Jump to content
IGNORED

Da li naši ljubimci sanjaju?


Mocking Bird

Recommended Posts

85cw67t.jpgPedja D Cat u blaženom snu :wub: Da li naši ljubimci sanjaju? I šta? Negde sam pročitala da psi sasvim sigurno sanjaju, ali za mačke zaista ne znam. Moji rođaci u stanu su imali ogromnog rotiku Reksa, koji bi, dok bih provodila raspuste kod njih, znao da se promeškolji u snu, nekad čak glasno i zalaje, a onda kada ga oslovimo otvori oči bunovan i verovatno se pita "šta je ovima sad?"Za mačke nikad nisam čula tu tezu, a prosto ne želim da verujem da ne sanjaju.
Link to comment

psi sanjaju 100% :)Idifix spava u krevetu pored nas, ako je preko dana bio sa drugim psima, igrao se skoro je sigurno da ce tokom noci d alaje, da se prevrce dok spava i da "trci" u snu ponekad laje toliko glasno da nas probudi (budan ne laje, vrlo vrlo retko...)

Link to comment

macke svakako imaju REM fazu. sta se tada dogadja u glavicama, ne znam :)edit: trivia: veci deo saznanja o neuralnim dogadjanjima u snu kod coveka poticu od istrazivanja na mackama.

Edited by betty
Link to comment
trivia: veci deo saznanja o neuralnim dogadjanjima u snu kod coveka poticu od istrazivanja na mackama.
ovo mi je super zanimljivo, vec neko vreme provaljujem kako razlicito spavaju macke i psi.macak, pored toga sto spava bar 20 sati dnevno, skoro da se ne pomera, to jest mislim da nisam primetila da se mrda, sem ako nije okretanje sa ledja na stranu i to.dok nekad pas sima, cesto nisam mogla da zaspim od njegovog hrkanja, rezanja, lajanja -- isto ko i modestin, u budnom stanju zalaje samo ako mora, ali zato u snu, ne zatvara usta -- stalno se trzao, trcao, narocito ako je vreme pre spavanja bilo ispunjeno nekim avanturama.najzabavnije je bilo jednog davnog leta na visu kad je hrkanjem probudio pola kampa i svi su bili u fazonu da sam ili privela nekog zalutalog barbu (to su bili dobronamerni) ili me optuzivali da ja hrcem :D
Link to comment

Moj mačak dok spava zna da se promeškolji u snu i šapicama utiskuje u jorgan, ćebe ili moju trenerku. To me podseća na period kada je bio baš, baš mali. Dok su sisali znali su da prave takve pokrete na mama-mački. Kažu da oni tako ostavljaju svoj miris.Inače, kad zaspi, uglavnom se ne pokreće, osim takođe okretanja sa jedne na drugu stranu i protezanja šapica do unedogled.Pasija mu je u poslednje vreme ne samo da spava na jorganu, već i da se uvuče skroz ispod.. Prosto me strah da se ne uguši.Mnogo mi jeslatko ovo za kuce, što vozaju bicikl u snu, trče i laju.. :wub:

Link to comment
Moj mačak dok spava zna da se promeškolji u snu i šapicama utiskuje u jorgan, ćebe ili moju trenerku. To me podseća na period kada je bio baš, baš mali. Dok su sisali znali su da prave takve pokrete na mama-mački. Kažu da oni tako ostavljaju svoj miris.Inače, kad zaspi, uglavnom se ne pokreće, osim takođe okretanja sa jedne na drugu stranu i protezanja šapica do unedogled.Pasija mu je u poslednje vreme ne samo da spava na jorganu, već i da se uvuče skroz ispod.. Prosto me strah da se ne uguši.Mnogo mi jeslatko ovo za kuce, što vozaju bicikl u snu, trče i laju.. :wub:
Zanimaće te podatak da čuveni naučnik Dezmond Moris u knjizi "Catwatching" kaže da je taj pokret šapama zaista preostao iz najranijeg doba dojenja, zato što mače tako stimuliše majčine grudi.
Link to comment
Zanimaće te podatak da čuveni naučnik Dezmond Moris u knjizi "Catwatching" kaže da je taj pokret šapama zaista preostao iz najranijeg doba dojenja, zato što mače tako stimuliše majčine grudi.
Ih, ovo svaki mačkar to zna i bez gospodina Morisa. Posebno kad se baš opuste i kad su zadovoljno predu.Uveren sam, inače, da mace sanjaju. Mačor koji je ranije bio stanovnik u mojoj kući je ponekad dok spava mrmljao, a i kod drugih maca sam viđao da se naglo trznu u snu ili da mrdaju brkovima. Nije baš ekvivalent lajanju, ali je uvek u takvim situacijama komentar moje keve koja čitav život drži mace "gle sanja nešto".
trivia: veci deo saznanja o neuralnim dogadjanjima u snu kod coveka poticu od istrazivanja na mackama.
Da ne znaš možda nešto više o tome?
Link to comment
izvinjavam se ponovno kopiranje iste fotografije, ali ovaj topik vapi za dokazima tipa ovoga:voli da nabije nos i celo u nesto meko dok spava
fotka je predivna.nas Vili je vrlo cesto sanjao. isto kao i ostali - u budnom stanju lajao samo na ptice na drvecu (tj. olajavao) ili na ukucanke kada se svadjaju ili se (prave da se) tuku. u snu lajao, cvileo, "gundjao", trcao. sto se hrkanja tice, pred kraj hrkao gore od svih dvonoznih hrkaca koje znam. tada poceo i da ispusta zvuke nalik predenju dok ga neko gnjavi ili mazi.
Link to comment
psi sanjaju 100% :)Idifix spava u krevetu pored nas, ako je preko dana bio sa drugim psima, igrao se skoro je sigurno da ce tokom noci d alaje, da se prevrce dok spava i da "trci" u snu ponekad laje toliko glasno da nas probudi (budan ne laje, vrlo vrlo retko...)
Moje takođe sanja ko blesavo... Trči, laje, koprca se u snu... Hrkalo samo kad je bilo malo zbog nosića u razvoju...Evo je u svom i u mom krevetu iako zna da će popiti grdnju kad se vratim iz jutarnje posete kupatilu...post-10665-1189153027.gifpost-10665-1189153060.jpgAli kad me pogleda ovakvim pogledom... Tu onda sva ljutnja nestane... :rolleyes:post-10665-1189153134_thumb.jpg
Link to comment

moja macka zna u snu da cvili, uzdise i ispusta slicne glasove koje u budnom stanju ne proizvodi. narocito dok se prevrce sa jedne na drugu stranu ili u pozu na ledja sa svim nogama dignutim, ali i dok je mirna. ne znam da li sanja ili je nesto drugo. u poslednje vreme sam uverena i da spava sa poluotvorenim ocima. drugi mi ne veruju.

Link to comment
Ih, ovo svaki mačkar to zna i bez gospodina Morisa. Posebno kad se baš opuste i kad su zadovoljno predu.Uveren sam, inače, da mace sanjaju. Mačor koji je ranije bio stanovnik u mojoj kući je ponekad dok spava mrmljao, a i kod drugih maca sam viđao da se naglo trznu u snu ili da mrdaju brkovima. Nije baš ekvivalent lajanju, ali je uvek u takvim situacijama komentar moje keve koja čitav život drži mace "gle sanja nešto".
a znaju i malo da mrdaju shapama, kao da trche u snu. to je pojava kod ovih odmetnika, poluulichara. kucne muve, slabo to rade, samo brk ponekad i naravno tapkanje (struchan naziv ovoga sto je gdin Moris dokumentovao u svom radu -_- )a sad jedan link o macama i spavanju ;)edit>izgleda da ne umem da okacim ovo kako treba, pa evo vam full linkhttp://www.youtube.com/watch?v=BtnUAQRJH2Y Edited by pcelica
Link to comment
Da ne znaš možda nešto više o tome?
onako...o raznim momentima u mozgu ukljucenih u smenjivanje ciklusa budnost - sporotalasni san - REM san znam ponesto; o specificnostima macijeg sna bas i ne. a to na koji nacin su macke bile ukljucene u ta istrazivanja nije bas za ovaj pdf :D naime, kljucna stvar je bila presecanje mozdanog stabla na razlicitim nivoima i gledanje sta se dalje dogadja sa ovim ciklusima. puno kvadriplegicnih maca... ali znam da maca koja spava u sfinga-pozi nije jos u REM snu. tek kad legne, verovatno sanja.inace, u REM snu su veoma aktivirane vizuelne zone, tako da je skoro sigurno da i mackama prolaze neke slike kroz glavu dok sanjaju. ono sto je meni zanimljivije je sporotalasni (NREM) san. kod nas, tokom te faze, nemamo osecaj sopstvene prisutnosti niti neke slike, ali razne misli nam se vrzmaju po glavi; prolete zacas i na njihovo mesto dodju neke druge. sta li se tad dogadja kod zivotinja?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...