20% u tu državnu kompaniju i donesu to što fali. To se valjda tako radi ako si iole normalan. Nešto slično smo i radili u vreme SFRJ, a sada veslamo pravo u XIX vek da postanemo Evropi otprilike ono što je Bosna postala Austrougarskoj na dan aneksije (kolonija za dovlačenje šume i rude).

 

Javnost nam je toliko ubijena u pojam, da ne može da prepozna bilo koju opciju koja je bolja od kolonijalne koncesije. Sreća pa još uvek imaju žicu da im prekipi, i dobro je da ovi neće dobiti svoj mrtvi litijum bez borbe, ali bojim se da se ovde radi o nekim stvarima koje su daleko veće od Srbije i da ova đubrad imaju razrađene šeme koje ni mnogo zdravija društva ne mogu da osujete.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Redoran said:

 

 

 

Meni je neverovatno da niko ne postavlja jedno sasvim praktično pitanje: ajde neka bude da su litijum i zlato razvojne šanse. U tom slučaju, zašto ih jbt ne vadi državna kompanija i ta vrednost ostaje u Srbiji? Ako su problem tehnologije i know-how, lepo pustiš Rio Tinto, Ziđin ili koju već bandu da uđu sa 20% u tu državnu kompaniju i donesu to što fali. To se valjda tako radi ako si iole normalan. Nešto slično smo i radili u vreme SFRJ, a sada veslamo pravo u XIX vek da postanemo Evropi otprilike ono što je Bosna postala Austrougarskoj na dan aneksije (kolonija za dovlačenje šume i rude).

 

 

 

 

Ovde je osnovni problem što nikome nije stalo do javnog interesa... Samo svog ličnog...

 

Čeda je postavio jako dobro pitanje... Zamislimo da je ugovor već potpisan, a mi ne znamo... Ako dokažemo korupciju prilikom sklapanja posla, da li je taj ugovor ništavan? Da li bi međunarodna arbitraža priznala odluku našeg suda? Na šta bi to ličilo?

 

Možda @Ayatollah može da kaže?

 

Jer, da se ne lažemo, korupcije je bilo...  

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ayatollah će bolje znati ali mislim da nema šanse. Nisu džabe za takve stvari nadležni sudovi u Švajcarskoj ili Švedskoj.

 

Jako teško bi bilo dokazati korupciju. Potpisivanje predugovora u tajnosti samo po sebi nije korupcija, možda krši neki zakon ali za korupciju moraš da dokažeš da je neko uzeo pare od Rio Tinta a to ćemo dokazati... nikad. Njihove provizije su u isplaćene u nekim poreskim rajevima i to od strane nekih entiteta koji formalno-pravno nemaju nikakve veze sa Rio Tintom, i onda nezavisnitm sud u Ženevi konstatuje da je Rio Tinto oštećen za desetak milijardi dolara i mi im dođemo toliko (ajde da se nađemo na 6-7 milijardi, učiniće nam), a ako je neko na lokalu prekršio neki zakon, naše sudstvo je slobodno da ga goni.

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

Meni je neverovatno da niko ne postavlja jedno sasvim praktično pitanje: ajde neka bude da su litijum i zlato razvojne šanse. U tom slučaju, zašto ih jbt ne vadi državna kompanija i ta vrednost ostaje u Srbiji? Ako su problem tehnologije i know-how, lepo pustiš Rio Tinto, Ziđin ili koju već bandu da uđu sa 20% u tu državnu kompaniju i donesu to što fali. To se valjda tako radi ako si iole normalan. Nešto slično smo i radili u vreme SFRJ, a sada veslamo pravo u XIX vek da postanemo Evropi otprilike ono što je Bosna postala Austrougarskoj na dan aneksije (kolonija za dovlačenje šume i rude).

 

 

Zato što i Zijin i Rio Tinto i ostali to neće, jer vrlo dobro znaju sa kim imaju posla - sa slabom, ekonomski beznačajnom, politički nestabilnom, tehnološki zaostalom državom kojoj nedostaju stručnjaci svih profila (mislim na prave stručnjake), koja je sama nesposobna da uradi to što hoće i koju vode pohlepni likovi sa dna kace kojima je sve na trgovinu i koje ti likovi iz korporacija čitaju kao otvorenu knjigu. Zbog čega bi bilo ko od njih dao know-how, tehnologiju i pare, da bi dobio 20% ili 49% u nekoj JV firmi kojoj bi u Nadzornom odboru sedele raznorazne Danice Drašković, Bakareci, Grčići, Bajatovići i ostali, i gde bi pola profita (ili i više) uzimala država, kada može ceo kolač da uzme i sam, i plati 7% (ili i manje, zavisi šta se rudari) rudne rente, plus još nešto malo ispod žita kome treba, bez da gleda napred navedene njuške. Nije da je tuča među multinacionalkama ko će da sarađuje sa Srbijom, čak je upravo obrnuto - Srbija mora da zgrabi šta joj se ponudi, jer drugi možda neće doći, a onda je pozicija za pregovore užasno slaba, plus te zastupaju nekompetentni pregovarači koji razmišljaju samo o svom privatnom interesu. U takvoj konstalaciji, korporacije mogu da izburgijaju šta god žele - drugim rečima my way or the highway.

 

Dodatno tu postoji i kontekst toga da Rio Tinto / Zijin sve što proizvedu plasiraju van Srbije, njima srpska država ne treba ama baš ni za šta, osim da im ne pravi probleme u biznisu. Drugačija je stvar kod NIS-a npr., gde je sa kompanijom išlo i tržište i neka vrsta kvazimonopola na tržištu naftnih derivata, i gde se revenue pretežno ostvaruje na domaćem tržištu - tu ti država može biti i te kako značajna kategorija, pa i ima neku pregovaračku težinu. Kod rudarenja skoro da nema nikakvu.

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

 

 

Ovde je osnovni problem što nikome nije stalo do javnog interesa... Samo svog ličnog...

 

Čeda je postavio jako dobro pitanje... Zamislimo da je ugovor već potpisan, a mi ne znamo... Ako dokažemo korupciju prilikom sklapanja posla, da li je taj ugovor ništavan? Da li bi međunarodna arbitraža priznala odluku našeg suda? Na šta bi to ličilo?

 

Možda @Ayatollah može da kaže?

 

Jer, da se ne lažemo, korupcije je bilo...  

 

1 hour ago, Redoran said:

Ayatollah će bolje znati ali mislim da nema šanse. Nisu džabe za takve stvari nadležni sudovi u Švajcarskoj ili Švedskoj.

 

Jako teško bi bilo dokazati korupciju. Potpisivanje predugovora u tajnosti samo po sebi nije korupcija, možda krši neki zakon ali za korupciju moraš da dokažeš da je neko uzeo pare od Rio Tinta a to ćemo dokazati... nikad. Njihove provizije su u isplaćene u nekim poreskim rajevima i to od strane nekih entiteta koji formalno-pravno nemaju nikakve veze sa Rio Tintom, i onda nezavisnitm sud u Ženevi konstatuje da je Rio Tinto oštećen za desetak milijardi dolara i mi im dođemo toliko (ajde da se nađemo na 6-7 milijardi, učiniće nam), a ako je neko na lokalu prekršio neki zakon, naše sudstvo je slobodno da ga goni.

 

Ugovor koji bi bio zaključen usled korupcije koju jedna strana daje drugoj je apsolutno ništav ugovor, jer bi bio zaključen u suprotnosti sa prinudnim propisima, tj. kao posledica vršenja krivičnog dela. To je azbuka prava, koja je suštinski ista u svim zemljama na svetu (možda se razlikuju nazivi i teorijske definicije instituta, ne sumnjam da npr. Anglosaksonci imaju neke svoje egzotike), i to znaju svi pravnici bez izuzetka (osim možda najboljeg studenta u istoriji PF u Beogradu).  Sa te strane, nema nekih značajnijih problema, i svaki strani sud i međunarodna arbitraža bi tu činjenicu smatrali ključnom kod donošenja odluke o validnosti ugovora, bez obzira na to što bi je doneo sud u Srbiji (da pretpostavimo da je u pitanju profesionalna presuda doneta u fer postupku, a ne rezultat nekog političkog progona, iznuđivanja iskaza i slično, jer je broj varijanti onda skoro neograničen).

 

Jedini problem tu je to što se to dokazuje isključivo pravnosnažnom krivičnom presudom, a to je dokaz koji postoji nikad ili skoro nikad. Kod dokazivanja korupcije u principu postoje strahoviti problemi, obzirom da je po pravilu to victimless crime u čijoj istrazi retko ko sarađuje (naročito na ovom nivou), pa se onda istraga svede uglavnom na materijalne dokaze koje trebaju da prikupe neki istražitelji ili ako imaš mnogo sreće da ti se javi neki whistleblower. Dodatno, u ovoj situaciji bi se javili i brojni jurisdikcionalni i ostali problemi - zamisli npr. da je korupcija isplaćena u BTC ili ETH, ili da je sa računa zavisnog društva nekog trasta u Džersiju plaćena na račun neke firme na Maršalskim ostrvima čiji se UBO-ovi ne znaju, odakle je taj iznos rascepkan na 50 različitih računa po celom svetu i onda opran kroz nekretnine i ostale assete - ko bi tu sudio za korupciju i ko bi vodio tu istragu? Jedino što tu može da se realno uradi je da se prijavi korupcija DOJ-u/SEC-u po FCPA-ju (DOJ - Department of Justice; SEC - Securities Commission; FCPA - Foreign Corrupt Practices Act), pa da se nadaš da će Amerima to biti dovoljno zanimljivo da pročačkaju, a to se dešava retko, pri čemu su i oni utanjili u poslednjih 4-5 godina sa tim stvarima. Stoga, u principu je mrka kapa.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...