Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

naci stranica, vredi diskusije kao i tekst o kosovu sa obrazovog sajta 

 

ja sam posle ovoga prestao da citam: #denken mach frei.

 

srecom pa je na vrhu strane, te nisam procitao nista.

Link to comment

primaju 135€ ako su singl, par dobija 257€, za decu do 6 godina 79€, 6-13 83€, 14-17 76€. ako u domacinstvu zivi jos odraslih osoba, dobijaju po 108€. uz to im se placa stan i komunalije, do nekog iznosa koji zavisi od grada u kom zive ili im se obezbedjuje neki smestaj po kolektivnim centrima, sto je gora varijanta.

tako prvih 15 meseci, onda pocinju da dobijaju vise, singl odrasla osoba 354€ itd. (za poredjenje, Hartz4 korisnik dobija 404€)

 

edit: to dok se ne javi taj koji radi sa izbeglicama, on ce verovatno znati bolje :)

Edited by aram
Link to comment

Ajd sad ozbiljno. Zašto bi nemačka država ovo trebala da plaća? Kako je uopšte moguće da mu priznaju 4 žene?

 

Aj sad ozbiljno - zasto se palite na desnicarsku propagandu? Zar nije ocigledno o cemu se radi kod ovog sajta?

Link to comment

kao što rekoh, nemački mi nije najbolji, natucam pomalo a nisam mislio da je Bata kačio nekakvu naci propagandu. hvala aramu na iscrpnom odgovoru.

Link to comment

Meni je interesantnije bilo ono o preko 1000 za azilanta, s obzirom da je to suma s kojom barataju i lokalni alkosi kad opletu po drzavi. Ili je neki magicni broj, ili se iste teorije sire svuda okolo.

Link to comment

Znači nema da se ode u Nemačku, privali na socijalu i dobiju dve nemačke prosečne plate, nema da se ode u Srbiju i radi pola radnog vremena  za 3000 evra neto kao automehaničar. Šta onda ima, šta? :cry:

Link to comment
  • 1 month later...

I ja sam sve sam radio i isto tako sam do poslednjeg dobijao pare nazad, a za 2014 sam morao po prvi put da doplatim. Bilo je dodatnih izmena koje ne mogu sve da pohvatam pa sam mislio da prvi put angažujem steuerberatera da vidim gde grešim po novim pravilima. Već sam bio pitao tipa u finanzamtu kad sam dobio rešenje, ali mi je pizda od čoveka rekla da pomerim steuerklasu za jednu, pa ću "tokom godine plaćati više i na kraju godine se onda neću iznenaditi".

 

Evo bio ja danas kod steuerberatera™ i neocekivano dobio odgovor na ovo (bio sam za nesto drugo). Ispada da je klasa zapravo nebitna i da se na kraju godine porez svejedno obracunava isto svima. Klasa 3 se vise isplati ako znas da ces dobiti dosta nazad (npr. jedini u porodici koji/koja radi), pa onda placas manje tokom godine. S klasom 4 ti se vise odbija od plate, ali vise i na kraju dobijes nazad, tj. klase sluze samo za to da firme znaju koliko da ti odbiju od plate, ali to ne utice na konacan obracun poreza. Ako me slagala, lazem i ja vas (i da idem odmah kod drugog... :D).

Link to comment

Evo bio ja danas kod steuerberatera™ i neocekivano dobio odgovor na ovo (bio sam za nesto drugo). Ispada da je klasa zapravo nebitna i da se na kraju godine porez svejedno obracunava isto svima. Klasa 3 se vise isplati ako znas da ces dobiti dosta nazad (npr. jedini u porodici koji/koja radi), pa onda placas manje tokom godine. S klasom 4 ti se vise odbija od plate, ali vise i na kraju dobijes nazad, tj. klase sluze samo za to da firme znaju koliko da ti odbiju od plate, ali to ne utice na konacan obracun poreza. Ako me slagala, lazem i ja vas (i da idem odmah kod drugog... :D).

 

Softver za prijavu poreza nakon što uneseš prihode i rashode za oba supružnika kalkuliše da li je isplativije da se prijave podnesu odvojeno (i tada eksplicitno ganja steuerklasse) ili da se prijava podnese zajednička, kao domaćinstvo. Možeš i eksplicitno da izabereš finansijski neisplativiju varijantu - mislim da oni koji imaju predbračne ugovore i slične finansijske dilove uvek ganjaju odvojene prijave.

Elem, otkako moramo da doplaćujemo porez državi, finanzamt nije predlagao promenu steuerklasse, nego na osnovu poreza koji sad treba da platiš naprave plan plaćanja unapred za sledeću godinu. Na primer, ako treba za ovu godinu da platiš 1000 evara, oni za sledeću naprave vorauszahlung plan da kvartalno uplatiš 268 evra. Tako da sledeće godine nema iznenađenja. I to je klizni plan. Recimo da mi na osnovu poreza za 2015 naprave plan za 2017 da se plaća po 350E kvartalno. Recimo da platim prvi kvartal i u martu uradim prijavu poreza za 2016 i ispada da sam trebao da platim manji porez 2016 u odnosu na 2015 - odmah smanje cifru za ostala tri kvartala plaćanja unapred za 2017.

Link to comment

Ostalo mi je u secanju ono da su ti rekli da se pomeris za klasu na gore, pa mi nije bilo jasno, jer sam (pogresno) mislio da je to sto pise na obracunu plate relevantno za to sto ces da platis na kraju godine. U principu, rekli su mi juce da je to sa klasama zaostavstina iz vremena kad zene nisu cesto radile, pa je bila opcija da ti snize porez koji se odbija od plate svaki mesec, umesto da ti vracaju pare na kraju godine. Ovo za unapred placanje, khm, i tu je sve prekomplikovano. Mi smo imali da platimo nesto sitno (50-100e) i svejedno su nam poslali da ove godine za narednu platimo 650 unapred. U neku ruku zbog konkretne situacije ima smisla (zena mi je freelancer), ali nisu trazili do sada... kapiram i da vole pare unapred, a i da ima neko obrazlozenje, ali nemam vise volje da se time bakcem.

 

Najbolji deo citanja resenja od prosle godine je bio deo oko umanjenja zbog deteta. Mislim da je objasnjenje bilo da nisu uracunali, jer nam se tako vise isplati :twak: .

 

Od naredne godine cemo da nosimo ovoj zeni gde smo bili juce; nema leba da cu s tim da se zajebavam vise sam, kad mogu da pitam nekog kome je to posao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...