Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Ma to sa pomeranjem klase je bio više lakonski odgovor na moje empirijsko pitanje - u nekoj idealnoj situaciji, gde nema dodatnih prihoda i rashoda sem plate. Dakle ja dobijam platu i svaki mesec mi se odmah uzima porez na nju - zar ne bi trebalo da na kraju godine budemo kvit? Koliko sam zaradio, za toliko sam oporezovan i naš odnos je na pozitivnoj nuli. Međutim, ispada da nije i da bi sa StKl. 3 svejedno morao da doplatim u tom slučaju. I onda mi je tip rekao da bi to moglo da se izbegne sa StKl. 4, gde bi mi mesečno uzimali više.

 

 

Elem, pizdim i ja oko poreske otkako je gospoja freiberuflerin, jer je podnošenje toga pain in the ass. Sa druge strane, ako steuerberateri na kombinovanu prijavu (arbeitnehmer + freiberufler) uzimaju po 300-400€, onda mi je to poskupo. Pogotovo nakon ovogodišnjeg iskustva gde je gospođa radila više pa ne samo da treba da plati više poreza, nego treba i za krankenkase da doplati za prethodnu godinu (jer oni uzimaju procentualno). I nisu ispale naivne sume.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

EÜR, a? :D

 

Pa da, to sam i ja mislio, al eto nije. Pitam se sta sam jos sve pogresno shvatio, i koliko sam vremena protracio na to da nesto pogresno shvatim i zakljucio da nesto u tom procesu ne stima.

 

Nama rekose oko 150e samo za prijavu, pa cak i da je dva puta za oboje, opet sam u fazonu da nema sanse da to popunjavam sam. Uglavnom nemamo pojma sta radimo, onda se sve pretvori u beskonacno googlanje, kad udjemo u treci sat onda pocnemo s medjusobnim pickaranjem, a kad dodjemo do pitanja i oblasti poput Riester Rente pocinjem da vidim zvezdice i da se osecam kao biciklista koji je upravo shvatio da vozi vec tri sata i da ima jos 30km uspona do cilja. Mislim da smo prosli put potrosili po ceo dan na kraju, mada iz dva puta.

 

Najgori deo mi je sto znam da moram i onda se pshicki pripremam mesec dana. To se onda pretvori u zaziranje od uopste pocinjanja, odugvlacenje i sve ostalo sve dok vrtic i svi ostali ne pocnu da prete.

Link to comment

Jeste ta cifra ~150€ za steuerberatera, ako se radi o čistom "arbeitnehmer" statusu. Ali čim ulazi i freiberufler priča, onda cena skače na tih 300-400€. To je bar informacija koju sam ja dobio. E sad, pretpostavljam da može i za manje, da nađe čovek "nekog našeg" ko to radi ili možda čak i ne steuerberatera solo, nego da se učlani u neki verein. Oni imaju svoje ljude koji to rade, ti plaćaš godišnju članarinu, koja je obično u visini naknade koju bi trebalo da platiš - ALI možda bude i nešto manja.

 

Uglavnom, ni ja nemam stomak da to uradim u jednom cugu. Sreća pa moj softver ima mogućnost da iz prethodne godine prenese vrednosti u novu godinu, ako su polja istoimena. Pa onda prolazim samo polje po polje i proveravam da li se cifre za tekuću godinu slažu. Ali barem ne moram svaki put da lupam glavu oko svakog polja, za koja - da ne grešim dušu - imaju dosta dobar help i objašnjenja sa konkretnim primerima. Odradim opšte stvari i prijavu mog poreza jedan dan, pa jedan dan preskočim da mi se malo organizam iščisti, pa onda krenem ženin deo da uradim. I na te dane ne sme niko da me dira i prilazi blizu. A kamoli dira sve papire sortirane i razasute po patosu :wacko:

Link to comment

Pod utiskom sam da vecina daje prvo savetovanje za dzabe, tako da se isplati zakazati i raspitati se. U petak mi rekose ovako: redovne stvari za freelancere u toku godine zavise od kolicine posla i prihoda, i to izadje na oko 50-100 mesecno (kvartalni obracun poreza na prihod, PDV-a itsl, prijava itsl.) i na kraju godine oko 150e za godisnju prijavu. Pretpostavio sam da uzimaju duplo onda za dvoje. I naravno kvaka je u tome da za obradu™ podataka za godisnju prijavu hoce oko, drum roll, oko 500e. Dobra stvar je sto su fleksibilni, pa ako hoces mozes da biras sta hoces da oni rade. U principu imaju neke grube procene koliko ce da kosta zavisno od kolicine posla, pa vise kosta ako im doneses vrecu s papirima, nego ako sve sam pripremis. Ili ako si freelancer sa 100 racuna godisnje, umesto sa 10.

Link to comment
  • 1 month later...

Veceras se konacno otvara nova koncertna sala u Hamburgu, Elbphilharmonie. :) Bice prenos na NDR (mozda i na nekim drugim, videh ovo na sajtu NDR Kultur): u 18h krece otvaranje a koncert je u 20h. Bice i razlicitih livestreamova na sajtu NDR, svakako samog koncerta.

 

http://www.ndr.de/kultur/musik/Elbphilharmonie-Der-NDR-uebertraegt-die-Eroeffnung,eroeffnung524.html

 

sendungsbild48206_v-vierspaltig.jpg

 

sendungsbild48220_v-contentgross.jpg

 

>> Galerija slika

 

 

Ja htedoh da slusam Nojbautene tim povodom negde kasnije u januaru ali su se karte naravno rasprodale za nekoliko sekundi

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

 

Ja htedoh da slusam Nojbautene tim povodom negde kasnije u januaru ali su se karte naravno rasprodale za nekoliko sekundi

 

I ja htedoh to isto, ali nista. Odlicna zgrada, pravi landmark.

Link to comment

Veceras se konacno otvara nova koncertna sala u Hamburgu, Elbphilharmonie. :) Bice prenos na NDR (mozda i na nekim drugim, videh ovo na sajtu NDR Kultur): u 18h krece otvaranje a koncert je u 20h. Bice i razlicitih livestreamova na sajtu NDR, svakako samog koncerta.

 

http://www.ndr.de/kultur/musik/Elbphilharmonie-Der-NDR-uebertraegt-die-Eroeffnung,eroeffnung524.html

 

sendungsbild48206_v-vierspaltig.jpg

 

sendungsbild48220_v-contentgross.jpg

 

>> Galerija slika

 

 

Ja htedoh da slusam Nojbautene tim povodom negde kasnije u januaru ali su se karte naravno rasprodale za nekoliko sekundi

 

Ova dvorana mi je neopisivo lepa, vizuelna perverzija. Bilo bi dobro da je i zvuk takav. Inače za preko 800 miliona evra koliko košta trebalo bi da sama komponuje vrhunska dela i naravno da ih izvodi. Ništa ljudi.

Edited by Luther
Link to comment

eroeffnung652_v-vierspaltig.jpg
 
eroeffnung626_v-vierspaltig.jpg
Covek odgovoran za zvuk, Yasuhisa Toyota
 
eroeffnung620_v-vierspaltig.jpg
 
eroeffnung614_v-vierspaltig.jpg
2100 posetilaca (Nojbauteni rasprodali dva koncerta tamo ?!)
 
eroeffnung550_v-vierspaltig.jpg
Svajcarski duo, Herzog & de Meuron
 
eroeffnung668_v-vierspaltig.jpg
 
 
 
Jeste li gledali sinoc? Uhvatih malo koncerta na pocetku i na kraju, a moj momak koji bas i ne mari mnogo za klasiku rece da je "bilo super delova". I da su u nekom momentu rekli da je jedna od pevacica otkazala zbog bolesti pa su nasli nekog na brzinu (ja bih pomislila da se za tako jedan veliki koncert spremaju i rezervni solisti?)

Danas je nastavak, otvara se mala sala u 17:00, i posle krece redovni program, a januar je ispunjen dan za danom.

Ovo je bio program, Betoven ocekivan za kraj:

Eröffnungskonzert: »Zum Raum wird hier die Zeit«

Benjamin Britten
Pan aus: Sechs Metamorphosen nach Ovid op. 49

Henri Dutilleux
Appels, Echos und Prismes aus: Mystère de l'Instant

Emilio de' Cavaliere
Dalle piu alte sfere, aus: La Pellegrina

Bernd Alois Zimmermann
Photoptosis / Prélude für großes Orchester

Jacob Praetorius
Quam pulchra es / Motette für 5 Stimmen und Basso continuo

Rolf Liebermann
Furioso

Giulio Caccini
Amarilli, mia bella, aus: Le nuove musiche

Olivier Messiaen
Finale aus: Turangalîla-Sinfonie für Klavier, Ondes Martenot und Orchester
- Pause -

Richard Wagner
Vorspiel zu »Parsifal«

Wolfgang Rihm
Reminiszenz / Triptychon und Spruch in memoriam Hans Henny Jahnn / Uraufführung / Auftragswerk des NDR

Ludwig van Beethoven
Finale aus: Sinfonie Nr. 9 d-Moll op. 125


 
Moze se pogledati sve od sinoc:
ceo koncert: http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/EE17-kompletter-festakt,elbphilharmoniekonzert102.html
ceo svetslosni spektakl: http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/Die-Illumination-waehrend-des-Eroeffnungsabends,illumination118.html

jos ako bi ovo moglo da se skine

Link to comment
  • 2 weeks later...

ovako se interno glasa kod zelenih :0.6:

 

tvoj glasacki listic je nevazeci ako jednu osobu dva puta glasas ili ako izaberes 2 muska kandidata

C2oqK4NWIAMdGkU.jpg

Edited by Parsons
Link to comment

jureci tajlandsku poslovnu vizu, slucajno sam nabasao na podatak da u nemackoj zivi 6 hiljada tajlandjana i 47 hiljada tajlandjanki :fantom:

ovih 6 hiljada su trandze valjda

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...