Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Hvala FRhost, pratim ja sve zivo u vezi te plave karte :) Citao sam vec da je bilo prvi put u parlamentu negde u martu i da bi trebalo vrlo skoro da se zavrsi to sve.Inace, prosle nedelje sam postavio malo detaljnije informacije iz CV-a prevedenog na nemacki na xing.de i vec sutradan me je kontaktirala neka zena headhunterka, obavili smo i preliminarni intervju, ali nisam dugo izdrzao na nemackom, nemam jos uvek dovoljan fond reci i jbg... Ali super je bila zena, rekla je da je namerno forsirala da pricamo na nemackom na pocetku da vidi da li mogu da izdrzim tih pocetnih 15-20 minuta na pravom intervjuu za posao, kasnije ako se to prebrodi o tehnickim detaljima na intervjuu moze da se prica i na engleskom. Objasnila mi je sve lepo posle na engleskom o procedurama, izmedju ostalog da firme obicno snose trosak dolaska na intervju samo unutar Nemacke, ali da moze da se desi i da plate sve kompletno. Nista, nastavicu da usavrsavam nemacki, a do tad ce sigurno i ovo da se resi sa plavom kartom.

Link to comment
Bundestag je danas usvojio Zakon u uvođenju takozvane "Plave karte" (Blue Card), kojim bi procedura zapošljavanja stranaca trebalo da bude pojednostavljena. Pravo na dobijanje "Plave karte" Evropske unije imaće radnici koji dolaze iz država van EU, ako ispunjavaju sledeće uslove: Ukoliko poseduju fakultetsku diplomu i radni ugovor koji predviđa godišnju zaradu od najmanje 44.800 evra, a ne 66.000 evra kao što je do sada bio slučaj. Za inženjere, matematičare, lekare i informatičare, koji su posebno potrebni Nemačkoj, taj prag će biti smanjen na čak 35.000 evra.
ovo su ti bruto iznosi, nemoj da te prepadnu, vrlo su ostvarivi. to ti je bruto plata od oko 3750, od cega ti ostane neto, zavisno od poreske kategorije, od 2500 do 2200, odokativno.a i ovo bi ti moglo biti od koristi:
Zakon predviđa i da će zainteresovani stranci moći da dobiju vizu u trajanju od šest meseci kako bi pronašli zaposlenje u Nemačkoj.
edit: to "danas" je bilo 27. aprila, sad jos da odobri Bundesrat, gde nece biti problema i to je to. Edited by aram
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

zna li neko možda kako se u Nemačkoj raspoređuju deca za školu?u smislu, da li kao u Srbiji, one godine kad napuniš 6 godina moraš da pođeš, a možeš i godinu dana ranije ako si rođen do meseca Xili kao u Španiji (i mislim Francuskoj) da svi koji napune 6 godina kreću iste godine, i nema "prirepaka"ili nešto sasvim drugačije?

Link to comment

ma ne žuri se, nego volem da znam svašta, a ovo mi pade napamet ovih dana :)bwt da, palo nam je napamet i kada mora da se prijavi za školu a da ne izvisipošto za vrtić mora negde čim shvatiš da si u trudnoći <_<

Link to comment
  • 4 weeks later...
jel ima neko od forumskih Nemaca državljanstvo?ako ima, da li je morao da se ispiše iz srpskog ili samo da "pokaže dobru volju"?
Ja sam cuo da to sa voljom vise ne prolazi, ali niko ti ne brani da zatrazis posle nanovo srpsko ako ti je bas stalo.
Link to comment

To sa voljom je prolazilo jedno kratko vreme, kad je Srbija trazila preko 2200€ za ispis iz drzavljanstva, a Nemacka je davnih dana donela propis da je sve iznad 2000€ previse (to je zasluzan Causesku koji je trazio za ispis iz rumunskog drzavljanstva nesto oko 30 000 dem). Sad ima neka fora da podneses dokaze da postoji osnovana mogucnost da ispisom iz drzavljanstva izgubis i neka znacajna materijalna dobra (npr. pravo na nasledstvo).

Link to comment

još je to sve daleko i hipotetički u mom slučaju, ali čisto da znam šta me sve potencijalno čeka :)a nekako ne bih da se odričem srpskog ako baš nije nužno (znam da je guza od zemlje i sve to, ali ipak)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...