Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Nego jesi ti razresio nedoumice oko poreske prijave? Pitam za druga.

 

edit: glupo pitanje - htedoh da pitam da li se na kraju isplati dati nekom da odradi za tebe?

 

meni se uvek isplatilo. uvek radim probno preko onog wiso programa pa mi bude malo, i onda odnesem mojim 'rvatima koji izmuzu par stoja vise. 

Link to comment

Mi smo ove godine koristili neki drugi (SteuerBlahBlah), pre toga hardcore direktno u Elster :D. U principu, najveci smor je sto je moja zena freelancer tako da oko knjigovodstva ima vise posla, pa su knjigovodje do sad trazili uglavnom 300-400e. Kad bih znao da makar necu biti u minusu i to bi mi bilo svejedno, jer do sada nisam nikad izgubio manje od 6 sati i po kile zivaca. Videcu sledece godine, za ovu sam se resio bede.

 

Dodatno pitanje: kako se uopste racuna porez? Tj. konkretno deo oslobodjen poreza je ~8.5k godisnje, ali da li to znaci da je toliko godisnje ili 1/12 deo toga mesecno? Pitam zato sto sam do skora bio na takoreci neplacenom, pa jel imam cemu da se nadam sledece godine.

Link to comment

bajo, traze max 100 evra, ako osh kontakt jednog iz oberhauzena sto je jos advokat, vici.

svakako mu sve mozes sibnut postom, a platiti preko racuna.

Edited by ToniAdams
Link to comment

to sa 80-100 evra je za lohnsteuer, tj. ne vazi za free-lancere, samo za zaposlene. cifra je to, od 300€ pa navise, zavisno od primanja.

Link to comment

koliko znam ima neka tabela prema visini primanja, plus prema broju osoba koje ostvaruju prihod, plus prema broju poslodavaca...

Link to comment

Plus ima freelancera koji ne rade sa PDV-om, neki da, pa se neki razracunavaju godisnje, kvartalno ili pak mesecno itd. Cuo sam za raspon od 150e (ali gde klijent poznanik pripremi manje vise sve) i 1000e (gde je klijent otkazao knjigovodji :lol: ).

 

Nego, budite humani - kako se obracunava porez na plate? Necu valjda morati da guglam o nemackom zakonodavstvu?

Edited by Venom
Link to comment

to pitanje imam na TO DO listi preko deset godina. sve je komplikovano i nemam volje da se bavim time. imamo ko nam to radi u firmi i valjda znaju sta rade. za steuererklärung sam odlucio da ne gubim vreme i uradio sam za 2015 sve sam za nekoliko minuta. videcu da li je eksperiment uspeo, ukinuli su mnogo toga (pisao sam vec ...). kolega je pisao 2 nedelje i jebavao se i doslo mu da doplati...vreme je novac isto

Edited by Parsons
Link to comment
Nego, budite humani - kako se obracunava porez na plate? Necu valjda morati da guglam o nemackom zakonodavstvu?

Ukratko, iako nemoguce:

 

Postoji 6 poreznih klasa. U kojoj se nalazis zavisi npr. od bracnog stanja, od toga da li sam u porodici radis, ako ne radis sam, zavisi i od toga da li imas veca primanja od supruge/supruga, (u tom slucaju cak mozete i da birate koja vam porezna klasa odgovara, npr. u 3. je onaj koji vise prima a u 5. onaj koji ima manja primanja ili oboje u 4., ako imaju slicna primanja), broj djece...

 

U svim klasama vazi: sto veca primanja, to veci porez i to po tkzv. poreznoj progresiji (postoji naravno i maksimum koji iznosi oko 40+%).

 

Koliki tacno porez placas sa kojom grupom je zakonski regulisano. Brutto/Netto mozes recimo ovdje izracunati. 

 

I prije svega, zbog toga i sve ove zajebancije sa godisnjim obracunom, porez se placa na osnovu godisnjih primanja *12, a mjesecno to poslodavac skida na osnovu mjesecnih primanja i ne uzima u obzir kojekakve olaksavajuce stavke ili pausalne iznose tj."Werbungskosten" kao npr. put do posla itd.

 

Tako nekako...

 

Ja sam obracun poreza rijesio time sto sam pristupio u jedan "porezno pomocni klub" tj. Verein, koji se zove HILO. Tu placas godisnju pausalu, koja je zavisi od godisnjih primanja,  (ali i to se da obracunati vecim djelom u ono gore pomenute "Werbungskosten"). Imas njihove biroe u citavoj Njemackoj. Likovi koji rade nisu "pravi" Steuerberateri, ali znaju dovoljno da te ne boli glava da si nesto pogresno uradio, jer su obavezni pohadjati kurseve itd. a i znaju da ti izvuku dosta toga na sta ni sam ne bi pomislio da mozes dobiti kao olaksavajucu okolnost.

Edited by B_B
Link to comment

ali to je opet lohnsteuer, nece da moze ako mu je zena selbststandige?

 

ed: mislim hilo

Edited by aram
Link to comment

Pitam zato sto sam do skora bio na takoreci neplacenom, pa jel imam cemu da se nadam sledece godine.

Trebalo bi da dobijes dosta nazad, jer, najednostavije, mejsecni porez racunaju kao da si citavu godinu imao istu platu po podjele na 12, a posto ti fali nekoliko mjeseci, trebali su ti skidati manje, +zbog poreznoj progresiji ti uzimaju manje procenata sa manjom godisnjom platom.

Link to comment

Ovo za mesecno-godisnje me je sustinski zanimalo. Poreske klase i ostalo mi je poznato. Videcemo, deluje mi logicno, ali kratkim guglanjem nista nisam nasao.

 

Freelance je pomenut samo u kontekstu knjigovodje za 100e. Vec godinama unosimo sami i nije toliki problem, ali bih se rado resio bede. Mozda bi moglo da odradi taj deo sama, jer nije ni to toliki problem kad imas 25 racuna godisnje, a da ovu zajednicku prijavu damo savetniku™.

Link to comment

Ovo za mesecno-godisnje me je sustinski zanimalo. Poreske klase i ostalo mi je poznato. Videcemo, deluje mi logicno, ali kratkim guglanjem nista nisam nasao.

 

mogu da potvrdim, i povracaj poreza bude veoma fin :)

(barem tako skidaju na univerzitetima)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...