Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

Moje starije dete "pizdi" zato sto mu je licni portfolio otisao dole za nekih 15% u poslednjih nedelju dve dana.

 

Ja mudro tihujem, i stoicki trpim pad od 20%, u poslednjih mesec dana. To mi je ipak peMzija, pa se tesim da ce otici na gore u naredbih 7-8 godina. :)

 

  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Evo, smiruje se dan. Kako je krenulo, na kraju se nije desilo ništa naročito. Meni je ceo portfolio pao za nešto manje od 2%, što nije mali pad, ali je daleko od neke katastrofe, neke pozicije su mi čak na ivici zelenog. Ova pozicija koju sam imao nameru da prodajem je pala za 0,5%, bila je čak i zelena u jednom trenutku, tako da ću verovatno da pristupim prodaji u narednim danima, jer ne očekujem da će posle ovakvog kraja dana da sutra usledi neka veća panika, možda čak dođe i do manjeg rasta. Jedino mi je ozbiljno nastradao finansijski deo portfolia u ova dva dana, ali njih sam i tako imao nameru da čekam još malo, sad ću samo da produžim čekanje.

Link to comment

Adam Tooze: izvanredan pregled o tome šta se desilo u Japanu i kako se prelilo na ceo svet.

 

1) niske kamate u Japanu dovele do zaduživanja u jenima i spekulativne kupovine na berzi (recimo Nvidia)

2) pozajmljuje se jen i kupuje za dolare što rezultuje slabljenjem jena 

3) japanski izvoznici rastu jer im pogoduje slabiji jen

4) short selleri se klade protiv jena

5) japanska centralna banka diže kamatne stope

6) jen jača

7) japanski izvoznici slabe, kreće egzodus para na japanskoj berzi

8) zaduživanje radi spekulacija postaje neisplativo, spekulanti napuštaju pozicije 

9) short selleri moraju da pokrivaju svoje pozicije jer je jen skočio

10) go to 6, začarani krug, opšta rasprodaja jer se sve radi na crtu 

 

Citat: every stage of this unwind is driven by leverage. It is one thing to lose money on a trade. It is quite another to lose money that you have borrowed. And when that risk becomes more serious, what are triggered is the nightmare of all traders, the margin call i.e. the demand for more security to cover a loss-making trade.

 

Loše vesti, žurka možda još nije gotova.

 

Kolaps za sad koncentrisan u akcijama. Primetio sam i ja da neki mučeni fondovi obveznica koje imam zapravo rastu. Ako se problem proširi na druga tržišta...

 

 

 

 

Moj zaključak je da 99.9999% ljudi (a i to je mnogo) ne zna šta se dešava. Kao analiziraju se firme, prihodi, dobit, a u stvari negde neko otkrio rupu u sistemu i pumpa li pumpa dok cela stvar ne eksplodira. 

Edited by Venom
  • Hvala 3
Link to comment
  • 3 weeks later...

Crypto bros: "Crypto je decentralizovan i bezbedan od totalitarne vlasti."👌

 

Actual crypto: "Crypto platform Binance seized the crypto assets of all Palestinians on Israel’s request."

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

U Crnoj Gori uhapšen neki poljski crypto prevarant

https://www.web3isgoinggreat.com/?id=futurenet-founder-arrested

 

On 28. 8. 2024. at 10:47, Indy said:

Crypto bros: "Crypto je decentralizovan i bezbedan od totalitarne vlasti."👌

 

Actual crypto: "Crypto platform Binance seized the crypto assets of all Palestinians on Israel’s request."

Pa u suštini su u pravu. Isto kao što banka/država mogu da ti uzmu novac sa računa, ali ne mogu keš iz slamarice.

 

Meni je ostalo nešto sitno, možda desetak evra, na Coinbase nalogu, od promene adrese/dokumenata nisam uspeo da povratim pristup nalogu, a mrzi me da se cimam.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pošto najavljuju moguću recesiju kad krene snižavanje kamatnih stopa, ja ću gledati da izađem iz deonica gde sam u plusu, savetujem da razmislite i možda uradite isto, naprosto ako cene padnu, kupite ponovo iste hartije za manje para...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...