Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

Istraživačka stanica Petnica po sebi je kult, a u okviru njega postojao je kult jedne ličnosti. Zapuštenog, neurednog, pijanog, navodnog genija nauke i života kog su svi znali i čije su čudne sklonosti bile poznate.
To je greška. Nije to kult jednog.







... Shiit has hit the fan

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
10 minutes ago, Rowanoke said:

О АУТОРУ

Проф. др Иван Дојчиновић је продекан Физичког факултета и председник Друштва физичара Србије.

У буџету Србије за ову годину, и то у време када се смањују плате запосленима у просвети због штедње, за НВО ИС Петница предвиђено је 30 милиона динара. И ставке из буџета попут „дотације невладиним организацијама”, „рад са талентованим и даровитим ученицима” и слично, као и разни пројекти, такође ће највећим делом бити усмерене на њен рачун.

Тако ће износ уплаћен Петници вероватно достићи 100 милиона динара из буџета, што значи да ће је свако од 100.000 просветара ове године финансирати са по 1.000 динара. На званичном сајту ИС Петница пише да је министар Срђан Вербић члан њеног Управног одбора, што је класичан сукоб интереса, недопустив у развијеним и модерним државама.

Србија је у време министра Божидара Ђелића узела од Европске инвестиционе банке (ЕИБ) кредит од 300 милиона евра, и од тог износа 10 милиона евра је уложено у изградњу хотела, ресторана и нових лабораторија са најсавременијом опремом у ИС Петница. Kредит од 10 милиона евра, са каматом, отплаћиваће сви грађани Србије, а објекте и опрему користиће приватна лица из ове НВО. Поврх свега, из ИС Петница најављују да ће се надаље бавити и хотелијерством и туризмом, што указује на грубу злоупотребу државног новца.

И не само то, ИС Петница је увела партиципацију, тако да за седмодневни курс ученици плаћају око 15.000 динара. То је довело до дискриминације деце из сиромашнијих крајева. Деце с југа и истока Србије, из Рашке области и са Косова и Метохије готово да нема, чиме им је ускраћено да се усавршавају са осталим вршњацима!

Поједини координатори семинара у Петници никад нису завршили, а често нису ни уписали одговарајуће факултете. Лажно се представљају као „математичари” или „физичари”, само на основу симпатија према тим наукама. Најбољи пример (али не и једини) јесте Немања Ђорђевић, несвршени студент математике. Некада је био координатор за математику, а сада је шеф кабинета Срђана Вербића, што му је први стални посао у животу. И сам Вигор Мајић је био, иако без факултетске дипломе, помоћник министра Гаше Кнежевића!

Да су „петничани” често некомпетентни за посао којим желе да се баве, најбољи пример је Срђан Вербић, некадашњи координатор за физику. Без дана рада у школи или на факултету или бављења озбиљном науком, постао је министар просвете и науке. У истом духу је постављење Милована Шувакова, некадашњег координатора у ИС Петници на програму математике, за помоћника министра за високо образовање, иако никада није радио на факултету.

„Петничани” највише беже је од вреновања њиховог рада, за разлику од других установа које се баве талентованом децом. Ученици Математичке гимназије на факултете долазе добро припремљени. Стручна друштава организују многобројна такмичења, па наши олимпијци, посебно у математици и физици, освајају медаље на међународним такмичењима.

Не постоји ниједан податак који показује колики је удео ИС Петнице у обуци талентоване деце. Пребројавање оне која су похађала курсеве није релевантно, а ни наглашавање да су успешна. Јесу, јер су најбоља. Али то није доказ успешности ове НВО. Поставља се и питање смисла да ИС Петница има бољу опрему од природно-математичких факултета у Србији. Опрема у студентским лабораторијама је стара и добрим делом дотрајала. Али је зато у ИС Петница опрема модерна и софистицирана, и далеко изнад знања и могућности средњошколаца.

У Србији нико нема монопол на рад са талентованом децом, зато капацитети ИС Петница морају да буду свима на располагањ

 

Jel Dojcinovic onaj snsovac sto je ozenio studentkinju? Izvinjavam se ako sam pomesao

Link to comment
14 minutes ago, Rowanoke said:

Проф. др Иван Дојчиновић је продекан Физичког факултета

Uh, ovo me malo podseti na Lecica.

Dok je bio prodekan za nastavu - zabavljao se sa studentkinjom prve ili druge godine... Isao sa njom na primatijadu i tako to. Kulale su price i da joj sredjuje ocene i tako to, mada za ove spekulacije, kao ni da li je bilo primoravanja i sl nemam dokaze...

Link to comment
9 minutes ago, chandra said:

 

Jel Dojcinovic onaj snsovac sto je ozenio studentkinju? Izvinjavam se ako sam pomesao

Uh, sasvim moguce, nisam kasnije pratio, pa nisam znao da je ozenio, al znam da je bila afera kad se smuvao sa studentkinjom...

Link to comment
41 minutes ago, chandra said:

 

Jel Dojcinovic onaj snsovac sto je ozenio studentkinju? Izvinjavam se ako sam pomesao

 

Neki fizičar Dojčinović je bio u Dverima. 

 

E: ovaj 

 

 

Beta-z2saopph1t.575x350.jpg

Edited by Taihoskopija
Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

У буџету Србије за ову годину, и то у време када се смањују плате запосленима у просвети због штедње, за НВО ИС Петница предвиђено је 30 милиона динара. И ставке из буџета попут „дотације невладиним организацијама”, „рад са талентованим и даровитим ученицима” и слично, као и разни пројекти, такође ће највећим делом бити усмерене на њен рачун.

...

...

 

Kakav odvratan pamflet

  • +1 1
Link to comment
On 24.6.2021. at 20:24, napadaj said:

U Petnici je nezdrava kompetitivnost.

 

Kad sam se pojavio u letnjoj školi dok sam išao u osnovnu, tip na prijemu je mojoj kevi rekao "A to je taj __________ _______________!", keva se zgranula. Ispstavilo se da su roditelji dve moje školske drugarice koje su takođe konkurisale, ali bile odbijene, danima i nedeljama zvali Petnicu i tražili da poziv upućen meni bude povučen ili da i njihove ćerke budu naknadno pozvane. Sumanuta je ambicija roditelja petničara, odnosno potencijalnih petničara, a ponekad i same dece.

 

Petnica svakako jeste odlična i ja poznajem ljude kojima je mnogo značila u karijeri.

 

To je više do tih konkretnih roditelja, nije to baš bila odlika Petnice, kako mi reče neko kome je mnogo značila u karijeri.

Link to comment
3 hours ago, Spooky said:

Uh, sasvim moguce, nisam kasnije pratio, pa nisam znao da je ozenio, al znam da je bila afera kad se smuvao sa studentkinjom...

 

Jeste, to je taj. Secam se da je neki politicki mracnjak. I to sa studentkinjom sam i ja cuo s vise strana. Nisam bio siguran dal sam ime zapamtio dobro.

 

U ovom tekstu o Petnici ima sasvim legitimnih poenti (kvalifikacije kadra, privatna skola-drzavne pare, Verbicev sukob interesa), ali nacin na koji je napisan je, pa eto... ono sto ocekujes od takvog lika...

Link to comment
On 24.6.2021. at 19:22, Taihoskopija said:

Treba uzimati kontekst i vreme u obzir, istina, jer sad nastupa  vreme u kom rastu neke nove devojčice koje više neće da ćute. 

Pa to je kljuòno.

Kao što je ključno da im bude jasno i da je u oblasti polne slobode dozvoljeno samo ono u pogledu čega nema nikavu zadršku, sumnju i nesigurnost. Natprosečnoj osobi će se uključiti rezervni, intuitivni mehanizmi, koji alarmiraju da beži iz takve situacije.

 

Slamanje volje, kao i u školi glume, odigrava se zloupotrebom autoriteta- ja sam pametan a vi ste glupi, i ja znam šta je super. A da biste i vi znali morate biti u inner krugu.

 Odlično se sećam da kada sam 1987. godine bila u Petnici kao učenik osnovne škole, po dolasku su nam postavili takva pitanja koja nikad niko nije čuo (a posle sam shvatila da su to bili pojmovi koji se koriste na višim godinama na matematičkom  fakultetu) pa nam je bilo jako neprijatno, a pored toga oni su se sve vreme pred novopridošlima oslovljavali  nadimcima. Sve vreme sam se pitala - šta ću ja ovde ? I boravak mi nije pomogao ni u čemu. Ne sećam se ničega bitnog, sem da sam želela da se što pre vratim kući.

Edited by halloween
  • +1 8
Link to comment
10 hours ago, Rowanoke said:

 

 

Ovaj Cukanovic ne daje mira coveku da bilo sta kaze. Kako ga AV trpi u krevetu?

 

Clan upravnog odbora kao nista nije znao, nije cuo, ne zna o cemu se radi, ovo je svinjarija vecina nas nije znalo

 

Starovic je namazan svim bojama, jok on posle 30+ godina petnicarenja nema pojma niocemu i iscudjava se tu ko neka mlada. Ajde bre. Mada, pogresnog su brata pozvali, bilo bi zanimljivo cuti koje su kvalifikacije te da postanes rukovodilac lingvistike, iako verujem da bi i pogresni Starovic mogao da kaze stosta na tu temu...

 

bajdvej, aj sto je kurir objavio fotku, Vuceline Novosti ne samo da su objavile identitet, umalo i krvnu grupu nismo doznali...

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, chandra said:

 

Jeste, to je taj. Secam se da je neki politicki mracnjak. I to sa studentkinjom sam i ja cuo s vise strana. Nisam bio siguran dal sam ime zapamtio dobro.

 

U ovom tekstu o Petnici ima sasvim legitimnih poenti (kvalifikacije kadra, privatna skola-drzavne pare, Verbicev sukob interesa), ali nacin na koji je napisan je, pa eto... ono sto ocekujes od takvog lika...

Ma ovaj tekst je unutrašnje prepucavanje frakcije tradicionalista kojoj Dojcinovic pripada i liberalne frakcije. Uostalom i ovaj tekst je recikliran iz 2015.

https://www.politika.rs/sr/clanak/324264/cija-je-petnica

 

 

Ne možete verovati kakve su smicalice jedni drugima radili. Mislim da je bilo i sabotiranja  opreme i eksperimenata/projekata. Znam da nam je jednim riknuo server na institutu za fiziku na kome smo čuvali neke stvari i glasine su bile da je sabotiran.

 

A nema ništa loše sa partnerstvom neprofitnih ustanova i države. Najveći svetski univerziteta i research centri su neprofitne privatne ustanove koje dobijaju značajne pare od države.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

Ima li ovde ikoga, osim mene, a da nije bio u Petnici???? :cry:

 

eeeeh ta divna vremena kada idem u školu a mašinci u svojoj radionici pjevaju naslovnu pjesmu iz "Jelenka" a ritam udaraju turpijama za metal.

 

izvini zezancija.

 

 

što se tiče petnice, uklanjanje iz obrazovnog sistema svih nastavnika i članova uprave koji su znali a nisu ništa preduzeli je nešto što se mora uraditi. u svim ostalim varijantama institucija je duboko kompromitovana. da ne pominjem napasnike.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, nautilus said:

eeeeh ta divna vremena kada idem u školu a mašinci u svojoj radionici pjevaju naslovnu pjesmu iz "Jelenka" a ritam udaraju turpijama za metal.

 

izvini zezancija.

Nisam bas siguran da razumem zezanciju, al' dobrotm, sto ja moram sve da razumem...

 

Inace, kada si vec pomenuo masince, sa sve tim vasimtm Petnicama i visokim naukama za odlikase, da te obavestim da su u Srbiji srednje tehnicke skole davno mrtve u svakom pogledu, ukljucujuci i neke skoro kultne, vrednovane svojevremeno kao Matematicka gimnazija - beogradski Drapsin na primer.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...